Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB, 118€ @ eshop [TEΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/12/2020 στις 1:45 ΜΜ, Πέτρος είπε

Έχω κάνει και την εγγραφή στην Adata από την 1η στιγμή, αλλά με την κατάσταση σε μεταφορές-ταχυδρομεία-κούριερ αυτή τη στιγμή, ούτε σαν αστείο.

Δήλωσε τους το θέμα για την περίπτωση που σου δώσουν δωρεάν αποστολή με DHL ή UPS. Σε αυτή την περίπτωση, ειδικά με UPS, θα πάει και θα γυρίσει σφαίρα. Αυτές οι δύο εταιρείες που δουλεύουν μόνο με εξωτερικό δεν έχουν θέμα.

Πριν πολλά χρόνια είχα πάρει έναν εξωτερικό hdd από Amazon. Όταν χάλασε άνοιξα RMA στην Adata. Όταν τους είπα ότι είμαι από Ελλάδα δε πίστευαν ότι είχα δικό τους προϊόν. Ζήταγαν φωτογραφίες κλπ. Χρειάστηκε να τους πω επανειλημμένα ότι το είχα πάρει από το Amazon. 

Τους το έστειλα με απλό ταχυδρομείο και μου έστειλαν νέο δίσκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις παρέλαβα κι εγώ και επιβεβαιώνω ότι είναι ο "καλός controller" = SM2262EN.

Παραθέτω μάλιστα και το δικό μου τεστ σε Crystal Disk Mark σε PCI Express 3 x2 για κάποιους που η μητρική τους δεν υποστηρίζει 2 θύρες PCI Express 3 x4 αλλά μία PCI Express 3 x4 και μία PCI Express 3 x2.

CrystalDiskMark ADATA.jpg

Sentinel.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ απ' ότι φαίνεται Χριστούγεννα θα παραλάβω. Μου είχαν πει για σήμερα παραλαβή αλλά ακόμη είναι στην ίδια κατάσταση αναμονής παραλαβής, διαβάζοντας και το σχόλιο του συμφορουμίτη περί παραλαβής στα μέσα της επόμενης εβδομάδας, τον ήπιαμε κλαρίνο. Ωστόσο θα έπρεπε να είχαν ενημερώσει μέσω email ή κάτι ότι θα αργήσει η παραγγελία, όταν παραγγέλνεις κάτι "άμεσα διαθέσιμο".

Επεξ/σία από Ola150
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου αποτελέσματα.

Το μόνο που δεν μου αρέσει η ψευδής χωρητικότητα στο crystalData, μιας και ανεξήγητα κρατάει του προηγούμενου δίσκου

(Mobo Asus tuf x570 Plus)

ssdM2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ στην αναμονή είμαι, δεν τον βιάζομαι αλλά είναι λίγο αντιεπαγγελματική από πλευράς eshop η απουσία ενημέρωσης.

Όσοι έχετε το δίσκο, το heatsink βγαίνει; Σε gigabyte aorus b450 που έχει δικό της heatsink θα πρέπει να βγει της μητρικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Κι εγώ στην αναμονή είμαι, δεν τον βιάζομαι αλλά είναι λίγο αντιεπαγγελματική από πλευράς eshop η απουσία ενημέρωσης.

Όσοι έχετε το δίσκο, το heatsink βγαίνει; Σε gigabyte aorus b450 που έχει δικό της heatsink θα πρέπει να βγει της μητρικής;

ειχα κανει παρομοια ερωτηση για την formula
βγαινει αλλα χάνεις εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2020 στις 11:47 ΠΜ, elpenor είπε

Υποσχέθηκα ότι θα ενημερώσω για την απάντηση του eshop.gr στο email μου. Το ιστορικό με λίγα λόγια είναι το παρακάτω.

Τους στέλνω πρώτο mail μέσα στη φρίκη λόγω της αργής ταχύτητας που έβλεπα, του παλιού μοντέλου του controller που είχα την λάθος εντύπωση ότι είχε, ενός προβλήματος που έχω όταν κάνω save and exit από το bios (θέλει restart κολλάει στο detecting IDE devices) και των τριών ετών εγγύηση που έβγαλε το site της Adata όταν έβαλα το serial.

Μου απαντάνε άμεσα :

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για να μπορέσει να ολοκληρωθεί η πίστωση του προϊόντος, αρχικά θα πρέπει να σταλεί στις κεντρικές μας εγκαταστάσεις, προκειμένου να ελεγχθεί η κατάστασή του."

Τους στέλνω δεύτερο email ότι τελικά ανακάλυψα ότι η μητρική μου φταίει για την αργή ταχύτητα και για το κόλλημα στο save and exit, ότι ο controller είναι ο σωστός και ότι το θέμα με την εγγύηση είναι μάλλον τυπογραφικό λάθος της Adata. Τους αναφέρω ότι τελικά δεν φταίει το προϊόν αλλά εγώ που έκανα λάθος επιλογή και ότι θα ήθελα να με ενημερώσουν για την πίστωση που θα έχω αν τους το στείλω και αποδειχτεί ότι ο NVME δεν έχει πρόβλημα και ότι εγώ έχω κάνει ελάχιστη χρήση.

