Προς το περιεχόμενο

AirPods Max από την Apple, premium over-the-ear ακουστικά με εξουδετέρωση θορύβου και τιμή $549


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Abudi είπε

Υπάρχουν 2 ειδών άνθρωποι που αγοράζουν ακριβά ακουστικά. 1) Άνθρωποι που τα 1000 ευρώ δεν κάνουν register στο πορτοφόλι τους (ας βάλουμε απο μεγαλοδημοσιογράφος και πάνω) και 2) Άνθρωποι που ψάχνονται πάρα πολύ με τον ήχο.

Η κατηγορία 2, αν τα ακουστικά αυτά δεν είναι καλύτερα έστω από ακουστικά 400 ευρώ, δε θα τα προτιμήσει. Αλλά δε νομίζω οτι στοχεύει σε αυτούς η Apple. Αν στοχεύει, επιπλέον κερδισμένη θα είναι

Όλοι αυτοί που ειρωνεύονται τους audiophiles(φίλους του ποιοτικού ήχου ελληνιστί) για τα 200€(π.χ.) που έδωσαν, θα πάνε τρέχοντας να δώσουν 650€ και θα γράψουν ολόκληρες εκθέσεις και αναλύσεις για το πώς φέρθηκαν έξυπνα και πήραν κάτι πραγματικά για αυτούς και όχι για τη "μούρη".

Το μόνο σίγουρο. Το 'χει καταλάβει η Apple, θησαυρίζει από αυτό και μπράβο της.

20 ώρες πριν, Agony είπε

Θα σου πω εγω που εχω ολη την σειρα 2 5 και 6 . Τα υλικα κατασκευής ειναι πλαστικα οποτε κατα επεκταση δεν ειναι καλης ποιοτητας αλουμινιο δερμα ξυλο κτλ κτλ που συναντας σε αλλα ακουστικα οπως BW BO Focal κτλ κτλ ξερω μιας και τα βλεπω μπροστα μου καθε μερα.

Ομως τα HD6 series εχουν την καλύτερη ποιοτητα κατασκευης στον driver δεν χαλανε ποτε σε αντιθεση με Hifiman που εστειλα 2 πισω και εχουν αρκετοι προβληματα το ιδιο ισχυει για b&w focal κτλ κτλ αν δεις υπαρχουν θέματα clipping και θεματα miss matched drivers.

Επίσης τα HD6 ειναι Open back και δεν συγκρινονται με κλειστου τυπου προσωπικα δεν εχω ακουσει ποτε κλειστου τυπου ακουστικα να ειναι εστω ελαχιστα κοντα στα HD660 Sundara Dt1990 κτλ κτλ .

Επισης τα HD 6 seires ειναι απο τα ποιο ελαφρυα audiophile ακουστικα και ο λογος ειναι απλος ειναι πλαστικά ομως δεν σπανε... Σαν τα PREMIUM SONY XM3 xm2 που ειναι γνωστο οτι εχουν πλαστικα ομορφα μεν αθλια ποιοτικα δε.

Τα HD6 series ειναι απο τα ακουστικα που τα κανεις disassembly με τα χερια σου και οταν το λεω αυτο εννοω τα παντα μεχρι και το διαφραγμα βλεπεις εκτος.

Ακομα και τα μαξιλαρακια απο βελουδο με το φοαμ μεσα δεν εβαλαν memmory λογο βαρους και λογο αναπνοης ... Ηθελαν το.μπλε φοαμ που ειναι γρηγορο και ανοιχτό.

Τα HD6 series εχουν μεγαλη ιστορια πισω τους και υπαρχει λογος που ειναι ετσι τοσα χρονια.

