Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μεγαλη προσοχη με πηρε ενα λαμογιο προχτες τηλεφωνο με ζητησε ονομαστικα και υποδυοταν δηθεν τον νεο υπαλληλο απο το λογιστικο γραφειο με το οποιο συνεργαζομαι μου ειπε οτι εχει εγκριθει επιστροφη για επιδομα θερμανσης 400κατι ευρω και ηθελε να μπω στο e banking.....ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, takoulou said:

δε θα επρεπε στο λογαριασμο ομως να μου το εγραφε καπου. - 70 ευρω παραδειγμα απο τοεπιδομα θερμανσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adok13 είπε

δε θα επρεπε στο λογαριασμο ομως να μου το εγραφε καπου. - 70 ευρω παραδειγμα απο τοεπιδομα θερμανσης?

Τα χρήματα αφορούν απευθείας έκπτωση στον εκκαθαριστικό λογαριασμό ρεύματος, ο οποίος εκδίδεται από τον εκάστοτε προμηθευτή και όχι πίστωση σε τραπεζικό λογαριασμό

 

https://www.powergame.gr/green-power/573933/epidoma-thermansis-sto-revma-i-platforma-oi-dikaiouchoi-oi-prothesmies/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σύστημα καταχωρούμε τα παραστατικά μέχρι 31/3.
Αν ο πάροχος δεν βγάλει μέχρι 31/3 αλλά κάτι άλλο τι γίνεται;

Πέρσι η ΔΕΗ (Φ. αέριο) μου είχε βγάλει τέλη Απριλίου παραστατικό για την περίοδο 11/02/2023 - 06/04/2023.

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά πρέπει να έφαγε άκυρο αυτό το παραστατικό από το Mythermansi.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Στο σύστημα καταχωρούμε τα παραστατικά μέχρι 31/3.
Αν ο πάροχος δεν βγάλει μέχρι 31/3 αλλά κάτι άλλο τι γίνεται;

Πέρσι η ΔΕΗ (Φ. αέριο) μου είχε βγάλει τέλη Απριλίου παραστατικό για την περίοδο 11/02/2023 - 06/04/2023.

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά πρέπει να έφαγε άκυρο αυτό το παραστατικό από το Mythermansi.

 

Για φυσικό αέριο καταθέτεις παραστατικά έως 15/7 με ημερομηνία έκδοσης έως και 31/6. Για περίοδο κατανάλωσης έως 31/3.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν οι πιστώσεις για πετρέλαιο γίνονται συγκεκριμένες ημερομηνίες ή σε διαφορετικές ανάλογα με την υποβολή του τιμολογίου  από τα πρατήρια;

Προς το παρόν μου εμφανίζει αυτό με πληρωμή στις 20/2/2024 , αλλά δεν μπήκε τίποτα ακόμη.

Spoiler

oil.JPG.96f6b973e399c854a2fdeb40d7074ef5.JPG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2024 στις 11:29 ΠΜ, Kaboomzer είπε

Ξέρουμε αν οι πιστώσεις για πετρέλαιο γίνονται συγκεκριμένες ημερομηνίες ή σε διαφορετικές ανάλογα με την υποβολή του τιμολογίου  από τα πρατήρια;

Άρθρο 5

Αναφορά σε κείμενο

Ειδικότερα:

α) Το ποσό επιδόματος θέρμανσης καταβάλλεται, σε τρεις (3) δόσεις ως εξής:

αα) Έως την 22η Δεκεμβρίου 2023 για την προκαταβολή της παρ. 2 του άρθρου 4 και το σύνολο των αγορών, που θα τιμολογηθούν έως την 30ή Νοεμβρίου 2023, εφόσον αυτές αντιστοιχούν σε επίδομα που υπερβαίνει το ποσό της προκαταβολής και υπό την προϋπόθεση καταχώρισης των απαιτούμενων στοιχείων έως και την 8η Δεκεμβρίου 2023.

