Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λίγα λόγια αν ο βενζινάς δεν περάσει την απόδειξη δεν πληρωνόμαστε καλό σύστημα να κυνηγάμε τον βενζίνα από πίσω να περάσει την απόδειξη αντί να την περνάμε μόνη μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2021 στις 9:09 ΠΜ, tollisth είπε

Παραστατικά από 1/10/21 έως 31/3/22 δεκτά με προθεσμία να ανέβουν μέχρι τέλη Μαΐου 

το γράφει 

https://www.aade.gr/mythermansi

Εμένα έχει εκδοθεί ένας λογαριασμός φυσικού αερίου στις 25/10 αλλά αφορά κατανάλωση από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο. Αυτός λαμβάνετε υπόψη ή πρέπει η κατανάλωση να είναι από 01/10;

Επεξ/σία από caveneo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, caveneo είπε

Εμένα έχει εκδοθεί ένας λογαριασμός φυσικού αερίου στις 25/10 αλλά αφορά κατανάλωση από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο. Αυτός λαμβάνετε υπόψη ή πρέπει η κατανάλωση να είναι από 01/10;

Η κατανάλωση πρέπει να είναι από 1/10 το γράφει ξεκάθαρα,μπες στο λινκ και διάβασε για να ξέρεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, απαντάω στην ερώτησή μου:

Στις 17/11/2021 στις 6:26 ΜΜ, panosssss είπε

Παιδιά καλησπέρα.


Έκανα αίτηση για επίδομα θέρμανσης (φυσικό αέριο) για τους γονείς μου. (ο πατέρας μου συνταξιούχος, η μητέρα μου οικοκυρικά).

 

Την αίτηση την έκανα στο όνομα του πατέρα μου (έγινε δεκτή ), αλλά:

-ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα μου

-ο λογαριασμός του φυσικού αερίου είναι στο όνομα της μητέρας μου

 

Είναι πρόβλημα αυτό;

Μήπως πρέπει να κάνω ανάκληση της αίτησης και να κάνω νέα στο όνομα της μητέρας μου; (κάτι που μάλλον δεν μπορώ γιατί η ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα μου)

...μήπως τη χρειαστεί και κάποιος άλλος:

 

Αναφορά σε κείμενο

10. Ε Υπέβαλα την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης με τους προσωπικούς TAXISnet κωδικούς μου, αλλά τα παραστατικά αγοράς καυσίμων θέρμανσης αναγράφουν τον ΑΦΜ της συζύγου μου (ή το αντίστροφο). Θα υπάρξει πρόβλημα στην διασταύρωση των στοιχείων;

Α Θα υπάρξει πρόβλημα και δεν θα ολοκληρωθεί η διασταύρωση των στοιχείων μόνο αν πρόκειται για παραστατικά που αφορούν αγορά πετρελαίου θέρμανσης, ενώ για τα λοιπά είδη καυσίμων θέρμανσης η διασταύρωση θα ολοκληρωθεί χωρίς πρόβλημα.
Στην περίπτωση προβλήματος, για να λυθεί και να ολοκληρωθεί η διασταύρωση των αγορών πετρελαίου θέρμανσης θα πρέπει εγκαίρως να προβείτε σε μία μόνο από τις δύο παρακάτω ενέργειες:
α) πριν την λήξη της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων (15 Δεκεμβρίου 2021), να κάνετε ανάκληση της αίτησης σας και να υποβάλει εκ νέου αίτηση η/ο σύζυγος σας με τους δικούς της/του TAXISnet κωδικούς.
β) αν δεν έχουν περάσει 14 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς του πετρελαίου θέρμανσης, μπορείτε να ζητήσετε από τον προμηθευτή σας (πρατηριούχο) να αλλάξει τον ΑΦΜ αγοραστή και να δηλώσει της/του συζύγου σας.

Πηγή: https://www.taxheaven.gr/circulars/38160/syxnes-erwthseis-apanthseis

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα αιτηση για το σπιτι που μου παραχωρειται δωρεαν απο γονεα , με το μετρητη που ειναι στο σπιτι που μενω  και ολα καλα.

 

τωρα που ζητανε τα εγγραφα-παραστατικα για το πατρικο μου σπιτι , το οποιο δεν υπαρχει πουθενα.

 

υπαρχει θεμα αν τα επισυναψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδομα θερμανσης για διαμερισμα με αεριο σε πολυκατοικια με κοινο καυστηρα πρεπει να το δηλωσεις σαν μονοκατοικια

 

Ποιος εγκεφαλος σκεφτηκε αυτο το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το φυσικό αέριο, πότε οριστικοποιεις την δήλωση; Έχω περάσει μέχρι στιγμής έναν λογαριασμό αερίου. Πατω οριστική υποβολή ή περιμένω μέχρι τον τελευταίο λογαριασμό του χρόνου και μετά πατάω οριστικη υποβολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2021 στις 3:42 ΜΜ, matrixtv1 είπε

Πόσο καιρο κανει να φανει το παραστατικο απο αγορα πετρελαίου κατα μεσο όρο γνωρίζει κανείς?

Υποχρεωτικά όλες οι πωλήσεις πετρελαίου πρέπει να περαστουν εντός 15 ημερολογιακών ημερών στην πλατφόρμα "Ηφαιστος" . Αν αυτό δεν γίνει υπάρχει πρόστιμο για τον προμηθευτή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αριθμός παραστατικού' σε απόδειξη φυσικού αερίου (Φυσικό Αέριο Ελλάδος) ποιος είναι;

Βλέπω μόνο 'Αριθμός λογαριασμού' αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, caveneo είπε

Σε μένα που έχω protergia είναι ο "Α/Α λογαριασμού".

Κάτι τέτοιο περίμενα να γράφει και σ' εμένα.

Τώρα που κοίταξα 3 λογαριασμούς είδα ότι σε κάθε λογαριασμό είναι διαφορετικός ο 'Αριθμός λογαριασμού', όποτε πιθανόν να είναι αυτός (και μάλλον χωρίς το τελευταίο νούμερο).

Επεξ/σία από panosssss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, caveneo είπε

Ναι, αυτος είναι. Απλώς δεν ξέρω πότε πατάς οριστική υποβολή.

 

 

Άρα με το πρώτο παραστατικό που ανεβάζεις πατάς 'Οριστική υποβολή'.

Και στο επόμενο παραστατικό κάνεις τροποποιητική δήλωση.

Επεξ/σία από panosssss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...