Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση στα Windows 10 αφαιρεί το Flash και δεν επιτρέπει ξανά την εγκατάστασή του


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Haldol said:

Ναι, αλλά αυτή η απόφαση ήταν που ουσιαστικά "σκότωσε" το Flash. Εάν δεν είχε τα κότσια τότε ο συγχωρεμένος, θα τρώγαμε το καρκίνωμα του web στη μάπα για πόσα χρόνια ακόμα. Η χρονική στιγμή ήταν όντως δύσκολη, αλλά δε θα έπαιρνε τέτοιο ρίσκο άλλη εταιρεία. 

Συμφωνώ στο περί "καρκινώματος", διαφωνώ στο ότι αυτή η απόφαση ήταν που "σκότωσε" το flash δεδομένου ότι από τότε έχουν περάσει 12 ολόκληρα χρόνια. Ούτε καν θεωρώ την κατάργηση του flash σε όλους τους major browsers για Android λίγα χρόνια μετά σαν την απόφαση που έθαψε το flash. Αυτό που πραγματικά σκότωσε το flash ήταν η ωρίμανση του html 4 και η σταδιακή υιοθέτηση του. Δεν νομίζω να είχε κάποιος την παραμικρή αμφιβολία ακόμα και πριν 15 χρόνια που το flash μεσουρανούσε, ότι το flash έχει πιο πολλές τρύπες ασφαλείας και από σουρωτήρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

   Ναι με τα 1000. Ασε που εχεις ασφαλεια 99% γιατι πλεον δεν ασχολειται κανεις μαζυ τους. Ασοψονται καποια παιχνιδια που θελουν 10

Συμφωνώ μαζί σου.

Γιατί αν προσέξεις και βάλεις κατάλληλο software - καλύπτεσαι για βασική χρήση... Και ας το πάμε πέρα από τα παιχνίδια... ένας που όντως πιέζει στα άκρα το OS με μια share-development στο UE4 ,mesh editing στο Blender και Program update / dll update σε (αναγκαστικά) Visual C++ 2008 , και δεν χρειάζεται βασικές λειτουργίες που βγήκαν το 1998 όπως gaming, sufring σε YouTube twitch, fb, πασιέντζα - καταλαβαίνει ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ ότι 10 είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αχρησιμοποίητα για έναν σοβαρό χρήστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, SeaLion είπε

Σοβαρά τώρα, μπαίνετε σε σελίδες που έχουν flash?

Εγώ αν ζητήσει κάτι τέτοιο, απλά δεν ξαναμπαίνω στην σελίδα αυτή. Σαν χρήστης, για τα πάντα υπάρχουν εναλλακτικές. Μόνο σάπια πράγματα υπάρχουν σε flash, facebook games τύπου farmville etc...

Δεν έχω flash σε κανέναν browser μου και στον Chrome που το κάνει bundle έχω να το ενεργοποιήσω σε κάποια σελίδα πάνω από πενταετία, ίσως και παραπάνω.

Δεν ξέρω ρε φίλε ποιος φταίει, αλλά στα Mac που είχα πριν 10 χρόνια, φόρτωνε flash και παίρνανε μπρος οι ανεμιστήρες... Πιο unoptimised software δεν ξέρω αν έχει υπάρξει... Είχαμε δει ωραία πράγματα όντως, δημιουργικά, αλλά ακούω Flash και σκέφτομαι το desktop PC που είχα πριν 15+ χρόνια και οι ανεμιστήρες του κάνανε σαν αμάξι όταν ανεβάζεις ταχύτητα και το θεωρούσαμε και νορμάλ...

Unoptimised, insecure, όχι για multitouch συσκευές, κλειστό πρότυπο, ήθελε πανάκριβο software για να φτιάξεις κάτι καλό.

Δεν θέλει flash.

Αλλη φαση flash app με 60 layers απο vectors, και αλλο ενα flash με bitmaps. Τα vectors γονατιζαν δυνατα desktops, που να συζητησουμε για mobile cpus... Οι illustrators ομως, μονο αυτο ηξεραν να κανουν. Αν συγκρινεις bitmap content, το flash δεν ειναι χειροτερο απο html5 apps. Δεν ειχε κατι χειροτερο η γλωσσα η ο player, ηταν καθαρα θεμα content.

