Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ζεστό νερό, λέβητας φυσικού αερίου


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας!

 

@NikosKallithea Θες να μου πεις τι εννοείς όταν λέω να βάλω ένα μπόιλερ στην αποθήκη; Θα ζεσταίνει το νερό και θα παίρνουμε από εκεί ζεστό νερό; Γιατί το ισόγειο και ο 1ος έχουνε θερμοσίφωνα και ζεσταίνεται με το ΦΑ. Ο 2ος και ο 3ο έχει ηλιακό.

Οταν εχεις μεγαλη αποσταση ''απωλειες'' δεν συμφερει να ζεσταινεις το νερο του ηλιακου με το καλοριφερ εκτος αν σου χαριζουν το πετρελαιο-φ.αεριο!!! Οπως και αν παγωσει το νερο του ηλιακου δεν συμφερει να το ζεσταινεις με την αντισταση! Βαζεις ενα μποιλερ μεσα στο σπιτι και τελος!

Αυτα τα τριπλης αξιζουν σε μονοκατοικιες με κοντινες αποστασεις!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Οταν εχεις μεγαλη αποσταση ''απωλειες'' δεν συμφερει να ζεσταινεις το νερο του ηλιακου με το καλοριφερ εκτος αν σου χαριζουν το πετρελαιο!!! Οπως και αν παγωσει το νερο του ηλιακου δεν συμφερει να το ζεσταινεις με την αντισταση! Βαζεις ενα μποιλερ μεσα στο σπιτι και τελος!

Αυτα τα τριπλης αξιζουν σε μονοκατοικιες με κοντινες αποστασεις!

Όταν εννοείς κοντινές αποστάσεις πόσο είναι ιδανικό ;

Στην δική μου περίπτωση έχω το τριπλής μποιλερ ενεργείας 2 μέτρα απο το λέβητα σε εσωτερικό με μόνωση στους σωλήνες και εξυπηρετεί 3 ορόφους . Απο το λεβητοστάσιο μέχρι το τελευταίο όροφο είναι 10 μέτρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Όταν εννοείς κοντινές αποστάσεις πόσο είναι ιδανικό ;

Στην δική μου περίπτωση έχω το τριπλής μποιλερ ενεργείας 2 μέτρα απο το λέβητα σε εσωτερικό με μόνωση στους σωλήνες και εξυπηρετεί 3 ορόφους . Απο το λεβητοστάσιο μέχρι το τελευταίο όροφο είναι 10 μέτρα .

Αν καταλαβα καλα χρησιμοποιεις μποιλερ ηλιακου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Αν καταλαβα καλα χρησιμοποιεις μποιλερ ηλιακου?

Μποιλερ λεβητοστασίου λέγεται . Είναι 3πλης , έχει αναμονής για ηλιακό , αλλά ηλιακός δεν έχει τοποθετηθεί .

Το δουλεύω με καλοριφέρ ή με ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Μποιλερ λεβητοστασίου λέγεται . Είναι 3πλης , έχει αναμονής για ηλιακό , αλλά ηλιακός δεν έχει τοποθετηθεί .

Το δουλεύω με καλοριφέρ ή με ρεύμα.

 Και απο τεχνικης αποψης ειναι οπως το μποιλερ του ηλιακου? Απλα δεν ηξερα οτι υπαρχει 3πλης λεβητοστασιου!!!

Με την αποσταση δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο.. Οσο πιο μικρες ειναι οι αποστασεις τοσο το καλυτερο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ενημερώσω εντέλει τι έκανα, ανεβάσαμε την πίεση του λέβητα και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση.

Δεν έχω βέβαια ζεστό νερό αλλά χλιαρό προς το ζεστό, όταν έχει ανάψει και κλείσει ο λέβητας, δηλαδή έχει προλάβει και έχει λειτουργήσει. Επομένως τον ζεσταίνω με το ρεύμα τον ηλιακό για να έχω ζεστό νερό.

Δυστυχώς, έμαθα και από άλλους υδραυλικούς (2 που ρώτησα) ότι δεν πρόκειται ποτέ να ζεστάνει ο ηλιακός μου, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα. Δεν είναι μόνο θέμα εγκατάστασης αλλά και θέμα ότι το πετρέλαιο που είχα πριν είναι πιο "δυνατό" σε σχέση με το ΦΑ.

