Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, Γιωργος356 said:


Καλησπέρα...

Παντρεμένο ζευγάρι έκανε αίτηση για επίδομα θέρμανσης στις 07/12/2023,  η οποία έγινε αποδεκτή.

Την αίτηση την έκανε η γυνάικα, και δικαούχος ειναι ο άντρας.

Αγόρασαν πετρέλαιο στις 19/12/2023. Το παραστατικό κόπηκε στο όνομα του άντρα, με το δικό του ΑΦΜ.

Στο myΘέρμανση (του άντρα), στο λινκ https://www1.aade.gr/gsisapps/oilbft/protected/displayPaymentsDetails.htm λέει:

Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2023 - 2024

Το ίδιο αναγράφεται και στο myΘέρμανση της γυναίκας.

Τι λέτε να παίζει?

Ευχαριστώ!

α) Έχουν κοινή φορολογική δήλωση;

β) Έχουν δηλωμένη την ίδια κύρια κατοικία;

γ) Το σπίτι είναι δικό τους ή το νοίκιασαν πρόσφατα;

δ) Σε ποιανού το ΑΦΜ είναι ο λογαριασμός ρεύματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Εγώ δικαιούμαι περίπου 50 Ευρώ/μήνα έκπτωση. Οπότε στον λογαριασμό τέλος Μαρτίου θα έχω έκπτωση 150Ευρώ? ΚΑι εαν ο λογαριασμός μου είναι 100Ευρώ πως θα πάρω τα υπόλοιπα 50 πίσω?. Τον επόμενο μήνα?

αυτο ειναι μια απορια που την εχουν πολλοι και δεν υπαρχει απαντηση,πρεπει να περιμενουμε να δουμε πως θα το αντιμετωπισουν.το πιο πιθανο ειναι να μας πουν πιστωτικο για τον επομενο λογαριασμο.

Επεξ/σία από megapaixtaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομαι σε πετρελαιο:

Για να μην χρειαστει να επιστραφει το ποσο του επιδοματος θερμανσης, πρεπει να μπει ακριβως το ιδιο ποσο ή πρεπει παραπανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, thermaikos4 είπε

Αναφερομαι σε πετρελαιο:

Για να μην χρειαστει να επιστραφει το ποσο του επιδοματος θερμανσης, πρεπει να μπει ακριβως το ιδιο ποσο ή πρεπει παραπανω;

Ότι πόσο δικαιούσαι θες χ2 παραστατικά. Πχ 150 επίδομα θες 300 πετρέλαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ekrepali είπε

α) Έχουν κοινή φορολογική δήλωση;

β) Έχουν δηλωμένη την ίδια κύρια κατοικία;

γ) Το σπίτι είναι δικό τους ή το νοίκιασαν πρόσφατα;

δ) Σε ποιανού το ΑΦΜ είναι ο λογαριασμός ρεύματος;

α) Ναι

β) Ναι

γ) Δικό τους

δ) Της γυναίκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

15 hours ago, ekrepali said:

 

δ) Σε ποιανού το ΑΦΜ είναι ο λογαριασμός ρεύματος;

 

27 minutes ago, Γιωργος356 said:

 

δ) Της γυναίκας

Ίσως έπαιξε και αυτό ρόλο.

Spoiler

4.jpg.ac042c5da206405deaabb5de54821a94.jpg

 

Καλό θα είναι η αίτηση / λογαριασμός ρεύματος / απόδειξη πετρελαίο να είναι όλα στο ίδιο όνομα / ΑΦΜ, ώστε να είμαστε 100% σίγουροι ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomnx Σχετικά μ'εκείνη τη συζήτηση που είχαμε με το Σύνολο Τρέχοντος Λογαριασμού vs Ποσό Πληρωμής, έλαβες απάντηση απ'την ΑΑΔΕ; Εγώ είχα στείλει ερώτημα τη Παρασκευή και σήμερα έλαβα απάντηση ότι το αίτημα είναι προς επεξεργασία και θα λάβω απάντηση μέσω mail ή τηλεφώνου. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό... σε άλλα 2-3 ερωτήματα στο παρελθόν, απάντησαν άμεσα στη πλατφόρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

@doomnx Σχετικά μ'εκείνη τη συζήτηση που είχαμε με το Σύνολο Τρέχοντος Λογαριασμού vs Ποσό Πληρωμής, έλαβες απάντηση απ'την ΑΑΔΕ; Εγώ είχα στείλει ερώτημα τη Παρασκευή και σήμερα έλαβα απάντηση ότι το αίτημα είναι προς επεξεργασία και θα λάβω απάντηση μέσω mail ή τηλεφώνου. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό... σε άλλα 2-3 ερωτήματα στο παρελθόν, απάντησαν άμεσα στη πλατφόρμα.

