Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook 14 2020 ryzen 5


bobbyray21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερωτικά και μόνο, έβγαλε 3 updates για drivers του WiFi, BlueSoleil & Bios (1.06 από 1.05).

Από τη σελίδα της AMD που πόσταρε ο Ανδρέας νομίζω, έβαλα την τελευταία (όχι optional) αναβάθμιση.

Το μηχάνημα είναι πολύ ήσυχο!

Ένα αρνητικό έχει. Επειδή είναι πιο ποιοτικό σε σχέση με το D14, είναι πιο βαρύ και αυτό στην αρχή κουράζει. Με τις μέρες θα συνηθιστεί βέβαια, αλλά το αναφέρω.

Επίσης μην ξεχάσω να αναφέρω ότι μέσω Huawei Manager, μπορείς να ρυθμίσεις τη διάρκεια του φωτιζόμενου πληκτρολογίου και ευτυχώς έχουν ήδη την επιλογή για μόνιμα αναμμένα πλήκτρα.

Στο D14 δώσαμε μάχη στο Support για να το φέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποιες ερωτήσεις από εμένα μιας και είμαι προς αναζήτηση παρόμοιου ultrabook.
- Η 3:2 αναλογία πως σας φαίνεται; Προσωπικά την βρίσκω μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με το 16:9.

- Η μπαταρία δεν αφαιρείται από ότι κατάλαβα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατευτεί γιατί θα το δουλεύω και στο γραφείο κάποιες ώρες;

- Οι 4600H και ο 4800Η τι ψάρια περίπου πιάνουν; Ενα Visual Studio λέτε τους γονατίσει; Πιστεύω όχι...

- Εχει θέση για 2ο SSD και αν όχι ο δικός του είναι soldered;

- Μία πρώτη άποψη για το πληκτρολόγιο;

- Τέλος και sorry για το πρήξιμο λέτε να βγάλει κάτι αντίστοιχο στις 15"; Επειδή θα βγάζω και δουλειά on the go, μην μου φύγουν τα μάτια με την 14άρα. Θεωρώ είναι πολύ μαζεμένο σε διαστάσεις και πως και 15" να πηγαίναμε δεν θα χάναμε κάτι σε φορητότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

- Οι 4600H και ο 4800Η τι ψάρια περίπου πιάνουν; Ενα Visual Studio λέτε τους γονατίσει; Πιστεύω όχι...

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Ryzen+5+4600H&id=3708

Συμφωνώ μαζί σου

 

27 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

- Η μπαταρία δεν αφαιρείται από ότι κατάλαβα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατευτεί γιατί θα το δουλεύω και στο γραφείο κάποιες ώρες;

υπάρχει μια ρύθμιση στα win10 για να μη φορτιζει συνέχεια όταν είναι στο ρεύμα. έχει αναφερθεί προηγουμένως σε αυτό το thread.

 

3:2 και 14'' 2k νομίζω για mobility είναι σούπερ. Δε νομίζω να θες 15΄΄

 

27 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

Εχει θέση για 2ο SSD και αν όχι ο δικός του είναι soldered;

Δεν είναι soldered ο σκληρός. Αν θες βάζεις 1TB αλλά νομίζω έχει ένα slot. Soldered ειναι τα 16GB Ram.

https://www.reddit.com/r/AMDLaptops/comments/ipyvte/matebook_14_4600h_in_a_nutshell_a_collection_of/

 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

Η μπαταρία δεν αφαιρείται από ότι κατάλαβα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατευτεί γιατί θα το δουλεύω και στο γραφείο κάποιες ώρες;

Δεν αφαιρείται. 

Ενεργοποιείς την προστασία μπαταρίας μέσα από το PC Manager 

34 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

Εχει θέση για 2ο SSD και αν όχι ο δικός του είναι soldered;

Οχι δεν έχει θέση για 2ο δίσκο. 

Ο ssd nvme δεν είναι κολλημένος στην μητρική. Μπωρείς με μια μόνο βίδα να τον αντικαταστήσεις. 

37 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

Τέλος και sorry για το πρήξιμο λέτε να βγάλει κάτι αντίστοιχο στις 15"; Επειδή θα βγάζω και δουλειά on the go, μην μου φύγουν τα μάτια με την 14άρα. Θεωρώ είναι πολύ μαζεμένο σε διαστάσεις και πως και 15" να πηγαίναμε δεν θα χάναμε κάτι σε φορητότητα.

Με 16 ίντσες 

https://www.hihonor.com/global/products/laptop/honor-magicbook-pro/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με βλέπω να παραλαμβάνω...

θα έπρεπε να ειχα λαβει λεει sms αλλά δεν...