Σκέφτομαι την λύση να βάλω θερμοσίφωνα και να ζεσταίνεται από το φυσικό αέριο και να καταργήσω την σύνδεση του ΦΑ με τον ηλιακό και έτσι ο ηλιακός θα ζεσταίνεται αποκλειστικά και μόνο από τον ήλιο.
Να βάλω και μια βάνα για να ρυθμίζω από που θα έχω ζεστό νερό, θερμοσίφωνας ή ηλιακός

Θα πάρω κάποια προσφορά να δω το κόστος και θα αποφασίσω τι θα κάνω

Δεν ξέρω εάν αξίζει αυτό το κόστος, σε σχέση με το να ανάβω τον ηλιακό με το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Για να ενημερώσω εντέλει τι έκανα, ανεβάσαμε την πίεση του λέβητα και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση.

Δεν έχω βέβαια ζεστό νερό αλλά χλιαρό προς το ζεστό, όταν έχει ανάψει και κλείσει ο λέβητας, δηλαδή έχει προλάβει και έχει λειτουργήσει. Επομένως τον ζεσταίνω με το ρεύμα τον ηλιακό για να έχω ζεστό νερό.

Δυστυχώς, έμαθα και από άλλους υδραυλικούς (2 που ρώτησα) ότι δεν πρόκειται ποτέ να ζεστάνει ο ηλιακός μου, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα. Δεν είναι μόνο θέμα εγκατάστασης αλλά και θέμα ότι το πετρέλαιο που είχα πριν είναι πιο "δυνατό" σε σχέση με το ΦΑ.

Σκέφτομαι την λύση να βάλω θερμοσίφωνα και να ζεσταίνεται από το φυσικό αέριο και να καταργήσω την σύνδεση του ΦΑ με τον ηλιακό και έτσι ο ηλιακός θα ζεσταίνεται αποκλειστικά και μόνο από τον ήλιο.
Να βάλω και μια βάνα για να ρυθμίζω από που θα έχω ζεστό νερό, θερμοσίφωνας ή ηλιακός

Θα πάρω κάποια προσφορά να δω το κόστος και θα αποφασίσω τι θα κάνω

Δεν ξέρω εάν αξίζει αυτό το κόστος, σε σχέση με το να ανάβω τον ηλιακό με το ρεύμα

Το φυσικό αέριο από ότι καταλαβαίνω το έχεις μόνο για θέρμανση ;όχι για ζνχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΖΝΧ σημαινει ζεστο νερο χρησης.Πιστευω οτι δεν αξιζει με την καμια να ζεσταινεις τον ηλιακο με ρευμα,θα σε βγαλει απο τα παραθυρα.Βαλε ενα μπιλερ 80αρη πχ και θα εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

@panoskir Δεν ξέρω τι είναι το ζνχ που αναφέρεις

Το ΦΑ το χρησιμοποιώ ναι μόνο για την θέρμανση

Πιστεύω η λύση είναι σύνδεση του ηλιακού με αυτο 

http://brassform.gr/el/gif_2/

Σε ένα μποιλερ και όλα θα γίνονται αυτόματα + θα εκμεταλλεύεται και την ελαχιστη ηλιοφάνεια μιας και το μποιλερ δεν θα χρειάζεται να ζεσταίνει τελείως παγωμένο νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2020 στις 10:13 ΜΜ, Uberalles_gr είπε

Δυστυχώς, έμαθα και από άλλους υδραυλικούς (2 που ρώτησα) ότι δεν πρόκειται ποτέ να ζεστάνει ο ηλιακός μου, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα. Δεν είναι μόνο θέμα εγκατάστασης αλλά και θέμα ότι το πετρέλαιο που είχα πριν είναι πιο "δυνατό" σε σχέση με το ΦΑ.

Αυτό για το πετρέλαιο συγκριτικά με το ΦΑ  ΔΕΝ ισχύει.
Το πιο απλό είναι να βάλεις μια Βάνα απομόνωσης στον ηλιακό και από Νοέμβρη μέχρι Απρίλη να περνεις ζεστό νερό μόνο από τον λέβητα ή αν δεν μπορεί να δώσει ΖΝΧ από έναν μικρό μποιλερ πάνω του και τον υπόλοιπο καιρό από τον ηλιακό.

 

Επεξ/σία από acomaedo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κεντρικό λέβητα ΦΑ, επομένως μήπως η λύση είναι αυτό που μου έχουν προτείνει και τα παιδιά προηγουμένως, έναν θερμοσίφωνα που να ζεσταίνεται από το Φα αντί για τον ηλιακό και μια βάνα για να ελέγχω από που θα παίρνω ζεστό νερό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Γεια σας

Ετοιμάζομαι να βάλω φυσικό αέριο και θα ήθελα να ρωτήσω τη βοήθεια σας.

