Προς το περιεχόμενο

Μηχανη popcorn


pascalia2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ βρίσκω ακόμα και παντού τα PopBuster, απλά πίσω γράφουν "Προέλευση Ε.Ε.".

Θα μου πεις, αυτό από μόνο του σημαίνει ότι ποιοτικά είναι υποδεέστερα από τα Jolly Time; Όχι, απλά δείχνεις μια κάποια εμπιστοσύνη σε μια αμερικάνικη εταιρεία 110 ετών.

Και το σκεπτικό αν πάω/πήγαινα σε μηχανή, θα ήταν να ψάξω για σωστό σπόρο και σωστό λάδι (κάποιος έγραψε για βούτυρο Milba), όχι πέτα μέσα ό,τι να 'ναι.

Last but not least, είναι και το εφέ της συσκευής στην κουζίνα, αλλά όλα αυτά λίγη σημασία έχουν αν κάθε βράδυ θες καμιά ώρα να τα φτιάξεις και τα μισά έχουν κρυώσει μέχρι να τελειώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφόσον έχεις φούρνο μικροκυμάτων το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα γυάλινο μπολ κι ένα πλαστικό καπάκι για φούρνο μικροκυμάτων και τα 2 στο μέγεθος του φούρνου. Μετά βάζεις ότι σπόρο θέλεις κι ότι λάδι - βούτυρο θέλεις. Σε 3-4 λεπτά έχεις τέλεια ποπ κορν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το θυμάμαι αυτό το post, απλά δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα, θέλει και πειραματισμό με τις δοσολογίες (αλλά αυτό είναι το λιγότερο).

Επίσης θεωρώ πως θα χρειάζεται κάποιο καπάκι με οπές, γιατί όσες φορές έχω φτιάξει στην κατσαρόλα με κλειστό καπάκι πολλά πανιάζουν από τους ατμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχουν ειδικά καπάκια για φούρνο μικροκυμάτων. Όσο για τις δοκιμές, το πολύ να πετάξεις 2 δόσεις. Τη μια να τα κάψεις και μία να σου βγουν άσκαστα μέχρι να βρεις το σωστό χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, phanispal said:

Ξεθάβω μιας και ο ΑΒ σταμάτησε να φέρνει τα Jolly Time μικροκυμάτων, και τώρα που σιγά-σιγά χειμωνιάζει, λέω να αράζω για καμιά σειρά/ταινία.

Είμαι έτοιμος να πάρω αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/6403188/Sogo-SS-11350-Michani-Pop-Korn-310W.html#users-also-viewed, το μόνο που με κρατάει είναι ότι διάβασα τα εξής δύο αρνητικά:

1. Η ποσότητα που μπορεί να βγάλει κάθε φορά είναι μικρή

2. Κάποιοι έγραψαν ότι ανάμεσα στις χρήσεις πρέπει να την αφήνεις να κρυώνει (5-10 λεπτά;)

Επειδή αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα, και επειδή από αυτά που κατάλαβα δύο άτομα θα χρειάζονται σίγουρα 4 φουρνιές, αν είναι να χρειάζεται 30-60 λεπτά κάθε φορά (βραδιά), καληνύχτα.

Δε με πειράζει να μη βγάζει με τη μία μεγάλη ποσότητα, αλλά αν δε γίνεται να την ξεκινήσω ξανά αμέσως μετά την προηγούμενη χρήση, Ε είναι τρελό deal breaker.

Μικροκυμάτων, ακριβώς 2,5 λεπτά η κάθε σακούλα, και με δύο σακούλες σκάνε δύο άτομα. Δηλαδή 5 λεπτά ακριβώς. Απλά πάμε σε αμφιβόλου ποιότητας φυτικά έλαια.

Γι' αυτό σκέφτομαι την αγορά μηχανής.

Σχετικα με το θεμα, τα ετοιμα popcorn ειναι απο τα πιο πεταμενα χρηματα που μπορεις να δωσεις.

Επειδη ειμαι και εγω της σχολης για ταινια + popcorn, εχω επικη συνταγη και ολες τις οδηγιες αν θες. Δεν υπαρχει μετα επιστροφη σε ετοιμες λυσεις.