Κατι τελευταίο οσα wireless εχω ακούσει απλα δεν... Ουτε καν φτανουν κοντά σε απόδοση ταχυτητα airiness imagining openness resolution ακουστικα οπως Focal Clear Sundara Ananda 1990 660s .... Να πω την αληθεια μου ακομα και τα Koss 30i των 30 ευρο εχουν καλυτερο χαρακτηριστικα απο κατι Sony Wireless Bose B&W... Παρολα αυτα καταλαβαίνω οτι καθε ανθρωπος εχει αλλες αναγκες και αλλη εμπειρία και εγω οταν ακουσα πρωτη φορα πριν χρονια τα BW p7 ειχα πει θεε μου τι απολαυση ειναι αυτη. Και η αλήθεια ειναι οτι σε ατομα που δεν γνωρίζουν αν βαλεις να ακουσουν τα HD800s και διπλα τα Sony XM2 θα σουν πουν οτι τα sony ειναι καλυτερα το ξερω διοτι αρκετοι φιλοι μου αυτο μου είπαν γιατι απλα δεν εχει μαθει το αυτι τούς και το μονο που περιμενουν να ακουσουν ειναι impact bass τιποτα αλλο... Και οπως ειναι λογικο τα open back δεν εχουν low end bass.

Τα open headphones είναι αληθινή μαγεία σε οποιοδήποτε είδος μουσικής με ωραία φωνητικά. Δημοτικά, μοντέρνα ελληνική, τζαζ, you name it.

Μπάσο βγάζουν(τα καλά). Είναι ψέμα ότι δεν βγάζουν. Στο "Bass I love" του οποίου το μπάσο φλερτάρει με τα 20Hz και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου από σχετικά καλά pc speakers, στα HD650 το ακούς και το νιώθεις. Και με λίγο bass boost(3-6db) συμπληρώνει όμορφα τον ήχο.

Απλά όσοι ακούν με κλειστά σετ ακούνε κατά κύριο λόγο την αντήχηση(resonance) της κλειστής καμπίνας που ενισχύει αλλά αλλοιώνει το μπάσο. Ακόμα και τα ανοικτού τύπου planar Audeze LCD-3 που είναι κορυφή σε bass extension και ποιότητα θα τους φανούν παράξενα στο άκουσμα γιατί δεν έχουν το βουητό των gaming headsets και των Sony.

Στο παρελθόν κάθε φορά που άκουγα σχόλια για καλό μπάσο από πιτσιρικαρία θυμάμαι πάντα βουητό και τρίξιμο καμπίνας. Κάτι που να κάνει σαματά. Όχι να βγάζει ήχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Όλοι αυτοί που ειρωνεύονται τους audiophiles(φίλους του ποιοτικού ήχου ελληνιστί) για τα 200€(π.χ.) που έδωσαν, θα πάνε τρέχοντας να δώσουν 650€ και θα γράψουν ολόκληρες εκθέσεις και αναλύσεις για το πώς φέρθηκαν έξυπνα και πήραν κάτι πραγματικά για αυτούς και όχι για τη "μούρη".

Το μόνο σίγουρο. Το 'χει καταλάβει η Apple, θησαυρίζει από αυτό και μπράβο της.

[........................]

Ελπίζω να μην κατάλαβες οτι ειρωνεύομαι προσωπικά τους audiophiles. Απλά καταγράφω οτι 500 ευρώ ακουστικά αγοράζουν audiophiles ή/και λεφτάδες. Τους απλώς λεφτάδες δε θα τους νοιάξει αν κάποια ακουστικά έχουν 500, τους audiophiles -νομίζω- δε τους νοιάζει τόσο το logo όσο το να είναι πραγματικά high-fidelity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Abudi είπε

Ελπίζω να μην κατάλαβες οτι ειρωνεύομαι προσωπικά τους audiophiles. Απλά καταγράφω οτι 500 ευρώ ακουστικά αγοράζουν audiophiles ή/και λεφτάδες. Τους απλώς λεφτάδες δε θα τους νοιάξει αν κάποια ακουστικά έχουν 500, τους audiophiles -νομίζω- δε τους νοιάζει τόσο το logo όσο το να είναι πραγματικά high-fidelity

Δεν έκανα σχόλιο για σένα.

