Προς το περιεχόμενο

Από τις 4 Νοεμβρίου, η διέλευση με e-pass από διόδια γίνεται ευκολότερη


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, estpany είπε

Ναι αλλά δεν μας είπες τι μισθό παίρνουν στην Ελβετία  ... Ξέρεις κάτι ; Για πες, για πες...

Ξέρω πόσο είναι ο βασικός, και ξέρω πόσο κάνει και ένα σπίτι να νοικιάσεις 

Γύρω στο 70% του βασικού (σου θυμίζει κάτι από Ελλάδα ίσως ; )

Επίσης ξέρω ότι τον μέσο Ελβετό δεν τον πολύ απασχολούν τα διόδια γιατί είτε δεν έχει αμάξι είτε το χρησιμοποιεί μια φορά το μήνα  

Σε κάθε περίπτωση είναι άχρηστο σχόλιο να συγκρίνουμε τα διόδια στην Ελλάδα με τα διόδια στην Ελβετία 

Βρείτε μια χώρα με αντίστοιχο (κατά κεφαλήν) ΑΕΠ και αντίστοιχη μορφολογία με εμάς, και κάντε συγκρίσεις

Γιατί και εγώ μπορώ να σου πω ότι στη Κίνα που παίρνουν μισθό 400 δολάρια το εισιτήριο στο λεωφορείο κάνει 2 δολάρια, άρα πάλι καλά να λέμε εμείς 

Σε κάθε περίπτωση σχόλια του τύπου "στην Ελβετία η βινιέτα έχει 40 ευρώ" είναι παντελώς άχρηστα και δε προσφέρουν κάτι στη συζήτηση που έχει ως θέμα "ενοποίηση των e-pass"

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Όντως επιτελους. Ήταν κάτι που ενώ είχε νόημα να γίνει, είχε καθυστερήσει απαράδεκτα πολύ να υλοποιηθεί, με αποτέλεσμα να αγοράζει ο κόσμος πολλαπλούς πομποδέκτες. 

Πάντως θετικό βήμα, που έγινε τελικά (για άλλα πράγματα ακόμα περιμένουμε --- γκουχ γκουχ ταυτότητες γκουχ ξερόβηχας)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν έχουμε υπόλοιπα σε 2-3 μηχανάκια θα πρέπει να τα καταργούμε ένα ένα φαντάζομαι, μέχρι να μηδενίσουμε αυτά που θα βάλουμε στην άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pcos είπε

αντε και στο μελλον να γινουμε σαν τη γερμανια, πουθενα διοδια )

Έχει διόδια στη Γερμανία. Ίσως όχι παντού αλλά σε κάποιες περιοχές έχει.

Γενικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ epass και δεν ξέρω και αν θα το κάνω. Δεν μου φαίνεται και τόσο ταγκό να περνάω με τον κλασσικό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχει διόδια στη Γερμανία. Ίσως όχι παντού αλλά σε κάποιες περιοχές έχει.

Γενικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ epass και δεν ξέρω και αν θα το κάνω. Δεν μου φαίνεται και τόσο ταγκό να περνάω με τον κλασσικό τρόπο.

Αν κανεις συχνες διαδρομες ειναι υπολογισιμος   χρονος  τα διοδια  και οι υποχρεωτικες στασεις  μαζι με τις  αναμονες στην ουρα .Αν κανεις σπανια χρηση οκ ,αν και ακομα και σε αυτη την περιπτωση εγω θα εβγαζα  αφου  ειναι  δωρεαν η συσκευη .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Υπάρχει και μια άλλη διαφορά

Στην Ελβετία για να πάρεις το τραμ να κάνεις μια απόσταση 2 χλμ θες 8-9 φράγκα (κάνα 8άρι ευρώ)

Και για να πετάξεις τα σκουπίδια πρέπει να αγοράσεις σακούλα από το δήμο που κάνει κάνα 3άρι 

Και για να κάνεις ένα κούρεμα θες κάνα 40άρι

Αν δε θες να φας κάνα μεσημέρι έξω, μια σαλάτα ένα πιάτο φαί και μια μπύρα έχουν ένα πενηντάρικο

Αλλά ΟΚ, τα διόδια είναι τσάμπα

 

Επίσης στην Ελβετία στην τιμή του ξενοδοχείου που θα κλείσεις περιλαμβάνονται και οι αστικές μετακινήσεις του επισκέπτη με τα ΜΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Αν κανεις συχνες διαδρομες ειναι υπολογισιμος   χρονος  τα διοδια  και οι υποχρεωτικες στασεις και αναμονες στην ουρα .Αν κανεις σπανια χρηση οκ αν και ακομα και σε αυτη την περιπτωση εγω θα εβγαζα  αφου  ειναι  δωρεαν η συσκευη .