αβ) Έως την 29η Φεβρουαρίου 2024 για το σύνολο των αγορών που θα τιμολογηθούν έως την 31η Ιανουαρίου 2024 και υπό την προϋπόθεση καταχώρισης των απαιτούμενων στοιχείων έως και την 15η Φεβρουαρίου 2024.

αγ) Έως την 30η Απριλίου 2024 για το σύνολο των αγορών που θα τιμολογηθούν έως την 31η Μαρτίου 2024 και υπό την προϋπόθεση καταχώρισης των απαιτούμενων στοιχείων έως και την 15η Απριλίου 2024.

Μην ανησυχείς, θα κατατεθούν στις 29/02 ή νωρίτερα.

Επεξ/σία από kkaragki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2024 στις 4:11 ΜΜ, czarjuly είπε

παιδια μεγαλη προσοχη με πηρε ενα λαμογιο προχτες τηλεφωνο με ζητησε ονομαστικα και υποδυοταν δηθεν τον νεο υπαλληλο απο το λογιστικο γραφειο με το οποιο συνεργαζομαι μου ειπε οτι εχει εγκριθει επιστροφη για επιδομα θερμανσης 400κατι ευρω και ηθελε να μπω στο e banking.....ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Καλημέρα. Ακριβώς ίδια περίπτωση...

Αν και off topic, προσπαθώ να δω μήπως διέρρευσαν τα στοιχεία μου από κάπου τις τελευταίες μέρες γιατί ξαφνικά άρχισα να δέχομαι αρκετά τέτοια τηλεφωνήματα. Ήξεραν όνομα, τηλέφωνο, διέυθυνση. Μήπως έκανες κάποια αγορά με παράδοση στο σπίτι από κάποιο κατάστημα, εγκατάσταση οικιακού έξοπλισμού από κάποιο συνεργάτη καταστήματος ή κάτι παρόμοιο? Αν θες πες σε πμ για να μην αναφέρουμε ονόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Για παραστατικο ΦΑ που εχει περαστει σαν 2η τροποποιητικη οριστικοποιημενη, μπορει να γινει διορθωση; Εκει που λεει ¨επιλογες¨ δεν φαινεται να γινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Καλησπερα.Για παραστατικο ΦΑ που εχει περαστει σαν 2η τροποποιητικη οριστικοποιημενη, μπορει να γινει διορθωση; Εκει που λεει ¨επιλογες¨ δεν φαινεται να γινεται..

Εάν ήταν έως 31/1 και περάστηκε τώρα στην εκκαθάριση και πληρωμή που έγινε όχι δεν αλλάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7tasos7 είπε

Εάν ήταν έως 31/1 και περάστηκε τώρα στην εκκαθάριση και πληρωμή που έγινε όχι δεν αλλάζει. 

21/02 ειναι το παραστατικο και δεν περαστηκε στην εκκαθαριση τελος του μηνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

21/02 ειναι το παραστατικο και δεν περαστηκε στην εκκαθαριση τελος του μηνα..

Εάν δεν κάνω λάθος κάνεις τροποποιητικη και μπορείς να το διορθώσεις μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα στην σελίδα του επιδόματος θέρμανσης: 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ IBAN: ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. ή ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα; Πέρυσι είχα κάνει ακριβώς την ίδια διαδικασία και πληρώθηκα κανονικά. Που μπορώ να απευθυνθώ γνωρίζει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Karoumpalo είπε

Καλησπέρα παιδιά, μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα στην σελίδα του επιδόματος θέρμανσης: 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ IBAN: ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. ή ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα; Πέρυσι είχα κάνει ακριβώς την ίδια διαδικασία και πληρώθηκα κανονικά. Που μπορώ να απευθυνθώ γνωρίζει κάποιος;

Η λογική λέει πως δεν είσαι πρώτο όνομα στον λογαριασμό που έχεις δηλώσει να μπει το iban. Τσέκαρε και το βίντεο μήπως είναι το θέμα που λέει με τον συζηγο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...