Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook 14 2020 ryzen 5


bobbyray21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, toxotis70 said:

Μπορεί ν ανταπεξέλθει σε εφαρμογές γραφικών και βίντεο άνετα, πχ photoshop, premiere κλπ? 

Μόνο Mac σε αυτά θέματα. Στα υπόλοιπα windows 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο στο συγκεκριμένο ερώτημα.

Έχει να κάνει καθαρά με τα χαρακτηριστικά του laptop σε σχέση με τις απαιτήσεις του χρήστη.

Στο laptopmag έχει μία λίστα με video-editing επιλογές, και φυσικά όλα πλήν ενός είναι Windows.

https://www.laptopmag.com/articles/best-laptops-for-video-editing

To Huawei με τον 4600H μπορούμε να θεωρήσουμε ότι θα είναι αργότερο κατα 10%-30% από τον Dell G5, που φοράει 4800Η

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
22 λεπτά πριν, kapsts είπε

Παιδιά το βρήκα 749 αλλά με 8giga αντί 16giga που έχει 890 αξίζει λέτε να γλιτώσουμε κανένα 140άρι ? Τι λέτε για κορίτσι λυκείου απευθύνεται η αγορά.

Σίγουρα και με 8gb για οποιαδήποτε καθημερινή χρήση (άνετο σερφαρισμα, ταινίες κλπ κλπ) είναι μια χαρά μηχάνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τελευταία ενημέρωση του PC Manager (11.1.1.97) όλο μου βγάζει Σφάλμα... όπου όποτε έχει σφάλμα και το έχεις στον φορτιστή, δεν δουλεύει ούτε η "Προστασία Μπαταρίας" και φορτίζει μέχρι το 100%....

1118825381_.png.908c7e1fd61381dcd0e2fac95ef5be4b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!

Μου αγόρασαν το συγκεκριμένο λάπτοπ από τη δουλεια, όλα ωραία όλα καλά αλλα..

Γιατι εχει τοσο ανυπαρκτο οπισθιο φωτισμο το πληκτρολογιο;; Πραγματικα μου κανει εντυπωση.. σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου φωτιζει η οθονη καλυτερα τα πληκτρα σε βαθμο που δε φαινεται οτι ειναι ανοιχτος ο φωτισμος τους.. λετε να εχει προβλημα ή ετσι ειναι σε σας;;

 

p.s. Δε ξερω αν φταιει που το προηγουμενο λαπτοπ ηταν Macbook Pro και μου φαινεται τοσο εντονη η διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, darklordvader77 είπε

Καλημέρα!!

Μου αγόρασαν το συγκεκριμένο λάπτοπ από τη δουλεια, όλα ωραία όλα καλά αλλα..

Γιατι εχει τοσο ανυπαρκτο οπισθιο φωτισμο το πληκτρολογιο;; Πραγματικα μου κανει εντυπωση.. σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου φωτιζει η οθονη καλυτερα τα πληκτρα σε βαθμο που δε φαινεται οτι ειναι ανοιχτος ο φωτισμος τους.. λετε να εχει προβλημα ή ετσι ειναι σε σας;;

 

p.s. Δε ξερω αν φταιει που το προηγουμενο λαπτοπ ηταν Macbook Pro και μου φαινεται τοσο εντονη η διαφορα

Συγκριτικα με αλλα λαπτοπ ειναι οντως πιο αδύναμος, στην πραξη ομως ειναι εκει και φωτιζει τα πληκτρα οταν πρεπει. Στην αρχη και μενα μου φανηκε καπως, αλλα τελικα δε με προβληματισε καθολου στην χρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Το πηρα και εγω απο Media Markt. Το εχει με 8 GB RAM στα 749. Για την δικη μου χρηση δεν χρειαζομαι κατι παραπανω. Θα γραψω τι δεν μου αρεσει και τι μου αρεσει και θα κανω συγκριση με το Macbook air μου.

Δεν μου αρεσει:

1. Ειναι λιγο πιο βαρυ απο οσο το περιμενα. Οχι πολυ αλλα καταλαβαινω διαφορα οταν το κουβαλαω.

2. Tο touchpad ειναι πλαστικο! Μεγαλο φαουλ για εμενα ειδικα εαν εχεις συνηθησει σε αυτο του Mac. Το δαχτυλο δεν γλυστραει το ιδιο ευκολα.

3. Η καμερα ειναι τοποθετημενη σε κακο σημειο, αν και αυτο το ηξερα απο πριν απο reviews που ειχα δει.

4. Δεν ανοιγει με το ενα χερι. Επισης το ηξερα αλλα δεν περιμενα να με ενοχλησει σε τετοιο βαθμο. Εχω συνηθησει στο MAC να κανω μια κινηση και να ανοιγει με ενα πεταγμα ουσιαστικα.

