Προς το περιεχόμενο

Μελέτη ηλ.ντράμς σε πολυκατοικία


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Βρίσκομαι στον δεύτερο όροφο μιας πολυκατοικίας και μετά από 10 και πλέον χρόνια αποχής αποφάσισα να ασχοληθώ ξανά. Αγόρασα ένα καλό e-kit  Ηλεκτρονικά τύμπανα δλδ (alesis strike Pro se για τους γνώστες ) έστρωσα όλο το δωμάτιο με παιδικό προστατευτικό παζλ έβαλα ένα χαλί για τα τύμπανα μία ακόμη στρώση παζλ και ξανά ένα χαλί έστησα τα τύμπανα μακριά από τοίχους και καλοριφέρ και άρχισα το σεταρισμα (όχι μελέτη) .. κάπου εκεί 19:20 χτύπησε το κουδούνι και έξω από την πόρτα ο αγαπημένος μου γείτονας εξαγριωμένος με απειλές και άλλα πολλά μου έδειξε την ενόχληση του. (Πρώτη μας επαφή μετά από 3 χρόνια στην ίδια πολυκατοικία)

 

Γνωρίζουμε τι ισχύει με τα όρια θορύβου dB σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας; Δυστυχώς δεν υπάρχει περιθώριο διαλόγου μίας και δεν δέχεται καμία συζήτηση όπως μου ξεκαθάρισε στην επίσκεψη του. 

 

Παρακαλώ πολύ όχι γνώμες αλλά δεδομένα και  σχετικές εμπειρίες

Επεξ/σία από glazos
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"το επιτρεπτό (θεσμοθετημένο) όριο του θορύβου για την ημέρα  είναι τα 70 ντεσιμπέλ και το επιτρεπόμενο όριο για τη νύχτα  είναι τα 60 ντεσιμπέλ). Σημειώνεται πως στο 7ο Πρόγραμμα Δράσης για το Περιβάλλον (7th ΕΑΡ) και σε όλα γενικά τα πρόσφατα κείμενα της ΕΕ και του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος (ΕΕΑ) ως υψηλά επίπεδα θορύβου για την ημέρα θεωρούνται τα 55 ντεσιμπέλ (db) και για τη νύχτα τα 50 db." 

Οπότε νομικά αν είσαι πάνω από 70 db είσαι παράνομος. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για κάποια ανακαίνιση η κάτι βραχυπρόθεσμο για να δείξει ο άλλος κατανόηση... Κοίτα για επαγγελματική ηχομόνωση , αν θέλεις να είσαι καλυμμένος.. 

Edit: τα e-kit δεν είναι ηλεκτρονικά; Πώς στο καλό ακούγονται; Δεν τα χρησιμοποιείς με ακουστικά;

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filip123go είπε

"το επιτρεπτό (θεσμοθετημένο) όριο του θορύβου για την ημέρα  είναι τα 70 ντεσιμπέλ και το επιτρεπόμενο όριο για τη νύχτα  είναι τα 60 ντεσιμπέλ). Σημειώνεται πως στο 7ο Πρόγραμμα Δράσης για το Περιβάλλον (7th ΕΑΡ) και σε όλα γενικά τα πρόσφατα κείμενα της ΕΕ και του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος (ΕΕΑ) ως υψηλά επίπεδα θορύβου για την ημέρα θεωρούνται τα 55 ντεσιμπέλ (db) και για τη νύχτα τα 50 db." 

Οπότε νομικά αν είσαι πάνω από 70 db είσαι παράνομος. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για κάποια ανακαίνιση η κάτι βραχυπρόθεσμο για να δείξει ο άλλος κατανόηση... Κοίτα για επαγγελματική ηχομόνωση , αν θέλεις να είσαι καλυμμένος.. 

Σε μέτρηση με το κινητό σε διάφορες πλευρές του δωματίου είχα μέσο όρο 57 dB και peak τα 64 οπότε λογικά στο διαμέρισμα του τα dB αν δεν είναι λιγότερα θα είναι τουλάχιστον ίσα. Ηχομόνωση δεν μπορώ να βάλω κυρίως λόγω κόστους (4-5 χιλιάδες ευρώ μου ζήτησαν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, glazos είπε

Σε μέτρηση με το κινητό σε διάφορες πλευρές του δωματίου είχα μέσο όρο 57 dB και peak τα 64 οπότε λογικά στο διαμέρισμα του τα dB αν δεν είναι λιγότερα θα είναι τουλάχιστον ίσα. Ηχομόνωση δεν μπορώ να βάλω κυρίως λόγω κόστους (4-5 χιλιάδες ευρώ μου ζήτησαν) 

Με το κινητο δεν μετραμε dBA, ειναι μεγαλη η αποκλιση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ενοίκιο?

Ναι , έχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη μου είπε να μην ασχοληθώ και με ενημέρωσε ότι πρόκειται για "περίπτωση" και ότι είχε και στο παρελθόν πρόβλημα 

Φυσικά όμως θέλω τουλάχιστον αφού δεν υπάρχει περιθώριο συζήτησης να είμαι νόμιμος

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Με το κινητο δεν μετραμε dBA, ειναι μεγαλη η αποκλιση.

Η απόκλιση είναι περίπου 2-+ dB σε παλαιότερα κινητά και σε καινούργια 1-+dB 

https://blogs.cdc.gov/niosh-science-blog/2014/04/09/sound-apps/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι περιπτωση, παρατα τον. Εμενα σε ενα σπιτι που εμενα,  αν μετα τις 23:00 μιλαγαμε και δεν ψυθιριζαμε, κατεβαινε ο απο πανω με τα σωβρακα να μας κανει παρατηρηση. Μεχρι που τον εβαλε στην θεση του ο ιδιοκτητης, γιατι εβλεπε οτι δεν μπορουσε να σταυρωσει ενοικιαστη για ενοικιαστη λογω του απο πανω

Επεξ/σία από sinikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sinikos είπε

Αν ειναι περιπτωση, παρατα τον. Εμενα σε ενα σπιτι και αν μετα τις 23:00 μιλαγαμε και δεν ψυθιριζαμε, κατεβαινε ο απο πανω με τα σωβρακα να μας κανει παρατηρηση. Μεχρι που τον εβαλε στην θεση του ο ιδιοκτητης, γιατι εβλεπε οτι δεν μπορουσε να σταυρωσει ενοικιαστη για ενοικιαστη λογω του απο πανω

Έτσι και αλλιώς δεν άφησε περιθώριο συζήτησης οπότε αυτό που με ενδιαφέρει είναι μόνο η νομιμότητα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Αφου ειναι ηλεκτρικη γιατι δεν φορας ακουστικα .......................η κατι δεν καταλαβα καλα

Φοράω και πάλι όμως υπάρχει ένας θόρυβος από το χτύπημα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, glazos είπε

Η απόκλιση είναι περίπου 2-+ dB σε παλαιότερα κινητά και σε καινούργια 1-+dB 

https://blogs.cdc.gov/niosh-science-blog/2014/04/09/sound-apps/

Ξαναλεω, η αποκληση ειναι μεγαλη. Αν νομιζεις πως υπαρχουν ντεσιμπελομετρα απο 500ε και ανω που κανουν την ιδια δουλεια με το κινητο (εστω με αποκληση 1dBA) τοτε δεν μπορω να πω κατι αλλο.
Αν ερθει η αστυνομια παντως να εισαι σιγουρος πως θα ερθουν με ντεσιμπελομετρο και οχι με app στο κινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...