Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι το κρατος δεν απουσιαζει. οσο το συζηταμε μεταξυ μας, οσο δεχομαστε τα +30ε , οσο αγοραζουμε απο το ιντερνετ με καπελο 200-300 ε, οσο δεν ενημερωνουμε το κρατος, τοσο θα συνεχιζεται η κατασταση. επιστολη εμαιλ στον συνηγορο του καταναλωτη, στο ινκα, στο υπουργειο αναπτυξης , στην επιτροπη ανταγωνισμου κτλ.
Ο Γερμανος εχει διαθεσιμα απλα ζητανε εξτρα χρηματα και τα περισσοτερα τα δινουν απο μεσα καποιοι υπαλληλοι, σε δικα τους ατομα που τα πουλανε μετα στο ιντερνετ. εχω στοιχεια; οχι. θα τα βρουνε οι αρχες οταν κινητοποιηθουν απο τις καταγγελιες μας. παντως τι κανει νιαου νιαου στα κεραμίδια;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι σε μια σύγχρονη αγορά αυτά αυτορυθμίζονται μέσω του υγιούς ανταγωνισμού αλλά εδώ είμαστε μπανανία και όλοι οι μεταπωλητές τα έχουν βρει μεταξύ τους για να μην χαλάνε καρδιές και με την αδιαφορία των ελεγκτικών μηχανισμών κάνουν ότι γουστάρουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MixMasteR είπε

Τα είχα δει, ευχαριστώ πάντως. Το πρόβλημα είναι οτι δεν εχώ 2-4Κ στην άκρη 😅😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Anetos22 είπε

οχι το κρατος δεν απουσιαζει. οσο το συζηταμε μεταξυ μας, οσο δεχομαστε τα +30ε , οσο αγοραζουμε απο το ιντερνετ με καπελο 200-300 ε, οσο δεν ενημερωνουμε το κρατος, τοσο θα συνεχιζεται η κατασταση. επιστολη εμαιλ στον συνηγορο του καταναλωτη, στο ινκα, στο υπουργειο αναπτυξης , στην επιτροπη ανταγωνισμου κτλ.
Ο Γερμανος εχει διαθεσιμα απλα ζητανε εξτρα χρηματα και τα περισσοτερα τα δινουν απο μεσα καποιοι υπαλληλοι, σε δικα τους ατομα που τα πουλανε μετα στο ιντερνετ. εχω στοιχεια; οχι. θα τα βρουνε οι αρχες οταν κινητοποιηθουν απο τις καταγγελιες μας. παντως τι κανει νιαου νιαου στα κεραμίδια;

Δυστυχώς είναι νομικά καλυμμένοι άμα διαβάσεις τους όρους χρήσης του eshop (και όλων των αντίστοιχων) . Κάνοντας παραγγελία ουσιαστικά δεχόμαστε ότι αυτό που παίρνουμε μπορεί να μην υπάρχει στην αποθήκη τους και εφόσον μας ενημερώσουν έγκαιρα και επιστρέψουν τα λεφτά είναι οκ . Τώρα αν θες να το τραβήξεις δικαστικά επειδή σου έκανε επαγγελματική ζημιά πχ ή δέσμευση του ποσού είναι άλλο θέμα και απαιτεί πολύ χρόνο και χρήμα για να το κυνηγήσεις. Το ''θα βρούν οι αρχές αποδείξεις όταν κινητοποιηθούν '' είναι ουτοπικό σενάριο γιατί πολύ απλά δεν θα ασχοληθούν. Ο συνήγορος του καταναλωτή συνήθως κοινοποιεί στην εταιρία τα όποια email ή στοιχεία διαθέτει ο καταναλωτής και στη συνέχεια σε συμβουλεύει πως να κινηθείς εφόσον υπάρχει παράβαση , σε αντίστοιχη κίνηση γνωστού μου με μεγάλη αλυσίδα σουπερ μάρκετ , πήρε μια δωροεπιταγή για το κόπο του και έληξε το θέμα εκεί. Το αν άξιζε το άγχος 1+ μήνα για 30ευρώ , ας το κρίνει ο καθένας.

Επεξ/σία από tliako
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 3 μηνες ειχα παραγγειλει ενα προιον απο την Mediamarkt . πληρωσα με καρτα. μετα απο λιγες μερες με ενημερωσαν πως δεν το βρισκουν αλλα θα ψαξουν. τελικα μετα απο 2 μηνες μου ειπαν ακυρωνεται η παραγγελια και σας δινουμε πισω τα χρηματα + μια δωροεπιταγη 100ε.
 

3 λεπτά πριν, tliako είπε

Δυστυχώς είναι νομικά καλυμμένοι άμα διαβάσεις τους όρους χρήσης του eshop (και όλων των αντίστοιχων) . Κάνοντας παραγγελία ουσιαστικά δεχόμαστε ότι αυτό που παίρνουμε μπορεί να μην υπάρχει στην αποθήκη τους και εφόσον μας ενημερώσουν έγκαιρα και επιστρέψουν τα λεφτά είναι οκ . Τώρα αν θες να το τραβήξεις δικαστικά επειδή σου έκανε επαγγελματική ζημιά πχ ή δέσμευση του ποσού είναι άλλο θέμα και απαιτεί πολύ χρόνο και χρήμα για να το κυνηγήσεις. Το ''θα βρούν οι αρχές αποδείξεις όταν κινητοποιηθούν '' είναι ουτοπικό σενάριο γιατί πολύ απλά δεν θα ασχοληθούν. Ο συνήγορος του καταναλωτή συνήθως κοινοποιεί στην εταιρία τα όποια email ή στοιχεία διαθέτει ο καταναλωτής και στη συνέχεια σε συμβουλεύει πως να κινηθείς εφόσον υπάρχει παράβαση , σε αντίστοιχη κίνηση γνωστού μου με μεγάλη αλυσίδα σουπερ μάρκετ , πήρε μια δωροεπιταγή για το κόπο του και έληξε το θέμα εκεί. Το αν άξιζε το άγχος 1+ μήνα για 30ευρώ , ας το κρίνει ο καθένας.

