Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ζεστό νερό, λέβητας φυσικού αερίου


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια ακόμα ερώτηση παιδιά, ο θερμοσίφωνας θα ζεσταίνεται όταν ανοίγω το καλοριφέρ ή θα είναι απλώς ανεξάρτητο από το σύστημα και θα ανάβει με το ρεύμα;

Να σημειώσω ότι ΠΡΙΝ βάλω τον ηλιακό, είχα θερμοσίφωνα και το σύστημα μπόιλερ δούλευε με τον θερμοσίφωνα και ζέσταινε αυτόν.

Και αυτή η βάνα που λέτε που θα βρίσκεται; Έξω στο κολεκτέρ;

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και τις απόψεις/συμβουλές σας παιδιά.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι διπλής ο θερμοσίφωνας, θα ζεσταίνεται από το καλοριφέρ αλλά άμα χρειαστεί και με ρεύμα. Η βάνα λογικά θα μπεί κοντά στον θερμοσίφωνα και εκεί θα πηγαίνει και το ζεστό από το ηλιακό. Θα επιλέγεις από ποιο απο τα 2 θα παίρνεις ΖΝΧ για το σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα λοιπόν, τρομάρα του, και είδε ότι ήταν πολύ χαμηλή η πίεση στον λέβητα, στο 1.4 bar.

Το ανέβασε στο 2.2 και όπως μου είπε, λογικά θα λύσει τα προβλήματα που έχουμε.

Επιφυλάσσομαι βέβαια γιατί ούτε και αυτός ήταν σίγουρος......

Εκκρεμούν οι φωτογραφίες από το κολεκτέρ, που από ότι ρώτησα και μου έδειξε έχει ηλεκτροβάνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Ήρθε σήμερα λοιπόν, τρομάρα του, και είδε ότι ήταν πολύ χαμηλή η πίεση στον λέβητα, στο 1.4 bar.

Το ανέβασε στο 2.2 και όπως μου είπε, λογικά θα λύσει τα προβλήματα που έχουμε.

Επιφυλάσσομαι βέβαια γιατί ούτε και αυτός ήταν σίγουρος......

Εκκρεμούν οι φωτογραφίες από το κολεκτέρ, που από ότι ρώτησα και μου έδειξε έχει ηλεκτροβάνα.

Πόση διαφορά έχει ο λέβητας αερίου με το μποίλερ ; Παρατήρησε εάν θα αλλάξει η πίεση .

Το καλύτερο σύστημα προσωπικά είναι να κάνεις αυτο που έχω και εγω σε μποιλερ. 

Ξεχωριστό εντελώς με δικό του κυκλοφορητή , ηλεκτροβάνα , εμβαπτιζομενο θερμοστατη ( το εχω στους 45 βαθμους το νερό) , και ξεχωριστη εντολή στο θερμοστατή χωρου . Για κόστος δεν γνωριζω καθώς εμένα έχουν περάσει και 20 χρόνια . Ειναι αναλόγως και τι υλικά θα βάλεις . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω τι θα γίνει τις επόμενες ημέρες πως θα πάει, περιμένω και τον λογαριασμό να δω τι στο καλό καίμε και μετά θα φωνάξω κάποιον υδραυλικό που το κατέχει το άθλημα να μου δώσει λύσεις και κόστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Ήρθε σήμερα λοιπόν, τρομάρα του, και είδε ότι ήταν πολύ χαμηλή η πίεση στον λέβητα, στο 1.4 bar.

Το ανέβασε στο 2.2 και όπως μου είπε, λογικά θα λύσει τα προβλήματα που έχουμε.

Επιφυλάσσομαι βέβαια γιατί ούτε και αυτός ήταν σίγουρος......

Εκκρεμούν οι φωτογραφίες από το κολεκτέρ, που από ότι ρώτησα και μου έδειξε έχει ηλεκτροβάνα.

Δεν φαντάζομαι να μιλάμε για επίτοιχο λέβητα αερίου???? Με πίεση στα 2.2 σε κρύο λέβητα φλερτάρεις επικίνδυνα με τα τα 3 μόλις ζεσταθούν λίγο οπότε λογικά θα ανοίγει η βαλβίδα του και θα κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καυστήρας είναι στον τοίχο, επομένως φαντάζομαι είμαι αυτό που λες.

