Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ζεστό νερό, λέβητας φυσικού αερίου


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου λες,ειπες οτι ηλιακο που ειναι τριπλης εχεις εσυ και ο αλλος που ειναι στον τριτο,τον ιδιο ηλιακο εχετε ή ξεχωριστο?Ρωταω γιατι λεει ο Νικος του αλλου ηλιακου και με μπερδεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Μάλλον πρεπει να συμβουλευτω και άλλον αλλά όταν έχεις πληρωσει κάποιον θες να γίνει σωστά η δουλειά από εκείνον. 

@NikosKallithea σε ευχαριστώ για την ιδέα/πρόταση σου

Αν είσαι Βόρεια Ελλάδα δεν παίρνεις ένα τηλ αυτόν ; https://www.youtube.com/channel/UCN9WkbSaL_ARKgOwwh4u6dQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Όχι βρε ξεχωριστό ηλιακο έχουμε

Καλα,εχετε ξεχωριστο ηλιακο και οταν ζητας εσυ ζεστενεται του αλλου και το αντιστροφο?Κοιτα να δεις κατι "μαστορια" που χρεωνουν κιολας για τις μαλακιες που κανουν,για τον υδραυλικο που εκανε την εγκατασταση μιλαω.Τεσπα,για μενα θα πρεπει να προσπαθησεις (πολυ ομως) να βρεις εναν μαστορα ο οποιος να ξερει τι του γινεται και να τα φτιαξει.Προφανως εχουν γινει τεραστια λαθη στην εγκατασταση και μεσα απο φορουμ δεν προκειται να βρεις ακρη.Δεν το λεω για να σε αποθαρυνω,απλα να βοηθησω οσο μπορω το λεω,για να μην χανεις αδικα τον χρονο σου.

Υδραυλικος δεν ειμαι αλλα πως μπορει να μπερδεψει το ζεστο νερο του δικου σου ηλιακου με το ζεστο νερο του αλλου ηλιακου,με ξεπερναει.Παιρνεις μια σωληνα απο την εξοδο του λεβητα και βαζεις ενα ταφ και στην καθε πλευρα του ταφ βαζεις εναν κυκλοφορητη ο οποιος διωχνει νερο προς καθε ηλιακο.Μολις ζητας εσυ θερμανση,δουλευει και ο κυκλοφορητης που στελνει στον δικο σου ηλιακο,μολις ζητηση ο αλλος στον τριτο,τοτε παιρνει ο κυκλοφορητης που δινει στον ηλιακο τον δικο του.Δεν λεω οτι ετσι ειναι η σωστη συνδεση,απο το μυαλο μου το εβγαλα.Απο την αλλη λες οτι κατεβασε σωληνες απο τον ηλιακο στο κολεκτερ,μαλλον πηρε απο εκει την "εντολη" για το ποτε θα ζεσταινει ο ηλιακος σου.Τεσπα,εγω προτεινω να βρεις καποιον να ερθει να ριξει μια ματια και να τα διορθωσει.Συμφωνω παντως με τον τωρινο σου "μαστορα" που λεει οτι ειναι λιγα τα 15 λεπτα και οτι δεν προλαβαινει να ζεστανει το νερο σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Καλα,εχετε ξεχωριστο ηλιακο και οταν ζητας εσυ ζεστενεται του αλλου και το αντιστροφο?

Αυτο που το διαβασες, γιατι δεν ειδα α λεει κατι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα σας,

αντικαταστήσαμε φέτος το καλοκαίρι σε τριώροφη πολυκατοικία, τον κεντρικό λέβητα πετρελαίου με κεντρικό λέβητα φυσικού αερίου και όλοι είχαμε από πριν αυτόνομη θέρμανση.

Ηλιακό, που είναι τριπλής ενέργειας, έχω εγώ που είμαι στον 2ο και αυτός που είναι στον 3ο. Οι άλλοι 2 δεν έχουν.

Το "πρόβλημα" που είχαμε πριν, ήταν ότι εάν άναβα εγώ το καλοριφέρ στον 2ο, ζέσταινε και ο ηλιακός στον 3ο και το ανάποδο.

