Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση αν ξέρει κάποιος.

'Εχω πάρει την προκαταβολή για το επίδομα θέρμανσης αλλά λογο του οτι εχει περισέψει αρκετό από πέρυσι, δεν έχω βάλει ακόμα πετρέλαιο.

Μέχρι πότε ειναι η προθεσμία για να βάλω πετρέλαιο ώστε να μην χρειαστεί να επιστρέψω την προκαταβολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RedMike7 είπε

Ερώτηση αν ξέρει κάποιος.

'Εχω πάρει την προκαταβολή για το επίδομα θέρμανσης αλλά λογο του οτι εχει περισέψει αρκετό από πέρυσι, δεν έχω βάλει ακόμα πετρέλαιο.

Μέχρι πότε ειναι η προθεσμία για να βάλω πετρέλαιο ώστε να μην χρειαστεί να επιστρέψω την προκαταβολή;

Έως 31/3 είναι το επίδομα θέρμανσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το επίδομα θέρμανσης με ρεύμα, πέραν της αρχικής αίτησης πρέπει να γίνει και επιπλέον αίτηση όπου δηλώνουμε ποιος είναι ο προμηθευτής κλπ; Κάτι τέτοια κουλά διάβασα κάπου. Ισχύει αυτό ή απλά περιμένουμε να φανούν τα λεφτά στον λογαριασμό; Τι γίνεται αν στο ενδιάμεσο αλλάξαμε προμηθευτή και άλλαξε ο αριθμός παροχής; Έχει λάβει κανείς το επίδομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, doomnx είπε

Για το επίδομα θέρμανσης με ρεύμα, πέραν της αρχικής αίτησης πρέπει να γίνει και επιπλέον αίτηση όπου δηλώνουμε ποιος είναι ο προμηθευτής κλπ; Κάτι τέτοια κουλά διάβασα κάπου. Ισχύει αυτό ή απλά περιμένουμε να φανούν τα λεφτά στον λογαριασμό; Τι γίνεται αν στο ενδιάμεσο αλλάξαμε προμηθευτή και άλλαξε ο αριθμός παροχής; Έχει λάβει κανείς το επίδομα;

Χωρίς να ξέρω υποθέτω πως θα τελειώσει το 3μηνο εως 31/3 και μετά θα αποδίδεται αναλογικά και σε όποιον παροχο ήσουνα αυτό το 3 μηνο. Αλλά όλα αυτά υποθετικά τα λέω. Για άλλη αίτηση δεν έχω πάρει είδηση τίποτα και δεν νομίζω να ισχύει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Για το επίδομα θέρμανσης με ρεύμα, πέραν της αρχικής αίτησης πρέπει να γίνει και επιπλέον αίτηση όπου δηλώνουμε ποιος είναι ο προμηθευτής κλπ; Κάτι τέτοια κουλά διάβασα κάπου. Ισχύει αυτό ή απλά περιμένουμε να φανούν τα λεφτά στον λογαριασμό; Τι γίνεται αν στο ενδιάμεσο αλλάξαμε προμηθευτή και άλλαξε ο αριθμός παροχής; Έχει λάβει κανείς το επίδομα;

Έχω την εντύπωση πως όταν κάναμε την αίτηση για το επίδομα ρεύματος στο πεδίο που συμπληρωσαμε τον αριθμό παροχής δεν βάλαμε τα 2 τελευταία ψηφία. Επομένως και να αλλάξουν αυτά λόγω αλλαγής παρόχου, δεν επηρεάζει το επίδομα. 

Εκτός αν θυμάμαι λάθος.... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, doomnx είπε

Για το επίδομα θέρμανσης με ρεύμα, πέραν της αρχικής αίτησης πρέπει να γίνει και επιπλέον αίτηση όπου δηλώνουμε ποιος είναι ο προμηθευτής κλπ; Κάτι τέτοια κουλά διάβασα κάπου. Ισχύει αυτό ή απλά περιμένουμε να φανούν τα λεφτά στον λογαριασμό; Τι γίνεται αν στο ενδιάμεσο αλλάξαμε προμηθευτή και άλλαξε ο αριθμός παροχής; Έχει λάβει κανείς το επίδομα;

