Προς το περιεχόμενο

Adecco Τραπεζικός υπάλληλος


Glator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Έχει κάποιος από το φόρουμ εμπειρία από την ανάληψη θέσης σε κατάστημα τράπεζας μέσω της Adecco?

Αξίζει σαν εμπειρία και για μια προσθήκη στο βιογραφικό? (καθώς η μακροπρόθεσμη διατήρηση της θέση είναι δύσκολη όπως με ενημέρωσαν)

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 8:25 ΜΜ, Ihavetheanswers είπε

Σου είπαν για ποια τράπεζα είναι; Γιατί τις βλέπω παντού τις αγγελίες της Adecco.

 

Σε μια από τις τέσσερις συστημικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ αυτές προσπαθούν να διώξουν κόσμο εννοώ οι 4 και θα κάνουν προσλήψεις??? εκτός και αν είναι για περίοδο 3-6 μηνών όπως αυτούς που παίρνουν για πρακτική.

Υπάρχουν και κάποιες άλλες που άνοιξαν τώρα τελευταία αλλά δεν ξέρω ποσά καταστήματα σκοπεύουν να ανοίξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

εδώ αυτές προσπαθούν να διώξουν κόσμο εννοώ οι 4 και θα κάνουν προσλήψεις??? εκτός και αν είναι για περίοδο 3-6 μηνών όπως αυτούς που παίρνουν για πρακτική.

Υπάρχουν και κάποιες άλλες που άνοιξαν τώρα τελευταία αλλά δεν ξέρω ποσά καταστήματα σκοπεύουν να ανοίξουν

Με ενημέρωσαν ήδη ότι οι συμβάσεις είναι 3μηνες-6μηνες με προοπτικές ανανέωσης μέχρι τα 2 χρόνια. Τα λεφτά είναι αρκετά καλά (>800).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εάν δεν έχεις κάτι άλλο, οι τράπεζες διώχνουν υπαλλήλους και ψάχνουν με σύμβαση σε συνθήκες γαλέρας !,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Glator είπε

Με ενημέρωσαν ήδη ότι οι συμβάσεις είναι 3μηνες-6μηνες με προοπτικές ανανέωσης μέχρι τα 2 χρόνια. Τα λεφτά είναι αρκετά καλά (>800).

αν δεν έχεις κάτι άλλο εννοείται ότι θα κανείς αίτηση....δε χάνεις τιποτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

φυσικά δουλευώ σαν τραπεζικός υπάλληλος και η πρώτη συνέντευξη έγινε μέσω Adecco και δεν είναι σε μια απο τις 4 συστημικές.

Σίγουρα αξίζει σαν εμπειρία και πραγματικα δεν έχεις κάτι να χάσεις. Ελπιζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kalyteros είπε

Καλημέρα,

φυσικά δουλευώ σαν τραπεζικός υπάλληλος και η πρώτη συνέντευξη έγινε μέσω Adecco και δεν είναι σε μια απο τις 4 συστημικές.

Σίγουρα αξίζει σαν εμπειρία και πραγματικα δεν έχεις κάτι να χάσεις. Ελπιζω να βοήθησα.

Σε ευχαριστώ!

Προσωπικά έχω περάσει ήδη από μια συνέντευξη(με εκπρόσωπο της adecco) και έκανα και 2 τεστ(γνώσης αγγλικών-μαθηματικής λογικής). Τώρα απομένει η τελευταία συνέντευξη με την τράπεζα.

Ο ενδοιασμός μου σχετίζεται κυρίως με το γεγονός ότι έχω την δυνατότητα για πρακτική άσκηση (μεταπτυχιακός) η οποία πιθανών με οδηγήσει σε μια "καλύτερη θέση" όσον αφορά την εμπειρία για το βιογραφικό μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα πηγαινα σε τραπεζα. Θεωρω οτι ειναι καλο σχολειο. Ειδικα απο τη στιγμη που εχεις προσοντα ακαδημαικα μπορει να σε βοηθησει μια τετοια εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας που πέρασα πρόσφατα την ίδια φάση, θα μοιραστώ την εμπειρία μου για όποιον ενδιαφέρεται.

Γενικά: Προσωπικά, πέρασα την πρώτη συνέντευξη, πέρασα επιτυχώς και το online assesment test που μου έβαλαν (για να προχωρήσω στο επόμενο στάδιο μου είχαν πει πως πρέπει να πιάσω τουλάχιστον 5/10) και περίπου 3 εργάσιμες ημέρες μετά ενημερώθηκα πως θα περάσω και από δεύτερη συνέντευξη με τον αρμόδιο διευθυντή της τράπεζας.

Πρώτη συνέντευξη: Μου είπαν ότι η αγγελία αφορά θέση ταμία, αλλά επειδή τα ταμεία στη Eurobank σε πολλά υποκαταστήματα λειτουργούν μόνο 08:00-10:00 και 13:00-14:00, μου ανέφεραν πως σε αυτό το "κενό" 3ωρο (10:00-13:00) θα αναλάβω άλλα καθήκοντα "γραφείου" (π.χ. έκδοση/επανέκδοση καρτών, άνοιγμα/κλείσιμο λογαριασμών, παροχή βοήθειας σε άτομα που δεν ξέρουν πώς να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους μέσω των αυτόματων μηχανημάτων, κ.λπ.). Μέσα στα καθήκοντα θα είναι επίσης και η προώθηση καρτών ή/και τραπεζοασφαλιστικών προϊόντων, ανάλογα με τον πελάτη που θα έχω μπροστά μου εκείνη την ώρα.

