Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

Η ημερομηνία που λες είναι για να κάνεις την αίτηση. Από εκεί και πέρα θα δεχθούν αγορές που έχουν γίνει μέχρι Απρίλιο περίπου. Δε θυμάμαι ακριβώς πότε. Νομίζω άλλη ημερομηνία έχει το φυσικό αέριο.

Άρα κάνεις την αίτηση τώρα και φροντίζεις να βάλεις πετρέλαιο μέχρι Μάρτη-απριλη

Αυτό δεν το ήξερα δικαιούμαι τρεις επιδοτήσεις για τρία διαμερίσματα δικό μου και των παιδιών μου έχανα λίτρα κάθε χρόνο γιατί είχα την εντύπωση ότι πρέπει να βάλεις το πετρέλαιο μέχρι 31-12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα η περιοχή μου εχει συντελεστή περιπου 0,82 και με το ποσο των 300, πρέπει να βαλω 500€ αλλα η δεξαμενη οιυ εχω δεν χωραει αυτα τα λιτρα και δεν ξερω αν καταναλωσω τοσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Εμενα η περιοχή μου εχει συντελεστή περιπου 0,82 και με το ποσο των 300, πρέπει να βαλω 500€ αλλα η δεξαμενη οιυ εχω δεν χωραει αυτα τα λιτρα και δεν ξερω αν καταναλωσω τοσα.

 

Βάζεις λιγότερα παίρνεις λιγότερα αναλογικά με αυτά που θα βάλεις. Και εγώ κάθε χρόνο δεν την εκμεταλεύομαι όλη την επιδότηση για αυτό το λόγο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να βαλω την μητερα μου σε αυτο το επιδομα. Εχω την εξης απορια: 
Αφορα διαμερισμα σε πολυκατοικια. Για να ενταχθει στο προγραμμα, πρεπει πρωτα να γινει απο τον διαχειριστη δηλωση προφιλ πολυκατοικιας; Στις οδηγιες καπου λεει: 

Στη συνέχεια πρέπει να εισαχθεί ο Α.Φ.Μ. του διαχειριστή ή του φυσικού προσώπου που εκπροσωπεί το κτίσμα όσον αφορά στην παραλαβή του πετρελαίου θέρμανσης. Ο Α.Φ.Μ. αυτός πρέπει να αντιστοιχεί στο φυσικό πρόσωπο που έχει χρησιμοποιήσει την εφαρμογή Διαχείρισης Ενοίκων Πολυκατοικίας για να εισάγει τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας / ολιγοκατοικίας, καθώς και τη συμμετοχή καθενός από αυτά στις δαπάνες θέρμανσης σε χιλιοστά. Στη συνέχεια ενεργοποιείτε την επιλογή . Εάν δεν έχει οριστεί η πολυκατοικία από τον διαχειριστή εμφανίζεται το ακόλουθο μήνυμα, το οποίο σημαίνει ότι ο χρήστης θα πρέπει να εισάγει μόνος του τα στοιχεία του διαμερισματος του.

Μπορω δηλ να κανω την αιτηση χωρις να εχει γινει προφιλ πολυκατοικιας;

Και η καθε παραγγελια πετρελαιου πρεπει να κοβεται αποδειξη με αφμ της πολυκατοικιας (εαν υπαρχει) ή του διαχειριστη; Δεν ξερω τι αποδειξη κοβεται, αλλα απο οτι καταλαβαινω πρεπει υποχρεωτικα να αναγραφεται το αφμ ε; Κι αυτο το αφμ βαζω στην αιτηση εκει που λεει: ΑΦΜ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ;

Επεξ/σία από LIONOR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.. Επειδή η λογίστρια μου καπου το χανει..

Επιμενει οτι για να κανω αιτηση,πρεπει να βαλω πρωτα πετρελαιο.. Είμαστε πολυκατοικια κ η διαχειριστρια εχει δηλωσει τα χιλιοστα του σπιτιου μας..Σιγουρα μπορω να κανω αιτηση πριν βαλω..!Σωστα??

Αυτοι βαζουνε καπου τελη Δεκεμβρη πετρελαιο...

