Προς το περιεχόμενο

Μελέτη ηλ.ντράμς σε πολυκατοικία


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2020 στις 10:57 ΜΜ, glazos είπε

Σε μέτρηση με το κινητό σε διάφορες πλευρές του δωματίου είχα μέσο όρο 57 dB και peak τα 64 οπότε λογικά στο διαμέρισμα του τα dB αν δεν είναι λιγότερα θα είναι τουλάχιστον ίσα. Ηχομόνωση δεν μπορώ να βάλω κυρίως λόγω κόστους (4-5 χιλιάδες ευρώ μου ζήτησαν) 

Τα decibel ετσι κ αλλιως, στην πηγη τα μετραμε, οχι στο σπιτι αυτου που ενοχλειται. Τα 50 και τα 70 που ειναι το οριο το οποιο αναφερεται πιο πανω, ειναι το ποσοσ θορυβο μπορεις εσυ να κανεις, οχι ποσα απο αυτα φτανουν στα αυτια των γειτονων σου. Οι οποιοι φυσικα δικαιως ενοχλουνται απο τα ηλεκτρονικα ντραμς. στην πολυκατοικια.. Με κατι τετοια ή μενεις σε μονοκατοικια ή βαζεις ηχομονωτικο σε ολο το δωματιο.. Ασε που απο οτι καταλαβαινω, το προβλημα δεν ειναι τοσο ο θορυβος, οσο οι παραγομενοι κτυποι. Καμμια φορα βαζει η αδερφη μου σκουπα στο πανω σπιτι και δεν ακουω το βουητο απο την ηλεκτρικη, αλλα το γδαρσιμο στο πλακακι, λες και σερνουν επιπλα. Λιγο κατανοηση χρειαζεται.

Επεξ/σία από N3M3SiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/12/2020 στις 9:17 ΜΜ, glazos είπε

Φοράω και πάλι όμως υπάρχει ένας θόρυβος από το χτύπημα 

 

Και αυτο είναι ωραίο τώρα;Στο δικό μου αυτί που δεν είναι μουσικό την ίδια  φασαρία κάνει.Αν το είχα δίπλα μου θα με ενοχλούσε πολύ.Ειδικά τωρα που όλοι είναι κλεισμένοι στα σπίτια τους και με τα νεύρα τσατάλια .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, A10B είπε

Η απόλαυση ενός ήρεμου περιβάλλοντος, αποτελεί αδιαμφισβήτητη έκφανση του δικαιώματος επί της προσωπικότητας, η οποία συνακόλουθα προσβάλλεται, όταν διαταράσσεται η ωφέλεια από την απόλαυση του φυσικού περιβάλλοντος είτε με την εκπομπή ρύπων, όπως καπνού και αναθυμιάσεων, είτε θορύβων (ηχορύπανση).

Μάλιστα, αν η εκπομπή είναι τόσο ισχυρή ώστε να απειλείται και η υγεία των κοινωνών, τότε επέρχεται προσβολή και μίας επιπλέον αυτοτελούς έκφανσης του γενικού δικαιώματος της προσωπικότητας, δηλαδή εκείνης που αφορά το ειδικότερο δικαίωμα στην υγεία.

Η προστασία του ατόμου έναντι της ηχορύπανσης μπορεί να θεμελιωθεί και στις περί γειτονικού δικαίου διατάξεις του Αστικού Κώδικα, και ειδικότερα στο άρθρο 1003, σύμφωνα με το οποίο ο κύριος ακινήτου:

Δεν έχει υποχρέωση να ανέχεται εκπομπές θορύβου και λοιπές οχλήσεις συναφούς φύσης από άλλο γειτονικό ακίνητο, σε περίπτωση που αυτές παραβλάπτουν ουσιωδώς τη χρήση του δικού του, όταν εξαιτίας των εκπομπών αυτών το ακίνητο καθίσταται ανθυγιεινό και ακατάλληλο για να κατοικηθεί.

