Προς το περιεχόμενο

Το Fortnite συρρικνώθηκε, καταλαμβάνοντας 60GB λιγότερα σε PC μετά το νέο update


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρότι το νέο update είναι ιδιαίτερα ογκώδες, ένα από τα προβλήματα που λύνει είναι ο χώρος που καταλαμβάνει σε PC, μειώνοντας δραστικά το μέγεθος της εγκατάστασης.

Με το update 14.40 για το Fortnite, η Epic θα συρρικνώσει το μέγεθος που καταλαμβάνει το free-to-play παιχνίδι στους σκληρούς (και μη) δίσκους των παικτών σε PC.

Παρότι εκ πρώτης όψεως φαίνεται για ένα κολοσσιαίο update, με μέγεθος περίπου 27GB, οι σκοποί του είναι... αγνοί. Πέραν των παραδοσιακών μικροεπεμβάσεων εδώ κι εκεί, η Epic κατάφερε να μειώσει το μέγεθος της εγκατάστασης κατά περίπου 60GB, φέρνοντάς το από τα 90GB περίπου στα 30GB - διόλου ευκαταφρόνητη αλλαγή.

Πέρα από το προφανές όφελος της κίνησης αυτής, οι βελτιωτικές κινήσεις στις οποίες προχώρησε η Epic έγιναν και για να μειώσουν τους χρόνους φόρτωσης του παιχνιδιού αλλά και για να εξασφαλιστεί μικρότερο μέγεθος μελλοντικών updates.

Νωρίτερα μέσα στον μήνα, η Infinity Ward προσπάθησε να κάνει κάτι παρόμοιο για το Call of Duty Warzone στα PC, το οποίο καταλαμβάνει περίπου 250GB. Με ανάρτηση στο blog της, δίνει οδηγίες στους παίκτες που θέλουν να μειώσουν το μέγεθος της εγκατάστασης αφαιρώντας κομμάτια του παιχνιδιού όπως το Campaign - κάτι που μέχρι πρότινος υπήρχε μόνο στην έκδοση για κονσόλες.

Το μέγεθος των εγκαταστάσεων είναι κάτι που δεν περιορίζεται στο PC, φυσικά, καθώς πληθώρα παιχνιδιών σε κονσόλες αγγίζουν ή ξεπερνούν τα 100GB - παιχνίδια όπως το The Last of Us Part II, Red Dead Redemption 2, Forza Motorsport 7 και στη νέα γενιά γνωρίζουμε πως το Spider-Man: Miles Morales (μαζί με το Spider-Man Remastered) θα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα μεγέθους. Από την άλλη, το Demon's Souls του PlayStation 5 θα «κοστίσει» περίπου 60GB αποθηκευτικού χώρου, οπότε δεν είναι ακόμη στάνταρ το τριψήφιο νούμερο GB.

Με το σκεπτικό ότι τα παιχνίδια πλέον θα χρησιμοποιούν ως βάση (ή έστω, πολύ συχνότερα) την ανάλυση 4K και στις κονσόλες κι επομένως θα υπάρχει απαίτηση για υψηλότερης ποιότητας assets, αναμένεται να δούμε τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στο μέγεθος εγκατάστασης του κάθε παιχνιδιού.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παντως καλα τα γραφικα αλλα κατι πρεπει να γινει με το μεγεθος των παιχνιδιων... Δεν μπορεις να βγαζεις ενα παιχνιδι 100 γκιγκα, ουσιαστικα αποκλειεις τα λαπτοπ! Οταν υπαρχουν λαπτοπ με αρχικο δισκο 256, τι να βαλεις? Ακομα και σε σταθερο θα εχεις 1 ή 2 ή και 4 ΤΒ με 3-4 παιχνιδια τετοια τελος...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, eko13 είπε

Παντως καλα τα γραφικα αλλα κατι πρεπει να γινει με το μεγεθος των παιχνιδιων... Δεν μπορεις να βγαζεις ενα παιχνιδι 100 γκιγκα, ουσιαστικα αποκλειεις τα λαπτοπ! Οταν υπαρχουν λαπτοπ με αρχικο δισκο 256, τι να βαλεις? Ακομα και σε σταθερο θα εχεις 1 ή 2 ή και 4 ΤΒ με 3-4 παιχνιδια τετοια τελος...