 

IMG_20231104_013721.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Ναι υπάρχουν ειδικά καπάκια για φούρνο μικροκυμάτων. Όσο για τις δοκιμές, το πολύ να πετάξεις 2 δόσεις. Τη μια να τα κάψεις και μία να σου βγουν άσκαστα μέχρι να βρεις το σωστό χρόνο.

Ξέρεις συγκεκριμένα πού μπορώ να βρω ή πάω σε Jumbo κ.λπ.;

 

5 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Σχετικα με το θεμα, τα ετοιμα popcorn ειναι απο τα πιο πεταμενα χρηματα που μπορεις να δωσεις.

Επειδη ειμαι και εγω της σχολης για ταινια + popcorn, εχω επικη συνταγη και ολες τις οδηγιες αν θες. Δεν υπαρχει μετα επιστροφη σε ετοιμες λυσεις.

 

IMG_20231104_013721.jpg

Αν ως έτοιμα εννοείς τα ήδη σκασμένα σε σακουλάκια/κουτιά, συμφωνώ, και είναι και ακριβά.

Αυτά που γίνονται σε μικροκυμάτων δεν είναι τόσο φθηνά όσο τα χύμα, αλλά είναι φρεσκοφτιαγμένα και απλά πετάς τη σακούλα.

Μοιράσου αν θες τη συνταγή και οδηγίες, αλλά δεν κατάλαβα πού τα φτιάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, phanispal said:

Αν ως έτοιμα εννοείς τα ήδη σκασμένα σε σακουλάκια/κουτιά, συμφωνώ, και είναι και ακριβά.

Αυτά που γίνονται σε μικροκυμάτων δεν είναι τόσο φθηνά όσο τα χύμα, αλλά είναι φρεσκοφτιαγμένα και απλά πετάς τη σακούλα.

Μοιράσου αν θες τη συνταγή και οδηγίες, αλλά δεν κατάλαβα πού τα φτιάχνεις.

Ναι για ολα αυτα αναφερομαι, τα προτιμουσαμε επισης για χρονια, ωσπου ειδα ποσο εφικτο και ανωτερο αποτελεσμα ειναι σε κατσαρολα η σε μεγαλο τηγανι. Καμια σχεση το αποτελεσμα.

Το ιδιο ισχυει και με τα φρεσξα στους φουρνους μικροκυμματων.

Θα την παραθεσω λοιπον το απογευμα, ενω αρχικως θα πρεπει να επενδυσεις καποιο ποσο, θα εχεις και μεγαλη αποσβεση γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη γευση ειναι να βαζεις στη κατσαρολα εξτρα παρθενο ελαιολαδο και να σκεπαζεις τον πατο με ποπκορν.

Μολις αρχισει ο θορυβος που κανουν οταν σκανε, κλεινεις την φωτια (παραμενει καπακωμενο) και μετα απο λιγο ειναι ετοιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να είναι το πιο υγιεινό, και η γεύση να είναι σε ένα βαθμό υποκειμενική, πάντως θεωρώ πως δεν ταιριάζει το ελαιόλαδο στα ποπ κορν, έχει βαριά γεύση.

Και βέβαια με την τιμή εκεί που έχει πάει απλά το ξεχνάς για συχνή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, phanispal said:

Ξέρεις συγκεκριμένα πού μπορώ να βρω ή πάω σε Jumbo κ.λπ.;

Σίγουρα έχει στο Σκρουτζ πολλά. Πιθανόν να έχει και το jumbo. Αν ο φούρνος σου έχει πιάτο που περιστρέφεται μετά την διάμετρο του για να πάρει το αντίστοιχο.

https://www.skroutz.gr/s/28093100/Hega-Hogar-Kapaki-gia-Fourno-Mikrokymaton-apo-Plastiko-26ek-16582.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνταγη για επικα popcorn!

Ως βασικες πηγες για το ψησιμο και την προετοιμασια ακολουθησα επι το πλειστον αυτα τα δυο βιντεακια:

 

On 14/11/2023 at 12:52, phanispal said:

Ενδεχομένως να είναι το πιο υγιεινό, και η γεύση να είναι σε ένα βαθμό υποκειμενική, πάντως θεωρώ πως δεν ταιριάζει το ελαιόλαδο στα ποπ κορν, έχει βαριά γεύση.

