Προς το περιεχόμενο

Μέσα στο 2021, η Apple αναμένεται να κυκλοφορήσει επεξεργαστές 32 πυρήνων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, papmel είπε

Μπορεις να μου εξηγησεις δεν το καταλαβα.

Όσο μικρότερη είναι η μέθοδος του soc τόσο περισσότερες "μονάδες" χωράνε σε αυτό ενώ ταυτόχρονα η θερμοκρασία που παράγεται είναι μικρότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AtiX είπε

Όσο μικρότερη είναι η μέθοδος του soc τόσο περισσότερες "μονάδες" χωράνε σε αυτό ενώ ταυτόχρονα η θερμοκρασία που παράγεται είναι μικρότερη...

ναι αρα πριν 2 χρονια δεν χωραγαν πολλες μοναδες ενω φετος χωράνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Συνήθως ειμαι υπερβολικός με τους υπερβολικούς... αν διαβάσεις τι πόσταρες και αν κρίνεις ότι δεν υπερέβαλες (βαράει τα νταούλια και χορεύουν οι υπόλοιποι, ανοίγει το δρόμο στο λοκάρισμα των υπολογιστών) τότε είμαι εδώ για να ζητήσω συγγνώμη που σε παρεξήγησα...

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ζητήσει κανένας συγγνώμη από κανέναν, τη γνώμη μας λέμε. Αν θεωρείς ότι αυτά είναι υπερβολικά μπορείς να τα αντικρούσεις συγκεκριμένα, όχι να καταφύγεις στην υπερβολή για να τα υποβαθμίσεις.

Το ότι η Apple βαράει τα νταούλια και χορεύουν οι υπόλοιποι όλοι το δεχόμαστε, και μάλιστα οι ίδιοι οι Apple fans κοροϊδεύουν τους υπόλοιπους που το κάνουν. Κλειστή μπαταρία η Apple, κλειστή μπαταρία οι άλλοι. Βγάζει tablet η Apple, βγάζουν tablet οι άλλοι. Βάζει fingerprint η Apple, βάζουν fingerprint οι άλλοι. Βγάζει το 3.5mm η Apple, βγάζουν το 3.5mm οι άλλοι. Τόσο για καλό, όσο και για κακό η Apple έχει μία τεράστια επιρροή στην αγορά τεχνολογίας, ιδίως δεδομένου ότι πλέον έχει: α) ρευστότητα που δεν έχει κανένας, β) φανατικό κοινό που την ακολουθεί πιστά, γ) κλειστό οικοσύστημα που για να φύγεις πρέπει να το σκεφτείς διπλά και τριπλά και δ) τρομερή αναγνωρισιμότητα στο μέσο χρήστη.

Το ότι ανοίγει το δρόμο στο λοκάρισμα των υπολογιστών, προκύπτει από τα παραπάνω συν ότι στους υπολογιστές το απαρχαιωμένο μοντέλο του '80 που ακολουθούσε (κουτί/λειτουργικό ως κλειστό πακέτο), πλέον της γυρίζει ως πλεονέκτημα. Γιατί μπορεί να αλλάξει ότι θέλει χωρίς να δεσμεύεται από κανέναν τρίτο και με ελάχιστες ανάγκες για interoperability. Για αν ακολουθήσουν οι άλλοι, θα πρέπει να ακολουθήσουν αντίστοιχη τακτική, να αφήσουν τη διαλειτουργικότητα και το modular hardware και να πάνε σε αντίστοιχη κλειστή τεχνολογία για να μπορούν να αποδώσουν στον ίδιο βαθμό.

Συν το ότι σε κάθε έκδοση η Apple βάζει όλο και περισσότερους περιορισμούς στο macOS. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην Apple ότι σε λίγο καιρό δε θα κάνει ακόμα πιο δύσκολο για το μέσο χρήστη να εγκαθιστά εφαρμογές εκτός App Store.

2 ώρες πριν, papmel είπε

Διαφωνεις με κατι απο αυτα που λεει το αρθρο?
 