5. !!! Το χειροτερο για εμενα και παρακαλω εαν καποιος εχει βρει λυση να με βοηθησει!!!! Μεσω του PC Manager εχω ρυθμισει το φωτιζομενο πληκτρολογιο να μην σβηνει ποτε! Απο την μανα του σβηνει μετα απο λιγα δευτερολεπτα οταν δεν το χρησιμοποιεις και ξαναναβει οταν το χρησιμοποιησεις. ΟΜΩΣ οταν κλεισω το καπακι και το ξανανοιξω μετα απο λιγο στιγμιαια αναβει το πληκτρολογιο και αμεσως σβηνει και πρεπει και παλι να πατησω το κουμπι να ενεργοποιησω τον οπισθιο φωτισμο. Αρα το βραδυ οταν δουλευω και θελω να φωτιζει το πληκτρολογιο πρεπει καθε φορα που το ανοιγω να παταω το κουμπι του φωτισμου. Πχ κανω δουλεια και θελω να παω κουζινα για λιγο. Κλεινω το καπακι και οταν επανελθω και το ανοιξω το πληκτρολοηγιο ειναι σκοτεινο και πρεπει παλι να πατησω το κουμπι του φωτισμου!!! ΦΑνταζομαι ετσι παιζει γενικοτερα αλλα δεν εχω βρει τροπο να μενει παντα ανοιχτο και οταν δεν το χρειαζομαι να το κλεινω. Ετσι γινεται στο MAC μου. Και ενα μηνα μετα να το ανοιξεις μερα νυχτα ξεκιναει με τον φωτισμο οπως τον ειχα ορισει εγω την τελευταια φορα.

6. Τελος παλι σε σχεση με το MAC μου οταν κλεισω το καπακι και περασει αρκετη ωρα σαν να μπαινει σε deep sleep και δεν ανοιγει στιγμιαια πως οταν το λκεισεις και το ανοιξεις μετα απο πχ 10 λεπτα! Στο MAC και ενα μηνα μετα να το ανοιξεις ανοιγει αστραπιαια με το που σηκωσεις το καπακι.

 

Στα καλα η οθονη 3:2 2K 14' ειναι πολυ καλη και εξαιρετικη φωτεινοτητα οπως και το πληκτρολογιο και εχει καλη κατασκευη. Τα ηχεια απλα ικανοποιητικα. Τα gestures δουλεουν πολυ καλα (οχι τοσο καλα σαν του MAC αλλα εκει παιζει μπαλα μονο του). Στα 749 δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο αυτην τη στιγμη.

 

αυτα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το σύνδεσα χτές στο Monitor μου μέσω HDMI (Xiaomi Mi Curved Ultrawide Gaming 34) και υποστηρίζει μόλις 50Hz (!!)στην εγγενή ανάλυση 3440x1440. Τόσο αδύναμη είναι η Vega του 4600Η ή παίζει να έχει απλά HDMI 1.4; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Εγώ το σύνδεσα χτές στο Monitor μου μέσω HDMI (Xiaomi Mi Curved Ultrawide Gaming 34) και υποστηρίζει μόλις 50Hz (!!)στην εγγενή ανάλυση 3440x1440. Τόσο αδύναμη είναι η Vega του 4600Η ή παίζει να έχει απλά HDMI 1.4; 

HDMI 1.4 έχει. Θα σου λεγα να δοκιμαζες μεσω της USB-C μηπως εχεις διαφορετική τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, oletiras είπε

HDMI 1.4 έχει. Θα σου λεγα να δοκιμαζες μεσω της USB-C μηπως εχεις διαφορετική τύχη.

Τραγικο... Ναι το σκεφτηκα αλλά πως θα φορτίζω+θα χω την οθονη; Δε γινεται.. μονο με Dock που να βγαζει 2o type c ή displayport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, darklordvader77 είπε

Τραγικο... Ναι το σκεφτηκα αλλά πως θα φορτίζω+θα χω την οθονη; Δε γινεται.. μονο με Dock που να βγαζει 2o type c ή displayport

απο την στιγμη που η οθονη δεν υποστριζει usb-c, τοτε θες ενα hub με υποστηριξη για φορτιση και εξοδο DP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, oletiras είπε

απο την στιγμη που η οθονη δεν υποστριζει usb-c, τοτε θες ενα hub με υποστηριξη για φορτιση και εξοδο DP.

Μόλις δοκίμασα με ποιοτικό DP->Type C και υποστηρίζει εγγενώς τη πλήρη ανάλυση/ρυθμό ανανέωσης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...