Multitouch δεν δουλευτηκε καν, αφου το flash δεν μπηκε ποτε σε mobile. Και τα προβληματα με security βγηκαν με το bundling των video players. Εκει χαθηκε η μπαλα με τα bugs και τα patches και ξεκινησε ο θανατος του flash. Κατα την γνωμη μου, η Adobe επρεπε να φτιαξει ενα lightweight player για κινητα, ανεξαρτητο απο τα video players, και χωρις υποστηριξη svg

 

Αν δεν χρειαζοσουν vectors και animations, μια χαρα εγραφες σε action script με τζαμπα εργαλεια π.χ το FlashDevelop. Και open source libs (flixel, box2d κτλ)

Επεξ/σία από DisRaptor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταργείται με απόφαση της MS αλλά απαιτείται από όλους τους οργανισμούς πιστοποίησης ασφαλείας. Η εφαρμογή γίνεται σε όλους τους browsers με πρώτο τον Chrome. 

Η απόφαση να γίνει enforce από την MS έρχεται λόγω των enterprise windows όπου τρώνε finding σε όλα τα Security Assesments από της σύγχρονες εταιρίες πιστοποίησης.

Τρολ αχεντ: Η apple θα τον είχε βγάλει γιατί ο Safari μετα βίας έκανε render την HTML εκείνη την περίοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 10:02 ΜΜ, userino είπε

Ξέρει ουδείς τι θα προκύψει με το Zoo.gr ?

 - ήταν κι είναι εράσμιο προσωπικά

Πέρα από το dating μέρος του, που ήταν αρκετά γνωστό, ξέρω αρκετούς που συνεχίζουν αποκλειστικά το gaming εκεί, ειδικά σε επιτραπέζια παιχνίδια. Κυρίως λόγω κοινότητας.

Φαντάζομαι ότι αν δεν έχει ήδη σχεδόν έτοιμο τον κώδικα σε σύγχρονες web τεχνολογίες, θα πάει άκλαυτο νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2020 στις 10:12 ΠΜ, atheatos είπε

Με λίγα λόγια θες να πεις , ότι το flash θα είχε καταργηθεί ακόμα και αν η Apple δεν έκανε την αρχή? Μετά από 20 χρόνια ίσως?

Σας αρέσει , δεν σας αρέσει , η Apple επιτάχυνε τις διαδικασίες και ότι και να γράψετε , δεν μπορείτε να το αρνηθείτε αυτό.
Μια ζωή θα γκρινιάζετε με την Apple και στο τέλος πάλι εδώ θα είμαστε να σας λέμε και του χρόνου...Ιστορικά αποδεδειγμένο.

Ρε φίλε με 6% του πλανήτη να έχει macOS κάνετε και drive τις εξελίξεις?

Mια ζωή σαν τους κοντούς που περπατάνε στις μύτες θα είστε στην πληροφορική. Γεμάτοι κόμπλεξ να παρακαλάτε να σας δώσουν office με outlook γιατί δεν μπορούσατε να κάνετε accept σε meeting request.

δεν φτάνει ότι λερώσατε άλλο ένα thread με σχόλια "όταν το έκανε η apple" πρέπει σπάτε και τα νεύρα του κόσμου.

image.png.7a1a4c8e71dcc7330d0ba2abed186413.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, angelfacekiller είπε

Ρε φίλε με 6% του πλανήτη να έχει macOS κάνετε και drive τις εξελίξεις?

Mια ζωή σαν τους κοντούς που περπατάνε στις μύτες θα είστε στην πληροφορική. Γεμάτοι κόμπλεξ να παρακαλάτε να σας δώσουν office με outlook γιατί δεν μπορούσατε να κάνετε accept σε meeting request.

δεν φτάνει ότι λερώσατε άλλο ένα thread με σχόλια "όταν το έκανε η apple" πρέπει σπάτε και τα νεύρα του κόσμου.

image.png.7a1a4c8e71dcc7330d0ba2abed186413.png

Μάλιστα.... Δεν νομίζω να χρειάζεται να σου απαντήσω . Έβαλες το ραβδογραμμα , βρήκες το Mac OS με 6 % και με ρωτάς βάσει αυτου αν έγιναν drive οι εξελίξεις στο flash. Ο ορισμός του ότι να ναι...

Το iOS που βρίσκεται στο διάγραμμα και είχε περισσότερο σχέση με το θέμα δεν το είδες ε? Πέρα από πρόβλημα με τα νεύρα μήπως ο κόσμος σου έχει πρόβλημα και με τα μάτια?

