Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη σας διανομή linux ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsofras είπε

Μου κάνει κάτι κόλπα πάντως το PoP OS

Το Viber άλλες φορές ανοίγει άλλες όχι

Μου έχει κολλήσει 2 φορές το WiFi και δεν ανοιγοκλείνει με τίποτα απο το GUI

Και εγώ που έβαλα το flatpack του Viber σε Debian 10 και MX 19.3 κάνει ανοίγει ακριβώς έτσι τυχαία. Είναι το μόνο flatpack που έχω και η μόνη εφαρμογή και στα δύο συστήματα που δεν δουλεύει με αξιοπιστία.

Επεξ/σία από billyg599
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Και εγώ που έβαλα το flatpack του Viber σε Debian 10 και MX 19.3 κάνει ανοίγει ακριβώς έτσι τυχαία. Είναι το μόνο flatpack που έχω και η μόνη εφαρμογή και στα δύο συστήματα που δεν δουλεύει με αξιοπιστία.

Το viber κυκλοφορει και σε deb και σε appimage.. γιατι να πατε σε flatpak ? Εχουν καμμια διαφορα τραγικη σε εκδοση ? Αν ναι , πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το viber κυκλοφορει και σε deb και σε appimage.. γιατι να πατε σε flatpak ? Εχουν καμμια διαφορα τραγικη σε εκδοση ? Αν ναι , πασο.

To deb και το AppImage μου κράσαραν σε όποιο έιδος κλησης (audio/video) είχα. Μόνο το messaging δούλευε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το viber κυκλοφορει και σε deb και σε appimage.. γιατι να πατε σε flatpak ? Εχουν καμμια διαφορα τραγικη σε εκδοση ? Αν ναι , πασο.

Και σε εμένα έχει θέμα το deb, το flatpak προς το παρών παίζει σωστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και σε εμένα έχει θέμα το deb, το flatpak προς το παρών παίζει σωστά

Μιλαμε για επισημο deb απο την ιδια την εταιρια..μιλαμε για μεμονωμενα προβληματα ή γνωστα προβληματα που εχουν και αλλοι ? Bugs δηλ ... Δεν το χρησιμοποιω σε λινουξ οποτε δεν ξερω τι παιζει..διερευνητικες ερωτησεις κανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 1:40 ΠΜ, tsofras είπε

Ήθελα να ρωτήσω τι λέει γενικά? Θα στήσω νέο pc και έλεγα να το περάσω αντί Ubuntu

Μετά από μήνες Manjaro και πριν χρόνια Mint, έχω να πω πως το Pop φαίνεται πολλά υποσχόμενο και είναι μακράν η καλύτερη διανομή που έχω δοκιμάσει μετά το Manjaro. Άλλαξα το Manjaro επειδή το bleeding edge status που το χαρακτηρίζει, δεν είναι καλό για να δουλεύεις σε παλαιότερες εκδόσεις open source προγραμμάτων. Πχ, ένα feature που είχα γράψει στο Kodi και ήθελα να το κάνω rebase από την 18.2 στην 19, δεν έπαιζε καν στο Manjaro λόγω πολύ ενημερωμένων πακέτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To flatpak πακέτο viber από το popshop δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

Απενατίας είχε θαματάκια όσο το λειτουργούσα από το επίσημο deb. Βέβαια video κλήσεις δεν κάνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προσθέσω ότι έχω θέμα και με τις συσκευές bluetooth , χάνει την συνδεσιμότητα και ειδικά στο Logitech MX Master 2 . Δεν ξανακάνει connect μετά με τίποτα , έχω επάνω και το usb dongle και αλλάζω profile στο ποντίκι και έτσι παίζει.

Βέβαια μου το κάνει απο εχθές και μπορεί να οφείλεται στο ότι απενεργοποίησα τα power options του PopOs μέσα από το gnome tweaks tool ? Θα το ενεργοποιήσω πάλι για να δω αν φταίει αυτό

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι εγκυκλοπαιδικα

Υπάρχει καποια σταθερη εκδοση Linux?
Εχω το Mint και ανα διαστηματα απο τα Updates να εχω διαφορες εκπλήξεις

Απο το να μου βγαζει σπαστη γραμματοσειρά, να μην εχω συνδεση με το ethernet, μεχρι το να κλεινω το PC να κλεινει και να μου βγαζει error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Loup-Garou είπε