οχι δεν χρειαζεται επιπλεον αιτηση.το επιδομα θα υπολογιστει τελος μαρτιου και θα δοθει συνολικα για το τριμηνο στον επομενο μηνιαιο λογαριασμο σαν εκπτωση.το επιβεβαιωσα μεσω καταστηματος δεη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους...εγώ ήταν να πληρωθώ 29 Φεβρουαρίου επιδομα θέρμανσης και μου λέει ο λογιστής έχω πρόβλημα με το ws ...ξέρει κάποιος τι ει αι και γιατί δεν πληρώνομαι???ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ntinosr8 είπε

Καλησπέρα σε όλους...εγώ ήταν να πληρωθώ 29 Φεβρουαρίου επιδομα θέρμανσης και μου λέει ο λογιστής έχω πρόβλημα με το ws ...ξέρει κάποιος τι ει αι και γιατί δεν πληρώνομαι???ευχαριστώ

Τι προβλημα με το ws....  Τι ειναι αυτο που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 3:47 ΜΜ, ntinosr8 είπε

Καλησπέρα σε όλους...εγώ ήταν να πληρωθώ 29 Φεβρουαρίου επιδομα θέρμανσης και μου λέει ο λογιστής έχω πρόβλημα με το ws ...ξέρει κάποιος τι ει αι και γιατί δεν πληρώνομαι???ευχαριστώ

⬇⬇⬇

Στις 29/2/2024 στις 12:52 ΜΜ, Karoumpalo είπε

Καλησπέρα παιδιά, μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα στην σελίδα του επιδόματος θέρμανσης: 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ IBAN: ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. ή ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα; Πέρυσι είχα κάνει ακριβώς την ίδια διαδικασία και πληρώθηκα κανονικά. Που μπορώ να απευθυνθώ γνωρίζει κάποιος;

 

Στις 29/2/2024 στις 5:12 ΜΜ, 7tasos7 είπε

Η λογική λέει πως δεν είσαι πρώτο όνομα στον λογαριασμό που έχεις δηλώσει να μπει το iban. Τσέκαρε και το βίντεο μήπως είναι το θέμα που λέει με τον συζυγο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Καλησπέρα...

Παντρεμένο ζευγάρι έκανε αίτηση για επίδομα θέρμανσης στις 07/12/2023,  η οποία έγινε αποδεκτή.

Την αίτηση την έκανε η γυνάικα, και δικαούχος ειναι ο άντρας.

Αγόρασαν πετρέλαιο στις 19/12/2023. Το παραστατικό κόπηκε στο όνομα του άντρα, με το δικό του ΑΦΜ.

Στο myΘέρμανση (του άντρα), στο λινκ https://www1.aade.gr/gsisapps/oilbft/protected/displayPaymentsDetails.htm λέει:

Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2023 - 2024

Το ίδιο αναγράφεται και στο myΘέρμανση της γυναίκας.

Τι λέτε να παίζει?

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Γιωργος356
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Γιωργος356 said:


Καλησπέρα...

Παντρεμένο ζευγάρι, έκανε αίτηση για επίδομα θέρμανσης στις 07/12/2023,  η οποία έγινε αποδεκτή.

Την αίτηση την έκανε η γυνάικα, και δικαούχος ειναι ο άντρας.

Αγόρασαν πετρέλαιο στις 19/12/2023. Το παραστατικό κόπηκε στο όνομα του άντρα, με το δικό του ΑΦΜ.

Στο myΘέρμανση (του άντρα), στο λινκ https://www1.aade.gr/gsisapps/oilbft/protected/displayPaymentsDetails.htm λέει:

Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2023 - 2024

Το ίδιο αναγράφεται και στο myΘέρμανση της γυνάικας.

Τι λέτε να παίζει?

Ευχαριστώ!

image.png.09b90c81ad619e7e2d977a42cb05fccb.png

Δύσκολα τα πράγματα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2024 στις 10:18 ΠΜ, megapaixtaras είπε

οχι δεν χρειαζεται επιπλεον αιτηση.το επιδομα θα υπολογιστει τελος μαρτιου και θα δοθει συνολικα για το τριμηνο στον επομενο μηνιαιο λογαριασμο σαν εκπτωση.το επιβεβαιωσα μεσω καταστηματος δεη.

Εγώ δικαιούμαι περίπου 50 Ευρώ/μήνα έκπτωση. Οπότε στον λογαριασμό τέλος Μαρτίου θα έχω έκπτωση 150Ευρώ? ΚΑι εαν ο λογαριασμός μου είναι 100Ευρώ πως θα πάρω τα υπόλοιπα 50 πίσω?. Τον επόμενο μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...