Ναι έλαβα γενικότητες, τίποτα πάνω στο ερώτημα που έθεσα για προηγούμενες χρεώσεις και δώρα. Ιδέα δεν έχουν, ό,τι δηλώνουμε το πληρωνόμαστε.

Αναφορά σε κείμενο

Αξιότιμε κύριε,

Σχετικά με το ερώτημα σας το άρθρο 4 Διαδικασία χορήγησης του επιδόματος στους δικαιούχους ΓΔΟΥ 125 30/10/2023 Για τα λοιπά καύσιμα, εκτός του πετρελαίου θέρμανσης, υποβάλλεται επιπρόσθετα ο αριθμός της απόδειξης αγοράς ειδών καυσίμων ή κατανάλωσης θερμικής ενέργειας μέσω τηλεθέρμανσης το ποσό/αξία της συναλλαγής, ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (Α.Φ.Μ.) και η επωνυμία της επιχείρησης - πωλήτριας των ειδών καυσίμων θέρμανσης ή της θερμικής ενέργειας.

Πάντα στη διάθεσή σας.

Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΚΕΦ)
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (Α.Α.Δ.Ε.)

 

 

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, doomnx said:

Ναι έλαβα γενικότητες, τίποτα πάνω στο ερώτημα που έθεσα για προηγούμενες χρεώσεις και δώρα. Ιδέα δεν έχουν, ό,τι δηλώνουμε το πληρωνόμαστε.

 

Όταν καταχωρούμε παραστατικό, μετά από πόσες μέρες βλέπουμε αν έγινε αποδεκτό το ποσό ή όχι; Ή θα γίνει η διασταύρωση μια και καλή τον Ιούλιο κι αν κάτσει στραβή θα φάμε άκυρο και δε θα μπορούμε να διορθώσουμε τα ποσά.

Είμαι κι εγώ σε δίλλημα... γιατί ήρθε ο λογαριασμός χαμηλότερα απ'ότι περίμενα. Στον 1ο εκκαθαριστικό της ΔΕΗ έχω πιστωτικό υπολοιπο 50 ευρώ από προηγούμενο λογαριασμό, συν 50 ευρώ το δώρο. Τουλάχιστον το πρώτο 50άρικο με καλύπτει αν το βάλω στο επίδομα θέρμανσης... αν δηλαδή καταχωρήσω συνολο τρέχοντος λογαριασμού αντί για το ποσό πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όταν καταχωρούμε παραστατικό, μετά από πόσες μέρες βλέπουμε αν έγινε αποδεκτό το ποσό ή όχι; Ή θα γίνει η διασταύρωση μια και καλή τον Ιούλιο κι αν κάτσει στραβή θα φάμε άκυρο και δε θα μπορούμε να διορθώσουμε τα ποσά.

Είμαι κι εγώ σε δίλλημα... γιατί ήρθε ο λογαριασμός χαμηλότερα απ'ότι περίμενα. Στον 1ο εκκαθαριστικό της ΔΕΗ έχω πιστωτικό υπολοιπο 50 ευρώ από προηγούμενο λογαριασμό, συν 50 ευρώ το δώρο. Τουλάχιστον το πρώτο 50άρικο με καλύπτει αν το βάλω στο επίδομα θέρμανσης... αν δηλαδή καταχωρήσω συνολο τρέχοντος λογαριασμού αντί για το ποσό πληρωμής.

Παιδί μου στην επόμενη πληρωμή τα πληρώνεσαι, ποια διασταύρωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, doomnx said:

Παιδί μου στην επόμενη πληρωμή τα πληρώνεσαι, ποια διασταύρωση...

Έχω ήδη πληρωθεί 199.50 προκαταβολή (μέγιστο επίδομα). H διασταύρωση γίνεται το καλοκαίρι, κι αν έχεις ανεβάσει πχ λάθος παραστατικά... θα πρέπει να επιστρέψεις πίσω το επίδομα.Δες για παράδειγμα το περσινό... πας στην αίτηση φυσικού αερίου, επιλέγεις έτος, και πατάς κάτω το link των παραστατικών.

Spoiler

 

1.jpg.c2d54c631ad939159ae5c00c73d4d781.jpg

 

 

2.jpg.d055ad7b71e19ecd36d4fefb8fda3237.jpg

Στον πίνακα εμφανίζει τα μισά ποσά από αυτά που έχουμε καταχωρήσει... δηλαδή αυτά που δικαιούμαστε για το επίδομα. Στην 3η γραμμή γράφει 103.97 αντί για 132.6 που είναι το μισό του λογαριασμού, γιατί συμπληρώθηκε το μέγιστο ποσό επιδόματος 199.50.

Δεξια γράφει σε όλα Εξοφλημένο (6/6/2023) γιατί τότε έγινε η διασταύρωση των παραστατικών απ'την ΑΑΔΕ.

