Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειμαι εδω (και στο discord) απο τον Νοεμβρη και παρακολουθω τι γινεται, το Πλαισιο εχει δωσει ολες τις ΠΡΟπαραγγελιες μεσα στον Δεκεμβρη. Ενα-ενα εβλεπα τα παιδια να παραλαμβανουν στο αντιστοιχο καναλι και εδω.

Οποτε οτι παραγγελιες εχει μετα το release ειναι απο τοπικα καταστηματα ή τηλεφωνικες οπως εκαναν οι ισχυριζομενοι του Φλεβαρη. Στην αρχη ημουν δυσπιστος και εγω αλλα δυσκολο να λενε τοσα ατομα παπατζες, οι επομενες μερες θα δειξουν σιγουρα.

Επισης να αναφερω ξανα οτι οσοι παρελαβαν Φλεβαρη ειχαν κανονικη παραγγελια με αριθμο και μονο εναν ειδα με 25/2 σε λιστα ενδιαφεροντος να παιρνει αρχες Μαρτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Maximus Decimus είπε

Δεν κοροϊδεύουν. Σας είπανε λίστα ενδιαφέροντος. Δεν σας απέστειλαν δελτίο παραγγελίας. Απο κει και πέρα, αν στο Πλαίσιο έχουν αντικαταστήσει αυτό που κάνει π.χ. το Sony Center και αντί για προκαταβολές και δελτία παραγγελίας λένε "λίστα ενδιαφέροντος" δεν το γνωρίζω. Εγώ πάντως θα τους ρώταγα τι ακριβώς σημαίνει. Σημαίνει ότι είμαι σε προτεραιότητα όταν υπάρξει στοκ να παραλάβω? Ή σε λίστα ενδιαφερόμενων για καταχώρηση παραγγελίας, δηλαδή προπαραγγελίας ενόψει στοκ? 

Εννοώ μας "κοροϊδεύουν" αυτοί πού παράγγειλαν μέσα στο 2021 και παρέλαβαν γρήγορα.... θα σου πω επακριβώς τι μου είπε ο 3ος που μίλησα από πλαίσιο.... έχετε καταχωρηθεί στη λίστα ενδιαφέροντος διότι πλέον δε γίνονται προπαραγγελιες ( και λογικό μου φαίνεται προπαραγγελια σημαίνει προϊόν που δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε αγορά) του λέω τι σημαίνει αυτό??? μου λεει σε 3 βδομάδες ίσως και παραπάνω θα σας καλέσουμε για να δώσετε περεταίρω στοιχεία και το πολύ σε άλλες 2 έως 3 να το έχετε μάλλον επίσης μου λεει αν μένετε και πχ Αθήνα θα έρθει ακόμα ποιό γρήγορα και όχι σε κάποιο χωριό πχ... και τού είπα οτι μένω Θεσσαλονίκη.... μου ειπε τέλεια τότε είστε στην αναμονή.... Αυτό.

 

4 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Εγώ και ο κολλητός μου είμαστε στην "λιστα ενδιαφέροντος" του Πλαίσιο από τις αρχές Φεβρουαρίου. Από ότι γνωρίζω η λίστα αυτή είναι τεράστια σε σχέση με τις παραλαβές που δέχονται.

λογικό και οσο προχωράει ο καιρός θα μεγαλώνει σίγουρα όμως δε ξεπερνάει τις προπαραγγελιες αλλά μη ξεχνάμε πχ και άτομα που πήγαν εκει ενώ παράγγειλαν απο κωτσο,  εσένα τι ακριβώς σού είπαν στο τηλέφωνο αν επιτρέπεται?

Επεξ/σία από SoLiTuDe-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σας λέω ότι μίλησα τηλεφωνικώς μέσα στην εβδομάδα μαζί τους και μου είπανε επι λέξει : Φλεβάρη, ΔΕΝ παραλάβαμε κανένα κομμάτι. Γενάρη πήραμε κάποια, και υπάρχει μια πιθανότητα να πάρουμε κάποια τέλη Μαρτίου (που θα πάρουνε, αυτό σας το υπογράφω). Οι κομήτες του Φλεβάρη φυσικά και είχανε αριθμό παραγγελίας, προϊόν παραλαμβάνουν και το πληρώνουν, πως θα τους το δώσουν χωρίς αρ.παραγγελίας? Δεν γίνεται. Αλλά δεν πείθομαι με τίποτα ότι δεν έπαιξε κονέ. Ξαναλέω, μακάρι να βγω ψεύτης και να παραλάβετε το συντομότερο δυνατόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maximus Decimus είπε

Εγώ σας λέω ότι μίλησα τηλεφωνικώς μέσα στην εβδομάδα μαζί τους και μου είπανε επι λέξει : Φλεβάρη, ΔΕΝ παραλάβαμε κανένα κομμάτι. Γενάρη πήραμε κάποια, και υπάρχει μια πιθανότητα να πάρουμε κάποια τέλη Μαρτίου (που θα πάρουνε, αυτό σας το υπογράφω). Οι κομήτες του Φλεβάρη φυσικά και είχανε αριθμό παραγγελίας, προϊόν παραλαμβάνουν και το πληρώνουν, πως θα τους το δώσουν χωρίς αρ.παραγγελίας? Δεν γίνεται. Αλλά δεν πείθομαι με τίποτα ότι δεν έπαιξε κονέ. Ξαναλέω, μακάρι να βγω ψεύτης και να παραλάβετε το συντομότερο δυνατόν.

