Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sheik είπε

Παιδια φετος λογω του οτι περυσι το ποσο δεν καλυφθηκε για μερικα ευρω, δεν πηρα προκαταβολη τον Δεκεμβριο. Κανένα θεμα με αυτο. Εχω ηδη προσθεσει 3 παραστατικα, για να μπουν χρηματα στην επομενη δοση που λογικα θα ειναι τον Φλεβαρη θα πρεπει να κανω Υποβολη οριστικη και αργοτερα να κανω τροποποιητικες ή τα αφηνω σαν Προσωρινα αποθηκευμενα; Θα εκκαθαριστουν δηλαδη αυτα που εχω περασει και ειναι σε προσωρινη κατασταση ή εκκαθαριζονται μονο οταν κανεις οριστικη υποβολη;

Κάνεις οριστική υποβολή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση ….βαζουμε μόνο το συνολικό ποσό του λογαριασμού στην πλατφόρμα;

Δηλαδη βγαίνει ένας λογαριασμός -10 ευρώ λόγο δώρου (50 ευρώ ) δεν βάζεις 40 ευρώ στην πλατφόρμα ;

Ασχετο αν τον πληρώσει η εταιρία μέσω του δώρου εσυ δεν το έχεις χρεωθεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, alexiskara είπε

Ερώτηση ….βαζουμε μόνο το συνολικό ποσό του λογαριασμού στην πλατφόρμα;

Δηλαδη βγαίνει ένας λογαριασμός -10 ευρώ λόγο δώρου (50 ευρώ ) δεν βάζεις 40 ευρώ στην πλατφόρμα ;

Ασχετο αν τον πληρώσει η εταιρία μέσω του δώρου εσυ δεν το έχεις χρεωθεί;

Αν ήταν δικιά μου η αίτηση θα έβαζα πάγια+κόστος ενέργειας+ρυθμιζόμενες+τέλη+ΦΠΑ για την περίοδο 1/10/2024 και μετά, χωρίς δώρα/εγγυήσεις/προηγούμενες οφειλές. Και θα το έκανα μόνο στους εκκαθαριστικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ανεβαζω Παραστατικο επιδοματος θερμανσης για πρωτη φορα ....(μεχρι περσι σαν διαχειριστης οικοδομης πετρελαιου ολα αυτοματα γινοταν απο το συστημα)

 

Ερωτηση: 

ποιου ΑΦΜ δηλωνω στο αντιστοιχο κουτακι??  :  H ΔΕΗ ειναι η εταιρεια μου!

 

 

9. Τι θα πρέπει να κάνω ώστε να διασταυρωθεί η απόδειξη αγοράς όταν το είδος του καυσίμου θέρμανσης είναι κάποιο από τα λοιπά καύσιμα, εκτός του πετρελαίου θέρμανσης;

Θα πρέπει απλά να καταχωρίσετε στην εφαρμογή ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΥ τις αγορές σας. Τα στοιχεία που απαιτούνται είναι:

• ο αριθμός της απόδειξης αγοράς ειδών καυσίμων

• το ποσό/αξία της συναλλαγής

• ο ΑΦΜ της επιχείρησης-πωλήτριας των ειδών καυσίμων θέρμανσης

• η επωνυμία της επιχείρησης-πωλήτριας των ειδών καυσίμων θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 7:38 ΠΜ, lacta13 είπε

καλημερα,ξερουμε ποτε θα ξανανοιξει η πλατφορμα για το επιδομα πετρελαιου ξανα;

Δυσκολο για εφετος.. Εχει ληξει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PedroG το ΑΦΜ της ΔΕΗ... το γράφει ψηλά στο λογαριασμό, πάνω από το λογότυπο.

