Προς το περιεχόμενο

Μετάφορά σε ΔΟΥ Εξωτερικού


Nikos Chatzoglou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλιστα, ευχαριστω για την απαντηση, και εγω αυτο πιστευω οτι υπαρχουν μεγαλυτερα "ψαρια" να πιασουν και οχι μικροποσα, βεβαια αν εχει αυτοματοποιηθει η διαδικασια ισως μας παρει ολους η μπαλα. Αλλα οπως ειπες θα κληθω να πληρωσω μονο τη διαφορα οποτε δεν ειναι μεγαλο θεμα.

Για εδω οντως ειναι πενταροδεκαρες της πρακτικης, αλλα φαντασου οτι ηταν περισσοτερα απο τους μισθους του 80% των γνωστων μου στην Ελλαδα που δουλευαν κανονικα..Καταντια για την Ελλαδα ειναι αυτο, αλλα ειναι αλλη συζητηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/11/2020 στις 8:21 ΜΜ, ioankav είπε

Ναι, πρέπει να κάνεις την αλλαγή του χρόνου για να είσαι νόμιμος.
Πρώτη κίνηση είναι να ορίσεις τον φορολογικό εκπρόσωπο (μέχρι αρχές Μαρτίου)
Μετά κατάθεση των δικαιολογητικών (μέχρι 1ο δεκαήμερο Σεπτεμβρίου)
Τελευταία κίνηση είναι η υποβολή δήλωσης εισοδήματος (μέχρι 31 Δεκεμβρίου αφού γίνει η αλλαγή)

Αναδρομικά μπορούμε να το κάνουμε αυτο χωρις καποιο προστιμο?

Πχ εχω φυγει εξωτερικο απο τελη 19 και θα το δηλωσω τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Andy είπε

Αναδρομικά μπορούμε να το κάνουμε αυτο χωρις καποιο προστιμο?

Πχ εχω φυγει εξωτερικο απο τελη 19 και θα το δηλωσω τωρα. 

Τέλη 19 δεν λέει τίποτε. Έχεις συμπληρώσει, μέσα στο 2019, 183 μέρες αποδεδειγμένης εγκατάστασης στο εξωτερικό?

Αν όχι, τότε θα το κάνεις του χρόνου.

Αλλά πιο σίγουρες πληροφορίες παίρνεις από τη ΔΟΥ στην οποία ανήκεις. Μπορεί να πάρει τηλέφωνο αυτός που θα ορίσεις φορολογικός εκπρόσωπος για να μάθει τί ακριβώς χρειάζεται και μέχρι πότε να τα καταθέσεις.

Και το τονίζω στην ΔΟΥ στην οποία ανήκεις γιατί κάθε ΔΟΥ και κάθε υπάλληλος ζητάει τα δικά του!!!

Άλλοι ζητάνε όλα όσα λέει η εγκύκλιος και μάλιστα με επίσημες μεταφράσεις και σφραγίδα Χάγης. Άλλοι ζητάνε μόνο τα φορολογικά πιστοποιητικά του εξωτερικού να είναι επίσημη μετάφραση με σφραγίδα Χάγης, ενώ ενοικιαστήριο και σύμβασης εργασίας απλή μετάφραση. Άλλοι θέλουν να είναι στα ελληνικά, άλλοι αρκεί να είναι στα αγγλικά.

Τα λέω αυτά γιατί τα πέρασα  με τις διαδικασίες για τα παιδιά μου. Ίδια ΔΟΥ, αλλά είχε αλλάξει ο υπάλληλος και αυτά που ζητούσαν όταν έφυγε και το δεύτερο παιδί ήταν λίγο διαφορετικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Andy είπε

Αναδρομικά μπορούμε να το κάνουμε αυτο χωρις καποιο προστιμο?

Πχ εχω φυγει εξωτερικο απο τελη 19 και θα το δηλωσω τωρα. 

Αναδρομικά γίνεται, πληρώνεις όμως πρόστιμο το οποίο δεν είναι μεγάλο, μικρό τριψήφιο νούμερο είναι.

Όταν πριν από πολλά χρόνια, το 2005 με 2006, είχα φύγει από την Ελλάδα δεν ήταν υποχρεωτικό (ή μάλλον δεν ασχολιόταν κανείς) με την εγγραφή στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και έκανα τη διαδικασία πριν από καμιά τετραετία περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Andy είπε

Αναδρομικά μπορούμε να το κάνουμε αυτο χωρις καποιο προστιμο?