Υπάρχει μανόμετρο και ρυθμιστής που δεν του επιτρέπει να περάσει το bar αυτό, είναι ρυθμιζόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι οσο πιο ωηλα πρεπει να ανεβει το νερο,τοσο περισσοτερο ανεβαζουμε την πιεση στο κυκλωμα.Νομιζω οτι το 1.5 bar ειναι για μεχρι 4 (?) μετρα υψομετρικο ,δεν ειμαι σιγουρος.Τεσπα,το καλυτερο θα ηταν να κατεβασει ο μαστορας 2 σωληνες απο τον ηλιακο σου στον λεβητα και με εναν κυκλοφορητη να κανεις δουλεια.Βεβαια πιστευω οτι με 20-30 λεπτα που το αναβεις,δεν θα μπορει να ζεσταινει επαρκως το νερο στον ηλιακο.Καλυτερα ειναι να βαλεις ενα 80αρι μποιλερ και με 2 βανες να επιλεγεις ποιο θα σε τροφοδοτει με ζεστο νερο,ετσι το εχω και εγω.Αν θελω το μποιλερ κλεινω την βανα που δινει στον ηλιακο και ανοιγω αυτη που δινει στο μποιλερ και το αναποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Πόση διαφορά έχει ο λέβητας αερίου με το μποίλερ ; Παρατήρησε εάν θα αλλάξει η πίεση .

Το καλύτερο σύστημα προσωπικά είναι να κάνεις αυτο που έχω και εγω σε μποιλερ. 

Ξεχωριστό εντελώς με δικό του κυκλοφορητή , ηλεκτροβάνα , εμβαπτιζομενο θερμοστατη ( το εχω στους 45 βαθμους το νερό) , και ξεχωριστη εντολή στο θερμοστατή χωρου . Για κόστος δεν γνωριζω καθώς εμένα έχουν περάσει και 20 χρόνια . Ειναι αναλόγως και τι υλικά θα βάλεις . 

Πολυ καλα το εχεις κανει αλλα κυκλοφορητης και ηλεκτροβανα ειναι περιττο.Ενα απο τα δυο,οποιο να ναι,ηταν υπεραρκετο.Απο την αλλη ο φιλος επειδη εχει ηλιακο δεν χρειαζεται ξεχωριστη εντολη απο θερμοστατη.Την ξεχωριστη εντολη την βαζουν οταν θες μονο ζεστο νερο,το καλοκαιρι πχ,ο φιλος αφου εχει ηλιακο δεν το χρειαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα αν δεν δουλέψει στα 2.4, κάνε μια δοκιμή, κλείσε τα βανάκια στα σώματα και άσε το νερό να πηγαίνει μονο στον ηλιακό. Αν σε 30 λεπτά έχεις καυτό νερό τότε λογικά θέλεις ξεχωριστό κυκλοφορητής. Αν και με τους σωλήνες σε εξωτερικό χώρο το σύστημα μου μοιάζει οικονομικά ασύμφορο, σπαταλάς πολύ αέριο για να έχεις ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Το φωτογραφικό υλικό παιδιά που χρωστάω

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

11.jpg

Bαλε ενα μποιλερ εκει κατω στην αποθήκη που ειναι και ο καυστήρας και καθάρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας!

@lary7 θα το δοκιμάσω αυτό που λες αν δω ότι δεν δουλεύει ούτε τώρα που μεγάλωσε η πίεση. Βέβαια με προβληματίζει αυτό που λες ότι είναι σπατάλη φυσικού αερίου για να έχω ζεστό νερό. Πως αλλιώς θα μπορούσα να έχω;

@NikosKallithea Θες να μου πεις τι εννοείς όταν λέω να βάλω ένα μπόιλερ στην αποθήκη; Θα ζεσταίνει το νερό και θα παίρνουμε από εκεί ζεστό νερό; Γιατί το ισόγειο και ο 1ος έχουνε θερμοσίφωνα και ζεσταίνεται με το ΦΑ. Ο 2ος και ο 3ο έχει ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Πολυ καλα το εχεις κανει αλλα κυκλοφορητης και ηλεκτροβανα ειναι περιττο.Ενα απο τα δυο,οποιο να ναι,ηταν υπεραρκετο.Απο την αλλη ο φιλος επειδη εχει ηλιακο δεν χρειαζεται ξεχωριστη εντολη απο θερμοστατη.Την ξεχωριστη εντολη την βαζουν οταν θες μονο ζεστο νερο,το καλοκαιρι πχ,ο φιλος αφου εχει ηλιακο δεν το χρειαζεται.