Ναι, είναι τελείως άτοπη η σύγκριση. Όπως διαφωνώ με τη ωμή σύγκριση μεταξύ iOS vs Android support σε χρόνια, έτσι θεωρώ ότι και η οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ macOS support και Windows είναι άστοχη. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να το αναλύσουμε περισσότερο, πολλά από αυτά που γράφει έχουν δόση αλήθειας αλλά έχουν τραβηχθεί από τα μαλλιά για να φαίνονται συγκεκριμένες αδυναμίες του macOS.

Επεξ/σία από liberostelios
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nickem7 είπε

3999$ PC με 32 πυρήνες για να μπαίνουν οι χρήστες στο facebook 😂

καλά για facebook έχει βγάλει η Apple υπολογιστή με 1000, με τη διαφορά ότι κάνει και πολλά άλλα πράγματα σε αντίθεση με τα windows της ίδια τιμής. Βασικά πατάει windows και με διπλάσια τιμή ανέτα. Οπότε ναι αν θες laptop μόνο για fb και δεν έχεις ανάγκη από solidworks πχ ή αλλά εξειδικευμένα windows programms, η Apple είναι μονόδρομος, για να μην κουβαλάς κιόλας και φορτιστές....

7 ώρες πριν, papmel είπε

και 200 πυρηνες να βαλει παλι Mac θα ειναι και θα σερνετε σε ολα.Αν πεταξει το Safari οπως εκανε η MS και στησει broswer σε Chromium τοτε ισως κατι μπορει να κανει.Αλλα και παλι πως γινετε να υπαρχουν χρηστες που να τους αρεσει ενα FInder που φτιαχτηκε το 1980 .Βασικες λειτουργιες οπως Copy,rename,Move Κλπ γινοντε με 20 συνδιασμους πληκτρων αν εισαι 7δάκτυλος ισως και να σου αρεσει αυτο το λειτουργικο.Αν παλι το εχεις μονο για terminal τοτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν χρησιμοποιείς FreeBSD που τα εχει ολα και συμφερει και ειναι και 10 φορες πιο fast απο το MACos.Εκτος αν σαρεσουν τα μηλα και το Think Differnet τοτε αλλαζει το πραγμα. :)))))))
 

έχω mac μόνο για το finder.

Πέρα από την πλάκα σκεφτόμουν σοβαρά να πάρω microsoft surface και ήμουν ένα βήμα πριν την αγορά, λόγω touchscreen και επειδή είχα ξενερώσει με την Apple.

Αλλά δεν το μπορώ καθόλου το finder των windows, μου φαίνεται πιο δύσχρηστο σε σχέση με την Apple και επίσης το finder στα mac έχει εξελιχθεί από το 1980 λίγο νομίζω και υποστηρίζει χρωματιστά tags στα αρχεία και τους φακέλους κανόντας την κατηγοριοποίηση πολύ πιο εύχρηστη. Σκέψου να έχεις να διαβάσεις 1000 ερευνητικά papers για να πάρεις απόφαση σχετικά με την έγκριση ή όχι ενός covid εμβολίου. Τα tags λύνουν χέρια και κάνουν την κατηγοροιοπήση ποιο ευκόλη.

Αν τα windows είχαν tags και όμορφο finder τότε θα είχα surface γιατί στα υπόλοιπα τοέχω βαρεθεί το mac σχεδιαστικά.

Με εξαίρεση βέβαια το time machine και τα αυτόματα backups που κάνει και με έχουν σώσει ήδη μια φορά....

once you go mac, you never go back, ειδικά αν είσαι από το 80 :P

7 ώρες πριν, papmel είπε

Ο Intel δεν εχει καμια σχεση με τους αλλους επεξεργαστες.Ενας τατραπυρηνος intel σε video encoding ειναι 4 φορες πιο γρηγορος απο εναν 12απυρηνο AMD.
Απλα εχουν αλλαξει οι αναγκες και ετσι εχει βρει εδαφος και ο φτηνιαρης AMD λογο κρίσης.