Πχ εχω φυγει εξωτερικο απο τελη 19 και θα το δηλωσω τωρα. 

Για εσένα δεν τίθεται θέμα αναδρομικότητας διότι το 2019 δεν ήσουν φορ. κάτοικος εξωτερικού, την αλλαγή για το 2020 θα την κάνεις το 2021 οπότε είσαι εμπρόθεσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρω ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν αλλά τελικά όλα εντάξει μου έκαναν τη μεταφορά και πρόλαβα εμπρόθεσμα να κάνω τη φορολογική δήλωση για την περσινή χρονιά πριν τις 31/12.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε μια προσθήκη σε αυτά που γραφόταν τις προηγούμενες σελίδες.

Ουκ ολίγες φορές έχω δει/ακούσει άτομα που τους ήρθε πρόστιμο από Ελλάδα γιατί δεν είχαν δηλώσει το παγκόσμιο εισόδημα τους (Προφανώς δεν ήταν δηλωμένοι ως κάτοικοι εξωτερικού). Επομένως, μην σκεφτείτε καν να παραλείψετε να το κάνετε. Το κάνεις μια φορά και είσαι ήσυχος.

Τιπ: Σε επαρχιακές ΔΟΥ επειδή δεν υπάρχει ξεχωριστό τμήμα για ΔΟΥ Εξωτερικού (όπως στην Αθήνα πχ), δεν θα παρατηρήσετε αλλαγή στην ΔΟΥ που ανήκετε στο TaxisNET (Προσωπ. Πληρ/ση -> Στοιχεία Προσώπου -> Φυσικού προσώπου -> Αρμόδια ΔΟΥ). Αυτό που κάνουν συνήθως είναι να γράψουν το όνομα της χώρας στο εξωτερικό στην Διεύθυνση Κατοικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jakegate7 είπε

Θα μου επιτρέψετε μια προσθήκη σε αυτά που γραφόταν τις προηγούμενες σελίδες.

Ουκ ολίγες φορές έχω δει/ακούσει άτομα που τους ήρθε πρόστιμο από Ελλάδα γιατί δεν είχαν δηλώσει το παγκόσμιο εισόδημα τους (Προφανώς δεν ήταν δηλωμένοι ως κάτοικοι εξωτερικού). Επομένως, μην σκεφτείτε καν να παραλείψετε να το κάνετε. Το κάνεις μια φορά και είσαι ήσυχος.

Τιπ: Σε επαρχιακές ΔΟΥ επειδή δεν υπάρχει ξεχωριστό τμήμα για ΔΟΥ Εξωτερικού (όπως στην Αθήνα πχ), δεν θα παρατηρήσετε αλλαγή στην ΔΟΥ που ανήκετε στο TaxisNET (Προσωπ. Πληρ/ση -> Στοιχεία Προσώπου -> Φυσικού προσώπου -> Αρμόδια ΔΟΥ). Αυτό που κάνουν συνήθως είναι να γράψουν το όνομα της χώρας στο εξωτερικό στην Διεύθυνση Κατοικίας

μενω 10 χρονια εξωτερικο, δεν υπαρχει περιπτωση να με βρουν και αυτο για τα προστιμα αν δεν το δω δεν το πιστευω, οτι δηλαδη πηραν πληροφοριες απο τραπεζα εξωτερικου κλπ κλπ

Εγω θελω να ειμαι φορολογικος κατοικος ελλαδας και να απολαμβάνω ολα τα καλα της.

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

μενω 10 χρονια εξωτερικο, δεν υπαρχει περιπτωση να με βρουν και αυτο για τα προστιμα αν δεν το δω δεν το πιστευω, οτι δηλαδη πηραν πληροφοριες απο τραπεζα εξωτερικου κλπ κλπ

Εγω θελω να ειμαι φορολογικος κατοικος ελλαδας και να απολαμβάνω ολα τα καλα της.

Έχεις κολλήσει όσο δεν πάει πάντως. Προσωπικά, ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τα καλά του φορολογικού κατοίκου Ελλάδας. 

Αντιθέτως, μπορώ να σου πω τα καλά που θα απολαύσει ένας φίλος μου, όταν του χρόνου από κάτοικος εξωτερικού, επιστρέψει σε κάτοικος Ελλάδας: Για το αμάξι που θα φέρει, θα γλυτώσει 15.000 περίπου επειδή δεν χρειάζεται να πληρώσει εκτελωνισμο, και για 7 επόμενα χρόνια, θα πληρώνει 50% φόρο εισοδήματος. 

