Προς το περιεχόμενο

Μετάφορά σε ΔΟΥ Εξωτερικού


Nikos Chatzoglou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Μα αν δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού δεν χρειάζεται να δηλώνεις λεφτά που βγάζεις έξω.

 

Αγχώνομαι διότι έχω κάποια εισοδήματα και στην Ελλάδα, οπότε πρέπει να κάνω φορ. δήλωση για το 2019 μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου. Αν δεν είχα κανένα εισόδημα στην Ελλάδα δεν θα ετίθετο θέμα. Και ναι θα έπρεπε να έχω τελειώσει τη διαδικασία νωρίτερα μέσα στη χρονιά αλλά οι καθυστερήσεις του HMRC ήταν απελπιστικές, έφτασα στο σημείο να τους παρακαλάω να μου στείλουν το χαρτί αφού περίμενα μήνες.

 

Ευχαριστώ! ΘΥμάσαι μετά από πόσο καιρό ήρθε αυτή η ωραία μέρα; Εννοώ πόσο καιρό αφού κατέθεσες όλα τα χαρτιά.

Εχουν περιθωριο να σου κανουν την αλλαγη μεσα σε δυο μηνες. Ετσι μου ειπαν στην εφορια, δεν ξερω αν οντως ισχυει.
Εμενα πηρε ενα μηνα και κατι μερες (5-6).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά το θέμα είναι καθαρά πρακτικό. Από το 1 μύριο Έλληνες που φύγανε ούτε το 10% έκανε τέτοια διαδικασία... τίποτα δεν πρόκειται να γίνει...

Και από επιχειρηματα υπέρ μόνο αυτό του αμαξιού έχει νόημα, όπως και η νομιμοποίηση χρημάτων ( μαύρα ακόμα καλύτερα)

Εδώ γνωρίζω ανθρωπο που ήταν αστυνομικός, πλέον συνταξιούχους, δουλεύει σε όργανο της ΕΕ εκτός Ελλάδας, ο μισθός μπαίνει κανονικά στο εξωτερικό, και η σύνταξη+επιδόματα κανονικά στην Ελλάδα... Τι ψάχνετε τωρα

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Θέλεις να το δουμε από οικονομικά και μόνο οφέλη;

Όταν αποφασίσω να επιστρέφω Ελλάδα, θα μπορεσω να φέρω το αμάξι που χωρίς να πληρώσω τελωνείο. Κάνα 10-15κ κέρδος. Έπιπλα , ηλεκτρικές συσκευές κτλ άμα το επιθυμησω. Βάλε και το καινούργιο νομοσχέδιο που άμα είσαι 7 χρόνια κάτοικος εξωτερικού έχεις 50% έκπτωση φόρου για 7 χρόνια ...

Το αρνητικό πιο είναι; Ότι ίσως κάποια στιγμή σαν μακροχρόνιος άνεργος πάρεις από την Ελλάδα 400 ευρώ επίδομα , μια φορά στα 10 χρόνια ένα πράγμα; 

Γιατι, ποιος ιδιωτικος γιατρος στην Ελλάδα δούλευει με ταμεία; Αντε άμα καταφέρεις να βρεις ραντεβού τις 3 πρώτες μέρες κάθε μήνα, μετά ο γιατρός θα έχει ολοκληρωσει τον αριθμό των ασθενών που δικαιολογει το ταμείο, και προφανώς κανένας δεν θα σε δει δωρεάν. Ο γιατρός από το ταμείο παίρνει ελάχιστα λεφτά, για έναν συγκεκριμένο (χαμηλό) αριθμό ασθενών, και πληρώνεται από το ταμείο μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. 

 

Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα. Δεν είναι απλά ένα επίδομα, είναι μόνιμη σύνταξη για όλους τους ανασφαλιστους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Εδώ γνωρίζω ανθρωπο που ήταν αστυνομικός, πλέον συνταξιούχους, δουλεύει σε όργανο της ΕΕ εκτός Ελλάδας, ο μισθός μπαίνει κανονικά στο εξωτερικό, και η σύνταξη+επιδόματα κανονικά στην Ελλάδα... Τι ψάχνετε τωρα

Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα. Δεν είναι απλά ένα επίδομα, είναι μόνιμη σύνταξη για όλους τους ανασφαλιστους

To τί ακριβώς κάνει με τις φορολογικές του δηλώσεις ο αστυνομικός μόνο αυτός το ξέρει. Το ότι υπάρχει συνεργασία μεταξύ των κρατών της ΕΕ για το θέμα της φορολογίας με ανταλλαγή στοιχείων κάτι λέει, νομίζω. Αλλά οκ. 

