Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, PCharon είπε

Μόλις μου έλυσες τρομερή απορία και χίλια ευχαριστώ! Μιλάμε το συζητούσα και δεν είχαμε ιδέα, κι εγώ που έχω επαφή με την τεχνολογία δεν το γνώριζα αυτό, κοίταζα πραγματικά σαν ηλίθιος τον άνθρωπο τότε. Αν και δεν το ήξερα, παρόμοια εξυπηρέτηση πάντως, οπότε καλώς το σκέφτηκα ως παράδειγμα.

Είναι μεγάλη ευκολία και όπως διαβάζω εδώ στα σχόλια βγάζει κάτι σαν αυτοκαταστρεφόμενη κάρτα, όπως οι διευθύνσεις emails ολιγόλεπτης χρήσης, σπουδαίο διότι αυτό σημαίνει - ως προς τη συναλλαγή - ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ αφού δεν εκθέτεις την κάρτα σου.

Αρκεί μόνο να μη μάθουμε ποτέ πως διεύρευσαν τίποτα δεδομένα από servers που αποθηκεύουν τις κάρτες μας κτλ τέτοια πράγματα...

Θεωρούνται ασφαλή μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο  Χαχα...

όπως και οι ηλεκτρονικές πληρωμές τόσα χρόνια θεωρητικά είναι ασφαλής , και σε μερικές περιπτώσεις που κόσμος έχει χάσει λεφτά , οφείλεται σε λάθος του χρήστη , σε phishing mails  και τέτοια . 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, cool_myll είπε

Ή βάζεις το apk μόνος σου (https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-pay/) ή περιμένεις να το ανοίξουν στο play store (λογικά σύντομα).

Το άρθρο είναι "Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα".

Τη λύση του apkmirror την ξέρουμε, αλλα αυτό δεν έχει σχέση με το άρθρο. Ουτε και το "σύντομα" είναι σχετικό με το άρθρο, αλλα το σήμερα !!!!!!

Με συγχωρείς λοιπόν, αλλα αυτά που γραφεις είναι άσχετα .....

Screen Shot 2020-11-17 at 13.39.42 PM.jpg

Επεξ/σία από ktsak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vagstef said:

 

Όντως? που το διαβασες?

Πάντως αν άφησαν τη διάθεση του app για σήμερα είναι ακόμα νωρίς στην Αμερική 🤣

https://www.paypal.com/us/smarthelp/article/how-can-i-add-paypal-to-google-pay-faq3455/ 

Εδώ λέει ότι μπορείς να κάνεις topup μόνο. Δεν ξέρω εάν πληρώνεις και με τις αποθηκευμένες κάρτες. Εάν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει ας μας πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει την χρεωστική κάρτα ανάμεσα στην θήκη και στο κινητό εδώ και καιρό. Άλλες φορές πιάνει στα pos άλλες όχι. Ήταν πάντως πολύ ψαρωτικο πριν 2 χρονια. Δοκιμάστε το χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Πιο επικυνδυνο  είναι να κάνεις συναλλαγές με κάρτα , μιας και αν μια κάμερα πάνω από το ταμείο δει τους αριθμούς , η κάποιος με κάποια συσκευή σκαναρει την κάρτα σου , σου έχει πάρει τα στοιχεία και κάνει πάρτυ. Με πληρωμές μέσω Google pay το οποίο δουλεύω 1.5χρόνο σχεδόν , δεν φαίνεται ποτέ στα καταστήματα ο πραγματικός αριθμός της κάρτας , αφού σε κάθε συναλλαγή δημιουργεί 16ψηφιο κωδικό πληρωμής μιας χρήσης , έτσι κρύβει τα στοιχεία τις κάρτας σου από το εκάστοτε κατάστημα .

Στο μόνο που διαφωνω? είναι στο νούμερο κάρτας που δείχνει προς τα έξω,νομίζω ότι είναι το ίδιο συνέχεια ,θα το ψάξω όμως έτσι για την περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Στο μόνο που διαφωνω? είναι στο νούμερο κάρτας που δείχνει προς τα έξω,νομίζω ότι είναι το ίδιο συνέχεια ,θα το ψάξω όμως έτσι για την περιέργεια.

Το Samsung pay που χρησιμοποιώ στο ρολόι το κάνει σίγουρα , και δημιουργεί έναν καινούριο αριθμό σε κάθε κάρτα . Όταν το τσεκαρεις ενημέρωσε να είμαστε σίγουροι!740687369_SmartSelect_20201117-142252_Watchplug-in.jpg.08c344d788468d55698617f4856ec738.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikangel είπε

Εγώ έχω βάλει την χρεωστική κάρτα ανάμεσα στην θήκη και στο κινητό εδώ και καιρό. Άλλες φορές πιάνει στα pos άλλες όχι. Ήταν πάντως πολύ ψαρωτικο πριν 2 χρονια. Δοκιμάστε το χαχαχα