 

έχει θέση η intel για legal representative να λέει πως φταίει η κρίση όταν δηλώσει χρεοκοπία :P

7 ώρες πριν, papmel είπε

Εχω βαλει Virtual Box, Vmware Fusion , parallels σε Catalina πανω σε macbook pro 3000 ευρώ και εχω πεθανει στο γελιο με το ποσο αργο ειναι σε σχεση με ενα i5 σε windows 2008 R2. Αλλα απο την αλλη μαρεσει να φωτιζει το μηλο το εχω στο κομοδινο για πορτατιφ τα βραδυα.

θα ηθελα να το δοκιμασω το M1 αλλα οπως ειπα ειμαι αλεργικος στα Mac. O μονος λογος που εχω ενα ειναι για να κανω Compile της εφαρμογες μου για 2-3 φιλους που εχουν mac κανενας αλλος.Προτιμω win2008 R2 και ξερο ψωμι.

πόσα lummen βγάζει? σκέφτομαι να πάρω και εγώ ένα 

4 ώρες πριν, liberostelios είπε

Το ότι κάποιοι κράζετε (δικαίως) την Intel που εκμεταλεύθηκε την ισχύουσα θέση της στην αγορά και χαίρεστε με το ενδεχόμενο να πάρει τη θέση της μία εταιρείας που θα επιβάλει από χειρότερο μονοπώλιο με ξεπερνάει. Η Intel ακόμα και στα χειρότερα της είχε την "πίεση" να πρέπει να ακολουθεί standard για να συνεργάζεται με άλλα components και με διαφορετικά λειτουργικά συστήματα. Τώρα, αν η Apple πάρει κεφάλι και γίνουν όλα SoC σε φιξαρισμένο λειτουργικό και χωρίς καμία δυνατότητα αναβάθμισης μόνο χαμένοι θα είμαστε όλοι!

και με 16-core machine learning μέσα για τα βίτσια της.... Το "Hey siri" είναι βασικό μειωνέκτημα στους νέους επεξεργαστές... οκ πολύ γρήγοροι αλλά με 2 φορές πιο γρήγορο siri... 

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Πιστεύω με τέτοιες επιδόσεις και καλές σχετικά τιμές τα ποσοστά της Apple θα καλύψουν τουλάχιστον το ήμισυ του κενού που υπάρχει σε σχέση με τα ποσοστά της στην κινητή. Δλδ αν το 25% (παγκόσμια) έχει Iphone, σύντομα θα δούμε το 8% να διπλασιάζεται και να γίνεται 16%.

Μόνο αν το πιέσει πολύ, υποστηριχθεί από τα προγράμματα κλπ και κρατήσει τιμές όπως αυτές που είδαμε. Τα τελευταία χρόνια ειδικά οι τιμές είχαν πάρει ανηφόρο αν συγκρίνουμε με το 13-14 πχ.

Πάντως και λόγω branding αν ήταν να διπλασιασθεί θα είχε διπλασιασθεί. Πρέπει να το παλέψει πολύ, δεν παίζουν ρόλο μόνο τα specs και οι τιμές, πρέπει κάπως να τους πείσεις για να πάρουν mac. Θέλει σπρώξιμο και όταν βγάζεις χαζά ακουστικά που κοστίζουν τα μισά χρήματα από όσο το mac που σκεφτόταν ο άλλος να γοράσει υποκλινόμενος στην καινοτομία σου, τον φοβίζεις και τον αποθαρύνεις να προχωρήσει, γιατί σου λέει θα κλειδωθώ.

Κακά τα ψέματα, με τους νέους επεξεργαστές μπορεί να κυριαρχήσει, αν όμως το παίξει σωστά σε όλες τις κατηγορίες προιόντων. Όταν ένα iphone pro ή ένα ipad pro κοστίζει όσο το macbook pro ξενίζει λίγο...

2 ώρες πριν, liberostelios είπε

Δε θα υπάρχει κανένας νόμος των μονοπωλίων γιατί η Apple δε θα γίνει νομικά μονοπώλιο. Τη "ζημιά" της την κάνει κερδίζοντας το ποσοστό που θέλει. Πχ., στην αγορά κινητών δεν είναι μονοπώλιο, αλλά εκείνη βαράει τα νταούλια και χορεύουν οι υπόλοιποι (πχ 30% στο store, αφαίρεση 3mm jack).