Οσο για το Mac OS ακόμη δεν έχει βγάλει ανακοίνωση η Apple αν θα σταματήσει την υποστηρίξη από πλευράς λειτουργικού ( όπως εδώ κάνει Microsoft), παρά μόνο με τον τελευταίο Safari δεν φορτώνει το flash player πια. 
Αν μπορείς σε παρακαλώ , περιέγραψε μου ποσό βαθύ είναι το πρόβλημα σου με την apple γιατί διακρίνω μια ασχετοσύνη σε αυτά που γράφεις.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Το iOS που βρίσκεται στο διάγραμμα και είχε περισσότερο σχέση με το θέμα

 
1 ώρα πριν, atheatos είπε

γιατί διακρίνω μια ασχετοσύνη σε αυτά που γράφεις.

  iOS και Windows 10 / Internet explorer δεν έχουν σχέση αλλά όπως είπα... σαν τους κοντούς που περπατάνε στις μύτες... 

Το πρόβλημά μου δεν είναι με την εταιρία... είναι με εσάς τα fanboys που ακόμα και σε θέμα με Windows PC μπαίνετε και το λερώνετε με το κόμπλεξ σας.

Επιμένω λοιπόν ότι με 6% απλά λερώνετε τα νήματα για Windows...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, angelfacekiller είπε

  iOS και Windows 10 / Internet explorer δεν έχουν σχέση αλλά όπως είπα... σαν τους κοντούς που περπατάνε στις μύτες... 

Το πρόβλημά μου δεν είναι με την εταιρία... είναι με εσάς τα fanboys που ακόμα και σε θέμα με Windows PC μπαίνετε και το λερώνετε με το κόμπλεξ σας.

Επιμένω λοιπόν ότι με 6% απλά λερώνετε τα νήματα για Windows...

Καταρχάς το flash δεν είναι μόνο θέμα windows και το windows ποτέ δεν υπήρξε καθαρό λειτουργικό για να στο λερώσουμε.

Αν είναι θέμα ποσοστού θα σε παρακαλούσα από ποιο ποσοστό και πάνω επιτρέπεται να σχολιάζουμε ένα θέμα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι περισσότεροι νομίζετε ότι η Apple είχε πρωτοπορήσει πριν 10 χρόνια που σταμάτησε να υποστηρίζει το Flash επειδή νοιάστηκε για τα κενά ασφαλείας και τα δεδομένα σας, ήρθε η ώρα να αλλάξετε πλευρό.

Ο ΚΥΡΙΟΣ λόγος που σταμάτησε την υποστήριξη του Flash ο συγχωρεμένος, ήταν γιατί δεν ήθελε να χάνει λεφτά. Και πώς έχανε λεφτά;
Ο εκάστοτε χρήστης απλά χρησιμοποιώντας τον browser του κινητού του μπορούσε να φορτώσει ότι παιχνίδι ή ακόμα και εφαρμογή ήθελε γραμμένη σε flash χωρίς να μεσολαβεί το οποιοδήποτε store. Έτσι ο Jobs δεν μπορούσε να πάρει το διόλου ευκαταφρόνητο commission που παίρνει από τους dev για τις εφαρμογές που διατίθενται μέσω store. Και εκείνη την περίοδο το Flash ήταν από τα πιο εύκολα και δυνατά εργαλεία για να δημιουργήσει κάποιος πολυμεσικές εφαρμογές ή παιχνίδια με πάμπολους developers να ασχολούνται με αυτό. Και εννοείται ότι υπήρχαν πάμπολα αξιόλογα παιχνίδια και όχι μόνο γραμμένα σε αυτό(π.χ. machinarium) που ήταν πολύ καλά optimized.

Όσο για το μύθο του ότι χρησιμοποιούσε πολλούς πόρους και ήταν βαρύ ισχύει ότι ισχύει και για όλες τις εφαρμογές. Είχε σημασία το πώς είχε δουλέψει ο εκάστοτε dev. Θα πω απλά ότι σε ένα τεστ για playback του ίδιου αρχείου βίντεο μέσα από browser κάνοντας το embed χρησιμοποιώντας flash player στην μία περίπτωση και html5 στην άλλη, το cpu utilization όταν έπαιζε απο flash ήταν σχεδόν στο μισό σε σχεση με html 5.

Τεσπά ας μην το είχε πουλήσει η Macromedia στους ασόβαρους της Adobe και τώρα θα κάναμε άλλη κουβέντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2020 στις 8:21 ΠΜ, billdanos είπε

Δεν καταλαβαίνουμε την έκρηξη σου!
 

Και ειδικά το πως έφτασες από το flash στα ακουστικά κλπ...:) 

Εγώ δεν καταλαβαίνω που είδες έκρηξη. Τώρα αν δεν καταλαβαίνεις πως και γιατί έφτασα απ το φλάς στα κλπ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...