Για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα που το θεωρείς μόνιμη σύνταξη, προϋποθέτει ότι ή δεν δουλεύεις και ζεις με το επίδομα ή δουλεύεις μαύρα και τσεπώνεις το επίδομα, στερώντας το ίσως από κάποιον άλλον που το έχει πραγματικά ανάγκη και ζώντας εις βάρος όλων όσων πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους και δεν περιμένουν να τους ταΐσει το κράτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

 

Για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα που το θεωρείς μόνιμη σύνταξη, προϋποθέτει ότι ή δεν δουλεύεις και ζεις με το επίδομα ή δουλεύεις μαύρα και τσεπώνεις το επίδομα, στερώντας το ίσως από κάποιον άλλον που το έχει πραγματικά ανάγκη και ζώντας εις βάρος όλων όσων πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους και δεν περιμένουν να τους ταΐσει το κράτος!

Ακριβως. Που ειναι το προβλημα? Εγω σου λεω τι συμφέρει και τι οχι . Τα βαζεις κατω και βλεπεις οτι ΔΕΝ. Νομιμο ή ηθικο, ας το κρινει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimosthenisG είπε

Παιδιά το θέμα είναι καθαρά πρακτικό. Από το 1 μύριο Έλληνες που φύγανε ούτε το 10% έκανε τέτοια διαδικασία... τίποτα δεν πρόκειται να γίνει...

Εδώ γνωρίζω ανθρωπο που ήταν αστυνομικός, πλέον συνταξιούχους, δουλεύει σε όργανο της ΕΕ εκτός Ελλάδας, ο μισθός μπαίνει κανονικά στο εξωτερικό, και η σύνταξη+επιδόματα κανονικά στην Ελλάδα... Τι ψάχνετε τωρα

Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα. Δεν είναι απλά ένα επίδομα, είναι μόνιμη σύνταξη για όλους τους ανασφαλιστους

Ναι αυτό λέμε ότι πολλοί δουλεύουν στο εξωτερικό και συνεχίζουν να δηλώνουν κάτοικοι Ελλάδος με μηδενική δήλωση. Το ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα ισχύει βραχυπρόθεσμα διότι βάσει νόμου η εφορία μπορεί να κάνει διασταυρώσεις αναδρομικά και φέτος το έκανε. Μπορείς να δεις εδώ

Το παράδειγμα του αστυνομικου είναι εντελώς νόμιμο διότι δεν δουλεύει απλώς έξω αλλά δουλεύει έξω σε όργανο της ΕΕ. Όσοι λοιπόν δουλεύουν σε όργανα της ΕΕ βάσει νόμου πάλι δεν θεωρούνται φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού και δεν χρειάζεται να δηλώνουν αυτό το εισόδημα στην Ελλάδα. Φορολογούνται γι' αυτό το εισόδημα μόνο από την ΕΕ μ' ένα χαμηλό συντελεστή γύρω στο 10%. Γενικώς οι συγκεκριμένοι είναι ειδική κατηγορία στα φορολογικά.

Το Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα είναι αυτό που λέει η λέξη. Εφαρμοζόταν πολλά χρόνια πριν στην ΕΕ και η Ελλάδα είχε αργήσει πολύ να το εφαρμόσει. Και πάλι δεν το παίρνεις έτσι, ζητάνε ένα κάρο χαρτιά από δικαιολογητικά και έχει ένα σωρό προϋποθέσεις. Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι πρέπει να συνεχίσεις να δηλώνεσαι κάτοικος Ελλάδας για το ενδεχόμενο να μπορέσεις κάποια στιγμή να πάρεις ΕΕΕ οκ τι να σου πω.

Τώρα το άλλο που λες ότι το ηθικό και το νίμο θα το κρίνει ο καθένας, οκ το ηθικό θα το κρίνει αλλά το νόμιμο είναι ό,τι λέει ο νόμος όχι ό,τι κρίνει ο καθένας μας.

1 ώρα πριν, AgiosEfraim είπε

Εχουν περιθωριο να σου κανουν την αλλαγη μεσα σε δυο μηνες. Ετσι μου ειπαν στην εφορια, δεν ξερω αν οντως ισχυει.
Εμενα πηρε ενα μηνα και κατι μερες (5-6).

Ευχαριστώ, ελπίζω να τους κόψει και να το κάνουν πριν τις 31 Δεκέμβρη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Ναι αυτό λέμε ότι πολλοί δουλεύουν στο εξωτερικό και συνεχίζουν να δηλώνουν κάτοικοι Ελλάδος με μηδενική δήλωση. Το ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα ισχύει βραχυπρόθεσμα διότι βάσει νόμου η εφορία μπορεί να κάνει διασταυρώσεις αναδρομικά και φέτος το έκανε. Μπορείς να δεις εδώ

Το παράδειγμα του αστυνομικου είναι εντελώς νόμιμο διότι δεν δουλεύει απλώς έξω αλλά δουλεύει έξω σε όργανο της ΕΕ. Όσοι λοιπόν δουλεύουν σε όργανα της ΕΕ βάσει νόμου πάλι δεν θεωρούνται φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού και δεν χρειάζεται να δηλώνουν αυτό το εισόδημα στην Ελλάδα. Φορολογούνται γι' αυτό το εισόδημα μόνο από την ΕΕ μ' ένα χαμηλό συντελεστή γύρω στο 10%. Γενικώς οι συγκεκριμένοι είναι ειδική κατηγορία στα φορολογικά.