Ο άνθρωπος που μας έκανε την εγκατάσταση, μας είπε ότι αυτό γίνεται γιατί και οι 2 ηλιακοί είναι συνδεδεμένοι, στον κεντρικό σωλήνα.

Επειδή βάλαμε θερμιδομετρητές το κάθε διαμέρισμα, αυτό θα έπρεπε να διορθωθεί και έτσι και έγινε. Κατέβασε σωλήνες στα 2 διαμερίσματα που έχουν ηλιακό, στο κουτί που είναι σε κάθε όροφο, κολεκτρέρ εάν το λέω και τα θυμάμαι και εγώ σωστά.

Όταν το άναψα πριν 2 εβδομάδες και δεν το έχω κλείσει, με θερμοκρασία στους 21 και το βράδυ στους 19, δεν έχω ζεστό νερό, σε σημείο απλώς να γίνεται χλιαρό αλλά κρύο, δεν κάνεις μπάνιο ούτε για αστείο.

Του το έχω πει και μου δίνει διάφορες απαντήσεις, όπως:

  • επειδή ανάβουν λίγο τα σώματα σου, π.χ. 10-15λεπτά δεν προλαβαίνει να ζεστάνει
  • μπορεί ο ηλιακός σου να έχει ένα μικρό καλώδιο/σωλήνα εσωτερικά (εάν τα λέω σωστά) και για αυτό μπορεί να μην προλαβαίνει
  • μια άλλη φορά μου είπε ότι είναι δεν είναι καλός ο ηλιακός που έχω

Έχω τα παλιά λευκά καλοριφέρ, που έχουν μια βάνα κάτω κάτω, για να τα ανοίγω και να τα κλείνω και μου πρότεινε να βάλω την βάνα στην μέση, έτσι ώστε ναι μεν θα κάψουν περισσότερη ώρα για να ζεσταθούν (αλλά πάλι την ίδια ενέργεια θα κάψω) αλλά θα δουλέψει περισσότερο ο λέβητας για να προλάβει να ζεστάνει το νερό.Και αυτό έχω κάνει μάταια όμως.

Σήμερα, επίτηδες δεν τα είχα ανάψει από εχτές το απόγευμα, σήμερα άνοιξα να αεριστεί το σπίτι και το άφησα επίτηδες περισσότερη ώρα για να "παγώσει" και να δουλέψει περισσότερο ο λέβητας, όπου και έγινε και δούλεψε 30 λεπτά στους 21+, σχεδόν 22 το είχα βάλει.
Και μαντέψτε, πάλι δεν είχα ζεστό νερό, ίσα ίσα χλιαρό (προς το κρύο) ούτε καν λίγο ζεστό

Πήρα τηλέφωνο, χεστήκαμε και άκρη δεν βρίσκω.

Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά; Να φωνάξω υδραυλικό;

Ο από πάνω μου, δεν το δουλεύει έτσι αλλά το ανάβει πχ το απόγευμα, επομένως προλαβαίνει και ζεσταίνει, βέβαια μια ημέρα που το δοκίμασε και αυτός να μην το κλείσει καθόλου δεν είχε καυτό νερό όπως τις άλλες ημέρες, είχε χλιαρό προς ζεστό, καμία σχέση όμως όπως τις άλλες φορές που είχε καυτό νερό.

Ο καυστήρας που έχει είναι, εάν θυμάμαι σωστά 55.000 θερμίδες

Βγαλε μια φωτο τον καυστηρα να δουμε τι ρυθμισεις εχει.Επισης αν μπορεις να βγαλεις το κολεκτερ φωτογραφια να δουμε που συνδεσε τον ηλιακο.

Αν τα εβαλε σε ξεχωριστο κλαδο .Επισης στα κολεκτερ υπαρχουν ρυθμιστικα ροης καθε κλαδου.

Μεγα σφαλμα οτι εκανε ,ηθελε θερμιδομετρητη και Η/Β σε καθε ηλιακο απο την κεντρικη στηλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Το "πρόβλημα" που είχαμε πριν, ήταν ότι εάν άναβα εγώ το καλοριφέρ στον 2ο, ζέσταινε και ο ηλιακός στον 3ο και το ανάποδο.