Η άμεση απάντηση τους:

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για να απαντήσουμε συγκεκριμένα και με βεβαιότητα, αν ένα προϊόν που έχει χρησιμοποιηθεί έστω και ελάχιστα, πληροί στο έπακρο όλες τις προϋποθέσεις της διάταξης περί αναιτιολόγητης επιστροφής εντός 14 ημερών και κατ' επέκταση θα γίνει σίγουρα πίστωση στην αρχική τιμή αγοράς ή σε τι ποσό θα πιστωθεί, πρέπει πρώτα να ελεγχθεί από το τμήμα επιστροφών. Δεν θεωρούμε ότι μπορούμε μέσω mail να δεσμευτούμε σε θεωρητικό επίπεδο, για ένα προϊόν που δεν έχουμε δει από κοντά την κατάστασή του. Αυτό όμως που μπορούμε να σας αναφέρουμε με σιγουριά, είναι πως καθημερινά πιστώνονται στην αρχική τιμή δεκάδες επιστροφές πελατών μας, που πληρούν τις προϋποθέσεις της εν λόγω διάταξης."

Πάντως ανέβηκαν στην εκτίμηση μου λόγω του πόσο γρήγορα απάντησαν στα email μου. Το ότι τηρούν τον νόμο και δεν αρχίζουν τα περίεργα όπως κάποια μικρά μαγαζιά και αυτό θετικό αλλά και αναμενόμενο.

Είμαι περίεργος για το πως ερμηνεύουν τον νόμο στο σημείο που έχει κενό, δηλαδή στο σημείο που αναφέρει ότι επιτρέπεται από τη μία να εξετάσεις τη λειτουργικότητα του αλλά ταυτόχρονα πρέπει να επιστρέψεις τη συσκευασία άθικτη και το προϊόν στην αρχική του κατάσταση  δεν θα το μάθω όμως γιατί θα τον δώσω στα ανίψια μου.

Αφού βρήκες λύση στο πρόβλημα γιατί δεν κρατάς το δισκαλακι στο pc σου;

Επεξ/σία από spigias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spigias είπε

Αφού βρήκες λύση στο πρόβλημα γιατί δεν κρατάς το δισκαλακι;

Δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα, οι επιδόσεις του στο 2ο και 3ο M2 slot του X570 είναι μειωμένες. Επίσης εξαρχής είχα σκοπό να τους τον δώσω, απλά τον δοκίμασα πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω αυτή τη μητρική 

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-b250gaming-k4-retail-p-PER.528973

Να τον πάρω το σκληρό θα εκμεταλλευτεί τις ταχύτητες που πιάνει η να πάρω ένα πιο φθηνό crusial για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ford22 είπε

Εγώ που έχω αυτή τη μητρική 

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-b250gaming-k4-retail-p-PER.528973

Να τον πάρω το σκληρό θα εκμεταλλευτεί τις ταχύτητες που πιάνει η να πάρω ένα πιο φθηνό crusial για παράδειγμα.

Από το επίσημο site της μητρικής σου γράφει ότι έχει 2 θέσεις m.2

Μια ultra m.2 pcie gen 3x4

Και μια απλή m.2 pcie gen 3x2

Οπότε αν τον βάλεις στην ultra λογικά θα πιάνεις τις ταχύτητες που λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ford22 είπε

Είχα την εντύπωση ότι έχω μόνο μια θέση για m2 

Να πάρω αυτόν του θέματος η να πάρω κανένα απλό crusial και να γλυτώσω κάνα 20 ευρώ. 

Με βάση του λινκ που έστειλες, αυτές τις πληροφορίες βρήκα.

Τώρα στα υπόλοιπα είναι καθαρά δικιά σου επιλογή.

Τι χωρητικότητα τι χρήση θα κάνεις.

Αυτός του θέματος είναι tlc ενώ ο crucial qlc από ότι θυμάμαι. Αν ήδη έχεις κάποιον ssd στο σύστημα και θεωρείς ότι είναι πολλά για την χρήση που τον θες υπάρχουν και οικονομικότερες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2020 στις 9:26 ΜΜ, Greenday13 είπε

Κι εγώ στην αναμονή είμαι, δεν τον βιάζομαι αλλά είναι λίγο αντιεπαγγελματική από πλευράς eshop η απουσία ενημέρωσης.

Όσοι έχετε το δίσκο, το heatsink βγαίνει; Σε gigabyte aorus b450 που έχει δικό της heatsink θα πρέπει να βγει της μητρικής;

Καλησπέρα,

Επειδή έχω την ιδια mb, σου λέω ότι δυστυχώς πρέπει να βγεί το hetasink, με λίγη δυσκολία, αλλά βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, croesus είπε

Καλησπέρα,

Επειδή έχω την ιδια mb, σου λέω ότι δυστυχώς πρέπει να βγεί το hetasink, με λίγη δυσκολία, αλλά βγαίνει.

Το heatsink της motherboard πρέπει να βγάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...