Το Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα είναι αυτό που λέει η λέξη. Εφαρμοζόταν πολλά χρόνια πριν στην ΕΕ και η Ελλάδα είχε αργήσει πολύ να το εφαρμόσει. Και πάλι δεν το παίρνεις έτσι, ζητάνε ένα κάρο χαρτιά από δικαιολογητικά και έχει ένα σωρό προϋποθέσεις. Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι πρέπει να συνεχίσεις να δηλώνεσαι κάτοικος Ελλάδας για το ενδεχόμενο να μπορέσεις κάποια στιγμή να πάρεις ΕΕΕ οκ τι να σου πω.

Τώρα το άλλο που λες ότι το ηθικό και το νίμο θα το κρίνει ο καθένας, οκ το ηθικό θα το κρίνει αλλά το νόμιμο είναι ό,τι λέει ο νόμος όχι ό,τι κρίνει ο καθένας μας.

Ευχαριστώ, ελπίζω να τους κόψει και να το κάνουν πριν τις 31 Δεκέμβρη

Ειχα το ιδιο θεμα, γιατι και εγω στα μεσα Νοεμβριου 2020 εγινα.
Παρε τους και κανενα τηλεφωνακι και πες οτι καιγεσαι για να κανεις και τη δηλωση. Μιλα απο τωρα με κανενα λογιστη Ελλαδα να τον εχεις standby γιατι με ολα αυτα που γινονται δεν εχουν και πολυ ελευθερο χρονο.

@DimosthenisG ειμαι ο πρωτος που θα καρφωσει κατι μαγκες κατοικους εξωτερικου που ειναι πανω απο 182 μερες στην Ελλαδα και οχι στη χωρα που εχουν δηλωσει κατοικοι. Ετσι μπαινει το νερο στο αυλακι.

Επεξ/σία από AgiosEfraim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AgiosEfraim είπε


@DimosthenisG ειμαι ο πρωτος που θα καρφωσει κατι μαγκες κατοικους εξωτερικου που ειναι πανω απο 182 μερες στην Ελλαδα και οχι στη χωρα που εχουν δηλωσει κατοικοι. Ετσι μπαινει το νερο στο αυλακι.

Ο @DimosthenisG λεει το αντιθετο, το να εισαι εξωτερικο ενω δεν εισαι δηλωμενος στην Ελλαδα σαν κατοικος εξωτερικού, πως ακριβώς θα το εξακριβωσεις αυτο εσυ; Θα χακαρεις το TAXISnet του; 

 Επιπλέον, πως ακριβώς το ξέρεις ότι κάποιος είναι "μάγκας κάτοικος εξωτερικού" ενώ στην πραγματικότητα είναι 182+ μέρες στην Ελλάδα; Πως ξέρεις ότι δεν δηλώνει ήδη τα παγκόσμια εισοδήματα του στην Ελλάδα; Οι φορολογικοί συντελεστές για τα παγκόσμια εισοδήματα είναι παρόμοιοι με τους φορολογικούς συντελεστές αρκετών χώρων (και μάλιστα μικρότεροι από άλλων), όποτε στην τελική πληρώνει είτε καθόλου, είτε ελάχιστο φόρο, μιας και ο Ελληνικός φόρος συμψηφίζεται με τον φόρο που έχεις ήδη πληρώσει, όποτε δεν έχει είτε κανένα, είτε ελάχιστο κέρδος να αποκρύψει αυτό το εισόδημα.

Τα παραπάνω ισχύουν μόνο για χώρες της ΕΕ και με αυτές που έχει υπογράφει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολόγησης και έχουν αντίστοιχους φορολογικούς συντελεστές. Για τρίτες χώρες, οι χώρες με χαμηλό συντελεστή φορολογισης ισχύει άλλου παπά Ευαγγέλειο. Ότι λέω είναι θεωρητικο, δεν είμαι δε και λογιστής, μπορεί να πέφτω και τελείως έξω :) .

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gregysuper είπε

Μπέρδεμα μ' ακούγεται όλη αυτή η ιστορία. Περίμενα εντός ΕΕ να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα... 🤔

Ακριβως αυτο.

