Προς το περιεχόμενο

Το CentOS Linux θα πάψει να υποστηρίζεται στο τέλος του 2021


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, imvrios είπε

Απλώς από περιέργεια: η Red Hat είναι μαζί με την Intel διαχρονικά οι δύο εταιρείες με τη μεγαλύτερη συνεισφορά στην ανάπτυξη του Linux Kernel.

Με βάση αυτό το δεδομένο εσύ αλλά και γενικότερα δε σας περνάει καθόλου από το μυαλό η ιδέα έτσι για αλλαγή να δώσετε κανένα φράγκο για να στηρίξετε την εταιρεία χάρη στην οποία αυτό που αγαπάτε, χρησιμοποιείτε, σας βοηθάει να βγάζετε το ψωμί σας γίνεται καθημερινά καλύτερο;

Είσαι τρελός ρε φίλε; Να ανοίξει το πορτοφόλι; Έλεος, μόνο οι χαζοί πληρώνουν για αυτά. Σε λίγο θα μας πεις να πληρώσουμε και για ταινίες-μουσική-games.

5 ώρες πριν, htaccess είπε

Έχεις δίκιο .... :)

137620177_Screenshotfrom2020-12-1209-36-24.png.88af5ef14c131bfb4a8b3b124e155048.png

Wowzers.. Συστημικά θεμέλια

28 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ωστόσο επειδή το ανοιχτό λογισμικό, είναι ανοιχτό τζαμπατζίδικο, δεν βλέπω να παίζει αυτό το σενάριο. Το έχω δει αρκετές φορές, από εποχή mambo cms -> joomla, mysql->mariadb, openoffice -> libre, κλπ...

Fixed it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι το  RHEL το κατεβάζεις και κανεις install με trial 30 ημερών. Μετά αλλάξεις τα repo σε αυτά θα γίνουν fork απο το centos και θεωρητικά θα είσαι ΟΚ.

Η developer συνδρομή του RHEL είναι λιγότερο απο 100$, και απ οσο θυμάμαι υπάρχει trick να τρέξει πολλαπλούς servers, αλλα όχι ταυτόχρονα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Είσαι τρελός ρε φίλε; Να ανοίξει το πορτοφόλι; Έλεος, μόνο οι χαζοί πληρώνουν για αυτά. Σε λίγο θα μας πεις να πληρώσουμε και για ταινίες-μουσική-games.

Wowzers.. Συστημικά θεμέλια

Fixed it

Άκυρο και άκαιρο το σχόλιο... Όπως την βρίσκει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι παράλογη κίνηση. Νομίζω ότι κάποιος θα έπρεπε να αναμένει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που η RH αγόρασε το centos.

Ας είμαστε ειλικρινείς. Θέλουμε λέει ανοιχτό λογισμικό και το θέλουμε με την ίδια ακριβώς σταθερότητα και εικόνα 1 προς 1 μιας διανομής που υποστηρίζεται από εταιρεία με ανθρώπους που δουλεύουν και πληρώνονται και το θέλουμε δωρεάν.

Φίλε μου αυτό δεν είναι λογικό. Η θα έχεις δωρεάν με υποστήριξη από φοιτητές και χομπίστες που έχουν ελεύθερο χρόνο άλλα καμία υποχρέωση απέναντι σου ή θα πληρώσεις για να έχεις αυτό το αγαθό. Προσοχή, λέω ακριβώς ίδια και όχι σχεδόν ίδια που είναι αυτό που θα προσφέρει ουσιαστικά και στο εξής το νέο centos.

Και το λέω αυτό ως χρήστης Ubuntu LTS όπου και εκεί ισχύει το ίδιο. Το ότι δεν χρεώνει ακόμη η Canonical για αυτές τις εκδόσεις είναι απλά γιατί δεν έχει ακόμη τη θέση στην αγορά που θα της επιτρέψει να το κάνει (και έχει η RH).

Επεξ/σία από astrofos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, RaNd said:

Μην ξεχνάμε ότι το  RHEL το κατεβάζεις και κανεις install με trial 30 ημερών. Μετά αλλάξεις τα repo σε αυτά θα γίνουν fork απο το centos και θεωρητικά θα είσαι ΟΚ.