Κάτσε εσύ λοιπόν, και ασχολείσου με τα πεντοδιφραγκα που θα πάρεις από επιδόματα η άλλες παροχες, όντως παράνομος και με πιθανότητες να πληρώσεις και πρόστιμο από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Έχεις κολλήσει όσο δεν πάει πάντως. Προσωπικά, ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τα καλά του φορολογικού κατοίκου Ελλάδας. 

Αντιθέτως, μπορώ να σου πω τα καλά που θα απολαύσει ένας φίλος μου, όταν του χρόνου από κάτοικος εξωτερικού, επιστρέψει σε κάτοικος Ελλάδας: Για το αμάξι που θα φέρει, θα γλυτώσει 15.000 περίπου επειδή δεν χρειάζεται να πληρώσει εκτελωνισμο, και για 7 επόμενα χρόνια, θα πληρώνει 50% φόρο εισοδήματος. 

Κάτσε εσύ λοιπόν, και ασχολείσου με τα πεντοδιφραγκα που θα πάρεις από επιδόματα η άλλες παροχες, όντως παράνομος και με πιθανότητες να πληρώσεις και πρόστιμο από πάνω.

Δεν έχω αμάξι οπότε δε με νοιάζει

Έχω τραπεζικό λογαριασμό σε 3 ευρωπαϊκές χώρες, κινήσεις πάνω από 100κ...έχω μπόλικα λεφτά στην revolut Οταν δεν έχουν πιάσει τους εκατομμυριουχους της λίστας Λαγκάρντ θα ασχοληθούν με εμένα...

Αν δε δω ΑΚΡΙΒΏΣ ποιον τσακώσανε και πόσο πρόστιμο έφαγε δεν πιστεύω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Δεν έχω αμάξι οπότε δε με νοιάζει

Έχω τραπεζικό λογαριασμό σε 3 ευρωπαϊκές χώρες, κινήσεις πάνω από 100κ...έχω μπόλικα λεφτά στην revolut Οταν δεν έχουν πιάσει τους εκατομμυριουχους της λίστας Λαγκάρντ θα ασχοληθούν με εμένα...

Αν δε δω ΑΚΡΙΒΏΣ ποιον τσακώσανε και πόσο πρόστιμο έφαγε δεν πιστεύω τίποτα

Δεν δίνουν μόνο οι τράπεζες τα στοιχεία σου, αλλά και οι φορολογικές αρχές της χώρας στην οποία ήσουν φορολογούμενος και έβγαλες τα λεφτά. Τα σχόλια μου δεν απευθύνονται σε σένα, είσαι αρκετά χαμένη περίπτωση για να βοηθηθείς, αλλά σε τρίτους που ίσως να διαβάζουν αυτό το τόπικ. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Δεν δίνουν μόνο οι τράπεζες τα στοιχεία σου, αλλά και οι φορολογικές αρχές της χώρας στην οποία ήσουν φορολογούμενος και έβγαλες τα λεφτά. Τα σχόλια μου δεν απευθύνονται σε σένα, είσαι αρκετά χαμένη περίπτωση για να βοηθηθείς, σε τρίτους που ίσως να διαβάζουν αυτό το τόπικ απευθύνεται. 

σου λεω χριστιανε μου, εγω για μενα τα εβαλα κατω και βλεπω οτι ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΝΦΕΡΕΙ να κανω αλλαγή σε φορ. κατοικος εξωτερικου. Πραγματικα λυπαμαι κατι παιδια που για 800 ευρω μισθο πανε στο εξωτερικο και τρεχουν και στις ΔΟΥ να κανουν αλλαγες... Καθήστε οπως εισται, παρτε τα επιδόματα σας, κρατείστε την υγειονομική σας ασφαλεια...μη μπερδευεστε με τετοιες διαδικασιες, αυτα ειναι μονο για κατι δημοσιους υπαλληλους που δουλευουν σε πρεσβειες εκτος ελλαδος.. ή για επιχειρηματίες που εχουν ΛΟΓΟΥΣ να το κανουν...

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

μενω 10 χρονια εξωτερικο, δεν υπαρχει περιπτωση να με βρουν και αυτο για τα προστιμα αν δεν το δω δεν το πιστευω, οτι δηλαδη πηραν πληροφοριες απο τραπεζα εξωτερικου κλπ κλπ

Εγω θελω να ειμαι φορολογικος κατοικος ελλαδας και να απολαμβάνω ολα τα καλα της.

Και απο φόρους κλπ τι προσφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...