και το live support του Κωτσόβολου είναι από Ινδία μάλλον...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα είχε έρθει μήνυμα με tracking number Γενικής Ταχυδρομικής (παραγγελία από Κωτσόβολο) την Παρασκευή το πρωί και Σάββατο πήγα και το παρέλαβα από το κέντρο διαλογής τους.

Το ΣΚ ασχολήθηκα λίγο εντατικά μαζί του.Πάρα πολύ ωραία οθόνη.Το πληκτρολόγιο αρκετά καλό όπως και το touch pad.Θερμοκρασίες επιδόσεις κτλ δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα μέσα σε 3 μέρες αλλά δεν μπορώ να πω ότι με έχει απογοητεύσει σε κάτι.

 

Ίσως το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι πως το backlight του πληκτρολογίου πρέπει κάθε φορά που το ανοίγω το laptop να το ενεργοποιώ από το FN key.Δεν ξέρω αν έχει κάποιο setting που δεν έχω ενεργοποιήσει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

δε με βλέπω να παραλαμβάνω...

θα έπρεπε να ειχα λαβει λεει sms αλλά δεν...

και το live support του Κωτσόβολου είναι από Ινδία μάλλον...

Απο το πλαίσιο μου το στέλνουν με μεταφορική... 

Όταν φυσικά πάνε και το δώσουν για να μου το φέρουν...

Βρε παιδιά δεν αγόρασα ψυγείο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα... Σήμερα σβήστηκε η εκτιμώμενη μέρα παράδοσης στη μεταφορική (16/11/2020) και είναι σε status συλλογης προετοιμασίας.

Ούτε παραλαβή από κατάστημα παιζει γιατί έχουν κλείσει.

Καλά Χριστούγεννα!

 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Καλημέρα... Σήμερα σβήστηκε η εκτιμώμενη μέρα παράδοσης στη μεταφορική (16/11/2020) και είναι σε status συλλογης προετοιμασίας.

Ούτε παραλαβή από κατάστημα παιζει γιατί έχουν κλείσει.

Καλά Χριστούγεννα!

Εμένα έφτασε και παραλαμβάνω το μεσημέρι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα...

Όλα καλά μέχρι εδώ...

Κάνω εγκατάσταση προγραμμάτων...

Η οθόνη super... Καμία σχέση με του D15

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε σε περιμέναμε φίλος. Καλορίζικος. Η οθόνη είναι τρελό upgrade...

Έτρεξα ένα Cinebench 23 από περιέργεια πριν. Εκτός πρίζας. 

Multicore έβγαλε 7437

Singlecore έβγαλε 1063

 

Δεν έχω επαφή με νούμερα, απλά τα αναφέρω σε περίπτωση που ξέρει κάποιος για να μας πει που στέκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν έχω πολύ χρόνο γιατί μαζεύω και τις ελιές στο κτήμα και είμαι ένα πτώμα...

Αλλά η πρώτη εντύπωση είναι άριστη σε όλα, σε σχέση με το D15...

Τελική τιμή μου βγήκε 555 ευρώ με τιμολόγιο και το nova 5t που προ πούλησα 250 (έχω το ίδιο τηλ από την προσφορά του D15).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τίποτα...

Έχει παραδοθεί λέει στην μεταφορική από χθες και θα μου στείλουν αυτοί μηνυμα όταν ξεκινήσει η παράδοση.

Ζήσε Μάη μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Εγώ τίποτα...

Έχει παραδοθεί λέει στην μεταφορική από χθες και θα μου στείλουν αυτοί μηνυμα όταν ξεκινήσει η παράδοση.

Ζήσε Μάη μου... 

Έχει παραδοθεί στην μεταφορική αλλά στην εξέλιξη παραγγελίας είναι ακόμα δε επεξεργασία ε?από τα κλασικά του Κοτσου μπορεί και να εμφανιστεί ξαφνικά στην πόρτα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα σήμερα και το λαπτοπ και το κινητό μαζί ενώ έλεγε στο site του Κωτσοβολου οτι θα παραλάβω διαφορετικές ημερομηνίες. Το κινητό πωλήθηκε ήδη. 

Το λαπτοπ πραγματικό στολίδι. Πάρα πολύ καλή οθόνη καμία σχέση με τα D14 & D15. Κλάσσεις ανώτερη.
Το πληκτρολόγιο παρότι πολύ καλό του D15 αυτό εδώ είναι ακόμα καλύτερο. Πιο στιβαρό το πάτημα του και πιο αθόρυβο. Χώρια τον φωτισμό.
Ταχύτητα και smoothnes σε εφαρμογές και βίντεο. 

Η αναλογία οθόνης τέλεια για σερφάρισμα και προγραμματισμό. Όχι τόσο για ταινίες. 

Γενικά πολύ ικανοποιημένος απ'τις πρώτες εντυπώσεις. Περιμένω να το δω και σε βάθος χρόνου την αξιοπιστία του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...