Γιαυτο εγω τα εβαλα κατω και ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ βλεπω οτι με συμφέρει να μεινω φορολογικος κατοικος ελλαδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που παρεμβαινω, αλλα επειδη με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα... Μετακόμισα στο εξωτερικο τον Απρίλιο του 2020, όπου και εργαζομαι μεχρι τωρα. Αυτο σημαίνει ότι πρεπει να κανω αλλαγη σε ΔΟΥ εξωτερικού κάποια στιγμή μέσα στο 2021?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Salvation είπε

Sorry που παρεμβαινω, αλλα επειδη με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα... Μετακόμισα στο εξωτερικο τον Απρίλιο του 2020, όπου και εργαζομαι μεχρι τωρα. Αυτο σημαίνει ότι πρεπει να κανω αλλαγη σε ΔΟΥ εξωτερικού κάποια στιγμή μέσα στο 2021?

Ναι, πρέπει να κάνεις την αλλαγή του χρόνου για να είσαι νόμιμος.
Πρώτη κίνηση είναι να ορίσεις τον φορολογικό εκπρόσωπο (μέχρι αρχές Μαρτίου)
Μετά κατάθεση των δικαιολογητικών (μέχρι 1ο δεκαήμερο Σεπτεμβρίου)
Τελευταία κίνηση είναι η υποβολή δήλωσης εισοδήματος (μέχρι 31 Δεκεμβρίου αφού γίνει η αλλαγή)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gregysuper είπε

Μπέρδεμα μ' ακούγεται όλη αυτή η ιστορία. Περίμενα εντός ΕΕ να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα... 🤔

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι μπέρδεμα. Μια απλά φορολογική πράξη κάνεις και είσαι καθόλα μόνιμος. Και μετα μπορείς να φέρεις τα λεφτά σου σαν κύριος από το εξωτερικό. Αλλιώς όπως ανέφεραν και οι φίλοι παραπάνω, να δούμε πως θα δικαιολογήσεις τα λεφτά του εξωτερικού όταν θελήσεις να αγοράσεις κάτι στην Ελλάδα. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχισα και εγω δουλεια μες το 2020 στο εξωτερικο ΑΛΛΑ πριν απο αυτο ημουν ηδη εδω απο το 2017 για σπουδες. Στο διαστημα των σπουδων δηλαδη τις χρονιες 2018 και 2019, δουλεψα σαν φοιτητης working student (οριο 20 ωρες την εβδομαδα) και το 19 εκανα και μια πρακτικη. Φορολογικη δηλωση εκανα για το 19 κανονικα εδω, αλλα δεν ειχα προλαβει τις προθεσμιες οποτε στην Ελλαδα θα δηλωσω οτι μεταφερθηκα το 20 (ετοιμαζω δηλαδη τα χαρτια για καταθεση απο τη νεα χρονια). Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα και να με βαλουν να πληρωσω αναδρομικα για το 19? Ειναι λιγο μπερδεμα η περιπτωση μου, επισης αν τα μετραω σωστα το 19 σαν φοιτητης δουλεψα για λιγοτερο απο 183 μερες οποτε ισως με καλυπτει αυτο απο μονο του.

Επεξ/σία από shikabalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, shikabalas είπε

Αρχισα και εγω δουλεια μες το 2020 στο εξωτερικο ΑΛΛΑ πριν απο αυτο ημουν ηδη εδω απο το 2017 για σπουδες. Στο διαστημα των σπουδων δηλαδη τις χρονιες 2018 και 2019, δουλεψα σαν φοιτητης working student (οριο 20 ωρες την εβδομαδα) και το 19 εκανα και μια πρακτικη. Φορολογικη δηλωση εκανα για το 19 κανονικα εδω, αλλα δεν ειχα προλαβει τις προθεσμιες οποτε στην Ελλαδα θα δηλωσω οτι μεταφερθηκα το 20 (ετοιμαζω δηλαδη τα χαρτια για καταθεση απο τη νεα χρονια). Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα και να με βαλουν να πληρωσω αναδρομικα για το 19? Ειναι λιγο μπερδεμα η περιπτωση μου, επισης αν τα μετραω σωστα το 19 σαν φοιτητης δουλεψα για λιγοτερο απο 183 μερες οποτε ισως με καλυπτει αυτο απο μονο του.

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει. Αλλά δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι και πολύ, δεν μπορείς να αλλάξεις και τίποτα. Επίσης θα είσαι υπόλογος όχι φυσικά για όλο το ποσό, αλλά πχ αν έβγαλες 10.000, και πλήρωσες 2000, ενώ στην Ελλάδα θα έπρεπε να πληρώσεις 2.500, για τα 500 ευρώ. Τώρα βέβαια σαν working student σιγα μην ασχοληθει κανενας, με τις σορρυ κιολας, πενταροδεκαρες της πρακτικης σου. Το ποσες μερες δουλεψες καμια σημασια δεν εχει. Το 183 μερες αναφερετε σε μερες διαμονης στην εκαστωτε χωρα, οχι σε μερες εργασιας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...