Προς το περιεχόμενο

Μηχανη popcorn


pascalia2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν χοντρός, θέλω απλά να υπενθυμίσω ότι τα pop corn μικροκυμάτων είναι αρκετά βλαβερά για τον οργανισμό. Φυσικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν τρώτε ένα σακουλάκι τον μήνα (δεν είναι πολύ χειρότερα από τα κανονικά ποπ κορν με ένα κιλό βούτυρο), αλλά προσοχή στις υπερβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, phanispal said:

Φαντάζομαι λόγω της λιπαρής ύλης και όχι λόγω μεθόδου ψησίματος.

Πολλα οπως και το συγκεκριμενο, περαν του οτι εχουν πολυ αλατι, εχουν ως βαση το φοινικελαιο, οπου δεν ειναι και απο τα καλυτερα ελαια για την υγεια.

https://world.openfoodfacts.org/product/20948955/popcorn-salted-for-microwave-snack-day

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό έλεγα κι εγώ πιο πίσω.

Έχεις δοκιμάσει σε φούρνο μικροκυμάτων με γυάλινο μπολ όπως λέει ο WebDevGr;

Θεωρώ πως αν έχεις καλή πρώτη ύλη θα είναι υγιεινά.

Σκέφτομαι για μικροκυμάτων γιατί σε σχεδόν καθημερινή βάση από ένα σημείο και μετά θα βαρεθώ το πλύσιμο της κατσαρόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, phanispal said:

Ναι, αυτό έλεγα κι εγώ πιο πίσω.

Έχεις δοκιμάσει σε φούρνο μικροκυμάτων με γυάλινο μπολ όπως λέει ο WebDevGr;

Θεωρώ πως αν έχεις καλή πρώτη ύλη θα είναι υγιεινά.

Σκέφτομαι για μικροκυμάτων γιατί σε σχεδόν καθημερινή βάση από ένα σημείο και μετά θα βαρεθώ το πλύσιμο της κατσαρόλας.

Εχω δοκιμασει αλλα δεν μου αρεσε το αποτελεσμα. Δεν ψηνοντουσαν ομοιομορφα και βαριομουν να ανοιγω το φουρνο και να γυριζω καθε τρεις και λιγο.
Τα ελαια φυσικα και παιζουν ρολο, και γιαυτο τονιζω πως η ποσοτητα θα πρεπει να ειναι ιση με το να καλυφθει ο πατος του σκευους και μονο

Ειχα επισης ενδοιασμους για το πλυσιμο και για καμμενα popcorn αλλα ειλικρινα μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα προβλημα. Δεν μενουν υπολλειματα ουτε φυσικα τριβω. Κυριολεκτικα ειναι δυο λεπτα δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2023 στις 12:52 ΜΜ, phanispal είπε

Ενδεχομένως να είναι το πιο υγιεινό, και η γεύση να είναι σε ένα βαθμό υποκειμενική, πάντως θεωρώ πως δεν ταιριάζει το ελαιόλαδο στα ποπ κορν, έχει βαριά γεύση.

Και βέβαια με την τιμή εκεί που έχει πάει απλά το ξεχνάς για συχνή χρήση.

Δεν εχω βρει καποιον να μην του αρεσει η γευση και το αρωμα, εννοειται οτι δεν το πνιξεις στο λαδι

Η τιμη μια χαρα ειναι, ναι ακριβυνε αλλα δεν ειναι και χαβιαρι.Ενα λιτρο το μηνα ειναι 12 ευρω,σιγα το αβασταχτο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι γενικότητες του στυλ "το βάζεις στο 2 για Χ λεπτά" ή "με το που αρχίζουν να σκάνε το σβήνεις ή το χαμηλώνεις", κλπ απλά δεν ισχύουν. Ή τουλάχιστον δεν θα πρέπει να τα παίρνει κανείς ως τυφλοσούρτη.

Και αυτό γιατί σε κάτι το οποίο ετοιμάζεται σε λίγα λεπτά και άρα οι ανοχές είναι μικρές, παίζει καταλυτικό ρόλο το σκεύος (είδος/μέγεθος κατσαρόλας, πάχος πάτου, κλπ) αλλά κυρίως η κουζίνα. Απόλυτα διαφορετική συμπεριφορά η ηλεκτρική από του αερίου. Αλλά ακόμα και ανάμεσα σε ίδιες πχ ηλεκτρικές κουζίνες, έχει διαφορά από μοντέλο σε μοντέλο ή ακόμα και το πολυκαιρισμένο "μάτι" από το καινούργιο.

Οπότε παίρνουμε το όποιο guideline θέλουμε και μετά try and error για τη δική μας περίπτωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απ'οταν μου εκαναν δωρο μηχανη popcorn δεν ξαναγορασα αυτα τα φακελακια για μικροκυμάτων ουτε τα ετοιμα σε σακουλακια.

Δεν θυμαμαι ποιος ηταν, καποιος εγραψε οτι με την μηχανη ποπκορν πεταγονται παντου. Αυτο μπορεις να το προλαβεις αν εχεις βαλει απο την αρχη ενα μεγαλο μπολ μπροστα στη μηχανη, να πεταγονται ολα εκει μεσα. Και τα popcorn ειναι μια χαρα νοστιμα αφου εχουμε προσθεσει το αλατακι μας (εγω τα περιλουζω και με λιγο λιωμενο βουτυρο που εχω λιωσει στο πιατακι που εχει η μηχανη μου ενω αυτη λειτουργει).

Αυτη εδω εχω:

IMG_20231117_112138.jpg.a53d93561ad18b326362ecf4a45cb979.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, phanispal said:

Φαντάζομαι λόγω της λιπαρής ύλης και όχι λόγω μεθόδου ψησίματος.

Διατροφικά το πρόβλημα είναι το φοινικέλαιο. 

Ιατρικά, κάποιες συσκευασίες έχουν ακόμα PFC που κάνει κακό στους πνεύμονες. 

Προφανώς και δεν έχει κάποιο θεμα ο φούρνος μικροκυμάτων σαν συσκευή.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το ρημάδι το φοινικέλαιο έχει μπει πλέον παντού.

Δεν μπορείς να βρεις mainstream προϊόντα (εκτός αν ψάχνεσαι με τα βιολογικά) που να μην έχουν μέσα.

Επεξ/σία από haris_216
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σταματήστε να τρώτε  όλα αυτά τα σκουπίδια…

Αγοράστε μια μηχανή αέρα για καλαμπόκι και θα έχετε αφράτο και υγιεινό καλαμπόκι σε 1,5 λεπτό…

Μεγάλη σημασία να δώσετε στην ποιότητα του καλαμποκιού…

Όσο αγόραζα και εγώ καλαμπόκι συσκευασμένο σε σούπερ μαρκετ ή σε βιολογικά καταστήματα (και πλήρωνα το καλαμπόκι σε τιμή κοσμήματος και όχι απλά χρυσού) είχα σαν αποτέλεσμα καχεκτικό ποπ κορν…

Μέχρι που βρήκα στην λαϊκή έναν παραγωγό και αγόρασα για δοκιμή 1 κιλό (2 ευρώ το κιλό)…

Το αποτέλεσμα με άφησε έκπληκτο…

Όλο το ποπ κορν ήταν αφράτο και μεγάλου μεγέθους!

image.png.6f94e460c65564b934a191cb9d05650e.png

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...