Προς το περιεχόμενο

Η Starlink του Elon Musk φέρνει στην Ελλάδα δορυφορικό Internet αξιώσεων στις αρχές του 2021


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Vaiosss said:

Έτσι δώστε σανό στο πόπολο. Μελλοντικά μόνο για το καλύτερο ίντερνετ δε θα είναι το project starlink. Αλλά κάπως πρέπει να κοροϊδέψεις τον κοσμάκη για να συνηθίζει σιγά σιγά την νέα εποχή της 4ης βιομηχανικής επανάστασης.

εδω και εμεις να βοηθησουμε .τσιπακια σε ολους αμεσα.και ελπιζω συντομα 5g παντου και γιατι οχι και 6g. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, george1807 είπε

Καλά αλλά και πάλι εξαρτάται. Με το starlink όπου και να είσαι θα έχει σύνδεση. Το speedbooster δεν έχει όριο δεδομένων;

Με 1 χιλιάρικο το χρόνο, αυτό έλειπε να μην είχα σύνδεση όπου ήμουν :P Το booster έχει όριο 15 mbps download, αφού εξαντληθούν τα 100gb "ανεξέλεγκτης" ταχύτητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

Όταν είσαι απόσταση 7 χιλιόμετρα από το Λαύριο και το καφαο που παίρνεις adsl 24 ειναι 1.5 χιλιομετρο ειναι μονοδρομος. το περιμενα πως και πως γνωριζοντας οτι το κοστος θα ειναι ακριβο αλλα εινα μονοδρομος. Ναι ρε  Elon :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Macosj είπε

Δεν παίρνω καλύτερα το giga max της κοσμοτε με 60 το μήνα απεριόριστα mb και ένα παλιό xiaomi ως χοτσποτ 

Μέχρι να υπερθερμανθεί το κινητό και να αφήσει χρόνους καλή λύση 😂. Πλάκα κάνω προφανώς.. Ίσως με αυτο να εχεις και στατική ip και πιο σταθερή σύνδεση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, taslikos είπε

Μέχρι να υπερθερμανθεί το κινητό και να αφήσει χρόνους καλή λύση 😂. Πλάκα κάνω προφανώς.. Ίσως με αυτο να εχεις και στατική ip και πιο σταθερή σύνδεση.. 

Εντάξει παίρνεις και ένα router με Sim 4G και κάνεις τη δουλειά σου. Όταν ρίξουν το απεριόριστο στα 30 - 40 ευρώ θα αξίζει σίγουρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://satellitemap.space

https://www.reddit.com/r/Starlink/comments/i9w09n/list_of_confirmed_starlink_speed_tests/

 

Μάλλον κάποιοι insomniacs  δεν εχουν καταλαβει οτι υπαρχουν περιοχες σε ολη την επικρατεια καθως και στην Αττικη οπως η δική μου που μένω που δεν εχουμε ουτε VDSL ουτε FTTH αλλα ουτε 3G-4G  απο κανενα παροχο. Eιναι μονοδρομος το δορυφορικο ιντερνετ μεσω Starlink οταν εχεις ADSL 24  και που κλειδωνει απο 6-8 Mbps μεχρι12Mbps το ανώτερο.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koutport είπε

Θα τους παρει ο Ελον ολους με ΝΙVEA ! Τους εγχωριους απατεωνες παροχους που χρεωνουν 40 € για 40-50mbps !

Εγώ πληρώνω για 100 mbps πάγιο 32 ευρώ στην Wind. Οι τιμές που αναφέρετε είναι όντως παράλογες. Νομίζω με λίγο ψάξιμο σίγουρα μπορείς να βρεις πιο χαμηλές τιμές για τις ταχύτητες που αναφέρετε.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yanyul είπε

Εγώ πληρώνω για 100 mbps πάγιο 32 ευρώ στην Wind. Οι τιμές που αναφέρετε είναι όντως παράλογες. Νομίζω με λίγο ψάξιμο σίγουρα μπορείς να βρεις πιο χαμηλές τιμές για τις ταχύτητες που αναφέρετε.

 

Και εγώ 28€ για 8Mbps 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisxpap είπε

Γιατί να πάρει κάποιος αυτό και όχι Unlimited 4g ?

επειδή και το 4G προσφέρεται σε λίγες περιοχές , πήγα έμεινα στη Ανάβρα Καρδίτσας μερικές μέρες , και μου είπαν για 4G πρέπει να πας 500 μέτρα πιο πέρα. Το starlink είναι λύση όταν δεν υπάρχει κάτι άλλο ή το άλλο είναι χάλια όπως στην Κρήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τέτοιο θέμα είναι πάντοτε αφορμή να βγάλει ο καθένας και όποια απωθημένα μπορεί να έχει. "Έλα Elon να τους σκίσεις τους [λογοκρισία]". 

Καλό είναι όμως να ενημερώνεστε για τους περιορισμούς κάθε τεχνολογίας. Για παράδειγμα:

-----------------------

Starlink, the satellite Internet provider from Elon Musk's SpaceX, will be able to support just 485,000 simultaneous users at 100Mbit/s across the entire US, according to one firm's new estimates. And that kind of performance won't even be available until the end of 2026, when Starlink floods Earth's skies with up to 12,000 satellites.

According to the new estimates from the financial analysts at Cowen, those figures mean that Starlink – a low Earth orbit (LEO) satellite Internet operator that is expected to begin offering a public beta service in November – won't pose much of a threat to established Internet service providers like Verizon and Comcast.

"While Starlink has the ability to provide a practical satellite-based broadba

https://www.lightreading.com/4g3gwifi/starlinks-network-faces-significant-limitations-analysts-find/d/d-id/764159

-----------------------

Διαβάστε επίσης κι αυτό: 

Έτσι λοιπόν είναι απίθανο να παρουσιάσουν τουλάχιστον στα προσεχή χρόνια την υπηρεσία ως πλήρη λύση τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών κατάλληλη στον καθένα. Θα εστιάσουν σε όσους την χρειάζονται. Και θα ελέγξουν τον αριθμό των συνδρομητών μέσω της τιμολόγησης που δε θα είναι τόσο δελεαστική ώστε να γραφτεί όλη η χώρα.

Καλά λοιπόν τα ευχολόγια αλλά καλύτερο να σκέφτεστε με γνώση και με δεδομένα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως και να 'χει, η αρχή έγινε. Εννοω απο εναν παγκοσμιο παροχο, γιατι αυτο φερνει αλλα δεδομενα (και οικονομιες κλιμακας, αλλα και αλλη κουλτουρα!-οχι μαυραγοριτες της Ελλαδας με εεετ να 'κοιμαται'...).

Παρειχαν κι αλλοι δορυφορικο ιντερνετ(οτε, forthnet κλπ), αλλα πραγματικα, σε λιγα χρονια, οχι πολυ μακρια μας, θα δουμε πραγματικα ωραιες ιντερνετικες καταστασεις και προσβασεις.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...