Συνηθως θα δεις να λενε οτι βαζεις το λαδι/βουτυρο μαζι με το καλαμποκι, η πρωτα ψηνεις το λαδι/βουτυρο με 2-3 popcorn και οταν σκασουν βαζεις και τα υπολοιπα.

Εχω καταλληξει να τα ψηνω ολα μαζι κατευθειαν, μου αρεσει καλυτερα το αποτελεσμα.

Τα μυστικα εδω ειναι να αεριζεις καθε 15-20 δευτερολεπτα το popcorn για να μην πανιαζει, καθως και να ανακατευεις το μειγμα παραλληλα για να ψηθουν ολα ομοιομορφα και να μην καουν αυτα που θα ειναι στο πατο.

Τα ψηνω σε χαμηλη φωτια και δεν εχω ουτε καμμενα ουτε αψητα, ακριβως οπως στη φωτογραφια.

Για την συνταγη τωρα.

Καταρχας ας μιλησουμε για το καλαμποκι καθεαυτου. Οπου ΔΕΝ ειναι ολα ιδια.
Καλαμποκι απο το Σκλαβενιτη: Λυση εκτακτη αναγκης της εκτακτης αναγκης. Χαλι μαυρο, ειναι ενα βημα πριν παρεις καποια ετοιμη λυση. Μακρυα.
Καλαμποκι απο τον ΑΒ: Συμπαθητικη επιλογη, μετρια προς καλα
Καλαμποκι χυμα απο διαφορες καβες κτλ: Εξαρταται φυσικα την περιπτωση. Βρηκα στη περιοχη μου φρεσκο και παραδοξως πολυ καλο και σε χωμα τιμη. Νομιζω μου κοστισε 2ε για ενα κιλο και ειμαι πολυ ικανοποιημενος
Ολα ΒΙΟ Καλαμποκι popcorn: Η αγαπημενη μου επιλογη. Κοστιζουν περιπου 2.50ε το μισο κιλο αλλα εχουν με διαφορα την καλυτερη γευση και αποτελεσμα απο οσα εχω δοκιμασει

Πειραματιζεσαι και κρινεις αντιστοιχως τι σου αρεσει.

Για το λαδι/βουτυρο τωρα. Υπαρχει η αντιληψη οτι πρεπει να λουζεις το popcorn για να ψηθει η για να εχει καλη γευση. ΜΕΓΑ λαθος αντιληψη και φυσικα ανυποστατη.

Βαζουμε λαδι/βουτυρο κυριως για να μην κολλησει/καει το καλαμποκι στο πατο της κατσαρολας/τηγανιου. Ωστοσο επειδη φυσικα δινουν και ωραια γευση και αρωματα, θα βαλουμε αλλα σε μικρη ποσοτητα. Δεν τα θελουμε για βρασιμο ουτε για τηγανισμα αλλωστε.

Η δοσολογια εξαρταται απο το μεγεθος του σκευους σου. Και πιο συγκεκριμενα, για να καλυφθει μια πολυ μικρη στρωση σε ολη την επιφανεια και ως εκει. Οπως ειπαμε, δεν θελουμε να βρασουμε, αλλα να μην κολλησουν.
Προσωπικα λοιπον χρησιμοποιω ελαιολαδο, ελαια καρυδας και σοβαρο βουτυρο. Αναλογια χοντρικα 85% ελαιολαδο, 10% ελαια καρυδας και 5% βουτυρο. Το ελαιολαδο καλυπτει με μια πολυ μικρη στρωση την κατσαρολα και τα αλλα δυο τα εχω για γευση και για αρωμα. Προσοχη μην το παρακανεις, ειδικα με το βουτυρο. Η ελαχιστη ποσοτητα του κουταλιου υπεραρκει, και δεν χρειαζεται παραπανω και θα ειναι βαρια τα popcorn μετα.

Για το στερεο μειγμα μας τωρα.