ειναι νομιμο να ζητανε επιπλεον χρηματα; σε καμια περιπτωση. προσωπικα ηδη μιλησα με στελεχος του Υπουργειου και θα προβω σε καθε νομιμη ενεργεια κατα του Γερμανου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Anetos22 είπε

πριν 3 μηνες ειχα παραγγειλει ενα προιον απο την Mediamarkt . πληρωσα με καρτα. μετα απο λιγες μερες με ενημερωσαν πως δεν το βρισκουν αλλα θα ψαξουν. τελικα μετα απο 2 μηνες μου ειπαν ακυρωνεται η παραγγελια και σας δινουμε πισω τα χρηματα + μια δωροεπιταγη 100ε.
 

Αυτή είναι η συνήθης πρακτική για να τη βγάζουν λάδι, δωροεπιταγή για να ξαναψωνίσεις από αυτούς και αν αυτό που θες δεν είναι ακριβώς μέσα στο ποσό , ίσως σου πάρουν και κάτι έξτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SavvasMavros είπε

Τα είχα δει, ευχαριστώ πάντως. Το πρόβλημα είναι οτι δεν εχώ 2-4Κ στην άκρη 😅😂

αμα κάνεις και εσύ εικονικες πωλήσεις με δέσμευση χρημάτων όπως καλήν ώρα με το σημερινό θέμα και ζητάς και 30 ευρώ έξτρα μετά για την διεκπεραίωση της,όλο και κάτι θα μαζέψεις για 4Κ τηλεόραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Anetos22 είπε

οχι το κρατος δεν απουσιαζει. οσο το συζηταμε μεταξυ μας, οσο δεχομαστε τα +30ε , οσο αγοραζουμε απο το ιντερνετ με καπελο 200-300 ε, οσο δεν ενημερωνουμε το κρατος, τοσο θα συνεχιζεται η κατασταση. επιστολη εμαιλ στον συνηγορο του καταναλωτη, στο ινκα, στο υπουργειο αναπτυξης , στην επιτροπη ανταγωνισμου κτλ.
Ο Γερμανος εχει διαθεσιμα απλα ζητανε εξτρα χρηματα και τα περισσοτερα τα δινουν απο μεσα καποιοι υπαλληλοι, σε δικα τους ατομα που τα πουλανε μετα στο ιντερνετ. εχω στοιχεια; οχι. θα τα βρουνε οι αρχες οταν κινητοποιηθουν απο τις καταγγελιες μας. παντως τι κανει νιαου νιαου στα κεραμίδια;

Τα είχα γράψει και με το Χ. Έτσι πήρα από φίλο εγώ και ξάδερφος, που δούλευε σε γνωστή αλυσίδα.

Εννοείται πως το εκμεταλλεύονται, αφού όλοι το ίδιο κάνουν!

Έχε κανένα άτομο, όπως εγώ που τον ξέρω εγώ από το 2004 και μας έφτιαξε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθικό δεν είναι σίγουρα , νόμιμο τεχνικά είναι γιατί ακυρώνουν τη παραγγελία με επιστροφή χρημάτων  και σου λένε έχουμε μια τελείως διαφορετική προσφορά με +30 ευρώ αν θες . Προφανώς κοροϊδία είναι αλλά απο τη στιγμή που δεν σου αλλάζουν τους όρους αγοράς σε κάτι που έχεις πληρώσει και σου ζητάνε να κάνεις νέα αγορά είναι καλυμμένοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις με κάλεσαν και εμένα από τον Γερμανό και μου λένε +40 ευρώ . Ανέβηκε η ταρίφα😂

Επεξ/σία από SavvasMavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SavvasMavros είπε

Μόλις με κάλεσαν και εμένα από τον Γερμανό και μου λένε +40 ευρώ . Ανέβηκε η ταρίφα😂

είναι σαν την μετοχή έχει ανοδική πορεία, μέχρι το μεσημέρι θα σταθεροποιηθεί πιστεύω στα 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SavvasMavros είπε

Μόλις με κάλεσαν και εμένα από τον Γερμανό και μου λένε +40 ευρώ . Ανέβηκε η ταρίφα😂

Είδαν Πλαίσιο, είπαν πάλι φτηνότερα το έχουμε. Ένα ολόκληρο δεκάευρω είναι αυτό. Τρία πιτόγυρα με το ζόρι. Μην το υποτιμάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SavvasMavros είπε

Μόλις με κάλεσαν και εμένα από τον Γερμανό και μου λένε +40 ευρώ . Ανέβηκε η ταρίφα😂

Εγώ ακόμα περιμένω τηλεφώνημα, έχοντας κανει ήδη δυο κλησεις στο κεντρο εξυπηρέτησης, καθησυχάζοντας με οτι θα με καλέσουν εντος της ημέρας απο το αρμόδιο τμημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν και εμένα να μου το "προσφέρουν" στη "σωστή" τιμή των 649 ευρώ μια και τα 609 που ήδη είχα πληρώσει και είχαν δεσμευτεί ήταν η "λάθος" τιμή. Προσέφεραν και μια δωροεπιταγή των 20 ευρώ για μελλοντικές αγορές άνω των 50 ευρώ.

Μια και είπα όχι, φαντάζομαι ότι κάποιος άλλος από εσάς θα πάρει σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...