Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα: Μειώθηκε η χρήση παράνομου online περιεχομένου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω σταματησει να κατεβαζω εδω και πολλα χρονια. Πριν τον 2010 κατεβαζα οτι εβρισκα. Σιγα μην τα ειδα και τα ακουσα ολα. Τωρα νομιζω οτι εχω πιο πολλες επιλογες επειδη μειωθηκε ο διαθεσιμος χρονος μου.

Βλεπω λιγα και καλα. (το καλα απο την δικη πλευρα)

1 λεπτό πριν, dimkord είπε

Αν δεν ειχες ευρω, μετα απο μια οικονομικη κριση που περναμε, συν την καταστροφη της οικονομιας απο τον κορονοϊο, μια συνδρομη νετφλιξ θα ειχε κανενα τρισεκατομμυριο δραχμες και ο μισθος σου θα ηταν κουπονια για τροφιμα

Ειναι λιγο δυσκολο να το καταλαβει καποιος αυτο το πραγμα.

Πρεπει να εχει ενα υποβαθρο στην ζωη του αρκετα πλουσιο.

π.χ οσο και να το εξηγησω αυτο στον ξαδερφο τον δ.υ δεν θα το καταλαβει ποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimkord είπε

Αν δεν ειχες ευρω, μετα απο μια οικονομικη κριση που περναμε, συν την καταστροφη της οικονομιας απο τον κορονοϊο, μια συνδρομη νετφλιξ θα ειχε κανενα τρισεκατομμυριο δραχμες και ο μισθος σου θα ηταν κουπονια για τροφιμα

Να αγιάσει το στόμα σου (χμ, το πληκτρολόγιο σου ήθελα να πω). Μερικοί δεν καταλαβαίνουν αυτά τα απλά πραγματάκια. Και γιατί οι μισθοί είναι χαμηλοί εδώ και 10/πλάσιοι στη Δανία ή την Ελβετία; Επειδή είναι πιο τυχεροί ή πιο όμορφοι; Απλά έχουν  ένα κράτος:

- που δε μισεί τις επενδύσεις και τον ιδιωτικό τομέα

- που βασίζεται στην αξιολόγηση και την αξιοκρατία (και στο δημόσιο τομέα)

- που δεν είναι εντελώς διεφθαρμένο

Και πως τα κατάφεραν; Μάλλον δεν ψήφισαν πολιτικούς που υπόσχονταν λεφτόδεντρα και για αυτούς που έχουν "ανάγκες"  (παράθεση πρόσφατης επικαιρότητας) και θέλουν τις μιζούλες τους φρόντισαν να υπάρχει ένας ελεγκτικός μηχανισμός που δουλεύει και μπορεί να τους στείλει φυλακή

40 λεπτά πριν, adi32 είπε

Έχεις μείνει πολύ πίσω. 

Ούτε download χρειάζεται ούτε υπότιτλοι να ψάχνεις. 

Αν αρκείσαι στις ταινίες δεκαετίας και τις παραγωγές από το Περού του Νετφλιξ είσαι οκ 

Έχεις δίκιο. Εδώ και χρόνια έχω να ασχοληθώ με download. Δεν άξιζε πλέον το χρόνο μου

Επεξ/σία από ikar6
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Choulio είπε

Ο φίλος δεν μίλησε για το internet γενικά αλλά για το πειρατικό περιεχόμενο

Μα ξεκάθαρα αναφέρει στο ποστ : 'Όταν ο μέσος μισθός είναι χαμηλός κοιτάς να κόψεις από παντού.
Το Ίντερνετ αποτελεί πολυτέλεια.''
Οπως ανέφερα στο ποστ μου, σε αυτο το κομματι αναφέρθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, sistah είπε

Εισαι πολυ αυστηρος. Ο μεσος χρηστης δεν εχει λογο να γνωριζει τι εστι DNS ωστε να googlαρει alternative DNS servers.

Μπορεί να googlarei how to unblock torrent sites η κάτι αντίστοιχο. Άσε που δεν είναι όλα μπλοκαρισμένα και υπάρχουν διάφορα proxies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sistah είπε

Εισαι πολυ αυστηρος. Ο μεσος χρηστης δεν εχει λογο να γνωριζει τι εστι DNS ωστε να googlαρει alternative DNS servers.