Πρεπει να βαλω καποιο συγκεκριμένο ποσό ή οσο θέλω βαζω κ αναλογως το ποσο που έβαλα γινεται η επιστροφή?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2021 στις 7:35 ΜΜ, panosssss είπε

Σε ποιού το όνομα έγινε η αίτηση;

Και σε ποιου το όνομα ήταν ο λογαριασμός του φυσικού αερίου; (ή του πετρελαίου αν αιτήθηκες για πετρέλαιο)

Στο δικό μου όνομα και οι λογαριασμοί στον ιδιοκτήτη,δεν τα είχα αλλάξει.Αλλα καλύτερα ψαξτο,πάρε κανένα τηλέφωνο ή στείλτε email για να είσαι σίγουρος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο επίδομα θέρμανσης δικαιούνται τα διαμερίσματα σε πολυκατοικία? Παίρνουν αυτά τα ποσά ? Δεν αλλάζει το γεγονός αν μένει κάποιος σε πολυκατοικία ή σε μονοκατοικία. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους . Αν μπορει καποιον που ξερει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων. Το συστημα δεχθηκε την αιτηση μου και φετος για πρωτη φορα μου δινει επιδομα θερμανσης. Εχω φυσικο αεριο με αυτονομη θερμανση . Θελω να ρωτησω για τα παραστατικα. Πρεπει να τα βαζουμε ενα ενα καθε φορα που ερχεται λογαριασμος  απο 1-10 - 2021 και μετα ; Φοβαμαι μην αφηνει να μπουν μονο  μια φορα τα παραστατικα και την πατησω . Εχω λογαριασμο  με Περίοδο Κατανάλωσης: 11/09/2021 - 20/10/2021 και Ημερομηνία Έκδοσης: 20/10/2021 . Μπορω να το βαλω αυτο ή οχι . Και πριν 2 ημερες μου ηρθε και ο νεος λογαριασμος που πιστευω αυτο σιγουρα μπορω να το βαλω στα παραστατικα . Αν μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι κακα τα ψεματα φετος θα ειναι δυσκολα για τους περισσοτερους χωρις καποια βοηθεια . Ευχαριστω παρα πολυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, goregr είπε

Καλησπερα σε ολους . Αν μπορει καποιον που ξερει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων. Το συστημα δεχθηκε την αιτηση μου και φετος για πρωτη φορα μου δινει επιδομα θερμανσης. Εχω φυσικο αεριο με αυτονομη θερμανση . Θελω να ρωτησω για τα παραστατικα. Πρεπει να τα βαζουμε ενα ενα καθε φορα που ερχεται λογαριασμος  απο 1-10 - 2021 και μετα ; Φοβαμαι μην αφηνει να μπουν μονο  μια φορα τα παραστατικα και την πατησω . Εχω λογαριασμο  με Περίοδο Κατανάλωσης: 11/09/2021 - 20/10/2021 και Ημερομηνία Έκδοσης: 20/10/2021 . Μπορω να το βαλω αυτο ή οχι . Και πριν 2 ημερες μου ηρθε και ο νεος λογαριασμος που πιστευω αυτο σιγουρα μπορω να το βαλω στα παραστατικα . Αν μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι κακα τα ψεματα φετος θα ειναι δυσκολα για τους περισσοτερους χωρις καποια βοηθεια . Ευχαριστω παρα πολυ.

 

Κάθε φορά που παίρνεις μπορείς νά το βάζεις,επίσης η κατανάλωση αφορά από 1/10 άρα επίσης ότι έχεις απο εκείνη την ημερομηνία και μετά μπαίνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tollisth είπε

Κάθε φορά που παίρνεις μπορείς νά το βάζεις,επίσης η κατανάλωση αφορά από 1/10 άρα επίσης ότι έχεις απο εκείνη την ημερομηνία και μετά μπαίνει 

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Πριν λιγο βρηκα και το pdf με τις οδηγιες αλλα  αυτο που με μπερδευει ειναι αυτο που διαβασα Προσωρινή Αποθήκευση και  Οριστική Υποβολή . Δηλαδη θα παταω προσωρινη αποθηκευση καθε φορα που θα ανεβαζω 1 νεο παραστατικο μεχρι να τα ανεβασω ολα μεχρι 31/3/22 και μετα θα επιλεξω Οριστικη Υποβολη ; 

 

Επεξ/σία από goregr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, goregr είπε

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Πριν λιγο βρηκα και το pdf με τις οδηγιες αλλα  αυτο που με μπερδευει ειναι αυτο που διαβασα Προσωρινή Αποθήκευση και  Οριστική Υποβολή . Δηλαδη θα παταω προσωρινη αποθηκευση καθε φορα που θα ανεβαζω 1 νεο παραστατικο μεχρι να τα ανεβασω ολα μεχρι 31/3/21  και μετα θα επιλεξω Οριστικη Υποβολη ; 

 

Ποιο πίσω έχω ανεβάσει ένα link διαβασε το,μέχρι 31 Μαΐου μπορείς να ανεβάζεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2021 στις 1:12 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Κάθε νοικοκυριό δικαιούται ένα επίδομα θέρμανσης, ασχέτως μονοκατοικίας η πολυκατοικίας. Ανάλογα με τα εισοδηματικά κριτήρια. 

Και πόσο πετρέλαιο πρέπει να βάλω (διότι μόνο 2/19 διαμερίσματα πληρώνουμε για θέρμανση) για να πάρω όλη την επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...