Είπα απλά ότι άνθρωποι που γελούσαν με την ιδεά ενός σετ στα 650€(και πιο κάτω ακόμα) τώρα θα το πάρουν λόγω Apple και "τεχνολογίας". Λες και τα features που υποστηρίζει δικαιολογούν τόσα λεφτά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, avacan23 είπε

Αυτά στα 650 ευρώ δεν ξέρω γιατί να τα παρει κάποιος...

Δεν έχουν καμία νέα τεχνολογία ήχου. Δεν αιτιολογούν την τιμή τους.

Αν θες σώνει και καλά apple έχει φθηνότερα ακουστικά

Αν θες ακύρωση ήχου

Mέχρι 100 ευρώ υπάρχουν τα Anker Q30

https://www.skroutz.gr/s/25869994/Anker-Life-Q30-Hybrid-Black.html

Mέχρι 200 ευρώ τα q35 Sony Xm3

https://www.skroutz.gr/s/25869994/Anker-Life-Q30-Hybrid-Black.html

Mέχρι 300 ευρώ τα καλύτερα στην ακύρωση θορύβου-μπαταρία ΧΜ4

https://www.skroutz.gr/s/24562857/Sony-WH-1000XM4-Black.html

 

Μου θυμίζουν αυτά της Β&W ή τα

spacer.png

Bang & Olufsen Beoplay H95

Τα Β&W είναι πιο όμορφα και μάλλον πιο ελαφριά.

Με βάση τη φωτογραφία που έβαλες, το μόνο θετικό που βλέπω στα Apple είναι το υλικό κατασκευής.

Τα B&W φαίνεται πώς έχουν δερματίνη που μπορεί να ξεφτίσει με τον καιρό, όπως το είχα πάθει εγώ με Allen Heath ακουστικά

Τα Apple ίσως να έχουν πιο ανθεκτικό υλικό, αλλά οκ χειρότερο ήχο σίγουρα.

3 ώρες πριν, kostasfil είπε

549 στο αμέρικα, 649 στο ελλάντα... 

Για ακουστικά!

Δεν μπορώ να το αποδεχτώ. 

Φαντάζομαι μιλάμε για επαγγελματικά ακουστικά και όχι για να ακούς Λάμψη ή Love radio στο μετρό.

Ναι υπάρχουν και επαγγελματίες οι οποίοι θα δώσουν αυτά τα ποσά γιατί εργάζονται στον χώρο του ήχου. Όμως εμάς τους απλούς χρήστες, σε ένα σαιτ τεχνολογίας, γιατί μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Επειδή το βγάζει η Apple? 

Γιατί ξεκάθαρα δεν απευθύνεται στο ευρύ consumer κοινό. Εκτός κι αν έχω χάσει κάποιο επεισόδιο. 

consumer είναι βασικά... κανένας που ασχολείται με ήχο δεν παίζει να τα αγοράσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, calenter2003 είπε

Ότι θα ενδιαφερώσουν για ακουστικά apple δεν το περίμενα. ;)

Γιατί ρε μαν ? Όλα με ενδιαφέρουν και ανάλογα την τιμή και τι προσφέρουν βλέπω τι κάνω.

Όπως είπα δεν πρόκειται να τα αγοράσω , όχι όμως μόνο λόγω κόστους (που όπως είπα μπορεί να τα αξίζουν μπορεί και όχι) αλλά επειδή έχω θέμα με τα ακουστικά και εκτός απο ψείρες τα άλλα με κουράζουν.

Τα airpods ναι τα είχα παραγγείλει αλλά τα ακύρωσα μαζί με τα iPhones γιατί δεν θα είχαν νόημα. Είμαι όμως όλη μέρα σε δουλειά γραφείου και πάω για περπάτημα 1 ώρα καθημερινά . Έχω κάτι JBL ψείρες με BT , θα τα έδινα τα 200ε για να μην έχω το καλώδιο και να έχω καλύτερο ήχο γιατί θα τα κάνω απόσβεση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Makatsoras είπε

Τότε γιατί ψάχνεις την προσοχή των άλλων γράφοντας τέτοια σχόλια.

Ρητορικό το ερώτημα.

