Προς το περιεχόμενο

Μηχανη popcorn


pascalia2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μυστικό για να σκάσουν όλα είναι ότι οι σπόροι πρέπει να είναι φετινής χρονιάς. Ισχύει ό,τι και με τα όσπρια. Αν είναι προηγούμενων χρόνων αργούν στο βράσιμο.

Το θυμάμαι αυτό από όταν είμασταν παιδάκια, που ρίχναμε το καλαμπόκι στον φούρνο της ξυλόσομπας και βλέπαμε από το τζάμι που έσκαγαν. Η γιαγιά μας φρόντιζε να υπάρχει αρκετό καλαμπόκι στο  ντουλάπι της κουζίνας, για να κάνουμε ποπ-κορν κάθε φορά που μαζευόμασταν όλα τα εγγόνια της!

Αυτά στα σούπερ μάρκετ  αν η ημερομηνία λήξης είναι πολύ μακρινή μάλλον είναι σχετικά "φρέσκα" και δεν έχουν ξεραθεί υπερβολικά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχετε φούρνο μικροκυμάτων το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα μεγάλο γύαλινο (pyrex) μπολ και ένα πλαστικό καπάκι για φούρνο μικροκυμμάτων. 

Σε 3-4 λεπτά, ανάλογα με την ποσότητα και την ισχύη του φούρνου έχετε τέλεια ποπκορν, είτε σκέτα, είτε με βούτηρο/λάδι

Επεξ/σία από WebDevGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 2:00 ΜΜ, pascalia2 είπε

Για τις μηχανες air popper ποια ειναι τα μυστικα;

Νομίζω δεν υπάρχει μυστικό. Ενα άνοστο, σκληρό πράγμα σαν αφρολεξ.τζάμπα το 20ρικο -30ρικο της αγορας. Κατσαρόλα με λαδάκι. Οτι αλλο εχω προσπαθήσει, δεν εχω καταφέρει να βγαλω αξιοπρεπές ποπ κορν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos04 είπε

Νομίζω δεν υπάρχει μυστικό. Ενα άνοστο, σκληρό πράγμα σαν αφρολεξ.τζάμπα το 20ρικο -30ρικο της αγορας. Κατσαρόλα με λαδάκι. Οτι αλλο εχω προσπαθήσει, δεν εχω καταφέρει να βγαλω αξιοπρεπές ποπ κορν.

Και πλενεις ολη την κατσαρολα μετα; Υπαρχουν μηχανες pop corn που λειτουργουν με αντιστασεις στα 100€

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πρόβλημα είναι το πλύσιμο της κατσαρόλας; Δεν είναι ότι έχει και ξεραμένα λίπη να πεις ποιος κάθεται να τρίβει, σιγά το πράγμα.

Τώρα αν μιλάς για καθημερινή κατανάλωση, ΟΚ, από ένα σημείο και μετά βαριέσαι.

Γι' αυτό εγώ το γύρισα σε μικροκυμάτων.

Βέβαια αν σου αρέσουν τα άνοστα, θα σε καλύψουν αυτές οι μηχανές που κοιτάς. Αλλά αυτές δε θέλουν πλύσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Και πλενεις ολη την κατσαρολα μετα; Υπαρχουν μηχανες pop corn που λειτουργουν με αντιστασεις στα 100€

Προφανώς δεν θα την αφήσω άπλυτη.🤪

Για τα air poppers μιλάω. Αναμφίβολα υπάρχουν και άλλες επιλογές για να κάνεις ποπ κορν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση του WebDevGr δεν είναι κακή, αλλά πάλι το πρόβλημα είναι το πλύσιμο του γυάλινου δοχείου.

Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχουν χάρτινες σακούλες μιας χρήσης, που τις πετάς μετά και τέλος.

Δεν ξέρω αν αυτές των τροφίμων (της λαϊκής/μαναβικής) ενδείκνυνται και αν είναι ανθεκτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τόσο πρόβλημα είναι το πλύσιμο της κατσαρόλας; Δεν είναι ότι έχει και ξεραμένα λίπη να πεις ποιος κάθεται να τρίβει, σιγά το πράγμα.

Τώρα αν μιλάς για καθημερινή κατανάλωση, ΟΚ, από ένα σημείο και μετά βαριέσαι.

Γι' αυτό εγώ το γύρισα σε μικροκυμάτων.

Βέβαια αν σου αρέσουν τα άνοστα, θα σε καλύψουν αυτές οι μηχανές που κοιτάς. Αλλά αυτές δε θέλουν πλύσιμο;

Αγορασα air popper μια εβδομαδα πριν.εχει γελοιο πλυσιμο, και αν θες πλενεις. Με αερα λειτουργει και δεν ριχνεις αλατι ή βουτυρο μεσα τι να πλυνεις;

το μεγαλυτερο προβλημα με τα air popper δεν ειναι τα ανοστα. Ειναι οτι σου βομβαρδιζει ολη την κουζινα με ποπ κορν ή σπορους. Ενα εφτασε μεχρι το σαλονι παραλιγο να πεσει μεσα  στο πολυμπριζο :) οκ με ενα μικρο σκουπακι καθαριζεις γρηγορα αλλα δεν λεει...