Ουσιώδης πρόσθετη προϋπόθεση με βάση την ανωτέρω διάταξη είναι, οι οχλήσεις αυτές να προέρχονται από χρήση που δεν είναι συνήθης για τα ακίνητα της συγκεκριμένης περιοχής.

Ακόμα και αν κάποια από τις αναφερόμενες στο ΑΚ 1003 εκπομπές, δεν παραβλάπτει ουσιωδώς τη χρήση του ακινήτου και προέρχεται από τη συνήθη χρήση των ακινήτων της περιοχής, ο ιδιοκτήτης του γειτονικού ακινήτου οφείλει να λαμβάνει πρόσφορα μέτρα, προκειμένου η ενόχληση να αποτραπεί ή να μετριαστεί. Η υποχρέωση αυτή του γείτονα μπορεί να θεμελιωθεί στην ΑΚ 281.

Οπότε, αν η πολύ δυνατή μουσική βλάπτει ουσιωδώς τη χρήση του ακινήτου ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει με αγωγή την παύση και παράλειψη στο μέλλον, αν είναι μισθωτής προστατεύεται με την αγωγή διατάραξης νομής.

Υ.Γ. Η νομοθετική μέριμνα για την προστασία του πολίτη από τη δυσμενή επίδραση της ηχορύπανσης, δεν περιορίζεται μόνο στις ώρες κοινής ησυχίας, καθόσον κάποιες εκδηλώσεις κρίνονται αντικειμενικά πρόσφορες να προκαλέσουν τη διατάραξη της πνευματικής ηρεμίας του μέσου ανθρώπου ανεξάρτητα από την οριοθέτησή τους σε συγκεκριμένα χρονικά πλαίσια.

 

 

νομίζω ειναι ερμηνεία το άρθρο που έστειλες

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/astikos-kodikas/arthro-1003-astikos-kodikas-periorismoi-kyriotitas

 

ποια ειναι η πηγή σου να το δω λίγο ?

 

  

Επεξ/σία από glazos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενοχλητικός ήχος από τα ηλεκτρονικά τύμπανα είναι απο συντονισμούς, αυτούς πρέπει να κόψεις
με τα μπαλάκια που σου δείξανε, με λαστιχένιες βάσεις κτλ δοκιμές πρέπει να κάνεις

εγω ακούω 3 ορόφους πάνω τη μπότα του αδερφού μου όταν παίζει μέσα από την κολώνα του σπιτιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα που ασχολούμουν με αντλίες, τοποθετούσαμε αντικραδασμικές βάσεις με μεγάλη επιτυχία. Διαφορετικά οι κραδασμοί και συντονισμοί από τις αντλίες μεταφέρονταν με απόλυτη πιστότητα, ειδικά αν είχες κεφαλάρι κολλημένο στον τοίχο.. Αυτό που είπα στο προηγούμενο post αναφέρεται ακριβώς σε αυτό. Χρειάζεται μια στερεή βάση (χοντρό ξύλο πχ) και από κάτω κάτι αντικραδασμικό, από πολλές στρώσεις χοντρού χαλιού μέχρι εξειδικευμένες λύσεις (πχ : https://www.groupscience.gr/product-category/αντικραδασμικά-υλικά/ ).

Για τον ήχο δουλεύουν αρκετά καλά ηχοαπορροφητικά υλικά, τα οποία απορροφούν ένα μεγάλο μέρος του ήχου, μειώνοντας την ηχώ αλλά και τον ήχο που τελικά διαπερνάει τον τοίχο (όχι σαν να έχεις ηχομόνωση αλλά αρκετά καλύτερα από το να μην έχεις τίποτα), είχε ωδείο που πήγαινα όταν έκανα κιθάρα, πριν πολλάάά χρόνια :P Αυτό μάλλον θα βοηθήσει και στο κλαρίνο που είπε ο φίλος παραπάνω.