Η developer συνδρομή του RHEL είναι λιγότερο απο 100$, και απ οσο θυμάμαι υπάρχει trick να τρέξει πολλαπλούς servers, αλλα όχι ταυτόχρονα.

 

Το RedHat Enterprise για Developers είναι δωρεάν για ένα χρόνο... αλλά από ότι ξέρω μπορείς να το ανανεώσεις μετά δωρεάν και για 2ο χρόνο.

Προσωπικά τρέχω εδώ και 6 μήνες RHEL 8.2 σε ένα VirtualBox για δοκιμές σε Microsoft SQL 2019 for linux!

image.png.92cb6af6a2eb7b887df8be4df21bd8f0.png

Επεξ/σία από manval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manval είπε

Το RedHat Enterprise για Developers είναι δωρεάν για ένα χρόνο... αλλά από ότι ξέρω μπορείς να το ανανεώσεις μετά δωρεάν και για 2ο χρόνο.

Προσωπικά τρέχω εδώ και 6 μήνες RHEL 8.2 σε ένα VirtualBox για δοκιμές σε Microsoft SQL 2019 for linux!

image.png.92cb6af6a2eb7b887df8be4df21bd8f0.png

Off Topic:

Πως παει απο resources σε σχεση με w2k19 και τι License χρειαζεται ?

Θα με βολευε αν παιζει  οπως πρεπει, για να ξηλωσω οτι windows servers εχω σε διαφορους πελατες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, RaNd said:

Off Topic:

Πως παει απο resources σε σχεση με w2k19 και τι License χρειαζεται ?

Θα με βολευε αν παιζει  οπως πρεπει, για να ξηλωσω οτι windows servers εχω σε διαφορους πελατες ....

Δεν τo έχω δοκιμάσει εκτεταμένα αλλά από cases 3ων που έχω διαβάσει δεν διαφέρει και πολλή από τα Windows όσο αφορά τα recources.

Για την ώρα έχω κάνει κυρίως δοκιμή σε DBs στην εταιρεία που είμαι ΙΤ τρέχοντας πάνω σε ubuntu server που είναι αρκετά ελαφρύς αρκεί να ξέρεις να τον στίσεις και να τον διαχειριστείς σωστά. Οι πρώτες εκδόσεις (πχ Ubuntu Server 16.04 LTS με SQL 2017) είχαν κάποια θέματα αλλά σε 18.04 LTS με SQL 2019 που το δοκιμάζω αυτό το διάστημα δεν συνάντησα προβλήματα.

Αν ξέρεις καλά linux (ubunt/debian) αξίζει να το δοκιμάσει βάζοντας τον SQL 2019 Development Edition. Είναι δωρεάν χωρίς περιορισμούς απλά δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε "production server". Υπάρχουν κάποιες διαφορές (για παράδειγμα ΔΕΝ ενδείκνυται να τρέχει πολλαπλά instances, η Microsoft προτύνει "We recommend running multiple containers on a host to have multiple distinct instances), αλλά για απλές βάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα (δες https://docs.microsoft.com/en-us/sql/linux/sql-server-linux-faq?view=sql-server-ver15)

Δεν υπάρχει διαφοροποίηση στην άδεια του SQL Server. Αυτό βασικά που "γλιτώνεις" είναι οι άδειες των Window Server... η οποία δεν είναι και κανένα τρελό πόσο (για on-premises υποδομή). Για cloud hosting όμως το ποσό σε βάθος χρόνου είναι αρκετό.

ΠΡΟΣΟΧΉ: Στον server που θα βάλεις τον MS SQL Linux μην τρέχει τίποτε άλλο... μην πας να βάλεις Apache , ftp server κτλ. γιατί ρισκάρεις σε κάποιο update των 3ων services να γίνει update σε κάποια βιβλιοθήκη που την χρησιμοποιεί και ο SQL και να "σκάσει" το service του sql.

Επεξ/σία από manval
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Περνώντας στο Centos Stream, έως πότε θα είχα υποστήριξη;;
Στο Wikipedia αναφέρουν πως το stream 8 θα έχει full & maintenance updates έως το Μάιο του 2024, αλλά στη σελίδα https://www.centos.org/centos-stream/ το end-of-life είναι N/A .
Μπορεί κάποιος να διαφωτίσει;

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά .

🎅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...