Επίσης πρόσεξε... στο pdf έχει 2 αριθμούς. Αριθμό λογαριασμού και Αριθμό παραστατικού. Στη πλατφόρμα καταχωρείς τον αριθμό παραστατικού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 7:38 ΠΜ, lacta13 είπε

καλημερα,ξερουμε ποτε θα ξανανοιξει η πλατφορμα για το επιδομα πετρελαιου ξανα;

Αφήνω αυτά. Πέρυσι είχε ξανανοίξει. Ας ελπίσουμε... (γιατί κάπου άκουσα, για πρώτη φορά..., ότι είναι και στενά τα δημοσιονομικα περιθώρια...🤬

https://www.taxheaven.gr/news/66224/pofee-aithma-gia-epanaleitoyrgia-ths-platformas-aithshs-gia-to-epidoma-oermanshs

και (αν και δεν το θεωρώ αξιόπιστο) 

https://www.enaklik.com/l/epidoma-thermansis-pote-anoigei-xana-i-mythermansi-gia-petrelaio-fysiko-aerio-k-l-p-gia-nea-aitisi/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 1:35 ΠΜ, doomnx είπε

 Και θα το έκανα μόνο στους εκκαθαριστικούς.

Παντως σε μενα για ΦΑ ολοι οι λογαριασμοι μεχρι τωρα ¨εκκαθαριστικος¨ λεει πανω..Να υποθεσω εχει να κανει με το αν ο μετρητης ειναι αναλογικος ή πιο νεος -ψηφιακος με τηλεμετρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

@PedroG το ΑΦΜ της ΔΕΗ... το γράφει ψηλά στο λογαριασμό, πάνω από το λογότυπο.

Επίσης πρόσεξε... στο pdf έχει 2 αριθμούς. Αριθμό λογαριασμού και Αριθμό παραστατικού. Στη πλατφόρμα καταχωρείς τον αριθμό παραστατικού.

και που θα βρω το ΑΦΜ ΔΕΗ???? ειναι τυπωμενο πανω στο λογαριασμο του Φ.Α. το εχει χρησιμοποιησει καποιος παιδες 100% που εχει ζητησει επιδοαμα Φυσικου αεριου απο Παροχο οπως ΔΕΗ??? ειναι σιγουρο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, PedroG είπε

και που θα βρω το ΑΦΜ ΔΕΗ???? ειναι τυπωμενο πανω στο λογαριασμο του Φ.Α. το εχει χρησιμοποιησει καποιος παιδες 100% που εχει ζητησει επιδοαμα Φυσικου αεριου απο Παροχο οπως ΔΕΗ??? ειναι σιγουρο???

Αυτό που γράφει κάτω από το λογότυπο της είναι σωστά , το έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα και πέρσυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, scarface5323 είπε

Αυτό που γράφει κάτω από το λογότυπο της είναι σωστά , το έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα και πέρσυ

ΔΕΗ ΑΕ

Χαλκονδυλη 30, 10432 Αθηνα 

090000045 ΔΟΥ ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ

 

Ευχαριστω τα μαλα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα κανονικα αιτηση για επιδομα θερμανσης οπως και το 2022....

Το 2022 το πηρα κανονικα ολο μαζι αρχες χειμωνα καπου 260-270€ αν θυμαμαι καλα.

Φετος ενω εκανα αιτηση δεν

πηρα καθολου με την διαφορά οτι φετος δεν περασα το τιμολογιο του καλοκαιριου(Αν φταιει αυτο...)

Τωρα τελος Φεβρουαριου θα πληρωθω κανονικα ολο το ποσο;;;

Επεξ/σία από Gkats16819
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω υποβάλει αίτηση για την το επίδομα θέρμανσης, έχει εγκριθεί η πληρωμή, αλλά χρήματα δεν έχουν μπει ακόμα, ούτε η προκαταβολή, ούτε η πρώτη η δόση, έχω υποβάλει δύο παραστατικά μέχρι τώρα, και η αίτηση έχει οριστικοποιηθεί, μήπως μπουν τέλος του μήνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dina85 είπε

Καλημέρα, έχω υποβάλει αίτηση για την το επίδομα θέρμανσης, έχει εγκριθεί η πληρωμή, αλλά χρήματα δεν έχουν μπει ακόμα, ούτε η προκαταβολή, ούτε η πρώτη η δόση, έχω υποβάλει δύο παραστατικά μέχρι τώρα, και η αίτηση έχει οριστικοποιηθεί, μήπως μπουν τέλος του μήνα; 

Τέλος του μήνα είναι η επόμενη πληρωμή. Κοίτα να έχεις κάνει οριστική υποβολή των παραστατικών έως 15/2.Προκαταβολη έπαιρνες εάν είχες κάνει και πέρσι και δεν είχες κάποιο υπόλοιπο κατανάλωσης από πέρσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...