Το πρόβλημα είναι ότι η Apple ανοίγει το δρόμο στο λοκάρισμα των υπολογιστών και εφόσον ο κόσμος το επικροτεί δεν  υπάρχει κανένας λόγος να μην ακολουθήσει και η Microsoft που ήδη έχει τη σειρά Surface. Αν ο κόσμος πληρώνει για κλειστό πακέτο που δεν μπορείς να το πειράξεις, έχει κάθε λόγο να κάνει το ίδιο και η Microsoft (ίσως σε συνεργασία με AMD/Intel). Το σίγουρο είναι ότι αυτά που κάνει η Apple δεν μπορεί να τα κάνει κανένας άλλος γιατί οι υπόλοιποι είναι "υποχρεωμένοι" να ακολουθούν την "ελεύθερη" αγορά. Αυτό ισχύει και για τις Qualcomm/Samsung/Mediatek οι οποίες φτιάχνουν chipsets για άλλους και όχι για τους εαυτούς τους.

Όσο για το πόσο υγιές είναι το σύστημα της Apple, δεν έχω την ίδια γνώμη. Το Late 2016 MBP μου έχει ήδη αρχίσει να δείχνει την ηλικία του και εννοείται ότι δεν παίρνει κανένα upgrade. Συνεπώς, μπορεί να σου διαφημίζει η Apple υποστήριξει software για όσα χρόνια θέλει, αλλά όταν είσαι καρφωμένος με το setup που πήρες και δεν μπορείς καν να χρησιμοποιήσεις άλλο λειτουργικό σύστημα είσαι καταδικασμένος να κάνεις upgrade αν όχι πιο γρήγορα, τουλάχιστον την ίδια εποχή με ένα Windows laptop (το οποίο πιθανότατα θα κοστίζει και λιγότερο).

Θα δούμε και άλλους να βγάζουν τα πριζάκια από τα κουτιά τον συσκευών τους και καλά για προστασία του περιβάλλοντος, ενώ ξεκάθαρα είναι για μείωση shipping cost. Αντίστοιχα και στο αλουμίνιο άλλη είναι η τιμή raw material recycled και άλλη της κανονικής παραγωγής. Το περιβάλλον πάνω από όλα όμως...

1 ώρα πριν, papmel είπε

ναι αρα πριν 2 χρονια δεν χωραγαν πολλες μοναδες ενω φετος χωράνε?

χώραγαν με άλλο κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ζητήσει κανένας συγγνώμη από κανέναν, τη γνώμη μας λέμε. Αν θεωρείς ότι αυτά είναι υπερβολικά μπορείς να τα αποκρούσεις συγκεκριμένα, όχι να καταφύγεις στην υπερβολή για να τα υποβαθμίσεις.

Έχεις δίκιο, παρακολουθώντας σε, έπρεπε να διακρίνω ότι η υπερβολή σου είναι κάτι φυσιολογικό και δεν πρόκειται να σε βάλει σε σκέψεις του στυλ αυτός γιατί γράφει ξαφνικά έτσι, μήπως κάπου υπερβάλλω? Οπότε πάμε στα δύο σημεία που εμένα μου έκαναν ως τα πιο υπερβολικά...

1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Το ότι η Apple βαράει τα νταούλια και χορεύουν οι υπόλοιποι όλοι το δεχόμαστε, και μάλιστα οι ίδιοι οι Apple fans κοροϊδεύουν τους υπόλοιπους που το κάνουν. Κλειστή μπαταρία η Apple, κλειστή μπαταρία οι άλλοι. Βγάζει tablet η Apple, βγάζουν tablet οι άλλοι. Βάζει fingerprint η Apple, βάζουν fingerprint οι άλλοι. Βγάζει το 3.5mm η Apple, βγάζουν το 3.5mm οι άλλοι. Τόσο για καλό, όσο και για κακό η Apple έχει μία τεράστια επιρροή στην αγορά τεχνολογίας, ιδίως δεδομένου ότι πλέον έχει: α) ρευστότητα που δεν έχει κανένας, β) φανατικό κοινό που την ακολουθεί πιστά, γ) κλειστό οικοσύστημα που για να φύγεις πρέπει να το σκεφτείς διπλά και τριπλά και δ) τρομερή αναγνωρισιμότητα στο μέσο χρήστη.