Συνηθως θα δεις κλασικες συνταγες αλατι αντε και ζαχαρη για καραμελωμενα popcorn. Εμεις θα το παμε σε αλλο επιπεδο, βομβαρδιζοντας τους γευστικους καλυκες. Δεν χρειαζεται να επιλεξουμε αλμυρο η γλυκο, τα θελουμε και θα τα παρουμε ολα.
Προφανως η συνταγη ειναι για τα δικα μου προτυπα, την παραμετροποιεις οπως πιστευεις καλυτερα.

Διατροφικη μαγια:
ΠΡΟΣΟΧΗ. Μην σε μπερδεψει το ονομα, δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την κλασικη μαγια μπυρας κτλ.
Εχει γευση σαν τσενταρ με πακοτινια cheetos. Δεν εχω καμια ιδεα πως στο καλο γινεται αυτο, αλλα ναι, ειναι πραγματικοτητα. Ειναι φυσικο προιον επισης και δεν εχει περιεργα συνθετικα μεσα κτλ.
Περισσοτερα απο 9000 δοξας και ευημεριας να εχει αυτος που το σκεφθηκε πρωτος.
Βαζω 3 κουταλια της σουπας

Κουρκουμας:
Λιγο πικαντικος, λιγο πικρος, πολυ νοστιμος.
3/4 της κουταλι της σουπας

Λευκη σκονη κρεμμυδιου:
1 κουταλι της σουπας

Σκονη σκορδου:
1 κουταλι του γλυκου

Αλατι Ιμαλαιων / ροζ αλατι:
1+ κουταλι του γλυκου

Ζαχαρη καρυδας:
Επισης κρυφο μας οπλο. Εχει γευση καπνιστης καραμελας, δεν ξερω επισης πως γινεται αλλα ναι, υπαρχει
1++ κουταλι του γλυκου

Στεβια:
1- κουταλι του γλυκου

Παπρικα γλυκια:
1/4 κουταλι του γλυκου

Το ζητημα εδω ειναι να ανακατεψεις ΚΑΛΑ το μειγμα. Η διατροφικη μαγια ειναι νιφαδες, το αλατι και η ζαχαρη ειναι κοκκοι. Πρεπει να εχουμε ομοιομορφο αποτελεσμα σε μορφη σκονης, με ενα ομορφο κεχριμπαρενιο χρωμα.
Τα χτυπαω σε παραδοσιακο γουδι, αν εχεις καποιο καλο blender η καλο μυλο θα κανεις δουλεια. Ειναι ενα βημα που πρεπει να προσεξεις αλλιως και δεν θα ανακατευθουν μεταξυ τους αλλα και δεν θα χωρανε απο τις τρυπες της αλατιερας.

Με ενα χωνι το βαζουμε πχ μεσα σε μια αλατιερα η αντιστοιχο σκευος, και το προσθετουμε αμεσως μετα που εχουν ψηθει τα popcorn ενω καινε ακομα. Ανακατευουμε ωστε το μειγμα να παει παντου και θα εχεις ενα αποτελεσμα παρομοιο με της φωτογραφιας μου.

Αξιζει η ολη διαδικασια;

Αν ψηνετε popcorn και θες να προσεχεις τι τρως, ναι. Ενω φυσικα θα πρεπει να επενδυσεις καποιο Χ ποσο για τα παραπανω, το αποτελεσμα απο γευση και ποιοτητα θα σε αποζημειωσει.

Καλες προβολες και μερακλωματα λοιπον!

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, phanispal said:

Κάνει διαφορά αυτό λες; Δηλαδή απ' το 1-9 πού το βάζεις;

 

Εξαρταται το σκευος οπου θα τα ψησεις. Πχ χρησιμοποιω παντα μεγαλη κατσαρολα και τα βαζω σε μεσαια φλογα στη χαμηλοτερη σκαλα. Ενω σε δυνατοτερη φλογα η σε δυνατοτερη σκαλα θα ψηθουν ταχυτερα, ειναι πιθανοτερο να καουν περισσοτερα, αφου θα εχω και λιγοτερο χρονο αντιδρασης.

Το αποτελεσμα της φωτογραφιας ειναι επισης σε μεσαια φλογα πρωτη σκαλα, δεν ειχα ουτε ενα καμμενο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...