Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dogtor21 είπε

Καλημέρα..

Μπορεί να έχει ξανά απαντηθεί..

Μπορώ να κάνω υποβολή της δήλωσης με Χ αριθμό παραστατικών (φυσικό αέριο)και μετά να βάλω και άλλο η καλύτερα να περιμένω και το τελευταίο και μια και καλή και όποτε μπουν τα χρήματα?

Ευχαριστώ 

Η απάντηση είναι ακριβώς στο παραπάνω ποστ που τα εξηγεί πολύ καλά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/3/2024 στις 1:47 ΜΜ, 7tasos7 είπε

Καταρχήν μπορεις να το κάνεις ατομικά και όχι σαν ένοικος πολυκατοικίας. Εφόσον έχει βγάλει έξτρα κοινόχρηστο με συγκεκριμένο ποσό δηλώνεις αυτό. Εσύ θα πάρεις από τον διαχειριστή το παραστατικό του φυσικού αερίου και από εκεί θα συμπληρώσεις τα στοιχεία που λείπουν. Αρ. Παραστατικού κλπ

Ναι αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι απ' το διαχειριστή πήρα τους λογαριασμούς ΦΑ οι οποίοι αντιστοιχούν στο έξτρα κοινόχρηστο και είναι 3 λογαριασμοί ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

Πως θα βάλω 3 λογαριασμούς ΦΑ, με αριθμούς παραστατικών κλπ. και θα τους "ματσάρω" με 1 λογαριασμό κοινοχρήστων. Το σύστημα υποθέτει σχέση 1:1 στους λογαριασμούς ΦΑ και αποδείξεις κοινοχρήστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kavadias είπε

Ναι αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι απ' το διαχειριστή πήρα τους λογαριασμούς ΦΑ οι οποίοι αντιστοιχούν στο έξτρα κοινόχρηστο και είναι 3 λογαριασμοί ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

Πως θα βάλω 3 λογαριασμούς ΦΑ, με αριθμούς παραστατικών κλπ. και θα τους "ματσάρω" με 1 λογαριασμό κοινοχρήστων. Το σύστημα υποθέτει σχέση 1:1 στους λογαριασμούς ΦΑ και αποδείξεις κοινοχρήστων.

Εσύ θα περάσεις τους λογαριασμούς φα με το ποσό που σου αντιστοιχεί. Τώρα εφόσον έχεις ένα μόνο πόσο από ότι καταλαβαίνω για όλους τους 3 μηνους λογαριασμόυς καντο κάπως αναλογικά από μόνος σου(ανάλογα τις ώρες που έκαψες καντο αναλογικά) . Δεν ελέγχεται κάτι και να ελεγχθεί υπάρχει το παραστατικό κοινοχρήστων άρα θεωρώ δεν θα έχεις θέμα. Η άλλη λύση είναι στον αριθμό παραστατικού να βάλεις και τους 3 με - / κάτι τέτοιο(εαν το παίρνει τόσο μακροσκελές). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

4 minutes ago, PedroG said:

Παιδιά το ΑΦΜ του παρόχου της ΔΕΗ υπάρχει κάπου πρόχειρο για να μπει στην κατάσταση επιδότησης των δαπανών φυσικού αερίου;

Στο πάνω μέρος του λογαριασμού με μικρά γράμματα γράφει ονομα παροχου, αφμ, δου κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Έχω εγκριθεί πρώτη φορά για επίδομα για φυσικό αέριο. Έχω ανεβάσει από Σεπτέμβριο μέχρι και Μάρτιο 6 δηλώσεις με σύνολο 240 ευρώ. Ακόμα δεν έχω δει να έχουν μπει χρήματα. Πρέπει να περιμένω και άλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, conne είπε

Καλησπερα. Έχω εγκριθεί πρώτη φορά για επίδομα για φυσικό αέριο. Έχω ανεβάσει από Σεπτέμβριο μέχρι και Μάρτιο 6 δηλώσεις με σύνολο 240 ευρώ. Ακόμα δεν έχω δει να έχουν μπει χρήματα. Πρέπει να περιμένω και άλλο? 

Η περίοδο κατανάλωσης αφορά από 1/10-31/3.Πρέπει να τσεκάρεις στην υποβολή /διαχείριση αίτησης τι φαίνεται στην προβολή διασταυρωμενων αγορών. Πιθανών να μην έχεις πατήσει οριστική υποβολή στα παραστατικά σου εκεί που τα καταχωρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Μάλιστα! Δηλαδή λογικά στους λογαριασμούς του Απριλίου θα δούμε την επιδότηση! 