Η Apple ως εταιρία είναι υπεύθυνη μόνο για τις δικές της πράξεις... ούτε βαράει κανένα νταούλι, ούτε είναι αρχηγός και οι άλλοι σκυλάκια που ακολουθούν, ούτε βέβαια συνωμοτεί για την εξαπατήσει των πελατών της. Τώρα αν αυτόν τον τρόπο λειτουργίας θέλουν να τον ενστερνιστούν, αντιγράψουν ή οικειοποιηθούν κάποιες εταιρίες δεν φταίει η Apple... Το μόνο που την νοιάζει είναι να έχει κέρδη και για να έχει κέρδη πρέπει να ικανοποιεί τους πελάτες της...

1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Το ότι ανοίγει το δρόμο στο λοκάρισμα των υπολογιστών, προκύπτει από τα παραπάνω συν ότι στους υπολογιστές το απαρχαιωμένο μοντέλο του '80 που ακολουθούσε (κουτί/λειτουργικό ως κλειστό πακέτο), πλέον της γυρίζει ως πλεονέκτημα. Γιατί μπορεί να αλλάξει ότι θέλει χωρίς να δεσμεύεται από κανέναν τρίτο και με ελάχιστες ανάγκες για interoperability. Για αν ακολουθήσουν οι άλλοι, θα πρέπει να ακολουθήσουν αντίστοιχη τακτική, να αφήσουν τη διαλειτουργικότητα και το modular hardware και να πάνε σε αντίστοιχη κλειστή τεχνολογία για να μπορούν να αποδώσουν στον ίδιο βαθμό.

Συν το ότι σε κάθε έκδοση η Apple βάζει όλο και περισσότερους περιορισμούς στο macOS. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην Apple ότι σε λίγο καιρό δε θα κάνει ακόμα πιο δύσκολο για το μέσο χρήστη να εγκαθιστά εφαρμογές εκτός App Store.

Το λοκάριμσα έχει πολλές όψεις, τόσο σε θέματα hardware όσο και σε θέματα software...

Στο hardware δεν μπορώ να καταλάβω τι ενοχλεί από την στιγμή που υπάρχει από αρχής στα laptop ενώ στα desktop η αναβάθμιση καταντάει πλέον στο ουσιαστικό κράτημα ίσως μόνο του κουτιού... αν εξαιρέσουμε τους gamers και την ανάγκη τους για αναβάθμιση χρονιά-παραχρονιά, δεν βρίσκω κάποια άλλη κατηγορία χρηστών που να έχει πραγματικά την ανάγκη αυτή, ακόμα και για αναβαθμηση της ram ή του δίσκου....

Στο software το μόνο που με απασχολεί είναι η συμβατότητα προς παλιότερες αλλά όχι αρχαίες εφαρμογές... δεν με νοιάζει αν είναι κλειστού τύπου λειτουργικό, δεν με νοιάζει να νιώθω ελεύθερος νομίζοντας ότι αν βάλω μία εφαρμογή από το internet θα κερδίσω κάτι... αν ήταν σωστή και καλή εφαρμογή, θα ήθελε να προσφέρεται από το επίσημο store, για να μην θέλει κάτι κρύβει...

Ίσως όλα αυτά να σου ακούγονται περίεργα, αλλά δεν είμαι πιτσιρικάς για να παίζω με τα μηχανήματα μου... οτι αγοράζω, το αγοράζω επειδή δεν θα μου πολυζαλίζει τον έρωτα, θα δουλεύει σωστά και για αυτό που μου προσφέρει και όχι για αυτό που ίσως κάποια στιγμή μου προσφέρει... καταλαβαίνω και αυτό που υποστηρίζεις, συνεχίζω όμως να το βρίσκω υπερβολικό, γιατί και ως πραγματικότητα ήδη προσπάθησε να το κάνει η MS και έφαγε σφαλιάρα και ο άλλος κυρίαρχος Google δεν έχει δείξει τέτοιες προθέσεις ακόμα και με το 85% μεριδίου...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Tsakalos! said:

κατ εμε εδω ειναι ΟΛΟ το ζουμι... μηχανηματα υπηρχαν και θα υπαρχουν.. δεν με νοιαζει αμα ειναι Μηλο η αχλαδι.. δεν με ενδιαφερει αν θα ναι arm η x86.. Θελω να κανω την δουλεια μου.. και θελω επιτελους να τελειωσουν τα μοσχαρια-κουτια που ειναι μισοαδεια μεσα (για airflow) με 10 ανεμηστηρες για να μην ζεστενεται κτλ κτλ..  

