Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB, 118€ @ eshop [TEΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ την πάτησα, έχουν βάλει μέσα τον αρχαίο σκέτο SM2262 ούτε EN ούτε ENG ούτε καν G. Χειρότερες επιδόσεις από όλους..... σαν τον απλό SX8200 (όχι Pro).

Δεν είναι ότι η διαφορά ταχύτητας θα είναι αισθητή (προορίζεται για το gaming pc που έχω φτιάξει στα ανίψια μου) αλλά είναι άσχημο να νοιώθεις ότι σε έκλεψαν στεγνά.

Θεωρώ χοντρό που στο επίσημο site της Adata έχει στα specs: Read 3500MB/s , Write 3000MB/s Maximum 4K random read/write IOPS : up to 390K/380K και βάζουν μέσα τον πιο αργό controller που δεν τα πλησιάζει :

Adata_S11_Pro2.png.8acb5fae6b4bf4404acc0fa39cad455b.png

 

Adata_S11_Pro.png.3bf8c2f018e81ea03e9f8cd7ffd753fb.png

Adata_S11_Pro3.png.665eb06073dd6846a4a7f2cb16b627e4.png

Εφοσον βγαζεις 70mb σε read σε Q1T1 εισαι κομπλε. Οι sequential ταχυτητες παιζουν ρολο και αναλογα την μητρικη. Ο κακος controller βγαζει κατω απο 60mb σε Q1T1. Για να σιγουρευτειτε ομως ας δει καποιος που εχει σιγουρα τον καλο controller τι του δειχνει το ΑΙDA. Κατα 99% ειστε μια χαρα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Πέτρος@Arkin Θα το ψάξω περισσότερο, μάλλον έχετε δίκιο. Δεν σκέφτηκα να κοιτάξω με άλλο πρόγραμμα γιατί στον SX8200 Pro το AIDA μου γράφει ότι είναι ο SM2262EN. Το Sentinel όντως γράφει SM2262EN.

Μου έκανε εντύπωση και εμένα ότι είχα 70 Q1T1, οι υπόλοιπες ταχύτητες μου φάνηκαν υπερβολικά αργές σε σχέση με τον Samsung που έχω στο πρώτο M2 slot, πιθανότατα να φταίει ότι για τον S11 Pro χρησιμοποίησα το 3ο M2 slot που έρχεται από το X570 και όχι από τον επεξεργαστή όπως το πρώτο.

Edit: Τελικά μετά από κάποιο ψάξιμο ανακάλυψα αυτό το άρθρο στο Reddit που λέει βασικά ότι τα M2 slots που έρχονται από το X570 δεν συνεργάζονται σωστά με τους SM2262EN και παρατηρούν ακριβώς τις μειωμένες ταχύτητες που βλέπω και εγώ.

Από ότι φαίνεται το όλο ζήτημα το προκαλεί το mdts (maximum data transfer size) που είναι 64 στον S11 Pro στο M2_3 και 512 στον Samsung στο M2_1.

Επίσης το Max Payload στο slot του S11 Pro είναι 128 (με supported 256) ενώ στο slot του Samsung 256.

Spoiler

SVI_M2_3.png.b6953051e5858922fd0bad7640b5677b.pngSVI_M2_1.png.43dd5e09a68924cbce320597949ff2f9.pngHDS_M2_3.png.838e6a4e3a68f8c9dd333a3ddc0ee463.pngHDS_M2_1.png.b8d30c95c678f66eac160a83375f657e.png

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Με τσακίζεις...

Είναι η πλέον ακατάλληλη περίοδος για να μπλέξω με πέρα-δώθε (χώρια που δεν το κάνει συνέχεια οπότε δεν έχω και πολλές ελπίδες να το πετύχουν στον ελάχιστο ττυπικό  τους έλεγχο).

Ειναι κλασσικο θεμα που το παθαινουν και τα usb.Οταν στο ξανακανει βγαλε ενα screenshot και στειλε τους το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpenor είπε

@Πέτρος@Arkin Θα το ψάξω περισσότερο, μάλλον έχετε δίκιο. Δεν σκέφτηκα να κοιτάξω με άλλο πρόγραμμα γιατί στον SX8200 Pro το AIDA μου γράφει ότι είναι ο SM2262EN. Το Sentinel όντως γράφει SM2262EN.

Μου έκανε εντύπωση και εμένα ότι είχα 70 Q1T1, οι υπόλοιπες ταχύτητες μου φάνηκαν υπερβολικά αργές σε σχέση με τον Samsung που έχω στο πρώτο M2 slot, πιθανότατα να φταίει ότι για τον S11 Pro χρησιμοποίησα το 3ο M2 slot που έρχεται από το X570 και όχι από τον επεξεργαστή όπως το πρώτο.

Edit: Τελικά μετά από κάποιο ψάξιμο ανακάλυψα αυτό το άρθρο στο Reddit που λέει βασικά ότι τα M2 slots που έρχονται από το X570 δεν συνεργάζονται σωστά με τους SM2262EN και παρατηρούν ακριβώς τις μειωμένες ταχύτητες που βλέπω και εγώ.

Από ότι φαίνεται το όλο ζήτημα το προκαλεί το mdts (maximum data transfer size) που είναι 64 στον S11 Pro στο M2_3 και 512 στον Samsung στο M2_1.

Επίσης το Max Payload στο slot του S11 Pro είναι 128 (με supported 256) ενώ στο slot του Samsung 256.

