Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη σας διανομή linux ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά προτιμώ το Deepin λόγο της εμφάνισης. Ενώ σε υπολογιστές που δεν τραβάνε ubuntu mate ή cloud ready..

Γνώμες για το Deepin;

Επεξ/σία από imarobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2021 στις 10:21 ΠΜ, Loup-Garou είπε

Ετσι εγκυκλοπαιδικα

Υπάρχει καποια σταθερη εκδοση Linux?
Εχω το Mint και ανα διαστηματα απο τα Updates να εχω διαφορες εκπλήξεις

Απο το να μου βγαζει σπαστη γραμματοσειρά, να μην εχω συνδεση με το ethernet, μεχρι το να κλεινω το PC να κλεινει και να μου βγαζει error

Σχεδόν όλα τα λινουξ είναι "rock stable" - υπο την έννοια οτι ο kernel και τα βασικά πακέτα κρασάρουν πάαρα πολύ δύσκολα. Εγώ χρησιμοποιώ ως κύριο λειτουργικό στο desktop PC μου (χρήση 10-20 ώρες τη μέρα - για γενική χρήση / gaming / δουλειά) το Arch από το 2013. Και καλά έχει φήμη "ασταθούς" λειτουργικού, στην πράξη όμως είμαι μια χαρά (μετά από update είχα 2-3 φορές κρίσιμο πρόβλημα και ~10 φορές μικρότερης σημασίας πρόβλημα σε 7 χρόνια - που τα έλυσα ψάχνοντας στο net ή με προσωρινά downgrade ).

 

Αυτά που λές είναι προβληματάκια για τα οποία μπορεί να φταίνε πολλά και διάφορα (kernel, drivers, μη ενημερωμένα .config files κλπ.). Από δική μου εμπειρία, κατά 95% αντιμετωπίζονται αν ψάξεις να βρείς τι φταίει (και 4% υπάρχει λειτουργικό workaround).

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα σε ένα stick το ventoy και έριξα μέσα Mint, Manjaro, PopOS να ρίξω μια ματιά live. Αυτό που με κέρδισε με την πρώτη σαν ουδέτερο χρήστη (δεν ασχολήθηκα στο παρελθόν εκτός από κανα μήνα με ubuntu πριν καμιά δεκαριά χρόνια), είναι το popOS. Καμιά σχέση με ότι ήξερα από linux. Σαν απλός χρήστης ξαναλέω και όχι σαν ειδικός ή poweruser που θα ξημεροβραδιαζομαι σε terminals να μάθω περί linux.

Για να σας την σπάσω τώρα.... εννοείται ότι τα Windows δεν πάνε πουθενά. 😆 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snips είπε

Έβαλα σε ένα stick το ventoy και έριξα μέσα Mint, Manjaro, PopOS να ρίξω μια ματιά live. Αυτό που με κέρδισε με την πρώτη σαν ουδέτερο χρήστη (δεν ασχολήθηκα στο παρελθόν εκτός από κανα μήνα με ubuntu πριν καμιά δεκαριά χρόνια), είναι το popOS. Καμιά σχέση με ότι ήξερα από linux. Σαν απλός χρήστης ξαναλέω και όχι σαν ειδικός ή poweruser που θα ξημεροβραδιαζομαι σε terminals να μάθω περί linux.

Για να σας την σπάσω τώρα.... εννοείται ότι τα Windows δεν πάνε πουθενά. 😆 

Και εγώ έχω καταλήξει στο pop_os και είμαι με αυτό, πολύ καλή διαμονή την έχω 5 μήνες τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ώσπου χτες είδα για μια διανομή  RebornOs σε arch Linux , πάρα πολύ καλή έχω να πω , την δοκιμάζω από χτες και με έχει εντυπωσιάσει μπορώ να πω. 

Αν έχει κανείς εμπειρία από αυτή να μας πει δυο λόγια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, snips είπε

Έβαλα σε ένα stick το ventoy και έριξα μέσα Mint, Manjaro, PopOS να ρίξω μια ματιά live. Αυτό που με κέρδισε με την πρώτη σαν ουδέτερο χρήστη (δεν ασχολήθηκα στο παρελθόν εκτός από κανα μήνα με ubuntu πριν καμιά δεκαριά χρόνια), είναι το popOS. Καμιά σχέση με ότι ήξερα από linux. Σαν απλός χρήστης ξαναλέω και όχι σαν ειδικός ή poweruser που θα ξημεροβραδιαζομαι σε terminals να μάθω περί linux.

Για να σας την σπάσω τώρα.... εννοείται ότι τα Windows δεν πάνε πουθενά. 😆 

Δεν την σπας σε κανεναν.

Απο την εποχη του linuxformat gr το ιδιο συμβαινει.

ολη μερα βριζανε εκει μεσα τα windows αλλα δεν τα σβηνανε απο το pc.

ηταν και πιασαρικο το ονομα τοτε Windows (s)Vista ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, snips είπε

Για να σας την σπάσω τώρα.... εννοείται ότι τα Windows δεν πάνε πουθενά. 😆 

 

2 ώρες πριν, Makatsoras είπε

Δεν την σπας σε κανεναν.

Απο την εποχη του linuxformat gr το ιδιο συμβαινει.

ολη μερα βριζανε εκει μεσα τα windows αλλα δεν τα σβηνανε απο το pc.

ηταν και πιασαρικο το ονομα τοτε Windows (s)Vista ...

 

Καλά εννοείται. Καλύτερο το linux γενικά, όμως τι να το κάνεις αν κάποια software (ή και hardware?) δεν υποστηρίζονται?

Εγώ παίζω wine, windows σε VM, και windows dual boot, για να είμαι σίγουρος οτι πάντα θα κάνω τη δουλειά μου.

Απαξ και μπήκε default boot option το linux όμως, ο χρόνος που περνάω σε περιβάλλον windows είναι πολύ λίγος.

 

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...