Μισθό μου είπαν γύρω στα 850 καθαρά και τυπικό ωράριο εργασίας 07:45-15:15, εκτός "εξαιρετικών περιπτώσεων" που μπορεί να χρειαστεί να κάτσω 20-30 λεπτά παραπάνω και ότι σε περίπτωση λάθους που αφορά το ταμείο, τότε δεν φεύγω φυσικά έως ότου το βρω. Και συμβάσεις 3μηνες, που ανανεώνονται διαρκώς αν όλα πηγαίνουν καλά και ότι ίσως σε 1-2 χρόνια με απορροφήσει η ίδια η τράπεζα αν μείνει πολύ ικανοποιημένη (για το τελευταίο αμφιβάλλω προσωπικά).

Δεύτερη συνέντευξη: Σε γενικές γραμμές άκουσα ό,τι και στην πρώτη. Μου είπαν πως μπορεί να χρειαστεί να μετακινούμαι από κατάστημα σε κατάστημα εντός συγκεκριμένης γεωγραφικής περιοχής ανάλογα με τις ανάγκες που προκύπτουν κάθε φορά και ότι η θέση αρχικά αφορά το ταμείο και μετέπειτα θα δοθεί έμφαση στην προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών εντός του εκάστοτε καταστήματος.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε πολύ κοντινό μου πρόσωπο στην διαδικασία αυτή τις προάλλες και του έλεγα "τι θέση είναι;" και δεν ήξερε να μου πει γιατί προφανώς δεν του έλεγαν στη συνέντευξη.

Η δουλειά που του είπαν τελικά είναι τύπου πωλητής μέσα σε κατάστημα τράπεζας (κάτι μαλακοασφαλειες και ψευτοεπενδυτικα προϊόντα ) και να κάνεις μερικά διαδικαστικά (τύπου να ανοίξεις κάνα web banking). 

Ούτε σαν βιογραφικό δεν πολυαξιζει imo, για κάποιον με βλέψεις να κάνει κάτι πιο legit εντός της τράπεζας ή έστω να αξιοποιήσει τις γνώσεις ενός συναφούς πτυχίου. 

Από το τίποτα καλύτερο, αλλά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που για μένα αποτελεί το μεγάλο ερωτηματικό, είναι το πόσο πιεστικοί μπορεί να είναι για να πιάνεις στόχους, κ.λπ.. Γιατί, κατά τ' άλλα, εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται τόσο παράξενο μέσα σε όλα, να υπάρχει και το κομμάτι της προώθησης. Αυτό εξάλλου καλώς ή κακώς υπάρχει στις περισσότερες δουλειές που έρχεσαι σε επαφή με κόσμο, από το κατάστημα ρούχων που θα σου πουν πόσο πολύ σου πάει η τάδε μπλούζα, από το κατάστημα αρωμάτων που "μόνο για σήμερα" έχει 20% έκπτωση η τάδε κολόνια, μέχρι φυσικά και τις τράπεζες που θα σου πουν ότι οι κλοπές στην Αθήνα έχουν αυξηθεί τελευταία, οπότε καλό θα ήταν να κάνεις πρόγραμμα ασφάλισης κάρτας, κ.ο.κ.. Σίγουρα δεν είναι και το πιο ευχάριστο κομμάτι των αρμοδιοτήτων κάποιου, αλλά δεν είναι και κάτι το τρομερό πιστεύω, εφόσον βέβαια γίνεται εντός "φυσιολογικού" πλαισίου...

Από εκεί και πέρα, ασφαλώς και δεν πρέπει να την έχει κανείς στο μυαλό του ως μια δουλειά που θα πάρει σύνταξη από αυτή ή να έχει πολλές βλέψεις για ανέλιξη, ωστόσο το να έχει μελλοντικά στο βιογραφικό του μια εργασιακή εμπειρία ως τραπεζικός υπάλληλος έστω για 1-2 χρόνια, μόνο καλό μπορώ να το θεωρήσω, αν φυσικά δεν έχει άλλες προτάσεις για εργασία με περισσότερη σταθερότητα και καλύτερες απολαβές.

Καταλαβαίνω εν μέρει πάντως την απογοήτευση του γνωστού σου...

Επεξ/σία από pluss
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε υπόψιν πως οι τράπεζες δεν απορροφούν ούτε "ενοικιαζόμενο" προσωπικό στο back office με χρονια προϋπηρεσίας και πολλές γνώσεις σε βαριά αντικείμενα, όχι να ξέρουν απλά να βγάζουν κάρτες. Γιατί το ενοικιαζόμενο προσωπικό είναι φυσικά πολύ φθηνότερο. Οπότε μη τσιμπάτε εύκολα στο τυράκι της "μονιμοποίησης" 

Κατά την άποψη μου, ακόμα και να πάτε σε μια τέτοια εταιρία, κοιτάξτε να είναι σε θέση back office γιατί έχετε πολύ περισσότερες δυνατότητες να αποκτήσετε εμπειρία που ένας επόμενος εργοδότης πιθανώς θα πληρώσει. Τα καταστήματα είναι νεκρά, όλο και θα μειώνονται ή θα ψηφιοποιούνται. Αντίθετα το να δουλέψετε ως business analyst σε μια τράπεζα, έστω με 850-900 ευρώ, θα σας δώσει ένα εφόδιο που στο μέλλον θα το βρείτε μπροστά σας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...