Προς το περιεχόμενο

Το MacBook Air με M1 chip «σαρώνει» σε επιδόσεις, υπερισχύοντας πολλών προηγούμενων MacBook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα το κάνω το παράπονό μου... μέχρι και το καλοκαίρι όσοι υποστηρίζαμε τους arm σχεδόν μας κορόιδευαν, που είναι τώρα αυτοί οι τύποι που πούλαγαν γνώσεις?

μα δεν είναι καθόλου παράλογο. 8 πύρηνα κινητά με 8 γιγα μνήμη που τρέχουν τα πάντα και στα desktop ότι CPU και να βάλεις θέλει μια ψύκτρα 5 φορές το μέγεθός του και ένα fan να ρίχνει ασταμάτητα.

Και εγω απορούσα γιατί, η απάντηση ήταν από σενα νομίζω, η microsoft, και φαίνεται λογικό.

Επρεπε ενα γιγαντας λογισμικού να δείξει το δρόμο, η microsoft δε το έκανε, η google έμεινε στα κινητά και light φορητα, άντε να δούμε η apple αν κανει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχει να κάνει ούτε με το r&d ούτε με άλλες συνομωσίες αλλά με τον τεράστιο αριθμό λογισμικού x86

Για αυτό και θέλω να πετύχει και το surface pro x...

 

Προφανώς και δεν είναι συνωμοσίες. Απλά, πολλές φορές σε εταιρίες που είναι μονοπώλιο στην αγορά είναι πολύ δύσκολο να αναγκάσεις το διοικητικό συμβούλιο να πάρει γενναίες αποφάσεις για το μέλλον.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dchatz είπε

μα δεν είναι καθόλου παράλογο. 8 πύρηνα κινητά με 8 γιγα μνήμη που τρέχουν τα πάντα και στα desktop ότι CPU και να βάλεις θέλει μια ψύκτρα 5 φορές το μέγεθός του και ένα fan να ρίχνει ασταμάτητα.

Και εγω απορούσα γιατί, η απάντηση ήταν από σενα νομίζω, η microsoft, και φαίνεται λογικό.

Επρεπε ενα γιγαντας λογισμικού να δείξει το δρόμο, η microsoft δε το έκανε, η google έμεινε στα κινητά και light φορητα, άντε να δούμε η apple αν κανει κάτι

 

Αν υπάρχει μια εταιρία που μπορεί να το καταφέρει αυτό, τότε είναι η Apple. Είναι η μόνη που τολμά τις αλλαγές (και στα καλά και στα άσχημα). Οι υπόλοιποι είναι followers (και η MS είχε τους πόρους και την δύναμη για να το κάνει, αλλά εν τέλη έχει διαφορετική εταιρική κουλτούρα).

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρα λιγο

σε λαπτοπ υπαρχουν μια 10ετια οι ARM

μολις το εβαλε to Μήλο αμεσως πανηγύρια και χοίροι 

10 χρονια πριν ειχε βαλει η Lenovo snapdragon σε ενα μοντελο της

οκ υπαρχουν αυτοι που αγαπανε τα προϊοντα της Apple  αλλα μην αρχισουμε της ιστεριες

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dchatz είπε

μα δεν είναι καθόλου παράλογο. 8 πύρηνα κινητά με 8 γιγα μνήμη που τρέχουν τα πάντα και στα desktop ότι CPU και να βάλεις θέλει μια ψύκτρα 5 φορές το μέγεθός του και ένα fan να ρίχνει ασταμάτητα.

Και εγω απορούσα γιατί, η απάντηση ήταν από σενα νομίζω, η microsoft, και φαίνεται λογικό.

Επρεπε ενα γιγαντας λογισμικού να δείξει το δρόμο, η microsoft δε το έκανε, η google έμεινε στα κινητά και light φορητα, άντε να δούμε η apple αν κανει κάτι

Αναφέρομαι σε όσους μας έλεγαν μέχρι και πριν λίγους μήνες ότι η κίνηση της apple να πάει σε arm επεξεργαστές ήταν αποτυχία, γιατί πρώτον ως επεξεργαστές είναι αδύναμοι και δεν πρόκειται να πιάσουν ποτέ σε επιδόσεις τους x86-64 και δεύτερον δεν θα τρέχουν σωστά τα προγράμματα γιατί όλα θα είναι μέσω emulation...

Η MS αν είχε πιστέψει την arm θα ήταν ήδη πέντε χρόνια μπροστά από την apple... ευτυχώς το project surface pro x το έχει πάρει λίγο πιο "ζεστά" και μετά τον κεραυνό της apple Το υποστηρίξει ακόμα περισσότερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαρώνει σαρώνει. Btw σε τετοια λαπτοπ δεν μας νοιαζει η αυτονομια? τι μας νοιαζει το performance?