Εγώ μια μ@λ@κια μπήκα να γράψω και ο άλλος το έκανε θέμα. Ότι ναναι. 

Μαλλον εσυ έχεις θέμα προσοχής. Καλό βράδυ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hatsos είπε

Εγώ μια μ@λ@κια μπήκα να γράψω και ο άλλος το έκανε θέμα. Ότι ναναι. 

Μαλλον εσυ έχεις θέμα προσοχής. Καλό βράδυ. 

Ναι βρε, ότι πεις.

καλο βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, aris1986 said:

Σε άλλα λόγια Apple fans διώχνουν (με τον τρόπο τους) τα μέλη από το θέμα που γνωρίζουν από ήχο.

 

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα πως κάποιος που γνωρίζει από ήχο, μπορεί να έχει ήδη σχηματίσει άποψη σχετικά με τα νέα ακουστικά (περα από την τιμή προφανως)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Εγινε review από οποιονδήποτε για να μπορούμε να μιλήσουμε για την ποιότητα ήχου των ακουστικών;

Η τιμή είναι υπερβολική μεν, δεν απευθύνεται όμως στο 90% που ακούει μουσική δε.

Όποτε μόνο εκείνοι ( εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς) μπορούν να μας πουν γνώμη μιας και έχουν εξασκημένο αυτί.

Έως τότε με Bose 35 και Sony Xm3-4 το 90% κάνει μια χαρά δουλίτσα.

 

 

 

Επεξ/σία από johnythedirector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν υπάρχουν τα Sony MX4 που τα δουλευω αψογα με iphone mini-ipad pro 

με τιμή 300 ευρώ γιατί να δώσω 600+ ευρώ. Ειναι βολικό η αηδια το στεφάνι-crown πανω στο ακουστικό ή

το πιο απλό και χρησικό να δίνεις εντολες αφής στο ακουστικό του sony.   Ακύρωση θορύβου αψογη. ουτε κομπρεσερ δεν ακούς. Τα sony einai 250 gr. ενώ τα max 380gr. Η ποιότητα ήχου στα σόνυ με το tidal ειναι πολύ καλή. η θηκη μεταφοράς των SONY αψογη- η θήκη στα max δεν προστατευει ΤΙΠΟΤΑ-απαραδεκτη

Δεν ξέρω ποιος τρελός θα δώσει 600 ευρώ όταν με 300 παίρνεις τα sony...

Το μόνο πλεονεκτημα τυπικά ειναι η μεταδοση ήχου μέσω airplay αντι μπλε δοντιού αλλά και πάλι...

https://dishatechnology.in/2020/12/09/airpods-max-are-overpriced-even-if-they-deliver-audiophile-quality-sound/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sacafoutre said:

Spatial audio. 

Η τιμή των AirPods Max μία χαρά αιτιολογείται για αυτά που κάνουν. Έχουν head tracking, έχουν transparency mode, και spatial audio. 

 

Head tracking δεν είναι το "φοράω τα ακουστικά", "βγάζω τα ακουστικά". 

 

Τέλος, αυτοί που λένε για την ποιότητα της αναπαραγωγής του ήχου, μπορούν να πουν πώς δοκιμάσανε τα συγκεκριμένα ακουστικά και έχουν αυτή την άποψη; Δεν θέλω να πιστέψω ότι δεν τα δοκιμάσανε και απλά λένε μπαρούφες. 

Και με το πώς τα δοκιμάσανε, εννοώ μία συνοπτική περιγραφή της διαδικασίας της δοκιμής που κάνανε. Δηλαδή, περιβάλλον ακρόασης, ηχητικό υλικό που χρησιμοποιήσανε, κτλ. Για να γράφουν για την ποιότητα της αναπαραγωγής του ήχου, σίγουρα κάνανε την δοκιμή τους. 

Εσύ που λες ότι έχουν μια χαρά τιμή για αυτά που κάνουν δεν θα έπρεπε να τα δοκιμάσεις πρώτα για να το πείς? Αντίστοιχες μπαρούφες δεν είναι?

