Προς το περιεχόμενο

Άδεια ταξί ως επένδυση


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/10/2020 στις 2:10 ΜΜ, vagos789 είπε

Και οταν θα τρακαρει το ταξι ο ενοικιαστης (που δεν εχει μεικτη γιατι ειναι πολυ ακριβη) τι νομιζεις οτι θα παρεις ; 

Αφού την άδεια θα νοικιάσει 500 ευρώ όχι το ταξί εκτός και αν κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 hours ago, Wardealer said:

Καλησπέρα μήπως θυμασαι πού ειχες δει οτι η ΕΕ πιεζει για ανοιγμα; δεν βρισκω κάτι.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=OJ:C:2022:062:FULL&from=EN

21 hours ago, Nabuko said:

Το επάγγελμα (μαζί με άλλα) είναι ανοιχτό με νόμο από το 2011. Νέες άδειες δεν ξέρω αν βγαίνουν. 

Στη θεωρια ειναι ανοιχτο αλλα στην πραξη κλειστο. Υπαρχει νομος που οριζει μεγιστο αριθμο αδειων αναλογα τον πληθυσμο της εκαστοτε περιφερειας αλλα ηδη υπαρχουν περισσοτερες παντου.

Με λιγα λογια νεες αδειες δεν βγαινουν. Το μονο που μπορει να κανει καποιος ειναι να αγορασει μια υπαρχουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2024 στις 12:33 ΜΜ, SinAkuma είπε

Αφού την άδεια θα νοικιάσει 500 ευρώ όχι το ταξί εκτός και αν κατάλαβα λάθος.

Από ότι ξέρω γύρω στα 800 ευρώ το μήνα είναι η ενοικίαση  το μήνα μόνο το χαρτί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ενας στανταρ αριθμος ανα Νομο για τις αδειες ταξι. Πχ στην Αθηνα που ειναι πολλες δυσκολα βγαινουν καινουργιες μιας και υπαρχει υπερκορεσμος. Στη κρητη πριν κανα μηνα γνωστος εβγαλε νεα αδεια ανετα.

Το νοικι εξαρταται απο πόλλους παραγοντες και παιζει (Αθηνα) απο 500 ως 1000

Πολυ σπανια εχω δει παραπανω.

Συμφωνω οτι επαρχια ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα ειδικα σε νησι. Απλως σε τουριστικες περιοχες ξεχνας διακοπες το καλοκαιρι (αντε να παρεις ρεπο...καθημερινη!) αν θες να βγαινεις οικονομικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 2-3 τουλάχιστον πάντως και σε διαφορετικές περιοχές έχω ακούσει πως βγαίνει καλό μεροκάματο, αρκεί να δουλεύεις αρκετές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η πραγματικότητα ειναι η εξής ,πρώτος μου  ξάδελφος ,πολυ καλός  και σαν ανθρωπος και σαν χαρακτήρας  και σαν οικογενειάρχης (εχει 4 μικρά παιδιά),εμαθα πριν 7-8 χρόνια οτι αγόρασε μισό ταξί για επένδυση και για να βγάζει  ενα καλο μεροκάματο ,(γιατι η επιχείρηση που εργαζόταν χρόνια εκλεισε ) ο πατέρας του του ελεγε νοίκιασε παιδί μου μισό ταξί για αρχή και μετά ,αν σου αρέσει η δουλειά προχώρα στην αγορά.

το αποτέλεσμα ...σε 6 η 7 μήνες το πούλησε ,για ποιόν λόγο ? 1ο ο συνέταιρος ηταν κλέφτης (τον εκλεβε στα καύσιμα στα ανταλλακτικά κλπ ) 2ο αν ΔΕΝ εισαι σαν ανθρωπος κλέφτης -καθίκι-κάθαρμα-μαυρόψυχος μεροκάματο ΔΕΝ βγαίνει (αυτα ακριβώς μου ειπε ο ιδιος ) πρέπει να κλέβεις στα ρέστα η να φουσκώνεις την διαδρομή σε χρήμα ,σε παιδιά -ηλικιωμένους -τυφλούς-να κάνεις διπλές η τριπλές κούρσες ,να κάθεσαι στα λιμάνια η στους σταθμούς υπεραστικών και μέχρι να γεμίσει με 2-3-4 επιβάτες δεν ξεκινάς .

αυτος ΔΕΝ μπορούσε να αντέξει τα πιο πάνω οπότε μεροκάματο ΔΕΝ εβγαινε κάθε μέρα δούλευε 10-12 ωρες και εμπαινε καθημερινά μέσα και γι αυτο το πούλησε και δεν το μετάνιωσε καθόλου οπως μου λέει σήμερα . επιασε δουλειά αμέσως στην acs σαν οδηγός και σήμερα ειναι οδηγός σε μπλέ λεωφορεία .

φίλος μου και γείτονάς μου εχει ολόκληρο ταξί πολυτελές mercedes απο τον πατέρα του ,εχει βρεί ακρες ...και κάθε βράδυ ειδικά παλαιότερα εβγαζε μεγάλο νυχτο-κάματο ...(την ημέρα ποτέ δεν το δούλευε) εκανε συμφωνία με νυχτερινά μαγαζιά οπου τραγουδούσαν ανδρες η γυναίκες  απο επαρχία και τους πήγαινο-εφερνε  οταν αρχιζε και τελείωνε το πρόγραμμά τους επαιρνε και τους πηγαινε στα ξενοδοχεία που εμεναν ....τωρα που εχουν κόψει αρκετά αυτα ,εχει κάνει συμφωνία με μεγάλο ξενοδοχείο στην αθήνα και παίρνει φραγκάτους ξένους και τους πάει για ξενάγηση σε τουριστικά μέρη κλπ ,αλλα μιλάμε για ατομο που ξέρει αψογα αγγλικά και γαλλικά  ,ειναι πολυ ευπαρουσίαστο ατομο και παντα ντυμένος στην τρίχα και το αμάξι καθε μέρα πεντακάθαρο μέσα εξω (τον ειδα  πρόσφατα   και μου ειπε θα πήγαινε 2 αμερικανούς στους δελφούς -ιτέα-γαλαξείδι -ναύπακτο για διήμερο με 500 ευρω την ημέρα ,τζάμπα ξενοδοχείο και οτι θα ετρωγε πληρωμένα απο αυτούς )ετσι ναι συμφέρει...

Επεξ/σία από kostis444t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

Το νοικι εξαρταται απο πόλλους παραγοντες και παιζει (Αθηνα) απο 500 ως 1000

500 για να νοικιάσεις  άδεια χλωμό.  όπως και τα 1000.  από 700 - 800  ευρώ  είναι  το ενοίκιο  της άδειας.  Στην  Αθήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...