Προς το περιεχόμενο

METZ TV 55 4K 349euro 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ


tigergreg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To θέμα του banding δεν είναι τόσο απλό. Την καλύτερη τηλεόραση να πάρεις αν αρχίσεις να παίζεις με τα φίλτρα μπορείς να την ξεσκίσεις. Γενικά είναι θέμα σωστού calibration με συγκεκριμένες κάρτες αναφοράς ώστε να ρυθμίσεις ο γάμα και φωτεινότητα ώστε να να μην διακρίνονται 'σκαλοπάτια' σε διαφορές χρωμάτων. Επίσης και το σήμα έχει σημασία, αν το έχουν σκίσει στο compression (γκουχ γκουχ ΑΝΤ1) τότε έχεις τα banding artifact μέσα στο σήμα οπότε δεν μπορεί να κάνει και πολλά η τηλεόραση. Αν μπορείς δες εικόνες με κάρτες αναφοράς και calibration guides που δεν χρειάζονται ειδικά όργανα όπως εδώ: https://www.audioholics.com/home-theater-calibration/hdtv-calibration

Αν δεν μπορείς με τιν κάρτες αναφοράς να την φέρεις στα ίσια τότε απλά πήρες πατάτα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsismal είπε

Δεν νομίζω οτι αυτό έιναι το banding αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Το θέμα είναι ,οπως και να λέγετε , οτι μου το κάνει μια LG 6300 σε οτιδήποτε κάτω απο 1080 οπότε δεν είναι μόνο πρόβλημα στις no name τηλεοράσεις. Οταν την πήρα διάβαζα τις καλύτερες κριτικές και μόλις το είδα αυτό έπαθα πλάκα. Τυφλός είναι ο κοσμος? ή κανένας δεν θέλει να παραδεχτεί οτι ήταν μάπα η αγορά που έκανε?

Banding λεγεται,απλα εξαρταται απο που προερχεται.

Εαν ειναι χαμηλη η ποιοτητα και της πηγης μπορει να οφειλεται και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Dantε είπε

Banding λεγεται,απλα εξαρταται απο που προερχεται.

Εαν ειναι χαμηλη η ποιοτητα και της πηγης μπορει να οφειλεται και εκει.

και εγώ χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο θεμα η χαμηλή ποιότητα εχω καταλάβει οτι είναι το πρόβλημα ή το downscale που προσπαθεί να κάνει η τηλεόραση. Σε 4Κ υλικό δεν εμφανίζεται το φαινόμενο, σε 1080 είναι υποφερτό και οτιδήποτε πιο κάτω είναι απαράδεκτο

1 ώρα πριν, RamRod είπε

Το θέμα είναι αν το έχουν οι τηλεοράσεις του θέματος. Ξεκάθαρη απάντηση δυστυχώς δεν έχω δει από κάποιον.

Στο Youtube video πάντως που αναρτήθηκε σε προηγούμενη σελίδα, δεν διακρίνεται καθαρά αλλά νομίζω το κάνει. 

Μόνο όποιος τις πήρε μπορεί να σου απαντήσει και σε συγκεκριμένες συνθήκες . Απλά εγώ ανέφερα οτι το κάνουν ακριβότερες και επώνυμες μαρκες οπότε μην περιμένεις και πολλά.

Επεξ/σία από tsismal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Χθες πηρα την 7000 στις 65'' απο Mart

Πρώτη εντύπωση ειναι καλή. Ο ήχος εξαιρετικός και οι φωνητικες πολύ καλές.

Το SD δεν ειναι καλο. Το 1080ρ μέτριο και το 4Κ αρκετά καλό.

Αυτό που δε μου άρεσε ειναι το μαύρο στις γωνίες που ειναι φωτεινό. Ειδικα στις 65'' ειναι αρκετα ενοχλητικό. Βέβαια by default το backlight ειναι στο 100. Σκέφτηκα μήπως και να τηλ για αλλαγή, αλλα απ΄οτι καταλαβα διαβαζοντας στο δικτυο, υπάρχει αυτο το θέμα στις γνωίες. Θα προσπαθησω να βρω καλύτερο σεταρισμα και θα επανέλθω.

