Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Με πήρανε τώρα τηλ απ'την ααδε και μου είπανε να βάλω 'το πόσο που θεωρώ σωστό'. Ο,τι κατάλαβες, κατάλαβα.

Με αυτες τις πληροφοριες λοιπον θα βαλω κι εγω το ποσο μειον το δωρο 120 ευρω που αναμενω κι ολα καλα😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, ekrepali είπε

Με πήρανε τώρα τηλ απ'την ααδε και μου είπανε να βάλω 'το ποσό που θεωρώ σωστό'. Ο,τι κατάλαβες, κατάλαβα.

Σου είπα ο,τι δηλώσεις θα πάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Έκανα αίτηση επιδόματος τον Νοέμβριο.  Χρήματα δεν μπήκαν.  Πήρα τηλέφωνο την εταιρεία διαχείρισης της πολυκατοικίας και μου είπε ότι μάλλον δεν συμπλήρωσα σωστά την αίτηση(αριθμό παροχής κλπ).

Μα η αίτηση δεν είχε να συμπληρώσεις τίποτα τέτοιο και όπως φαίνεται από το μήνυμα οι κινήσεις πρέπει να γίνουν από τους διαχειριστές.

Τι κάνω ?

Ευχαριστώ ρε παιδιά 

Screenshot_20240324_225408_Chrome.jpg

Screenshot_20240324_225500_Gmail.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! έχω ατομικό φυσικό αέριο. Οι οι μετρήσεις είναι δίμηνες και οι λογαριασμοί έρχονται δίμηνοι. Μέτρηση και λογαριασμό είχα αρχές Μαρτίου. Πράγμα που σημαίνει οτι η επόμενη μέτρηση θα είναι αρχές Μαίου και θα περιλαμβάνει Μάρτιο και Απρίλιο 2024. Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορώ να δηλώσω στο mythermansi αυτόν τον λογαριασμό? Καθώς θα περιλαμβάνει εκτός Μαρτίου. Δεν μπορώ να δώσω στην περιοχή μου εγώ μετρήσεις και είναι αναλογικός ο μετρητής. Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν συμπληρώσω το 2πλασιο της επιδότησης τι γίνεται; Ζητάνε τα χρήματα πίσω ή αφαιρούν τη διαφορά (προκαταβολή μείον μισό του συνόλου λογαριασμών που συμπλήρωσα) από την προκαταβολή του χρόνου όπως διάβασα εδώ σε προηγούμενη ανάρτηση; Αν διαβάζω καλά στο ΦΕΚ όταν δεν συμπλήρωσες έναν χρόνο το 2πλασιο δεν παίρνεις τον επόμενο προκαταβολή.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, johnnys77777 said:

Καλησπέρα, 

Έκανα αίτηση επιδόματος τον Νοέμβριο.  Χρήματα δεν μπήκαν.  Πήρα τηλέφωνο την εταιρεία διαχείρισης της πολυκατοικίας και μου είπε ότι μάλλον δεν συμπλήρωσα σωστά την αίτηση(αριθμό παροχής κλπ).

Μα η αίτηση δεν είχε να συμπληρώσεις τίποτα τέτοιο και όπως φαίνεται από το μήνυμα οι κινήσεις πρέπει να γίνουν από τους διαχειριστές.

Τι κάνω ?

Ευχαριστώ ρε παιδιά 

Screenshot_20240324_225408_Chrome.jpg

 

Κάνε κλικ στο κουμπάκι PDF και βεβαιώσου ότι είναι σωστά τα στοιχεία.

Ο αριθμός ΑΦΜ στομ οποίο έχει υποβληθεί η αίτηση, είναι ίδιος με το ΑΦΜ της παροχής ρεύματος;

Ο αριθμός διαμερίσματος έχει συμπληρωθεί σωστά;

Η περαιτέρω διαδικασία δε ξέρω πως γίνεται για τα κοινόχρηστα.

 

10 hours ago, tzitzikas2 said:

Καλημέρα! έχω ατομικό φυσικό αέριο. Οι οι μετρήσεις είναι δίμηνες και οι λογαριασμοί έρχονται δίμηνοι. Μέτρηση και λογαριασμό είχα αρχές Μαρτίου. Πράγμα που σημαίνει οτι η επόμενη μέτρηση θα είναι αρχές Μαίου και θα περιλαμβάνει Μάρτιο και Απρίλιο 2024. Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορώ να δηλώσω στο mythermansi αυτόν τον λογαριασμό? Καθώς θα περιλαμβάνει εκτός Μαρτίου. Δεν μπορώ να δώσω στην περιοχή μου εγώ μετρήσεις και είναι αναλογικός ο μετρητής. Ευχαριστώ!!

Το απαντήσαμε τη περασμένη βδομάδα... πριν 2 χρόνια εμένα είχε δεχτεί λογαριασμό που περιείχε και κατανάλωση Σεπτεμβρίου. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, τότε δε θα έχεις πρόβλημα... αλλά δε σε παίρνω και στο λαιμό μου.