Χρησιμοποιώ αρκετά την Εγνατία, 2-3 φορές το μήνα. Αλλά συνήθως δύο σταθμούς περνάω που δεν με καθυστερούν και τόσο.

Θα το κοιτάξω όμως, μπορεί να βολεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κολλάτε στο πολλούς πομποδέκτες που λέει. Ένα epass θα δουλεύει κανονικά σε όλα, ήδη εγώ με Αττικής έμπαινα κανονικά στην Ολυμπία. Όμως κάθε πομποδέκτης έχει κάποιες εκπτώσεις για τον δρόμο του, πχ με Αττικής πληρώνεις 2,55 αντί για 2,80 αν θυμάμαι καλά. Προφανώς αυτήν την έκπτωση δεν θα την έχεις αν βάλεις epass αλλης εταιρείας και προφανώς δεν μπορείς να την έχεις γιατί της Αττικής οδού θα τα σβήσει όλα στην κεντρική και νότια Ελλάδα και δεν μπορεί να το επιτρέψουν αυτό γιατί πρόκειται για διαφορετικές εταιρίες!

Επεξ/σία από eko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι κατάλαβα για να έχεις κάποιο εκπτωτικό πρόγραμμα χρειάζεσαι απαραίτητα τον πομποδέκτη της αντίστοιχης εταιρείας.

Άρα το μόνο που βλέπω είναι απλά μια διαφήμηση της επέκτασης της διαλειτουργικότητας (η οποία υπήρχε χρόνια) οπού πλέον εντάσσεται εγνατία, νέα και κεντρική οδός μαζί με τις υπόλοιπες.

Κάτι αυτονόητο δηλαδή που απορρώ πως δεν είχε γίνει τόσα χρόνια.

ΥΓ. Όταν σε ένα πομποδέκτη θα μπορώ να συνδέω πολλά wallets ή σε ένα wallet πολλά εκπτωτικά προγράμματα το ξανασυζητάμε.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μηχανές θα λειτουργήσει σωστά ο πομποδέκτης ή θα χρεώνει σαν αυτοκίνητο?

Το :σταμάτα, βγάλε γάντι, βρες τα ψιλά, φόρα γάντι, δεν μπαίνει γιατί έχεις ιδρώσει, τράβα θα μπει.. 

Είναι ταλαιπωρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MrZ είπε

Με τις μηχανές θα λειτουργήσει σωστά ο πομποδέκτης ή θα χρεώνει σαν αυτοκίνητο?

Το :σταμάτα, βγάλε γάντι, βρες τα ψιλά, φόρα γάντι, δεν μπαίνει γιατί έχεις ιδρώσει, τράβα θα μπει.. 

Είναι ταλαιπωρία...

Όταν κάνεις αίτηση δηλώνεις σε τι όχημα και πινακίδα αντιστοιχεί , μια χαρά θα λειτουργεί κάνε ένα  τηλεφώνημα να είσαι σίγουρος . Εγώ έκανα eway που δίνει και yellows όταν χρησιμοποιείται κάρτα της τράπεζας Πειραιώς πιστεύω από τις 3:30 ώρες που κάνω για το χωριό θα πέσω στις 3:15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Το  θεμα δεν ειναι να γινει ευκολοτερη η διελευση αλλα  φτηνοτερη......

Γ@@ατα για να παω στο χωριο μου περναω 19!!!! διοδια ναι 19, κοστος? κοντα 40€ και αλλα τοσα επιστροφη απατεωνεςςςςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε για να καταλαβω... πλεον με το e-pass που εχω μπορω να περασω απο ολους τους σταθμους διοδιων?
π.χ. να περασω την Εγνατια Οδο με το e-pass μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, H38 είπε

Οποτε για να καταλαβω... πλεον με το e-pass που εχω μπορω να περασω απο ολους τους σταθμους διοδιων?
π.χ. να περασω την Εγνατια Οδο με το e-pass μου?

ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...