Ετσι εγκυκλοπαιδικα

Υπάρχει καποια σταθερη εκδοση Linux?
Εχω το Mint και ανα διαστηματα απο τα Updates να εχω διαφορες εκπλήξεις

Απο το να μου βγαζει σπαστη γραμματοσειρά, να μην εχω συνδεση με το ethernet, μεχρι το να κλεινω το PC να κλεινει και να μου βγαζει error

Εγώ με Ubuntu LTS σπάνια έχω πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Loup-Garou είπε

Ετσι εγκυκλοπαιδικα

Υπάρχει καποια σταθερη εκδοση Linux?
Εχω το Mint και ανα διαστηματα απο τα Updates να εχω διαφορες εκπλήξεις

Απο το να μου βγαζει σπαστη γραμματοσειρά, να μην εχω συνδεση με το ethernet, μεχρι το να κλεινω το PC να κλεινει και να μου βγαζει error

Ήμουν σε Mint αρκετά χρόνια και δεν είχα ποτέ τόσα θέματα, και το ίδιο ισχύει για πολύ κόσμο που έχει τύχει να ακούσω feedback. Για να διευκρινίσω, δεν εννοώ ότι ποτέ δεν είχα το παραμικρό θέμα, αλλά ότι ποτέ δεν είχα στη συχνότητα και σοβαρότητα που λες. Έχεις αποκλείσει να φταίει κάποιο κομμάτι hardware; Αν ναι, πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Loup-Garou είπε

Υπάρχει καποια σταθερη εκδοση Linux?

Debian stable , και σε βλεπω εκθεμα σε κανα jurassic park μαζι με τους αλλους δεινοσαυρους εκει περα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Loup-Garou είπε

Ετσι εγκυκλοπαιδικα

Υπάρχει καποια σταθερη εκδοση Linux?
Εχω το Mint και ανα διαστηματα απο τα Updates να εχω διαφορες εκπλήξεις

Απο το να μου βγαζει σπαστη γραμματοσειρά, να μην εχω συνδεση με το ethernet, μεχρι το να κλεινω το PC να κλεινει και να μου βγαζει error

Κι εγώ το έχω και για να γλυτώσω από αυτά δεν έκανα τα updates. Μπορείς να δεις το devuan ή ακόμα καλύτερα το Ελληνικό slackware based το slackel. Είχε 3 χρόνια να γίνει update αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2021 στις 10:21 ΠΜ, Loup-Garou είπε

Ετσι εγκυκλοπαιδικα

Υπάρχει καποια σταθερη εκδοση Linux?
Εχω το Mint και ανα διαστηματα απο τα Updates να εχω διαφορες εκπλήξεις

Απο το να μου βγαζει σπαστη γραμματοσειρά, να μην εχω συνδεση με το ethernet, μεχρι το να κλεινω το PC να κλεινει και να μου βγαζει error

Το Debian Stable το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια στους υπολογιστές της δουλειάς και είναι πάρα πολύ αξιόπιστο. Τα updates είναι bug fixes και δεν μου έχουν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Έχει όντως λίγο πιο παλιες εκδόσεις προγραμμάτων αλλά εμένα δεν με απασχολεί καθόλου. Εξαρτάται τι είναι η προτεραιότητα σου.

Στις 7/1/2021 στις 10:13 ΠΜ, tsofras είπε

Θα προσθέσω ότι έχω θέμα και με τις συσκευές bluetooth , χάνει την συνδεσιμότητα και ειδικά στο Logitech MX Master 2 . Δεν ξανακάνει connect μετά με τίποτα , έχω επάνω και το usb dongle και αλλάζω profile στο ποντίκι και έτσι παίζει.

Βέβαια μου το κάνει απο εχθές και μπορεί να οφείλεται στο ότι απενεργοποίησα τα power options του PopOs μέσα από το gnome tweaks tool ? Θα το ενεργοποιήσω πάλι για να δω αν φταίει αυτό

Γενικά μου δουλεύουν πολύ καλά τα Logitech mouses. Το ΜΧ anywhere 3 που έχω τώρα δουλεύει καλά και με dongle και με bluetooth σε MX Linux, Debian, Mint. Βέβαια δεν πειράξα και τίποτα στις ρυθμίσεις...

Επεξ/σία από billyg599
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...