Ο άνθρωπος που μας έκανε την εγκατάσταση, μας είπε ότι αυτό γίνεται γιατί και οι 2 ηλιακοί είναι συνδεδεμένοι, στον κεντρικό σωλήνα.
 

NikosKallithea

Αυτο γραφει στο αρχικο ποστ,δεν ειναι αυτο που καταλαβα?Βασικα εχω καταμπερδευτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Πριν την νέα εγκατάσταση, και οι 2 ηλιακοί ήταν συνδεδεμένοι στον κεντρικό σωλήνα, επομένως όποιος άνοιγε το καλοριφέρ ζεσταίνοταν και οι 2 ηλιακοί.

Τώρα αυτό έχει αλλάξει και ο κάθε ηλιακός έχει σωλήνες στο δικό του κολεκτέρ.

@vasilllis θα βγάλω φωτογραφίες το πρωί και θα τις στείλω.

Εγώ έχω την αποριά, όποιος έχει αυτόνομη θέρμανση με ατομικό λέβητα και δεν το κλείνει ποτέ, δεν δουλεύουν τα σώματα 10-15 λεπτά και μετά κλείνουν; Πως έχουν ζεστό νερό αυτοί; Γιατί αυτό είναι το νόημα όταν έχεις ανοιχτά μονίμως το καλοριφέρ, όταν πέφτει λίγο η θερμοκρασία, τσουπ να δουλεύει για μερικά λεπτά. Δεν γίνεται να δουλέψει για 30-45 λεπτά, γιατί θα έχει φτάσει ήδη η θερμοκρασία.

Κανένας άλλος δεν έχει παρόμοια εγκατάσταση με την δικιά μου, να μας πει μια γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Πριν την νέα εγκατάσταση, και οι 2 ηλιακοί ήταν συνδεδεμένοι στον κεντρικό σωλήνα, επομένως όποιος άνοιγε το καλοριφέρ ζεσταίνοταν και οι 2 ηλιακοί.

Τώρα αυτό έχει αλλάξει και ο κάθε ηλιακός έχει σωλήνες στο δικό του κολεκτέρ.

@vasilllis θα βγάλω φωτογραφίες το πρωί και θα τις στείλω.

Εγώ έχω την αποριά, όποιος έχει αυτόνομη θέρμανση με ατομικό λέβητα και δεν το κλείνει ποτέ, δεν δουλεύουν τα σώματα 10-15 λεπτά και μετά κλείνουν; Πως έχουν ζεστό νερό αυτοί; Γιατί αυτό είναι το νόημα όταν έχεις ανοιχτά μονίμως το καλοριφέρ, όταν πέφτει λίγο η θερμοκρασία, τσουπ να δουλεύει για μερικά λεπτά. Δεν γίνεται να δουλέψει για 30-45 λεπτά, γιατί θα έχει φτάσει ήδη η θερμοκρασία.

Κανένας άλλος δεν έχει παρόμοια εγκατάσταση με την δικιά μου, να μας πει μια γνώμη

Δεν πρεπει να σταματήσει η αντλια απλά κόβει να ζεστενη στα σώματα και συνεχίζει στο μποιλερ μέχρι να φτάσει στην θερμοκρασία που του έχεις πει κάτι βλακεία έχει κάνει ο υδραυλικός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iordanis78 είπε

Δεν πρεπει να σταματήσει η αντλια απλά κόβει να ζεστενη στα σώματα και συνεχίζει στο μποιλερ μέχρι να φτάσει στην θερμοκρασία που του έχεις πει κάτι βλακεία έχει κάνει ο υδραυλικός 

Νομίζω δεν δουλεύει έτσι, γιατί τότε θα έπρεπε να είχαμε μονίμως ζεστό νερό.