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι, σου αρέσει το αποτέλεσμα;

Αγορασα βιολογικους σπορους, δεν τους εφτιαξα ακομα. ισως παει ακομα καλυτερα η γευση.
Δεν ειναι ασχημα. Μια χαρα ειναι, ειναι λιγο σαν πλαστικα αλλα τρωγονται. Καλυτερα απο τα ετοιμα στο σακουλακι.
Των μικροκυματων αν εχεις, τα jolly time ισως να ειναι λιγο καλυτερα.

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα Jolly Time παίρνω (την κλασική γεύση). Τα ξεκίνησα πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, ότι και καλά επειδή είναι αμερικάνικα θα είναι περισσότερο ελεγμένα από τα "made in Ε.Ε.". Είναι και η πιο παλιά εταιρεία ποπ κορν, πάνω από 100 χρόνια.

Αλλά μου αρέσουν κιόλας, είναι κάτασπρα και στη σακούλα δε βλέπω πολλά ίχνη από λάδι. Ενώ αυτά της Ε.Ε. βγαίνουν πιο σκούρα, έχουν πιο βαριά γεύση και αφήνουν πολλή λαδίλα στη σακούλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όντως τα Jolly Time παίρνω

Τα εχει και ο ΑΒ Βασιλοπουλος και ο Γαλαξιας, και ο Σκλαβενιτης χωρις να ειμαι σιγουρος. Οταν εχω διαθεσιμο φουρνο μικροκυματων παιρνω και εγω. Προς το παρον συνεχιζω με τα air popper. 

Για απλους σπορους ποπ κορν, ο Σκλαβενιτης παιζει να εχει τους χειροτερους. 

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω μιας και ο ΑΒ σταμάτησε να φέρνει τα Jolly Time μικροκυμάτων, και τώρα που σιγά-σιγά χειμωνιάζει, λέω να αράζω για καμιά σειρά/ταινία.

Είμαι έτοιμος να πάρω αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/6403188/Sogo-SS-11350-Michani-Pop-Korn-310W.html#users-also-viewed, το μόνο που με κρατάει είναι ότι διάβασα τα εξής δύο αρνητικά:

1. Η ποσότητα που μπορεί να βγάλει κάθε φορά είναι μικρή

2. Κάποιοι έγραψαν ότι ανάμεσα στις χρήσεις πρέπει να την αφήνεις να κρυώνει (5-10 λεπτά;)

Επειδή αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα, και επειδή από αυτά που κατάλαβα δύο άτομα θα χρειάζονται σίγουρα 4 φουρνιές, αν είναι να χρειάζεται 30-60 λεπτά κάθε φορά (βραδιά), καληνύχτα.

Δε με πειράζει να μη βγάζει με τη μία μεγάλη ποσότητα, αλλά αν δε γίνεται να την ξεκινήσω ξανά αμέσως μετά την προηγούμενη χρήση, Ε είναι τρελό deal breaker.

Μικροκυμάτων, ακριβώς 2,5 λεπτά η κάθε σακούλα, και με δύο σακούλες σκάνε δύο άτομα. Δηλαδή 5 λεπτά ακριβώς. Απλά πάμε σε αμφιβόλου ποιότητας φυτικά έλαια.

Γι' αυτό σκέφτομαι την αγορά μηχανής.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ξεθάβω μιας και ο ΑΒ σταμάτησε να φέρνει τα Jolly Time μικροκυμάτων, και τώρα που σιγά-σιγά χειμωνιάζει, λέω να αράζω για καμιά σειρά/ταινία.

Είμαι έτοιμος να πάρω αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/6403188/Sogo-SS-11350-Michani-Pop-Korn-310W.html#users-also-viewed, το μόνο που με κρατάει είναι ότι διάβασα τα εξής δύο αρνητικά:

1. Η ποσότητα που μπορεί να βγάλει κάθε φορά είναι μικρή

2. Κάποιοι έγραψαν ότι ανάμεσα στις χρήσεις πρέπει να την αφήνεις να κρυώνει (5-10 λεπτά;)

Επειδή αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα, και επειδή από αυτά που κατάλαβα δύο άτομα θα χρειάζονται σίγουρα 4 φουρνιές, αν είναι να χρειάζεται 30-60 λεπτά κάθε φορά, καληνύχτα.

Δε με πειράζει να μη βγάζει με τη μία μεγάλη ποσότητα, αλλά αν δε γίνεται να την ξεκινήσω ξανά αμέσως μετά την προηγούμενη χρήση, Ε είναι τρελό deal breaker.

Μικροκυμάτων, ακριβώς 2,5 λεπτά η κάθε σακούλα, και με δύο σακούλες σκάνε δύο άτομα. Δηλαδή 5 λεπτά ακριβώς. Απλά πάμε σε αμφιβόλου ποιότητας φυτικά έλαια.

Γι' αυτό σκέφτομαι την αγορά μηχανής.

Θυμάμαι έβρισκα σακούλες με ποπκορν για μικροκύματα σε μινι μάρκετ με  ΒουλγαροΡώσικοΡουμάνικα  προιόντα. 

Αν έχεις κάποιο κοντά σου ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...