Εγώ που τον Ιανουάριο ήμουν σε άλλη εταιρεία και Φεβρουάριο - Μάρτιο σε άλλη, θα πάρω επίδομα και απ' τους 2 παρόχους για να βγει το σύνολο του ποσού που δικαιούμαι; 

Έτσι κατάλαβα από το άρθρο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, 7tasos7 είπε

Η περίοδο κατανάλωσης αφορά από 1/10-31/3.Πρέπει να τσεκάρεις στην υποβολή /διαχείριση αίτησης τι φαίνεται στην προβολή διασταυρωμενων αγορών. Πιθανών να μην έχεις πατήσει οριστική υποβολή στα παραστατικά σου εκεί που τα καταχωρεις. 

Είναι οριστικοποιημενες όλες.Άκυρο τις είδα. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από conne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, conne said:

Καλησπερα. Έχω εγκριθεί πρώτη φορά για επίδομα για φυσικό αέριο. Έχω ανεβάσει από Σεπτέμβριο μέχρι και Μάρτιο 6 δηλώσεις με σύνολο 240 ευρώ. Ακόμα δεν έχω δει να έχουν μπει χρήματα. Πρέπει να περιμένω και άλλο? 

 

2 hours ago, conne said:

Είναι οριστικοποιημενες όλες.Άκυρο τις είδα. Ευχαριστώ

Κάθε φορά που κάνεις τροποποιητική δήλωση, όλα τα παραστατικά που δεν έχουν διασταυρωθεί περνάνε στον επόμενο κύκλο διασταυρωσης. Λογικά τέλη Απριλίου θα μπούνε ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα. Θα ήθελα την βοήθειά σας καθώς διαβάζω κάτι που στα μάτια μου μοιάζει αντιφατικό αλλά ίσως εγώ μπερδεύομαι. Διαβάζω άρθρα που αναφέρουν ως καταληκτική ημερομηνία την 15/4/2024, αλλά βρήκα απο το site της ααδε το παρακάτω.

Έχω πάρει έγκριση για επίδομα με αέριο. Διαβάζω απο τον οδηγό το παρακάτω:

(πηγή: https://www.aade.gr/sites/default/files/2023-11/mythermansi_FAQs.pdf)

Spoiler

Μέχρι πότε έχω προθεσμία καταχώρισης αποδείξεων αγοράς λοιπών καυσίμων (εκτός του πετρελαίου θέρμανσης);

Για αγορές από 1η Οκτωβρίου 2023 έως και 31η Μαρτίου 2024 η προθεσμία καταχώρισης είναι έως 15 Απριλίου 2024. Ειδικά για το φυσικό αέριο και την κατανάλωση θερμικής ενέργειας μέσω τηλεθέρμανσης η προθεσμία καταχώρησης είναι έως την 15η Ιουλίου 2024 για παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης έως την 30η Ιουνίου 2024.

Άρα εμείς που έχουμε αέριο, θα πάρουμε επιδότηση σε όσους λογαριασμούς μας έρθουν με τιμολόγηση έως 30/6/2024 και έχουμε δυνατότητα να τους ανεβάσουμε έως 15/7;

 

Τους λογαριασμούς απο 1/10/2023 εως και σήμερα τους έχω ανεβάσει αλλά δεν έχω κάνει οριστικοποίηση. Μόνο αποθήκευση. Δεν με πειράζει να τα πάρω μαζεμένα.

Επεξ/σία από wasd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, wasd είπε

ρα εμείς που έχουμε αέριο, θα πάρουμε επιδότηση σε όσους λογαριασμούς μας έρθουν με τιμολόγηση έως 30/6/2024 και έχουμε δυνατότητα να τους ανεβάσουμε έως 15/7;

Ναι ακριβώς αυτό. Αλλά να αφορούν περίοδο κατανάλωσης από 1/10-31/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μου ήρθε ηρθε λογαριασμός εκκαθαριστικος ΔΕΗ Φλεβάρης-Μαρτης και ούτε κ τώρα υπάρχει το επίδομα θέρμανσης ρεύματος. Τι γίνεται;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 7tasos7 είπε

Ναι ακριβώς αυτό. Αλλά να αφορούν περίοδο κατανάλωσης από 1/10-31/3

Εκεί μπερδεύομαι εγώ. 

Γιατί πάνω μιλάει για αγορά έως 31/3 ενώ κάτω λέει για τιμολόγηση έως 30/6.

Αρα τους μήνες 4-5-6 δεν τους καλύπτει το επίδομα θέρμανσης για αέριο. Σωστά; 

 

Spoiler

Βέβαια τι λογαριασμό να έχεις πλέον στο αέριο.. Με κοντομάνικο είμαστε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...