Όταν έχεις ένα ηλιακό 3πλης ενέργειας, τότε ΟΤΑΝ λειτουργεί το καλοριφέρ σου, τότε ζεσταίνεται και ο ηλιακός. Ας με διορθώσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τα γραφομενα σου ,εσυ εισαι στον 2 οροφο  , ναι οταν δουλευει το καλοριφερ στα 3 πλης ενεργειας ζεσταινει και ο ηλιακος που σημαινει οτι πρεπει να εχει δικη του ηλεκτροβανα και ο θερμοστατης να ειναι (του σπιτιου)  2 εντολων  δηλαδη να ανοιγει το καλοριφερ και με ξεχωριστη εντολη να δινει στον ηλιακο κατα βουληση  εκτος εαν δεν εχει βαλει ηλεκτροβανα και ολο ειναι ενα κυκλωμα δηλαδη φαντασου ενα παραπανω σωμα στην ταρατσα δηλαδη πιο απλα εχεις 6 σωματα στο σπιτι και ενα στην ταρατσα ,τωρα περιμενεις  με μιση ωρα που αναβεις το καλοριφερ απο τον 2 οροφο ,με αυτον τον καιρο ,να κυκλοφορηση το νερο να παει στον ηλιακο με μια σερπαντινα και να ζεσταθει (ικανο να κανεις μπανιο)  δεν θα το δεις ουτε στα πιο τρελλα σου ονειρα  ,παραδειγμα εχεις ηλιακο διπλης ενεργειας 160 lt   και τον αναβεις με αυτον το καιρο 40-50 λεπτα (ρευμα) για να πεις οτι θα κανεις μπανιο  ,φαντασου  τωρα με  μιση ωρα που ζητας απο το ζεστο νερο του καλοριφερ στον τριπλης να γυρισει το νερο να παει ταρατσα και να ερθει στον 2 οροφο να κανεις μπανιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το σύνηθες πρόβλημα γιατί οι περισσότεροι υδραυλικοί συνδέουν σε σειρά το μπόιλερ του καζανιού με το μπόιλερ του ηλιακου όποτε 

αν βάλεις σε συνολο ποσά λίτρα νερού πρέπει να ζεστάνει(νερό μπόιλερ ???λίτρα + νερό ηλιακού 200λιτρα+νερό σωληνώσεων) καταλαβαίνει;ς ότι δεν ζεσταινονται

τόσο εύκολα γιατί με το που ανοίγεις το ζεστό πέφτει κρύο στο μπόιλερ.

Λύσεις υπάρχουν αλλά φώναξε 2 υδραυλικούς να δεις τι λύση σου προτείνουν..(η ηλεκτροβανα είναι μονόδρομος)

εγώ σε μια απλή εγκατάσταση δεν έχω συνδεσσει το ηλιακό που είναι 3πλης με το μπόιλερ του καζανιού αλλά φεερνω και τις 2 γραμμές σε ένα κολεκτερ με

ηλεκτροβανες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα καταλαβαίνω απόλυτα τι έχει γίνει και έτσι όπως το περιγράφετε είναι κατανοητό αλλά αυτό που με ενοχλεί απίστευτα είναι ότι δεν μου το είπε.

Μπορείτε να μου πείτε τι είναι η ηλεκτροβάνα; Η ηλεκτροβάνα μπαίνει πάνω στο κολεκτέρ;

Με τέτοιο καιρό δεν μπορώ να τραβήξω και φωτογραφία το κολεκτέρ.

@dukas77 ίσως είναι και αυτό μια λύση αλλά κάπως πρέπει να λέω ότι τώρα να έρθει νερό από τον ηλιακό και τώρα να έρθει νερό από τον θερμοσίφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dukas77 είπε

αγορασε εναν 80lt θερμοσιφωνα και ξεμπλεκεις...

H καλύτερη λύση, η μαστοράντζα απο ότι κατάλαβα έβαλε τον ηλιακό σαν ένα extra σώμα τεράστιο σε μέγεθος σε υψος +5μ απο τα υπόλοιπα, λογικό είναι το σύστημα να μην είναι σε ισορροπία και να πηγαίνει ελάχιστο νερό επάνω. Αλλά ούτως η άλλως το σύστημα και να δούλευε θα είχε μεγάλες απώλειες λόγω απόστασης. Καλύτερα βάλε ένα 80ρι εσωτερικά να μην έχεις απώλειες και μια χειροκίνητη βάνα να το γυρνάς ώστε να παίρνεις νερό απο όπου θέλεις αντί να μπλέκεις με επιπλέον κυκλοφορητές και ηλεκτροβάνες. Αν μπορέσεις να τραβήξεις και ένα αισθητήριο θερμοκρασίας από τον ηλιακό θα ήταν το ιδανικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...