Προφανως και δεν εχει λογο να γνωριζει, μπορει ομως να γκουγκλαρει "pirate sites blocked" ή "can't access X site" και να βρει την λυση με μερικα λεπτα. Δεν ειναι το θεμα πως δεν γνωριζει τι ειναι DNS, ειναι πως δεν γνωριζει πως να αναζητησει λυση για το προβλημα του.

2 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Μπορώ να δεχθώ ότι το Spotify σκοτώνει την πειρατεία στην μουσική αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο για τις υπηρεσίες που προσφέρουν βίντεο.
Βέβαια, μουσική ακούμε λίγο-πολύ όλοι... και το spotify έχει μια πραγματικά τεράστια γκάμα μουσικών επιλογών.
Ταινίες και σειρές βλέπουν λιγότεροι και από αυτούς ψάχνονται για περισσότερο υλικό ακόμη λιγότεροι, άρα με ένα netflix είναι αρκετά καλυμμένος ο μέσος χρήστης.
Αν όμως είσαι λίγο πιο επιλεκτικτός τότε γρήγορα καταλαβαίνεις ότι με ένα 10Ε στο netflix δεν γίνεται δουλίτσα... θέλεις και Disney+ και Hulu και Apple και πάλι σου λείπει τεράστιος όγκος υλικού.. άρα τι κάνεις? 

Yahar mates! 🏴‍☠️

Πες τα ρε γαμωτο! Αυτο που νομιζουν ορισμενοι πως με μια συνδρομη στο Netflix βλεπεις τα παντα... Ενα σωρο εξαιρετικες σειρες παιζουν εκτος Netflix. Το Netflix εχει μερικες καλες και ολα τα υπολοιπα στην πλατφορμα του ειναι σαβουρα, με ολη την σημασια της λεξης.

Και σιγα μη πληρωσω ολοκληρη συνδρομη σε μια πλατφορμα για να δω μία μονο σειρα. Οταν βλεπω τεσσερεις σειρες σε τεσσερα διαφορετικα streaming platforms, θα παρουν και οι τεσσερεις υποψηφιες συνδρομες τ' απαυτα μου. Ας μην ηταν τοσο fragmented η αγορα και τοτε λογικα θα πληρωνα μια συνδρομη.

Τελος παντων, επειδη παρεκτρεπομαι...
200.gif

Επεξ/σία από Necrogenisis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gippas είπε

Καμία σχέση. Η έρευνα βασίζεται σε ερωτηματολόγιο, όχι σε μέτρηση χρήσης τορεντάδικων. Και ναι, μπορεί να λένε κάποιοι ψέματα αλλά και πέρυσι που έγινε η έρευνα πάλι λέγανε κάποιοι ψέματα, αλλά το νούμερο αυτών που έλεγαν πως κατεβάζουν παράνομα ήταν μεγαλύτερο.

Τι σχέση εχουν τα vpn και τα tor;

Δεν διαφωνώ πως υπάρχει υπερεκτίμηση των απολεσθέντων κερδών αλλά αν υποθέσουμε πως με κάποιο μαγικό τρόπο ήταν τεχνολογικά αδύνατη η πειρατεία τότε:

- Υπάρχει ένα ποσοστό που θα συνέχιζε να βλέπει/ακούει/παίζει τα ίδια με τώρα αλλά θα τα πλήρωνε όλα αντί για τα μισά

- Υπάρχει ένα άλλο ποσοστό που θα έβλεπε/άκουγε/έπαιζε λιγότερα από τώρα, αλλά δεν θα σταματούσε εντελώς και δεν θα περιοριζόταν στο Youtube.

Επειδή το κόστος παραγωγής των ταινιών/μουσικών/παιχνιδιών δεν αλλάζει βάσει του πόσοι τα χρησιμοποιούν (οκ, αλλάζει για τα ονλάιν παιχνίδια αλλά σε αυτά η πειρατεία είναι ελάχιστη) σημαίνει πως το κόστος των τζαμπατζήδων το φορτώνονται όσοι πληρώνουν, απλά πράγματα.

δεν ξέρω για πες μου έσυ τι κανει το vpn και το tor και θα καταλάβεις και την σχέση στο θέμα που έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειρατεία στα games: 0% - Υπάρχουν πια τόσα πολλά free games και ο χρόνος που παίζω είναι πολύ λίγος (Βάλτε μέσα και την EPIC με τις free προσφορές τις, και η λίστα με τα free games είναι τεράστια).