  Απόκρυψη περιεχομένων

SVI_M2_3.png.b6953051e5858922fd0bad7640b5677b.pngSVI_M2_1.png.43dd5e09a68924cbce320597949ff2f9.pngHDS_M2_3.png.838e6a4e3a68f8c9dd333a3ddc0ee463.pngHDS_M2_1.png.b8d30c95c678f66eac160a83375f657e.png

 

άμα αλλάξεις την θέση στον s11 στείλε και ένα crystal disk mark screenshot πριν και μετά να δούμε διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ειναι κλασσικο θεμα που το παθαινουν και τα usb.Οταν στο ξανακανει βγαλε ενα screenshot και στειλε τους το.

Άρα έχει πέσει σε ελλαττωματικό κομμάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα την προσφορά με τον 1ΤΒ και παρήγγειλα τον  512 στα ~70€ (τιμή skroutz). 

Ελπίζω να μην έχω θέματα με τον controller στον μικρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Άρα έχει πέσει σε ελλαττωματικό κομμάτι ;

Ναι.

9 λεπτά πριν, filarhos είπε

Εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα την προσφορά με τον 1ΤΒ και παρήγγειλα τον  512 στα ~70€ (τιμή skroutz). 

Ελπίζω να μην έχω θέματα με τον controller στον μικρό...

Απο οτι φαινεται ο S11 εχει το καλο controller οποτε μην αγχωνεσαι.

Αυτο βεβαια μεχρι να σκασει καποιος με αλλον controller 😛

Αλλα προς το παρον δε φαινεται καποια αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Ειναι κλασσικο θεμα που το παθαινουν και τα usb.Οταν στο ξανακανει βγαλε ενα screenshot και στειλε τους το.

Aμ εδώ σε θέλω...προχτές είχα αφήσει τον υπολογιστή ανοικτό για 4 μέρες και δεν το έκανε παρά σε κάποια εντελώς ανύποπτη στιγμή.

Χτες ήταν ανοικτός από το πρωί, και έσκασε μετά από 12+ώρες.

Σε κάθε άνοιγμα του υπολογιστή, λειτουργεί χωρίς θέμα.

Αν βαρέσει BSOD, δεν έχει νόημα να πάρω φωτό, δεν αποδεικνύω τίποτα.

Αν το κάνει στη διάρκεια της ημέρας και το τραβήξω, τότε μόνο ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Aμ εδώ σε θέλω...προχτές είχα αφήσει τον υπολογιστή ανοικτό για 4 μέρες και δεν το έκανε παρά σε κάποια εντελώς ανύποπτη στιγμή.

Χτες ήταν ανοικτός από το πρωί, και έσκασε μετά από 12+ώρες.

Σε κάθε άνοιγμα του υπολογιστή, λειτουργεί χωρίς θέμα.

Αν βαρέσει BSOD, δεν έχει νόημα να πάρω φωτό, δεν αποδεικνύω τίποτα.

Αν το κάνει στη διάρκεια της ημέρας και το τραβήξω, τότε μόνο ίσως.

στείλε τον πίσω στο eshop στην χειρότερη να μην σου κάνουνε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Aμ εδώ σε θέλω...προχτές είχα αφήσει τον υπολογιστή ανοικτό για 4 μέρες και δεν το έκανε παρά σε κάποια εντελώς ανύποπτη στιγμή.

Χτες ήταν ανοικτός από το πρωί, και έσκασε μετά από 12+ώρες.

Σε κάθε άνοιγμα του υπολογιστή, λειτουργεί χωρίς θέμα.

Αν βαρέσει BSOD, δεν έχει νόημα να πάρω φωτό, δεν αποδεικνύω τίποτα.

Αν το κάνει στη διάρκεια της ημέρας και το τραβήξω, τότε μόνο ίσως.

Ε θα αρχισει σιγα σιγα να γινεται χειροτερο και καποια στιγμη θα γινει read only ο δισκος 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ε θα αρχισει σιγα σιγα να γινεται χειροτερο και καποια στιγμη θα γινει read only ο δισκος 😛

Κάπως έτσι το βλέπω.

Θα τον κρατήσω μέχρι να αρχίσει να γίνεται συχνότερο/τακτικότερο.

31 λεπτά πριν, spigias είπε

στείλε τον πίσω στο eshop στην χειρότερη να μην σου κάνουνε τίποτα

Αυτήν την περίοδο μιλάμε για κανένα μήνα για να γίνει η όλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κάπως έτσι το βλέπω.

Θα τον κρατήσω μέχρι να αρχίσει να γίνεται συχνότερο/τακτικότερο.

Αυτήν την περίοδο μιλάμε για κανένα μήνα για να γίνει η όλη διαδικασία.

ναι άλλα τι να κάνεις; γιατί να τον φας στην μούρη με κίνδυνο να χάσεις δεδομένα. στείλε τον και όποτε τον φέρουν. για μένα ο μόνος κίνδυνος είναι να σου πούνε ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spigias είπε

ναι άλλα τι να κάνεις; γιατί να τον φας στην μούρη με κίνδυνο να χάσεις δεδομένα. στείλε τον και όποτε τον φέρουν. για μένα ο μόνος κίνδυνος είναι να σου πούνε ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα.

Τίποτα δεν χάνω.

Ο φάκελος με τα προφίλ που έχω μέσα τεώει τακτικά backup.

Τα παιγνίδια κλπ, ας κάνουν ότι θέλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...