Οσες φορες καλεσεις τοσες διαφορετικες απαντησεις θα παρεις. Ξερουμε τοσο καιρο οτι στο τηλ κεντρο δεν ξερουν τι τους γινεται και ο καθενας λεει τα δικα του σε ολες τις αλυσιδες.

Μονο και μονο που σου ειπε οτι δεν παρελαβαν Φλεβαρη ακυρωνεται απο μονος του ο υπαλληλος γιατι παρελαβαν ατομα τελος Φλεβαρη απο αυτους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

 Ξερουμε τοσο καιρο οτι στο τηλ κεντρο δεν ξερουν τι τους γινεται και ο καθενας λεει τα δικα του σε ολες τις αλυσιδες.

 

Αυτό το επιβεβαιώνω 100%. Γενάρη παίρνω τηλέφωνο για παραγγελία τηλεόρασης. Μου λέει εξαντλήθηκε. Ξαναπαίρνω μετά απο 10 λεπτά, το σηκώνει μια κοπέλα, την παραγγέλνω, την επόμενη μέρα σπίτι. 🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικώς δε ξέρεις ποιόν να εμπιστευτείς.... είναι απίθανο αυτό πού συμβαίνει για να πάρεις μια γα... κονσόλα να περάσει λίγο η καραντίνα έχω πήξει στη στο δουλειά-σπίτι ... παρόλα αυτά περιμένω και από μικρότερο μαγαζί το νοτες τεχνολογίας το οποίο μου είπε για Απρίλη... αν παραλάβω από κάπου γρήγορα θα διαθέσω εδώ το επόμενο κατάστημα Που θα έχω προτεραιότητα ώστε να πάρει και κάποιος άλλος ίσως γρηγορότερα. 

Επεξ/σία από SoLiTuDe-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκα .Eγω βαρεθηκα να περιμενω παντως απο νοεμβριο. Ειχα κανει παραγγελια σε 2 σαιτ αλλα τιποτα.

Πηρα απο εδω μεσα ενα απο τις αγγελιες, ας εδωσα και κατι παραπανω η κονσολα τα σπαει πραγματικα , Ειχα το ps3 και μου φαινετε σαν να πηρα κατι απο το μελλον. Ειναι απιστευτο , τελεια γραφικα το κοντρολερ δεν υπαρχει. Δεν εχω ξαναπιασει πιο τελειο..

Αποψη μου αν καποιος το θελει ασ το παρει τωρα ακομα και με καπελο, αξιζει!!

 με τηνσυνδρομη σου δινει και 20 παιχνιδια του playstation 

  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

πλεον το πλαίσιο εδώ και λίγες βδομάδες δεν παίρνει ούτε λίστα ενδιαφέροντος. έτσι είπαν σε εμένα τουλάχιστον.

αν σε άλλους σας βάλανε τώρα τελευταία σε λίστα, τότε τί να πώ. ίσως δεν έχω ωραία φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, l3m0npie είπε

πλεον το πλαίσιο εδώ και λίγες βδομάδες δεν παίρνει ούτε λίστα ενδιαφέροντος. έτσι είπαν σε εμένα τουλάχιστον.

αν σε άλλους σας βάλανε τώρα τελευταία σε λίστα, τότε τί να πώ. ίσως δεν έχω ωραία φωνή.

 Ενας φιλος προσπαθει εδω και 2 εβδομαδες να μπει σε λιστα και δεν τα εχει καταφερει 😪. Πρεπει να πετυχεις τον "σωστο" υπαλληλο δυστυχως οπως εχουμε ξαναπει αλλα δεν γνωριζω αν εχουν σταματησει εξολοκληρου να δεχονται.

1 ώρα πριν, mr-manifest είπε

Καλως σας βρηκα .Eγω βαρεθηκα να περιμενω παντως απο νοεμβριο. Ειχα κανει παραγγελια σε 2 σαιτ αλλα τιποτα.

Πηρα απο εδω μεσα ενα απο τις αγγελιες, ας εδωσα και κατι παραπανω η κονσολα τα σπαει πραγματικα , Ειχα το ps3 και μου φαινετε σαν να πηρα κατι απο το μελλον. Ειναι απιστευτο , τελεια γραφικα το κοντρολερ δεν υπαρχει. Δεν εχω ξαναπιασει πιο τελειο..

Αποψη μου αν καποιος το θελει ασ το παρει τωρα ακομα και με καπελο, αξιζει!!

