Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη σας διανομή linux ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα με Mandriva κάπου το 2008! Μετά άπειρες δοκιμές κλασικά και ουσιαστικά από το 8 Debian σταθερά!

Το 2010 περίπου ταυτόχρονα gentoo μέχρι το 2019 όπου και το παράτησα δυστυχώς...και από το 2019 arch!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χρησιμοποιω Linux πανω απο 10 χρονια.Το πρωτο που αγαπησα ηταν το CrunchBang 10 το θυμαστε?Black και μινιμαλιστικο.Μετα ChaletOS,antiX,Puppy Linux,Porteus,και τωρα Raspberry Pi OS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2020 στις 2:28 ΜΜ, stefanidisg είπε

μονο εγω χρησιμοποιω PoP!Os ?

Ήθελα να ρωτήσω τι λέει γενικά? Θα στήσω νέο pc και έλεγα να το περάσω αντί Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ήθελα να ρωτήσω τι λέει γενικά? Θα στήσω νέο pc και έλεγα να το περάσω αντί Ubuntu

Σε μια δοκιμή που έκανα σε VM μου φανηκε σαν ένα πιο polished ubuntu με μερικα χρήσιμα tweaks εδω και εκει. Οπότε, αν εισαι ανάμεσα σε popOS και ubuntu δεν βρισκώ λόγο να μην το προτιμήσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnzoro750 είπε

Σε μια δοκιμή που έκανα σε VM μου φανηκε σαν ένα πιο polished ubuntu με μερικα χρήσιμα tweaks εδω και εκει. Οπότε, αν εισαι ανάμεσα σε popOS και ubuntu δεν βρισκώ λόγο να μην το προτιμήσεις

Thx man θα το δοκιμάσω τότε να δούμε τι λέει ακούω γενικά καλά λόγια και από reviewers στο εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsofras είπε

Ήθελα να ρωτήσω τι λέει γενικά? Θα στήσω νέο pc και έλεγα να το περάσω αντί Ubuntu

Αν και δεν έχω πείρα πάνω στο Linux , μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά, και έχω μείνει με αυτό,έχω δοκιμάσει πολλές διανομές και κατέληξα σε αυτό. Δοκίμασε το και μην το βγάλεις αμέσως, κράτα το να το δουλέψεις και να δεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2020 στις 12:51 ΜΜ, stefanidisg είπε

Αν και δεν έχω πείρα πάνω στο Linux , μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά, και έχω μείνει με αυτό,έχω δοκιμάσει πολλές διανομές και κατέληξα σε αυτό. Δοκίμασε το και μην το βγάλεις αμέσως, κράτα το να το δουλέψεις και να δεις .

Λοιπόν το έχω στήσει εδώ και 2 ημέρες και είναι μπόμπα !

Τρομερή εντύπωση μου έκανε που έχω έναν εκτυπωτή Hp m28 που στο Ubuntu δεν μπορούσα να κάνω με τίποτα να δουλέψει το scanner , και το PopOs τον αναγνώρισε κατευθείαν και το scanner δούλεψε με την πρώτη :D

Εν τω μεταξύ στο distrowatch πλέον είναι 4η διανομή , μία επάνω απο Ubuntu

Το μόνο θέμα που έχω βρεί μέχρι στιγμής , αλλά δεν έχω δεί σε άλλες διανομές αν έχουν αντίστοιχο πρόβλημα , είναι ότι αγόρασα και μία 2η οθόνη για να την έχω σε Pivot .

Αν κάνεις lock τον υπολογιστή χάνει την μπάλα με τις αναλύσεις , ποια οθόνη είναι σε portrait , που είναι τα ανοιχτά applications , γενικά ότι να ναι

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/01/2021 at 15:05, tsofras said:

Λοιπόν το έχω στήσει εδώ και 2 ημέρες και είναι μπόμπα !

Τρομερή εντύπωση μου έκανε που έχω έναν εκτυπωτή Hp m28 που στο Ubuntu δεν μπορούσα να κάνω με τίποτα να δουλέψει το scanner , και το PopOs τον αναγνώρισε κατευθείαν και το scanner δούλεψε με την πρώτη :D

Εν τω μεταξύ στο distrowatch πλέον είναι 4η διανομή , μία επάνω απο Ubuntu

Το μόνο θέμα που έχω βρεί μέχρι στιγμής , αλλά δεν έχω δεί σε άλλες διανομές αν έχουν αντίστοιχο πρόβλημα , είναι ότι αγόρασα και μία 2η οθόνη για να την έχω σε Pivot .

Αν κάνεις lock τον υπολογιστή χάνει την μπάλα με τις αναλύσεις , ποια οθόνη είναι σε portrait , που είναι τα ανοιχτά applications , γενικά ότι να ναι

Αυτό με την οθόνη και το lock συμβαίνει σε όλες τις διανομές. Το χειρότερο είναι πως αν χρησιμοποιείς Remote Desktop, τότε όλες οι αυτόματες ρυθμίσεις χάνονται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Αυτό με την οθόνη και το lock συμβαίνει σε όλες τις διανομές. Το χειρότερο είναι πως αν χρησιμοποιείς Remote Desktop, τότε όλες οι αυτόματες ρυθμίσεις χάνονται. 

Α thx το φαντάστηκα , πάντως είναι αρκετά σταθερό , βασικά είναι σχεδόν σαν το Ubuntu με κάποιες μικρές διαφορές out of the box .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένα bug που έχει το pop και δεν ξέρω αν το έχουν και άλλες διανομές είναι πως αν έχεις ανοιχτό ένα πρόγραμμα, πχ παιχνίδι (ακόμη και linux native) και κάνεις suspend τον υπολογιστή για αρκετή ώρα (πχ 2 ωρες) λαγκάρει μετά και θέλει κλείσιμο και ξανά άνοιγμα, δεν δουλεύει σωστά.

Εγώ το έχω παρατηρήσει σε παιχνιδια και εφαρμογές από steam μέχρι thunderbird, δηλαδή όχι κάτι βαρύ. Δεν συμβαίνει πάτνα αλλά συμβαίνει τις περισσότερες φορές. Αν δεν θέλω να κλείσω κάτι και θέλω να φύγω από το σπίτι χρησιμοποιώ caffeine για να μην κλείσει το pc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 12:44 ΜΜ, Hawk_K είπε

Επίσης ένα bug που έχει το pop και δεν ξέρω αν το έχουν και άλλες διανομές είναι πως αν έχεις ανοιχτό ένα πρόγραμμα, πχ παιχνίδι (ακόμη και linux native) και κάνεις suspend τον υπολογιστή για αρκετή ώρα (πχ 2 ωρες) λαγκάρει μετά και θέλει κλείσιμο και ξανά άνοιγμα, δεν δουλεύει σωστά.

Εγώ το έχω παρατηρήσει σε παιχνιδια και εφαρμογές από steam μέχρι thunderbird, δηλαδή όχι κάτι βαρύ. Δεν συμβαίνει πάτνα αλλά συμβαίνει τις περισσότερες φορές. Αν δεν θέλω να κλείσω κάτι και θέλω να φύγω από το σπίτι χρησιμοποιώ caffeine για να μην κλείσει το pc.

Μήπως είναι ενεργοποιημένο το hybrid sleep και κάνει και (αποτυχημένο) hibernation ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει κάτι κόλπα πάντως το PoP OS

Το Viber άλλες φορές ανοίγει άλλες όχι

Μου έχει κολλήσει 2 φορές το WiFi και δεν ανοιγοκλείνει με τίποτα απο το GUI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...