Δεν χρειάζεται. Εχουμε NFC κινητό και Alpha Wallet. 😇

Kαι ναι ακομα και τώρα σε κοιτάνε σαν αρειανό όταν πληρώνεις με το τηλέφωνο. Ειδικά οι μεγαλύτερης ηλικίας στα ΣΜ. 🤣

Ελπίζω η Alpha να το υποστήριξει στο άμεσο μέλλον. Αλλωστε είναι μέσα στα πράγματα πάντα (A wallet, Apple Pay κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, PCharon said:

Επειδή δεν ξέρω τί ακριβώς συμφέρον έχουν αυτοί που κινούν την ενδιάμεση εφαρμογή-κάρτα, αν όντως τέλος πάντων είναι ένας ασφαλής και ανέξοδος τρόπος να μην κουβαλάς κάρτες έχοντας κινητό, τότε πραγματικά είναι σπουδαίο εργαλείο.

Δεν θα ξεχάσω, πρόπερσι νομίζω, δούλευα κάπου κι ήρθε ένας τουρίστας και πήγε να πληρώσει με το κινητό και του επέμεινα πως το μηχάνημα που έχω δεν δουλεύει έτσι (ήταν και πολύ παλιό) και τον άφησα βεβαίως από ευγένεια να κάνει την κίνηση γελώντας (κορόιδευα) και ξαφνικά βγάζει απόδειξη το μηχάνημα και τον κοίταγα σαν ηλίθιος αδυνατώντας να καταλάβω το πώς. Οταν δεν το γνώριζα δηλαδή, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση που το είδα ως χρηστική ιδέα, λες κι είδα κάτι εξωγήινο και το ζήλεψα. 😄

Μακάρι να είναι ασφαλές και δεν γνωρίζω επίσης τί λάκκο έχει η φάβα, δηλαδή τί κερδίζουν αυτοί που προσφέρουν την υπηρεσία. Πληρώνεις κάποιο μικρό ποσοστό ή συνδρομή, παρακολουθούν τις συαλλαγές σου για κάποιο λόγο marketing, προσφέρουν προτάσεις αγοράς, κερδίζουν από συνεργασίες με αλυσίδες... τί κερδίζουν; Διότι αν ξέρω τί κερδίζουν θα το εμπιστευόμουν περισσότερο ως ταπεινός χρήστης.

Κάθε τράπεζα που είναι συμβεβλημένη με google pay δίνει κάποιο ποσοστό. Τώρα τι και πως δική τους συμφωνία. Υποθέτω αντίστοιχες συμφωνίες είναι και με τις mastercard/visa Κλπ.  Ως χρήστης ρε παιδιά σαφώς πιο ασφαλές να έχεις τα στοιχεία στο κινητό αντί στην κάρτα κλπ. Θες δαχτυλικό αποτύπωμα κλπ. Στην κάρτα πάνω ειδικά στην ανέπαφη δεν έχεις καμία προστασία. Επίσης έχετε υπόψιν ότι το google pay δεν "δίνει" τον πραγματικό αριθμό της κάρτας αλλά έναν δικό του. Αυτό αυτόματα χωρίς το χρήστη. Δηλαδή ακόμα μια δικλείδα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Πιο επικυνδυνο  είναι να κάνεις συναλλαγές με κάρτα , μιας και αν μια κάμερα πάνω από το ταμείο δει τους αριθμούς , η κάποιος με κάποια συσκευή σκαναρει την κάρτα σου , σου έχει πάρει τα στοιχεία και κάνει πάρτυ. Με πληρωμές μέσω Google pay το οποίο δουλεύω 1.5χρόνο σχεδόν , δεν φαίνεται ποτέ στα καταστήματα ο πραγματικός αριθμός της κάρτας , αφού σε κάθε συναλλαγή δημιουργεί 16ψηφιο κωδικό πληρωμής μιας χρήσης , έτσι κρύβει τα στοιχεία τις κάρτας σου από το εκάστοτε κατάστημα .

Σωστά αυτά που λες. Το σχόλιο μου το διάβασες όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, torter10 είπε

Σωστά αυτά που λες. Το σχόλιο μου το διάβασες όμως;

Ναι το είδα τι σχόλιο , απλά στο αναφέρω γιατί είπες ότι ενημερωνόμαστε απλά και δεν αναφερόμαστε στην ασφάλεια στο συγκεκριμένο άρθρο . Απλά αναφέρω ότι είναι  και ασφαλή θεωρητικά . Καλοπροαίρετο το σχόλιο μου ... Μοιάζει σαν να απαντάω στο σχόλιο που έχεις παραθέσει βέβαια έτσι όπως το έθεσα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, splanis είπε

This app is incompatible with your device σε p30 pro

 

Η Huawei δεν έχει αποκλειστεί από όλες τις εφαρμογές της Google; Έχω την εντύπωση ότι πλέον έχουν στα σκαριά και δικό τους OS.

 

https://www.androidauthority.com/huawei-google-android-ban-988382/

https://www.cnet.com/news/huawei-ban-full-timeline-us-sanctions-china-trump-administation-qualcomm/

Επεξ/σία από autodidact
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...