Έμένα είναι μποίλερ λεβητοστασίου ( παρόμοια λειτουργία ) , είναι 3-πλης ενεργείας , έχει αναμονή για ηλιακό .

Ακριβώς δεν το θυμάμαι πως έχει κάνει την αυτονομία , αλλά ο κυκλοφορητης του μποιλερ έχει δική του εντολή στο θερμοστάτη χώρου ( μου είχε βάλει έξτρα διακόπτη)

3 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Το φωτογραφικό υλικό παιδιά που χρωστάω

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

11.jpg

Το ψάχνω και εγω για λέβητα υγραερίου αλλά με δεξαμενή. Ο ξυλολέβητας έχει κουραση .

Απλώς θα κάνει μια μελέτη μηχανολόγος να πάρω σωστό μηχάνημα σε ισχύ . Είχε γινει για το πετρέλαιο το 2000. Δέν ξέρω εάν πηγαίνω με τα ίδια δεδομένα 

Το έχω ψάξει και υπάρχουν 2 κατηγορίες λέβητων :

α) με δικό του εναλλάκτη και έχεις πάντα άφθονο ζεστό νερό ακόμη και το καλοκαίρι με ξεχωριστη λειτουργία.

β) με σύνδεση σε εξωτερικό μποίλερ .

Επιπλέον πόσο σου κόστισε μόνο ως μηχάνημα ; Ψάχνομαι και με τις εταιρείες κυρίως σε υποστήριξη και ανταλλακτικα.

Στην περιοχή μου έχουν βάλει 8 σπίτια με δεξαμενή 1500λτ και χρυσοδάνειο απο την Πετρογκάζ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας!

@lary7 θα το δοκιμάσω αυτό που λες αν δω ότι δεν δουλεύει ούτε τώρα που μεγάλωσε η πίεση. Βέβαια με προβληματίζει αυτό που λες ότι είναι σπατάλη φυσικού αερίου για να έχω ζεστό νερό. Πως αλλιώς θα μπορούσα να έχω;

@NikosKallithea Θες να μου πεις τι εννοείς όταν λέω να βάλω ένα μπόιλερ στην αποθήκη; Θα ζεσταίνει το νερό και θα παίρνουμε από εκεί ζεστό νερό; Γιατί το ισόγειο και ο 1ος έχουνε θερμοσίφωνα και ζεσταίνεται με το ΦΑ. Ο 2ος και ο 3ο έχει ηλιακό.

Οι σωλήνες έχουν ελάχιστη μόνωση για εξωτερικό χώρο και παγώνουν αμέσως. Κάθε φορά που παίρνει το σύστημα μπρός θα ρίχνει 2-2,5 λίτρα παγωμένο νερό στον ηλιακό ενώ όταν σταματάει το ζεστο νερό στους σωλήνες θα κρυώνει και όταν ξανα-ξεκινάει πάλι τα ίδια. Επίσης όσο δουλεύει το νερό θα χάνει ενέργεια μέχρι να πάει επάνω γιατί η μόνωση είναι μικρή. Επίσης το ζεστο νερό που μένει στο βαρέλι θα κρυώνει σε λίγες ώρες γιατι είναι σε εξωτερικό χώρο. Γενικά σύστημα που όλα είναι εξωτερικά έχει μεγάλες απώλειες. Αν μπεί θερμοσίφωνας εσωτερικός οι απώλειες θα είναι πολύ μικρότερες γιατί μικρότερο μήκος σωλήνων και η αποθήκευση είναι στους 20 βαθμούς και όχι στους 5 ή 0. Μπορεί το σύστημα στην θεωρία να μοιάζει οτι δουλεύει, αλλά στο θέμα εξοικονόμησης ενέργειας είναι αυτοκτονικό  money wise. Ενας σοβαρός Μηχ. Μηχ θα μπορούσε να σου υπολογίσει τις απώλειες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...