Τα studio έχουν room in a room, που πρακτικά είναι αντικραδασμικό και ηχομονωμένο πάτωμα και ηχομόνωση γύρω και επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 4:23 ΜΜ, Amaretos είπε

Και εδω βλεπουμε την ελληνικη νοοτροπια στ@αρχιδισμου, εγω θα κανω το χομπυ μου και ολα καλα. Φιλε μου καλως κακως αφου δεν μενεις σε μονοκατοικια οπως ολοι μας να κανουμε οτι γουσταρουμε χωρις να ενοχλουμε, καποια πράγματα δεν μπορουμε να τα χαρουμε γιατι σεβομαστε και τους γυρω μας ειτε μας αρεσει ειτε οχι, αλλιως μαζεψε φραγκα, παρε μια παλια μονοκατοικια και βαλτου φωτια και καφτο. Αλλιως καλο κουραγιο να τσακωνεσαι με τους γυρω σου, λες και δεν μας φτανουν ολα τα προβληματα που εχει η καθημερινοτητα μας, ας βαλουμε και κατι ακομα στο κεφαλι μας. 

Αν δεν τον ενδιέφερε δε θα έψαχνε λύση για το θόρυβο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ψάχνει τόσο λύση για το θόρυβο, όσο στοιχεία περί νομιμότητας ώστε να «τα τρίψει στη μούρη» του οργάνου όταν του χτυπήσει το κουδούνι.

Εξάλλου έγραψε ότι ο γείτονας δεν δέχεται καμία συζήτηση.

Και αναρωτιέμαι εγώ, τι ακριβώς συζήτηση να γινόταν δηλαδή; Να του ζητήσει να παίζει πιο χαμηλά ή να δώσει 5.000€ για ηχομόνωση; Αφού τίποτα από τα δύο δεν παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δε νομίζω ότι ψάχνει τόσο λύση για το θόρυβο, όσο στοιχεία περί νομιμότητας ώστε να «τα τρίψει στη μούρη» του οργάνου όταν του χτυπήσει το κουδούνι.

Ακριβως αυτο νομιζω και εγω οτι θελει να επιτυχει, για να μην του μιλαει κανεις, αλλα και παλι νομιμος να εισαι,αν εχεις ενα τσικι τσικι πανω απο το κεφαλι σου 10 ωρες, το ιδιο εκνευριστικο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MTX είπε

είμαι δέκα χρονια σε αυτό το σπίτι , αυτός έχει έρθει εδώ και τρία χρονια . το έπαιξε έξυπνα για να ανοίξει , στην αρχή το έκανε ως υποκατάστημα έκθεση μονο. μετά το γύρισε σε κυρια δραστηριότητα και έκλεισε το άλλο που είχε πάνω στο Μενίδι . η άδεια που πείρε είναι μαϊμού , κανονικά δεν ανοίγει τέτοιο μαγαζί σε πολυκατοικία και γενικά τέτοιες δραστηριότητες ανοίγουν σε συγκεκριμένες περιοχές .την πουστιά όλη την έχει κάνει ο διαχειριστής καθώς είναι και ιδιοκτητης του χώρου από κάτω . στη πολυκατοικία εκτος από μένα και άλλους δυο που είναι πιο πάνω μένουνε κύριος ο διαχειριστής και το σόι του . οποτε δεν έχω στήριγμα από κάπου , ότι γουστάρουνε κάνουνε και καινούργιο καταστατικό φτιάχνουνε αρκεί να πάρουνε το ενοίκιο .μου λες γιατί δεν φεύγω , για δυο λόγους , πρώτον δεν βρίσκω σπίτι άλλο εδώ κοντά με αυτά τα χρήματα μιας και έχω σχετικά καλο ενοίκιο και δεύτερον όταν έχεις οικογένεια με παιδιά δεν μπορείς εύκολα να τα αλλάξεις σχολεια και παρέες . πήγα μια μέρα κάτω που το παιδί μου μου έλεγε μπαμπά σε παρακαλώ κανε κάτι δεν αντέχω άλλο και έκλεινε τα αφτιά του , και πλακωθήκαμε στο ξύλο . το μονο που κατάφερα είναι να μου κάνει μήνυση να μην τον πλησιάζω κιόλας . του έκανα και εγώ μήνυση για τον θόρυβο , έκανε κάποιοες βελτιώσεις όπως διπλα τζαμια πίσω και μια πρόχειρη ηχομόνωση . τα οποια όμως δεν λύνουν το πρόβλημα , τελικά αποσύραμε και οι δυο τις μηνύσεις και εγώ ζω με το δραμα μου και αυτός κάνει τι δουλειά του . ευτυχώς σε γενικές γραμμές δεν είχε πολύ δουλειά το προηγούμενο διάστημα , αλλα τώρα με τι καραντίνα που είμαστε σπίτι όλοι μέρα είναι πρόβλημα , και έχει και πολύ δουλειά γιατί είναι και αυτά τα προγράμματα του εξοικονομώ από το ΕΣΠΑ που τρέχουν και ευνοεί τους αλουμινάδες