1 hour ago, Tony316 said:

Αν δεν συμπληρώσω το 2πλασιο της επιδότησης τι γίνεται; Ζητάνε τα χρήματα πίσω ή αφαιρούν τη διαφορά (προκαταβολή μείον μισό του συνόλου λογαριασμών που συμπλήρωσα) από την προκαταβολή του χρόνου όπως διάβασα εδώ σε προηγούμενη ανάρτηση; Αν διαβάζω καλά στο ΦΕΚ όταν δεν συμπλήρωσες έναν χρόνο το 2πλασιο δεν παίρνεις τον επόμενο προκαταβολή.

Αν έχεις πάρει πχ 200ευρώ επίδομα κι εσύ ανεβάσεις 380ευρώ λογαριασμούς αντί για 400ευρώ.

Τότε για το 20άρικο που υπολείπεται, επιστρέψεις 10ευρώ (έρχεται ραβασάκι απ'την εφορία στις οφειλές εκτός ρύθμισης). Επίσης του χρόνου θα έχεις προκαταβολή 190 ευρώ αντί για 200.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/03/2024 at 10:18, megapaixtaras said:

οχι δεν χρειαζεται επιπλεον αιτηση.το επιδομα θα υπολογιστει τελος μαρτιου και θα δοθει συνολικα για το τριμηνο στον επομενο μηνιαιο λογαριασμο σαν εκπτωση.το επιβεβαιωσα μεσω καταστηματος δεη.

Δηλαδή σε όποιον πάροχο και να είμασταν θα μπει απλά στον επόμενο λογαριασμό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικα ναι.,μπορει μαρτιου ,μπορει απριλιου,δεν γνωριζουν.αν δεν μπει παντως στου μαρτιου εγω θα ξαναρωτησω,

Επεξ/σία από megapaixtaras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ρωτάω εδώ γιατί μπορεί και κάποιος άλλος να έχει το ίδιο πρόβλημα.

Είμαι σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία με κοινή παροχή ΦΑ και χρονοχρέωση. Προσπαθώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα για Φυσικό Αέριο, αλλά έχουμε το εξής πρόβλημα στη δικιά μας πολυκατοικία.

Έχω 3 λογαριασμούς ΦΑ για όλη την πολυκατοικία πχ. 100€ ο πρώτος 150€ ο δεύτερος και 200€ ο τρίτος. Αλλά η κατανάλωση στα κοινόχρηστα δεν επιμερίζεται με το μήνα απλά τώρα το Μάρτιο έβγαλε ένα έξτρα κοινόχρηστο με ένδειξη ΦΑ 2023 όπου είναι όλη η κατανάλωση αυτής της περιόδου και μου αντιστοιχούν πχ. 60€.

Στο σύστημα ο κάθε λογαριασμός ΦΑ πρέπει να αντιστοιχίζετε και σε μία απόδειξη κοινοχρήστων με το επιμερισμένο κόστος. Τώρα στην περίπτωση μου που είναι 3 προς 1, πια είναι η λύση; Δεν μπορώ να βάλω όλους τους λογαριασμούς μαζεμένους γιατί ζητάει αριθμούς παραστατικών. Ούτε μπορώ να "σπάσω" αυθαίρετα τα κοινόχρηστα σε 3 κομμάτια γιατί ζητάει αριθμούς αποδείξεων κοινοχρήστων.

Δεν μπορεί να μην έχει συναντήσει κανείς κάτι αντίστοιχο. Τι κάνουμε σ αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 11:34 ΠΜ, kavadias είπε

Λοιπόν ρωτάω εδώ γιατί μπορεί και κάποιος άλλος να έχει το ίδιο πρόβλημα.

Είμαι σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία με κοινή παροχή ΦΑ και χρονοχρέωση. Προσπαθώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα για Φυσικό Αέριο, αλλά έχουμε το εξής πρόβλημα στη δικιά μας πολυκατοικία.

Έχω 3 λογαριασμούς ΦΑ για όλη την πολυκατοικία πχ. 100€ ο πρώτος 150€ ο δεύτερος και 200€ ο τρίτος. Αλλά η κατανάλωση στα κοινόχρηστα δεν επιμερίζεται με το μήνα απλά τώρα το Μάρτιο έβγαλε ένα έξτρα κοινόχρηστο με ένδειξη ΦΑ 2023 όπου είναι όλη η κατανάλωση αυτής της περιόδου και μου αντιστοιχούν πχ. 60€.