Πειρατεία σε Σειρές και Ταινίες: 10000000000+% - Μόνο πειρατεία σε Σειρές και Ταινίες ρε!!! Περιμέναμε τόσα χρόνια για ταχύτητες VDSL για να μπορούμε να κατεβάζουμε τα GB της BluRay ανάλυσης σε χρόνο dt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί μαλώνετε...

Τα πράγματα είναι πολύ απλά... Opera με VPN ενσωματωμένο... και για windows και για Android....

😀

Screenshot_20201222_155900.png

Επεξ/σία από IcemanGr71
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

δεν ξέρω για πες μου έσυ τι κανει το vpn και το tor και θα καταλάβεις και την σχέση στο θέμα που έχουμε.

κάνει τους χρήστες να απαντούν ψέματα σε ερωτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, grgz είπε

Το Νέφτιξ χτύπησε την πειρατεία, σημεία των καιρών. 

Το Netflix ΘΑ χτύπαγε την πειρατεία αν:

1. Το κάθε στούντιο δεν ήταν greedy και δεν άνοιγε δική του streaming υπηρεσία

2. Τα στούντιο έδιναν τις ταινίες τους στο Netflix αμέσως μετά το τέλος των προβολών στο σινεμά

3. Η βιβλιοθήκη του ήταν διαθέσιμη παγκοσμίως χωρίς καμία παραλλαγή

Το Netflix βγάζει ένα σωρό σκουπίδια και μετρημένες καλές παραγωγές, δεν έχει σχεδόν ποτέ κάτι που θέλω να ψάξω να δω και βγάζει αποτελέσματα "παρόμοια με αυτό". Ενοχλητικό σπαμ στο email για να γυρίσεις πίσω στην κωλουπηρεσία του και οι ταινίες που βγαίνουν σήμερα είναι εκεί μετά από 2 χρόνια και αν.

Ας είχε 30 ευρώ τον μήνα αρκεί να ήταν όπως περιέγραψα πιο πάνω.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gippas είπε

Η Βουλγαρία είναι στην ΕΕ. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά στη νομοθεσία ανταγωνισμού της ΕΕ ανάμεσα στις χώρες που είναι στο Ευρώ και σε αυτές που δεν είναι. Δηλαδή όσο μπορείς να πάρεις Δανέζικο πακέτο άλλο τόσο μπορείς να πάρεις Βουλγάρικο.

Μπερδεύεσαι. Για ευρώ μίλησα όχι για ΕΕ.

Η Βουλγαρία έχει λεβ και μπορούν να το πουλάνε το netflix στα 20 λεβ δηλαδή στα 10 ευρώ το πλήρες πακέτο.

ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙ ΣΤΑ 15 ΕΥΡΩ.

Για ένα απλούστατο λόγο, πρέπει να υπάρχει κοινή τιμή σε όλες τις χώρες του ευρώ, γιατί οι υπόλοιποι θα μπορούν να κάνουν εύκολα τη σύγκριση της διαφοράς της τιμής και θα παίρνουν το βουλγάρικο ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

Με το λεβ δεν μπορούν να κάνουν εύκολα τη σύγκριση της τιμής με τη δική τους που είναι σε ευρώ.

Χαζοί είναι να πάρουν το τοπικό τους με τη γενική πανευρωπαϊκή τιμή που είναι 5 ευρώ παραπάνω;

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι σε αυτό που γράφω ρώτησε με να τα εξηγήσω καλύτερα.

5 ώρες πριν, dimkord είπε

Αν δεν ειχες ευρω, μετα απο μια οικονομικη κριση που περναμε, συν την καταστροφη της οικονομιας απο τον κορονοϊο, μια συνδρομη νετφλιξ θα ειχε κανενα τρισεκατομμυριο δραχμες και ο μισθος σου θα ηταν κουπονια για τροφιμα

Προσωπικά δεν με αγγίζει καμία κρίση με τα εισοδήματα που έχω, αλλά δεν μίλησα για μένα.

Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν μπορεί να πει όχι σε αυτό που λες αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι με το ευρώ σε κάποια πράγματα που χωρίς αυτό θα τα παίρναμε σε άλλη τιμή τα παίρνουμε τόσα στη "κοινή" για όλη την ΕΕ.

Σε πολλά προϊόντα αυτό μας ωφελεί, σε κάποια άλλα δεν μας ωφελεί.

Στα προϊόντα στα οποία αναφέρεται το άρθρο δεν μας ωφελεί καθόλου όμως.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...