Πηρα πριν λιγο καιρο ενα asrock deskmini a300 και ειπα επιτελους ενα και γ@μω τα pc... αν ειχα τα λεφτα θα παιρνα και μακ μινι... γιατι οχι?.. μπιζουδακια-εργαλεια!

Μικρα κουτακια ρε παιδια... με ιδια αποδοση.. εκει ειναι το μελλον..

Μια χαρά μπορούσες και πιο πριν πάντως να φτιάξεις μικρό pc εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι και τόσο για δυνατές κάρτες γραφικών. 

Επίσης αν κρίνουμε από το Xbox Series X για παράδειγμα που πρακτικά κομμάτια pc έχει θα μπορούσαν να φτιάξουν και δυνατά PC σε σχετικά μικρό μέγεθος. 

Απλά έχουν διαλέξει ειδικά εφόσον μιλάμε για gaming συστήματα, που τα μεγάλα κουτιά εκεί παραπέμπουν, να μην είναι όλα τα κομμάτια σε μια motherboard ενσωματωμένα αλλά να μπορεί να αλλάξεις ότι θες όποτε θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχεις δίκιο, παρακολουθώντας σε, έπρεπε να διακρίνω ότι η υπερβολή σου είναι κάτι φυσιολογικό και δεν πρόκειται να σε βάλει σε σκέψεις του στυλ αυτός γιατί γράφει ξαφνικά έτσι, μήπως κάπου υπερβάλλω? Οπότε πάμε στα δύο σημεία που εμένα μου έκαναν ως τα πιο υπερβολικά...

Η Apple ως εταιρία είναι υπεύθυνη μόνο για τις δικές της πράξεις... ούτε βαράει κανένα νταούλι, ούτε είναι αρχηγός και οι άλλοι σκυλάκια που ακολουθούν, ούτε βέβαια συνωμοτεί για την εξαπατήσει των πελατών της. Τώρα αν αυτόν τον τρόπο λειτουργίας θέλουν να τον ενστερνιστούν, αντιγράψουν ή οικειοποιηθούν κάποιες εταιρίες δεν φταίει η Apple... Το μόνο που την νοιάζει είναι να έχει κέρδη και για να έχει κέρδη πρέπει να ικανοποιεί τους πελάτες της...

Δεν κάνω δίκη προθέσεων στην Apple. Τους καταναλωτές/χρήστες σχολιάζω που χαίρονται με αυτό που συμβαίνει στην Intel, τη στιγμή που η Apple διαμορφώνει μία κατάσταση που θα είναι χειρότερη από αυτή που διαμόρφωσε η Intel όταν είχε εκείνη την ισχύουσα θέση. Αν οι χρήστες επιλέγουν να επιβραβεύουν τέτοιες πρακτικές, προφανώς και η Apple θα συνεχίσει να κάνει ότι κάνει και οι υπόλοιπες εταιρείες θα "γλυκαθούν" να κάνουν το ίδιο. Δεν ψέγω ούτε την Apple, ούτε την Intel, ούτε τη Samsung. Του χρήστες που άκριτα πανηγυρίζουν για τον Μ1, χωρίς να βλέπουν τους κινδύνους που προκύπτουν.

(Σημείωση: Ο Μ1 είναι όντως τρομερός από τεχνολογική άποψη. Δεν είπα να μην σε ενθουσιάζει το τεχνολογικό κομμάτι, αναφέρομαι στο κομμάτι που αφορά τους συσχετισμούς της αγοράς για τους οποίους πανηγυρίζει πολύς κόσμος)

37 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το λοκάριμσα έχει πολλές όψεις, τόσο σε θέματα hardware όσο και σε θέματα software...