 με τηνσυνδρομη σου δινει και 20 παιχνιδια του playstation 

Να το χαρεις φιλε μου, προσωπικα δεν θα εδινα ουτε €50 παραπανω για θεματα ηθικης και οτι δεν θελω να ενθαρρυνω τετοιες συμπεριφορες. Απο την αλλη αν καποιος μου ελεγε οτι εχει εξτρα κομματι απο διπλη παραγγελια και μου το εδινε στην κανονικη τιμη, απο μονος μου θα του εδινα κατι παραπανω για την κινηση αυτη.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr-manifest είπε

Καλως σας βρηκα .Eγω βαρεθηκα να περιμενω παντως απο νοεμβριο. Ειχα κανει παραγγελια σε 2 σαιτ αλλα τιποτα.

Πηρα απο εδω μεσα ενα απο τις αγγελιες, ας εδωσα και κατι παραπανω η κονσολα τα σπαει πραγματικα , Ειχα το ps3 και μου φαινετε σαν να πηρα κατι απο το μελλον. Ειναι απιστευτο , τελεια γραφικα το κοντρολερ δεν υπαρχει. Δεν εχω ξαναπιασει πιο τελειο..

Αποψη μου αν καποιος το θελει ασ το παρει τωρα ακομα και με καπελο, αξιζει!!

 με τηνσυνδρομη σου δινει και 20 παιχνιδια του playstation 

Όχι φίλε δεν αξίζει ούτε καπέλο, ούτε τζόκευ, ούτε σομπρέρο ούτε τίποτα. Την άποψη μου όπως λες και εσύ λέω για να μην παρεξηγιόμαστε. Δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, μια κονσόλα είναι, και οι περισσότεροι κάνουμε σκληρές οικονομίες μόνο και μόνο για την στάνταρ τιμή της, σιγά μην δώσουμε 700αρια και 800αρια. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις παίξει όλα τα exclusives του playstation 4, τότε προφανώς και δεν χάνεις και τίποτα ουσιαστικό που δεν έχεις playstation 5... και να τρέξεις να το αγοράσεις στα 750 ευρώ τι θα παίξεις; ένα demon's soul το πολύ... δεν προκειται να παω να αγοράσω από scalper προκειμένω να παίξω δεύτερη φορά το God of War σε καλύτερη ποιότητα....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί εδώ οι περισσότεροι μας να περιμέμενουμε το ps5 δυο τρεις και παραπάνω μήνες αλλά για να πούμε και την αλήθεια αυτή η χρονική περίοδος δεν είναι κατάλληλη για αγορά κονσόλας κατά τη γνώμη μου και θα εξηγήσω τι εννοώ. Πρώτον το launch έγινε μέσω πανδημίας και είμαστε μέσα στην πανδημία ακόμα. Αυτό σημαίνει ότι τα εργοστάσια δεν λειτουργούν υπο κανονικές συνθήκες και δεν παράγουν σωστά components. Έτσι (πέρα απο το πρόβλημα στοκ) σε σχέση με ένα κανονικό launch υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για πιθανό πρόβλημα hardware (βλ. drift dualsense, coil whine κλπ). Δέυτερον εφόσον είμαστε ακόμα στην αρχή και πιο σημαντικό οτί λογώ της πανδημίας δεν μπορεί ο κόσμος να πάρει κονσόλες και οι ομάδες ανάπτυξης δουλεύουν απο το σπίτι τα παιχνίδια δεν θα έρθουν ακόμα και θα καθυστερήσουν περισσότερο απο οτι θα εκαναν υπο κανονικές συνθήκες(λιγότερη εγκατεστημένη βάση, λιγότερα παιχνίδια). Εγώ προσωπικά σαν χρήστης ps4 το demon's ανυπομονώ να παίξω και μετά το rachret. Το λέω αυτό διότι κάποιες φορές πρέπει να μελετάμε τα πράγματα με σκεπτικισμό και μην γινόμαστε έρμαια του hype και του μάρκετινγκ που μας ωθεί να πληρώνουμε scalpers και διάφορες άλλες τέτοιες τακτικές. Βέβαια ξαναλέω αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και ο κάθε ένας έχει διαφορετικές ανάγκες και επιχειρήματα.

Επεξ/σία από SOMAN21
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Aν έχεις παίξει όλα τα exclusives του playstation 4, τότε προφανώς και δεν χάνεις και τίποτα ουσιαστικό που δεν έχεις playstation 5... και να τρέξεις να το αγοράσεις στα 750 ευρώ τι θα παίξεις; ένα demon's soul το πολύ... δεν προκειται να παω να αγοράσω από scalper προκειμένω να παίξω δεύτερη φορά το God of War σε καλύτερη ποιότητα....

Οταν θα παρεις την κονσολα και θα τα τρεξεις ολα αυτα με 60 καρε μαλλον θα αναθεωρησεις αυτο το σχολιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άτομο είναι scalper μη τσιμπάτε ρε αλάνια φαίνεται... Relax αν έκλεισαν οι λίστες ενδιαφέροντος στο πλαίσιο είναι καλό διότι ίσως αρχίζουν να μας μοιράζουν.... υπομονή = αρετή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...