φιλε μου όλα αυτά είναι τρίχες κατσαρές , η Ελλάδα ως γνωστόν έχει τους καλύτερους νομους σχεδόν στο κόσμο αλλα δεν εφαρμόζονται , και εκτος αυτού ράβε ξήλωνε με νομοσχέδια , μπαλώματα  , παραθυράκια όλοι βρίσκουν τρόπους να κάνουνε τι δουλειά τους και να τους παρακάμπτουν . όταν πας στην αστυνομία και στον δήμαρχο και τους δείχνεις τι λέει ο νομος και ότι αυτή η δραστηριότητα δεν πρέπει να υπάρχει σε αυτό το χώρο γιατί η περιοχή δεν το επιτρέπει πρώτον , και δεύτερον ακόμα και αν το επιτρέπει πρέπει να έχει τι σύμφωνη γνώμη όλων τον ενοίκων για να ανοίξει , εγώ ποτε μου δεν έχω δώσει συγκατάθεση , πως πηρε άδεια μου το εξηγείται παρακαλώ , και μου λένε ε δεν ξέρεις τώρα πως γίνονται αυτά , λάδωσε και πήρε την άδεια . εγώ δεν είμαι υπεύθυνος να δω πως τι πήρε αν θες κυνηγά τους δικαστικά , εγώ είμαι υπεύθυνος να δω αν υπάρχει άδεια όταν κάνω έλεγχο  , και αν ενοχλεί τις ώρες κοινής ησυχίας , και μετά έρχεται και σε συλλαμβάνει γιατί φέρεσαι σαν χιμπατζής για να βρείς το δίκιο σου και σπάει ο ένας το κεφάλι του αλλου . αυτό είναι το κράτος που ζούμε δυστυχώς 

Εγώ νομίζω ότι μια καταγγελία στην αρχη που εξέδωσε την άδεια ότι εκεί διεξάγονται δραστηριότητες που δεν ορίζονται στην άδεια, μπορεί να τον τσούξει και να βάλει μυαλό. Δεν χρειάζεται ξύλο και πλακωματα, αρχικά στέλνεις εξώδικο και αν δεν συμμορφωθεί μήνυση. Αρκετές άδειες πλέον δίνονται ηλεκτρονικά, το ότι λαδωσε για να την πάρει δεν λέει κάτι, ακομα και να λαδωσε, αν διαπιστωθεί ότι παρανόμως εκδόθηκε και ότι γίνονται δραστηριότητες που δεν επιτρέπεται εχει πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μόνο τα ντεσιμπέλ αλλά και η δόνηση που μεταφέρουν τα ντραμς, η οποία δεν σταματά εύκολα, γιατί ο ήχος μεταδίδεται πολύ έντονα σε στέρεες επιφάνειες.

παλιότερα ζουσα σε πρώτο όροφο, πάνω από καφετέρια και η δόνηση με ενοχλούσε περισσότερα απο την μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...