Στο σύστημα ο κάθε λογαριασμός ΦΑ πρέπει να αντιστοιχίζετε και σε μία απόδειξη κοινοχρήστων με το επιμερισμένο κόστος. Τώρα στην περίπτωση μου που είναι 3 προς 1, πια είναι η λύση; Δεν μπορώ να βάλω όλους τους λογαριασμούς μαζεμένους γιατί ζητάει αριθμούς παραστατικών. Ούτε μπορώ να "σπάσω" αυθαίρετα τα κοινόχρηστα σε 3 κομμάτια γιατί ζητάει αριθμούς αποδείξεων κοινοχρήστων.

Δεν μπορεί να μην έχει συναντήσει κανείς κάτι αντίστοιχο. Τι κάνουμε σ αυτή την περίπτωση;

Καταρχήν μπορεις να το κάνεις ατομικά και όχι σαν ένοικος πολυκατοικίας. Εφόσον έχει βγάλει έξτρα κοινόχρηστο με συγκεκριμένο ποσό δηλώνεις αυτό. Εσύ θα πάρεις από τον διαχειριστή το παραστατικό του φυσικού αερίου και από εκεί θα συμπληρώσεις τα στοιχεία που λείπουν. Αρ. Παραστατικού κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επιδομα θερμανσης εχει μπει; Δεν εχω δει κατι στον λογαριασμο μου τοσο καιρο.

 

image.png.5b04e25e053a66ecac483b07f5fdb382.png

 

Λογικα θα μπει στον λογαριασμο που θα ερθει τωρα; Επισης οταν λεει μεγιστο ποσο, τι εννοει;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Το επιδομα θερμανσης εχει μπει; Δεν εχω δει κατι στον λογαριασμο μου τοσο καιρο.

 

image.png.5b04e25e053a66ecac483b07f5fdb382.png

 

Λογικα θα μπει στον λογαριασμο που θα ερθει τωρα; Επισης οταν λεει μεγιστο ποσο, τι εννοει;

Για ηλεκτρικό ρεύμα όχι ακόμα. Εννοεί πως οι κιλοβατωρες που θα κάψεις θα καλύπτουν το ποσό αυτό και αφορά κατανάλωση από 1/1-31/3. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω κάνει αίτηση για φυσικό αέριο. Διαβάζω απο την σελίδα της aade οτι: 

Ε Μέχρι πότε έχω προθεσμία καταχώρισης αποδείξεων αγοράς λοιπών
καυσίμων (εκτός του πετρελαίου θέρμανσης);

<< Ειδικά για το φυσικό αέριο και την κατανάλωση θερμικής ενέργειας μέσω
τηλεθέρμανσης η προθεσμία καταχώρησης είναι έως την 15η Ιουλίου 2024 για
παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης έως την 30η Ιουνίου 2024. >>

Μπορώ να καταχωρίσω όλα μαζί τα παραστατικά αρχές Μάϊου στο mythermansi καθώς τότε θα λάβω τον λογαριασμό που θα περιλαμβάνει τον μήνα Μάρτιο? Να μην τα ανεβάσω δηλαδή ακόμα τα 2 παραστατικά που έχω, να τα καταχωρίσω και τα 3 μαζί τότε, αρχές Μάϊου. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Εχω κάνει αίτηση για φυσικό αέριο. Διαβάζω απο την σελίδα της aade οτι: 

Ε Μέχρι πότε έχω προθεσμία καταχώρισης αποδείξεων αγοράς λοιπών
καυσίμων (εκτός του πετρελαίου θέρμανσης);

<< Ειδικά για το φυσικό αέριο και την κατανάλωση θερμικής ενέργειας μέσω
τηλεθέρμανσης η προθεσμία καταχώρησης είναι έως την 15η Ιουλίου 2024 για
παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης έως την 30η Ιουνίου 2024. >>

Μπορώ να καταχωρίσω όλα μαζί τα παραστατικά αρχές Μάϊου στο mythermansi καθώς τότε θα λάβω τον λογαριασμό που θα περιλαμβάνει τον μήνα Μάρτιο? Να μην τα ανεβάσω δηλαδή ακόμα τα 2 παραστατικά που έχω, να τα καταχωρίσω και τα 3 μαζί τότε, αρχές Μάϊου. Ευχαριστώ!

Όπως θες τα ανεβάζεις εσύ. Ναι μπορείς κανονικά. Μπορείς βέβαια και ένα ένα αυτά που έχεις και μετά τροποποιητικη και συμπληρώνεις το άλλο. Μπορείς επίσης να τα περάσεις αυτά που έχεις και να τα έχεις προσωρινά αποθηκευμένα χωρίς υποβολή και όταν συμπληρωθεί το ποσό που δικαιούσαι τα ανεβάζεις όλα μαζί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..

Μπορεί να έχει ξανά απαντηθεί..

Μπορώ να κάνω υποβολή της δήλωσης με Χ αριθμό παραστατικών (φυσικό αέριο)και μετά να βάλω και άλλο η καλύτερα να περιμένω και το τελευταίο και μια και καλή και όποτε μπουν τα χρήματα?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...