Overall ομως για τα χρηματα που έδωσα για 65 + android+ IPS ειναι not bad. Άλλωστε τα σχετικά λίγα χρήματα σου δινουν το πλεονέκτημα να αλλάξεις TV μεσα σε λίγα χρόνια! 😜 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magnan είπε

Καλησπέρα

Χθες πηρα την 7000 στις 65'' απο Mart

Πρώτη εντύπωση ειναι καλή. Ο ήχος εξαιρετικός και οι φωνητικες πολύ καλές.

Το SD δεν ειναι καλο. Το 1080ρ μέτριο και το 4Κ αρκετά καλό.

Αυτό που δε μου άρεσε ειναι το μαύρο στις γωνίες που ειναι φωτεινό. Ειδικα στις 65'' ειναι αρκετα ενοχλητικό. Βέβαια by default το backlight ειναι στο 100. Σκέφτηκα μήπως και να τηλ για αλλαγή, αλλα απ΄οτι καταλαβα διαβαζοντας στο δικτυο, υπάρχει αυτο το θέμα στις γνωίες. Θα προσπαθησω να βρω καλύτερο σεταρισμα και θα επανέλθω.

Overall ομως για τα χρηματα που έδωσα για 65 + android+ IPS ειναι not bad. Άλλωστε τα σχετικά λίγα χρήματα σου δινουν το πλεονέκτημα να αλλάξεις TV μεσα σε λίγα χρόνια! 😜 

καλησπερα τι τιμη ειχε η 65...? ξερουμε για την 50 ποσο παει...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Adamakos33 είπε

ευχαριστώ πολυ...και μια ακόμη ερώτηση στα τηλεοπτικά κανάλια δηλαδή δεν είσαι ευχαριστημένος digea ..?

Στις 65 ιντσες το SD δεν με ικανοποιεί. Αν ειμαι πιο μακρια ειναι οκ. Το HD ειναι νορμαλ. Η διαφορα φαινεται στα youtube, xbox κτλ. Πιστευω οτι για την αποσταση που ειμαι εγω, ίσως για Digea 50 ή 55 ειναι καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2020 στις 3:27 ΜΜ, RamRod είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπάρχει κάποιος που να έχει είτε την 7000 είτε την 8000 για να τσεκάρει αν στα σκούρα/μαύρα βγάζει αυτές τις γκρι γραμμές/πιξελιάσματα/αραχνοΰφαντα που βγάζουν συνήθως οι οικονομικές Edge Led;

Ίσως φαινεται σε υπερβολικό βαθμό αλλά αυτό που ψάχνω είναι αν κάνει κάτι ανάλογο με αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες έστω και σε μικρό βαθμό.

IMG_5575-1.jpg

IMG_2374.JPG

αυτό δεν είναι banding όπως αναφέρθηκε...φταίει το συγκεκριμένο βιντεάκι που έχει πολύ χαμηλό bitrate και στις δύσκολες σκηνές όπως τις σκοτεινές χάνεται αρκετή πληροφορία της εικόνας...ανάλογα τον scaler της κάθε τηλεόρασης μπορεί να φαίνεται πιο έντονα ή να το κρύβει πιο καλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Paul64 είπε

αυτό δεν είναι banding όπως αναφέρθηκε...φταίει το συγκεκριμένο βιντεάκι που έχει πολύ χαμηλό bitrate και στις δύσκολες σκηνές όπως τις σκοτεινές χάνεται αρκετή πληροφορία της εικόνας...ανάλογα τον scaler της κάθε τηλεόρασης μπορεί να φαίνεται πιο έντονα ή να το κρύβει πιο καλά