Είμαι σε διαμέρισμα εχω ηλιακό που μπορώ να τον ανάβω και με ρεύμα, εχω και boiler που ζεσταίνεται από τον καυστήρα πετρελαίου που εχω μέχρι τώρα.

Τώρα θα αυτονομηθώ και θα βάλω φυσικό αέριο με λέβητα στο μπαλκόνι μου.

Ο ένας τεχνικός μου πρότεινε  να καταργήσω το boiler γιατί όταν θα λειτουργώ τη θέρμανση θα μου καταναλώνει πολύ φυσικό αέριο για να μου κρατάει το νερό ζεστό στο boiler (και δεν θα ζεσταίνεται εύκολα το νερό στο boiler) και να συνδέσουμε το ηλιακό με το λέβητα Φ.Α και μου λέει οτι όταν θα ζητάω ζεστό νερό θα έρχεται από τον ηλιακό και αν ο ηλιακός δεν θα έχει ζεστό νερό  τότε θα δουλεύει η "φλόγα" για να ζεσταίνει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία που με την τόση πολλή ηλιοφάνεια που έχουμε δε θα λειτουργεί και πολλή η¨φλόγα¨ αρα μείωση κατανάλωσης.

Ο άλλος τεχνικός μου λέει ότι θα πρέπει να αφήσουμε τα πράγματα ως έχουν, δηλαδή το φυσικό αέριο όταν μου ζεσταίνει τα σώματα να ζεσταίνει και το νερό στο boiler,  αν εχω ζεστό νερό από τον ηλιακό να παίρνω από εκεί και να μην χρησιμοποιώ το Φ.Α. για να ζεστάνω νερό.

 

Ποιο είναι το καλύτερο υπο ποιες συνθήκες;;;;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, simoula είπε

Γεια σας

Ετοιμάζομαι να βάλω φυσικό αέριο και θα ήθελα να ρωτήσω τη βοήθεια σας.

Είμαι σε διαμέρισμα εχω ηλιακό που μπορώ να τον ανάβω και με ρεύμα, εχω και boiler που ζεσταίνεται από τον καυστήρα πετρελαίου που εχω μέχρι τώρα.

Τώρα θα αυτονομηθώ και θα βάλω φυσικό αέριο με λέβητα στο μπαλκόνι μου.

Ο ένας τεχνικός μου πρότεινε  να καταργήσω το boiler γιατί όταν θα λειτουργώ τη θέρμανση θα μου καταναλώνει πολύ φυσικό αέριο για να μου κρατάει το νερό ζεστό στο boiler (και δεν θα ζεσταίνεται εύκολα το νερό στο boiler) και να συνδέσουμε το ηλιακό με το λέβητα Φ.Α και μου λέει οτι όταν θα ζητάω ζεστό νερό θα έρχεται από τον ηλιακό και αν ο ηλιακός δεν θα έχει ζεστό νερό  τότε θα δουλεύει η "φλόγα" για να ζεσταίνει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία που με την τόση πολλή ηλιοφάνεια που έχουμε δε θα λειτουργεί και πολλή η¨φλόγα¨ αρα μείωση κατανάλωσης.

Ο άλλος τεχνικός μου λέει ότι θα πρέπει να αφήσουμε τα πράγματα ως έχουν, δηλαδή το φυσικό αέριο όταν μου ζεσταίνει τα σώματα να ζεσταίνει και το νερό στο boiler,  αν εχω ζεστό νερό από τον ηλιακό να παίρνω από εκεί και να μην χρησιμοποιώ το Φ.Α. για να ζεστάνω νερό.

 

Ποιο είναι το καλύτερο υπο ποιες συνθήκες;;;;

Ευχαριστώ!

Kαι εγω το ψάχνω για υγραέριο . Ίδια λογική είναι .

Σε εμένα προυπήρχε μποιλερ 250λτ από όταν είχαμε το πετρέλαιο .

Ωστόσο το boiler εμένα είναι τριπλής ενεργείας δηλαδή μπορεί να συνδεθεί με ηλιακό , ρεύμα , και καλοριφέρ .

Υπάρχουν λέβητες αερίου που έχουν επιλογή ζεστού νερου .

Εμένα εξ αρχής το μποιλερ είχε δική του αυτονομία ,και όταν δεν το ήθελα το έκλεινα με διακόπτη . Σαφώς και θα έχει λίγο παραπάνω κατανάλωση σε καύσιμο γιατί είναι σαν να ζεσταίνεις ένα σώμα περισσότερο + τη διαδρομή μέχρι το μποιλερ . 

Εάν έχεις τις κατάλληλες διατομές και έχει γινει σωστή συντήρηση στο μποιλερ , εγω θα το κράταγα και το μποιλερ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...