*πάντα σε σχέση με τα προηγουμενα μοντελα της ιδιας εταιριας αλλα αυτο ειναι μια λεπτομερεια

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

χαλαρα λιγο

σε λαπτοπ υπαρχουν μια 10ετια οι ARM

μολις το εβαλε to Μήλο αμεσως πανηγύρια και χοίροι 

10 χρονια πριν ειχε βαλει η Lenovo snapdragon σε ενα μοντελο της

οκ υπαρχουν αυτοι που αγαπανε τα προϊοντα της Apple  αλλα μην αρχισουμε της ιστεριες

πραγματι υπάρχουν και πολλά κινέζικα. άλλωστε και τα ταμπλετ με ένα αξεσουαρ σα λαπτοπ γινονται. Το θεμα είναι να μη μένουν σε ενα απλό android αλλα να εχουν desktop χαρακτήρα, δλδ παράθυρα κλπ και φυσικά ... εφαρμογες

Επεξ/σία από dchatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα benchmark ισχύουν για native Apple εφαρμγογές που έχουν γίνει οptimized και ίσως ξαναγραφεί εξαρχής για το νέο chip. Οι παλιές εφαρμογές τρίτων θα τρέχουν μέσω Rosetta 2 (προσομοιωτή) οπότε δεν ξέρω πόσο λειτουργικά θα είναι τα νέα macbook για τους power users και όχι όσουςαπλώς και μόνον βλέπουν internet και γράφουν μια εργασία σε Documents.

Επεξ/σία από tedkald
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

χαλαρα λιγο

σε λαπτοπ υπαρχουν μια 10ετια οι ARM

μολις το εβαλε to Μήλο αμεσως πανηγύρια και χοίροι 

10 χρονια πριν ειχε βαλει η Lenovo snapdragon σε ενα μοντελο της

οκ υπαρχουν αυτοι που αγαπανε τα προϊοντα της Apple  αλλα μην αρχισουμε της ιστεριες

Το θέμα είναι η σωστή υλοποίηση και η Apple φαίνεται να το πέτυχε γιατί σχεδιάζει και το hardware και το software. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tedkald είπε

Τα benchmark ισχύουν για native Apple εφαρμγογές που έχουν γίνει οptimized και ίσως ξαναγραφεί εξαρχής για το νέο chip. Οι παλιές εφαρμογές τρίτων θα τρέχουν μέσω Rosetta 2 (προσομοιωτή) οπότε δεν ξέρω πόσο λειτουργικά θα είναι τα νέα macbook για τους power users και όχι όσουςαπλώς και μόνον βλέπουν internet και γράφουν μια εργασία σε Documents.

 

αυτό... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα εγω να αναβαθμισω τον Ryzen 3600 σε 5000series ή να αλλαξω σε Intel??? Πολυ με μπερδευουν αυτα τα αρθρα σας 🤣🤣🤣 (just trolling)

Επεξ/σία από esperos5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Προφανώς και δεν είναι συνωμοσίες. Απλά, πολλές φορές σε εταιρίες που είναι μονοπώλιο στην αγορά είναι πολύ δύσκολο να αναγκάσεις το διοικητικό συμβούλιο να πάρει γενναίες αποφάσεις για το μέλλον.

Το μονοπώλιο που το είδες; Αυτές σφάζονται. Επίσης, όπως είπα, έχει με την συμβατότητα με τον τεράστιο αριθμό x86 λογισμικού. Η ιντελ είχε βγάλει άλλη αρχιτεκτονική αλλά πάτωσε (itanium)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

χαλαρα λιγο

σε λαπτοπ υπαρχουν μια 10ετια οι ARM

μολις το εβαλε to Μήλο αμεσως πανηγύρια και χοίροι 

10 χρονια πριν ειχε βαλει η Lenovo snapdragon σε ενα μοντελο της

οκ υπαρχουν αυτοι που αγαπανε τα προϊοντα της Apple  αλλα μην αρχισουμε της ιστεριες

Το ότι το ξέρεις μόνο εσύ και άλλοι πέντε έξη δηλώνει την επιτυχία της προσπάθειας...

10 λεπτά πριν, tedkald είπε

Τα benchmark ισχύουν για native Apple εφαρμγογές που έχουν γίνει οptimized και ίσως ξαναγραφεί εξαρχής για το νέο chip. Οι παλιές εφαρμογές τρίτων θα τρέχουν μέσω Rosetta 2 (προσομοιωτή) οπότε δεν ξέρω πόσο λειτουργικά θα είναι τα νέα macbook για τους power users και όχι όσουςαπλώς και μόνον βλέπουν internet και γράφουν μια εργασία σε Documents.

Σε λίγους μήνες όσες εταιρίες τρώνε από τα μηχανήματα της apple θα έχουν κάνει την μετάβαση σε native mode, τότε πέσει και το τελευταίο επιχείρημα και να δω τι θα λέτε μετά...

ΥΓ: υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν το ίδιο γρήγορα και μέσω rosetta αλλά είπαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...