Στο hardware δεν μπορώ να καταλάβω τι ενοχλεί από την στιγμή που υπάρχει από αρχής στα laptop ενώ στα desktop η αναβάθμιση καταντάει πλέον στο ουσιαστικό κράτημα ίσως μόνο του κουτιού... αν εξαιρέσουμε τους gamers και την ανάγκη τους για αναβάθμιση χρονιά-παραχρονιά, δεν βρίσκω κάποια άλλη κατηγορία χρηστών που να έχει πραγματικά την ανάγκη αυτή, ακόμα και για αναβαθμηση της ram ή του δίσκου....

Στο software το μόνο που με απασχολεί είναι η συμβατότητα προς παλιότερες αλλά όχι αρχαίες εφαρμογές... δεν με νοιάζει αν είναι κλειστού τύπου λειτουργικό, δεν με νοιάζει να νιώθω ελεύθερος νομίζοντας ότι αν βάλω μία εφαρμογή από το internet θα κερδίσω κάτι... αν ήταν σωστή και καλή εφαρμογή, θα ήθελε να προσφέρεται από το επίσημο store, για να μην θέλει κάτι κρύβει...

Ίσως όλα αυτά να σου ακούγονται περίεργα, αλλά δεν είμαι πιτσιρικάς για να παίζω με τα μηχανήματα μου... οτι αγοράζω, το αγοράζω επειδή δεν θα μου πολυζαλίζει τον έρωτα, θα δουλεύει σωστά και για αυτό που μου προσφέρει και όχι για αυτό που ίσως κάποια στιγμή μου προσφέρει... καταλαβαίνω και αυτό που υποστηρίζεις, συνεχίζω όμως να το βρίσκω υπερβολικό, γιατί και ως πραγματικότητα ήδη προσπάθησε να το κάνει η MS και έφαγε σφαλιάρα και ο άλλος κυρίαρχος Google δεν έχει δείξει τέτοιες προθέσεις ακόμα και με το 85% μεριδίου...

Νομίζω ότι κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες.

Για το hardware, το ότι έρχεται η Apple και σου λέει "θες η δε θες θα διαλέξεις ένα από τα 5/10 μοντέλα που σου δίνουμε εμείς" είναι πρόβλημα. Επίσης οι ανάγκες αλλάζουν. Εγώ πριν 10 χρόνια είχα πολύ καλή κάρτα γραφικών γιατί με ενδιέφεραν τα παιχνίδια, αλλά όταν πριν 6 χρόνια έκανα upgrade στο desktop μου με ένοιαζε μόνο η δουλειά και επομένως απλά πήρα δυνατά κομμάτια και κράτησα την παλιά μου κάρτα γραφικών (ακόμα αυτήν έχω). Τώρα είδα ότι ο σκληρός δίσκος είναι ξεπερασμένος και πήρα έναν καινούργιο με πολύ καλύτερη απόδοση (σημείωση ότι οι SSD έχουν και το μειονέκτημα ότι η επιδόσεις τους μειώνονται με τη χρήση). Σε καινούργιο Mac, τίποτα από αυτά δε θα γινόταν. Για να έχω πιο γρήγορο σκληρό πρέπει να πάρω καινούργιο μηχάνημα.

Για το software, το κλειστού τύπου λειτουργικό είναι ακόμα χειρότερο. Ότι ντε και καλά κάνουν όλοι απλή δουλειά γραφείου ή audio/video editing επειδή αυτή είναι η μόδα της εποχής και αυτό πρέπει να μας νοιάζει; Εγώ είμαι software developer και το να έχω ένα stack από εργαλεία που τα διαχειρίζομαι εύκολα και γρήγορα έξω από το store (πχ με homebrew) είναι τρομερά σημαντικό. Δεν είναι μόνο θέμα του να παίζω με το μηχάνημά μου, απλά είμαι άνθρωπος με σοβαρές απαιτήσεις που δε θέλω (ούτε έχω την απαίτηση) να αποφασίζει η Apple τι είναι χρήσιμο για μένα ή όχι.