Καλά λάπτοπ που να έχει μόνο 256gb δεν νομίζω να μπορεί να τρέχει παιχνίδια , για την ακρίβεια θα τρέχει αλλά θα σέρνεται με sub 30fps 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους! Καιρός ήταν, γιατί, όσοι θέλαμε να έχουμε κι άλλα παιχνίδια, δεν προλαβαίναμε να προσθέτουμε ή να αναβαθμίζουμε σκληρούς και ssd! Κι αν μειωθούν και οι όγκοι των updates, ακόμη καλύτερα, θα βελτιωθούν κι οι χρόνοι αναμονής για το κατέβασμα! Βέβαια, μάλλον απ' ό,τι φαίνεται, ένας κύριος λόγος είναι να βελτιωθεί και λίγο ο χρόνος έναυσης του παιχνιδιού ώστε (ανάλογα και με τις προδιαγραφές του κάθε υπολογιστή, βέβαια) να μη χρειάζεται να το ξεκινάς και στη συνέχεια ... να πηγαίνεις να φτιάξεις  καφέ μέχρι ν'ανοίξει! 😜😷...

Επεξ/σία από Dionymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Καλά λάπτοπ που να έχει μόνο 256gb δεν νομίζω να μπορεί να τρέχει παιχνίδια , για την ακρίβεια θα τρέχει αλλά θα σέρνεται με sub 30fps 

 

Δεν ισχύει αυτό που λες...

Το δικό μου  https://www.skroutz.gr/s/20867460/Lenovo-IdeaPad-L340-17IRH-i5-9300H-8GB-256GB-GeForce-GTX-1650-FHD-No-OS.html

Αν και το πήρα με 512gb, απλά αναφέρω ότι υπάρχουν και με 256gb.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Καλά λάπτοπ που να έχει μόνο 256gb δεν νομίζω να μπορεί να τρέχει παιχνίδια , για την ακρίβεια θα τρέχει αλλά θα σέρνεται με sub 30fps 

Αυτό που λένε οτι ίσως γίνει είναι να κατεβάζεις παιχνίδια ανάλογα με το σύστημα σου.

Εγω πχ εχω FHD μονιτορ.

Γιατί να γεμίζω το pc με 4k textures που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτε.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ακομα αυτο το παιχνιδι;

Ελπιζω να καταστραφει ωστε να χασουν την παρθενια τους τα παιδακια, οπως ειπε και ο μεγαλος αρειανος, σταρκ επιχειρηματιας!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Υπαρχει ακομα αυτο το παιχνιδι;

Ελπιζω να καταστραφει ωστε να χασουν την παρθενια τους τα παιδακια, οπως ειπε και ο μεγαλος αρειανος, σταρκ επιχειρηματιας!

 

Εγώ φίλε μου μπορώ να παίζω που την έχασα πριν 30 χρονάκια περίπου??? :D  

Επεξ/σία από bill987
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bill987 είπε

Εγώ φίλε μου μπορώ να παίζω που τη έχασα πριν 30 χρονάκια περίπου??? :D  

Παιζεις ρε ακομα μπλιμπλικια  σε τετοια ηλικια ; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Παιζεις ρε ακομα μπλιμπλικια  σε τετοια ηλικια ; :P

Η μεγάλη μου κόρη με έβαλε στο τρυπάκι πριν κανένα χρόνο, αυτή το παράτησε και εγώ κόλλησα! 

Όποτε βρω χρόνο παίζω μαζί με μερικούς ακόμα συνομήλικους!  🤣 🤣 🤣 

Επεξ/σία από bill987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...