2 hours ago, johnythedirector said:

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Εγινε review από οποιονδήποτε για να μπορούμε να μιλήσουμε για την ποιότητα ήχου των ακουστικών;

Η τιμή είναι υπερβολική μεν, δεν απευθύνεται όμως στο 90% που ακούει μουσική δε.

Όποτε μόνο εκείνοι ( εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς) μπορούν να μας πουν γνώμη μιας και έχουν εξασκημένο αυτί.

Έως τότε με Bose 35 και Sony Xm3-4 το 90% κάνει μια χαρά δουλίτσα.

 

 

 

Θα πρέπει να δούμε αν στοχεύουν στο target αυτών με τα bose και τα sony ή σε audiophiles. Από αυτα που εγώ έχω δει πάντως, δύσκολο να είναι το 2ο. Τα sony/bose έχουν καλό ήχο και είναι πολύ για commuters εξου και η προσοχή σε Noise cancelling. Τα apple δείχνουν ότι πάνε προς τα εκεί. Τα audiophile ακουστικά συνήθως είναι τουλάχιστον διπλή τιμή και συνήθως χάλια για commuting. Είναι Open ear Κλπ για το soundstage etc. Κάνουν σε άλλα πράγματα target και όχι στο Noise cancelling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, sacafoutre said:

Όχι, γιατί το γεγονός ότι τα ακουστικά αυτά προσφέρουν τεχνολογία που δεν έχει κανένα άλλο δεν είναι θέμα υποκειμενικής εκτίμησης ούτε δοκιμής. 

Δηλαδή, το γεγονός ότι αυτά τα ακουστικά ΕΧΟΥΝ spatial audio και ΕΧΟΥΝ head tracking, δεν πρέπει να επιβεβαιωθεί από δοκιμή. Ενώ το εάν αναπαράγουν κάπως το ηχητικό σήμα, πρέπει να επιβεβαιωθεί από δοκιμή, μιας η κρίση της αναπαραγωγής είναι καθαρά υποκειμενική. 

Για αντικειμενική κρίση, υπάρχουν τα αντίστοιχα διαγράμματα. 

Εάν σε ενδιαφέρει μόνο η αναπαραγωγή του ηχητικού σήματος από μία συσκευή, τότε το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει λόγος. Όμως, εάν θέλεις να έχεις transparency, spatial audio, και head tracking, τότε τι άλλες επιλογές έχεις στην αγορά; Ποιο άλλο headphones δίνει όλα αυτά μαζί και σε τι τιμή; 

Το noise canceling είναι ένα πράμα, το transparency είναι ένα άλλο. Επίσης, ξεχνάς το head tracking και το spatial audio. 

Fair. Τεσπα πολλά πράγματα για αυτές τις τεχνολογίες δεν ξέρω. Εγώ user είμαι. Ποιο είναι το Use case για αυτά? Δεν γνωρίζω τί είναι το transparency etc. Υποθέτω για τον end user θα περιμένουμε να δούμε τι πραγματικά προσφέρουν. Προφανώς θα έχουν το κοινό τους. Προφανώς πολύ ευρύ δεν θα είναι αλλά δεν στοχεύουν και εκεί. Αν μου προσφέρουν καλύτερα πράγματα για αυτά που θέλω, μπορεί να τα αγοράσω. Ίδωμεν. Το ζήτημα είναι να έχουν νόημα τα χαρακτηριστικά για use cases...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεει οτι τα Sony MX4 νικάνε σε ολους τους τομείς

ο αγαπημενος youtuber της apple - o Cook σε αυτόν έδωσε συνέντευξη

https://www.youtube.com/watch?v=UdfSrJvqY_E

Ο καθένας μπορεί να αυταπατάται.

Αν εκαναν 300 ευρώ οκ να λεγαμε αν αξιζουν

Στα 650 ευρώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τρέχει ο κόσμος να αγοράσει, θα πάνε πολύ καλά

https://www.macrumors.com/2020/12/11/airpods-max-market-segment-too-niche/

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...