Σε ένα βαθμό, το να αποθαρρύνεις το μέσο χρήστη να εγκαθιστά ότι βρει στο internet είναι θεμιτό. Όμως υπάρχουν και κάποια όρια. Δε θα γίνουμε όλοι ένα είδος χρήστη που δουλεύει όπως αποφασίζει η Apple.

Και αν θες παράδειγμα, ορίστε το εξής απλό: μέχρι να αξιωθεί να βάλει η Apple ένα σοβαρό tiling μηχανισμό στα παράθυρα (αν δεν κάνω λάθος το έκανε πριν 1-2 χρόνια) όλος ο κόσμος αγόραζε λογισμικό για να το κάνει! Μιλάμε για πράγματα που θεωρούνται εκ των ουκ άνευ όντων σε όλα τα άλλα λειτουργικά. Εγώ βρήκα ένα open-source εργαλείο, το εγκατέστησα και έκανα έτσι δουλειά. Αν η Apple δε μου επέτρεπε να εγκαταστήσω αυτό το εργαλειό εκτός store, εγώ έπρεπε ή να τα σκάσω σε μία εταιρεία που μου πουλάει ένα feature που κανονικά θα έπρεπε να είχε το λειτουργικό ή να περιμένω να το υλοποιήσει η ίδια η εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liberostelios

Μα πως δεν κάνεις δική προθέσεων όταν ξεκάθαρα υποστηρίζεις από την αρχή ότι η Apple...

6 ώρες πριν, liberostelios είπε

Το ότι κάποιοι κράζετε (δικαίως) την Intel που εκμεταλεύθηκε την ισχύουσα θέση της στην αγορά και χαίρεστε με το ενδεχόμενο να πάρει τη θέση της μία εταιρείας που θα επιβάλει από χειρότερο μονοπώλιο με ξεπερνάει. Η Intel ακόμα και στα χειρότερα της είχε την "πίεση" να πρέπει να ακολουθεί standard για να συνεργάζεται με άλλα components και με διαφορετικά λειτουργικά συστήματα. Τώρα, αν η Apple πάρει κεφάλι και γίνουν όλα SoC σε φιξαρισμένο λειτουργικό και χωρίς καμία δυνατότητα αναβάθμισης μόνο χαμένοι θα είμαστε όλοι!

Από αυτό σου το post ως το τελευταίο σου υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο κενό, που δεν δικαιολογεί την αρχική σου τοποθέτηση...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papmel είπε

και ο Ομηρος παλιος ειναι αλλα ειναι αξεπεραστος και διδάσκετε ακομα.

βάλε λίγο πολυτονικό στο σερβεράκι σου να μας διδάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AtiX είπε

@liberostelios

Μα πως δεν κάνεις δική προθέσεων όταν ξεκάθαρα υποστηρίζεις από την αρχή ότι η Apple...

Από αυτό σου το post ως το τελευταίο σου υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο κενό, που δεν δικαιολογεί την αρχική σου τοποθέτηση...

Δε βλέπω κανένα κενό. Ξαναδιάβασε το μήνυμα μου. Σχολιάζω την αντίδραση όσων πανηγυρίζουν για την Apple, η οποία για να μεγιστοποιήσει τα κέρδη τη (όπως σωστά είπες) θα δημιουργήσει μια κατάσταση χειρότερη από αυτήν της Intel για εμάς τους καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liberostelios είπε

Δε βλέπω κανένα κενό. Ξαναδιάβασε το μήνυμα μου. Σχολιάζω την αντίδραση όσων πανηγυρίζουν για την Apple, η οποία για να μεγιστοποιήσει τα κέρδη τη (όπως σωστά είπες) θα δημιουργήσει μια κατάσταση χειρότερη από αυτήν της Intel για εμάς τους καταναλωτές.

Και ξανά λέω πως γίνεται να φοβάσαι μια τέτοια εξέλιξη όταν η ίδια η MS χάριν των χρηστών που εσύ δεν έχεις εμπιστοσύνη, έφαγε γερή σφαλιάρα και η Google δεν έχει δείξει να έχει τετοια πρόσθεση...? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...