Το ερώτημα λοιπόν είναι... έχεις δοκιμάσει ποτέ να καταχωρήσεις παραστατικό με διαφορετικό ποσό από το Ποσό Πληρωμής; Και αν ναι, το δέχτηκε;  Ή θα το κάνεις 1η φορά το πείραμα να καταχωρήσεις ποσά αφαιρουμένων δώρων;

  

1 hour ago, petrox21 said:

Που δε γίνεται δεκτός εννοείς? Για το επίδομα? Αυτό δεν είναι λογικό και δε νομίζω να ισχύει. Εμένα η μέτρηση ας πούμε θα γίνει 8 Απριλίου. Ο λογαριασμός δηλαδή θα είναι από 8 Φεβρουαρίου και μετά. Δε θα μου λάβουν υπόψη 2 ολόκληρους μήνες? Χλωμό...

Μάλλον έχεις δίκιο... τσέκαρα παλαιότερες ετήσεις, το 2021 είχα καταχωρήσει λογαριασμό ΔΕΗ που περιείχε κατανάλωση 20/9 - 10/11, και τον πήρε κανονικά... ενώ το επίδομα ξεκινούσε από 1/10.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

τσέκαρα παλαιότερες ετήσεις, το 2021 είχα καταχωρήσει λογαριασμό ΔΕΗ που περιείχε κατανάλωση 20/9 - 10/11, και τον πήρε κανονικά... ενώ το επίδομα ξεκινούσε από 1/10.

Αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, και να βγει ο τελευταιος πχ 15/3 με 15/4 τοτε αυτος ο λογαριασμος ¨αποζημιωνεται¨κανονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, energy52 said:

Αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, και να βγει ο τελευταιος πχ 15/3 με 15/4 τοτε αυτος ο λογαριασμος ¨αποζημιωνεται¨κανονικα!

Το τι έγινε πριν 2 χρόνια, δε σημαίνει απαραίτητα ότι λειτουργεί ακόμα έτσι η πλατφόρμα. Λογικά δε θα έχεις θέμα. Πάντως εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα είχα αλλάξει πάροχο για να καλύψω 100% το Μάρτιο. Τώρα δε ξέρω αν προλαβαίνεις αν έχεις αναλογικό μετρητή, γιατί αργεί να μετρήσει η ΕΔΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έχω ήδη πληρωθεί 199.50 προκαταβολή (μέγιστο επίδομα). H διασταύρωση γίνεται το καλοκαίρι, κι αν έχεις ανεβάσει πχ λάθος παραστατικά... θα πρέπει να επιστρέψεις πίσω το επίδομα.Δες για παράδειγμα το περσινό... πας στην αίτηση φυσικού αερίου, επιλέγεις έτος, και πατάς κάτω το link των παραστατικών.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

1.jpg.c2d54c631ad939159ae5c00c73d4d781.jpg

 

 

2.jpg.d055ad7b71e19ecd36d4fefb8fda3237.jpg

Στον πίνακα εμφανίζει τα μισά ποσά από αυτά που έχουμε καταχωρήσει... δηλαδή αυτά που δικαιούμαστε για το επίδομα. Στην 3η γραμμή γράφει 103.97 αντί για 132.6 που είναι το μισό του λογαριασμού, γιατί συμπληρώθηκε το μέγιστο ποσό επιδόματος 199.50.

Δεξια γράφει σε όλα Εξοφλημένο (6/6/2023) γιατί τότε έγινε η διασταύρωση των παραστατικών απ'την ΑΑΔΕ.

Το ερώτημα λοιπόν είναι... έχεις δοκιμάσει ποτέ να καταχωρήσεις παραστατικό με διαφορετικό ποσό από το Ποσό Πληρωμής; Και αν ναι, το δέχτηκε;  Ή θα το κάνεις 1η φορά το πείραμα να καταχωρήσεις ποσά αφαιρουμένων δώρων;

  

Μάλλον έχεις δίκιο... τσέκαρα παλαιότερες ετήσεις, το 2021 είχα καταχωρήσει λογαριασμό ΔΕΗ που περιείχε κατανάλωση 20/9 - 10/11, και τον πήρε κανονικά... ενώ το επίδομα ξεκινούσε από 1/10.

Με λογαριασμούς τηλεθέρμανσης το έχω κάνει και δεν είχα κανένα θέμα πέρυσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, doomnx said:

Με λογαριασμούς τηλεθέρμανσης το έχω κάνει και δεν είχα κανένα θέμα πέρυσι.

Με πήρανε τώρα τηλ απ'την ααδε και μου είπανε να βάλω 'το ποσό που θεωρώ σωστό'. Ο,τι κατάλαβες, κατάλαβα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...