Το αυτό. Youtube και λοιπές υπηρεσίες συμπιέζουν τόσο πολύ που καταρρέουν τα πάντα αν πας να τα κάνεις playback σε υψηλή ανάλυση. Συχνό φαινόμενο σε torrents 720p που παίζουν σε 4k ανάλυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RamRod είπε

Πέραν της πηγής, ακόμη δεν μάθαμε αν το κάνει η όχι η συγκεκριμένη τηλεόραση αυτό το πράγμα.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κάνει καθόλου και δεν υπάρχει το πέραν της πηγής. Το θέμα είναι πόσο έντονα το κάνει με βάση το υλικο (sd hd 4k) . Αρα πρέπει μόνο κάτοχος να σου απαντήσει και εφόσον έχει δοκιμάσει με διάφορα αρχεία - πηγές. Επίσης πιο έντονα φαίνεται οσο ανεβαίνουν οι ιντσες και μικραίνει η απόσταση. Αρα αν περιμένεις να ακούσεις ένα ξερό οχι δεν το κάνει τζάμπα περιμένεις. Υπάρχει λόγος που δεν υπάρχει ας πούμε sony στις 55 ιντσες σε αυτη την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tsismal είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κάνει καθόλου και δεν υπάρχει το πέραν της πηγής. Το θέμα είναι πόσο έντονα το κάνει με βάση το υλικο (sd hd 4k) . Αρα πρέπει μόνο κάτοχος να σου απαντήσει και εφόσον έχει δοκιμάσει με διάφορα αρχεία - πηγές. Επίσης πιο έντονα φαίνεται οσο ανεβαίνουν οι ιντσες και μικραίνει η απόσταση. Αρα αν περιμένεις να ακούσεις ένα ξερό οχι δεν το κάνει τζάμπα περιμένεις. Υπάρχει λόγος που δεν υπάρχει ας πούμε sony στις 55 ιντσες σε αυτη την τιμή.

Έχω στην κατοχή μου 2 LG τηλεοράσεις (η μία κλείνει τώρα τα 11 χρόνια), χαμηλού κόστους και οι 2, που μπορώ να πω ξερά ότι δεν το κάνουν. Ούτε σε ψηφιακά κανάλια, ούτε στο Youtube. Εκτός αν πρόκειται για ταινία mkv μεγέθους 600-700mb που εκεί προφανώς φταίει το αρχείο και όχι η οθόνη.

Επίσης έχω σε άλλο όροφο μια F&U, μια Blaupunkt και μια JVC που μπορώ να πω ξερά ότι το κάνουν, παντού και σε όλα τα μαύρα. Άλλου λιγότερο άλλου περισσότερο. Η JVC λιγότερο από τις άλλες 2 αλλά υπάρχει.

Οπότε νομίζω πως υπάρχει σαφής απάντηση στο αν μια οθόνη το κάνει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, RamRod είπε

Έχω στην κατοχή μου 2 LG τηλεοράσεις (η μία κλείνει τώρα τα 11 χρόνια), χαμηλού κόστους και οι 2, που μπορώ να πω ξερά ότι δεν το κάνουν. Ούτε σε ψηφιακά κανάλια, ούτε στο Youtube. Εκτός αν πρόκειται για ταινία mkv μεγέθους 600-700mb που εκεί προφανώς φταίει το αρχείο και όχι η οθόνη.

Επίσης έχω σε άλλο όροφο μια F&U, μια Blaupunkt και μια JVC που μπορώ να πω ξερά ότι το κάνουν, παντού και σε όλα τα μαύρα. Άλλου λιγότερο άλλου περισσότερο. Η JVC λιγότερο από τις άλλες 2 αλλά υπάρχει.

Οπότε νομίζω πως υπάρχει σαφής απάντηση στο αν μια οθόνη το κάνει ή όχι.

οι LG ειναι 4Κ? Σε παλαιότερες και εγώ δεν το έχω παρατηρήσει οπότε κατέληξα στο συμπερασμα οτι μάλλον έχει να κάνει με το downscale που κάνει ο επεξεργαστής για να ρίξει την ανάλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...