Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Oχι tolli αριθμο παροχης ηλεκτρικου ρευματος βαλε.

 

Το εκανα ξανα δεν υπαρχει αλλη επιλογη,μιλαμε με παροχο για ενημερωση η απλα θα ανεβαζουμε τους λογαριασμους που θα ερχονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, tollisth είπε

Το εκανα ξανα δεν υπαρχει αλλη επιλογη,μιλαμε με παροχο για ενημερωση η απλα θα ανεβαζουμε τους λογαριασμους που θα ερχονται?

Καποια στιγμη θ'ανοιξει το συστημα ωστε να μπορεσουμε να καταχωρησουμε τα δικαιολογητικα(λογαριασμοι).Θα μας δωσουν ενα αρκετα μεγαλο περιθωριο λογικα ωστε να το κανουμε.

Μολις ανοιξει το συστημα απλα τ'ανεβαζουμε και τελος.Δεν χρειαζεται να ενημερωσουμε κανεναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μολις πληροφορηθηκα οτι σε καποια φαση περσι ανοιξε η πλατφορμα για να βαλουμε κ 3ο παραστατικο (που ηταν κ το μεγαλυτερο γτ περιελαμβανε Φλεβαρη κ Μαρτη) και νευριασα τρελα....ουτε το παιξανε οι μαγκες για να μην ακουστει πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολυκατοικια  με κεντρικη για  αιτηση φυσικου αεριου του δικου μου διαμερίσματος μονο αυτο  απο κατω το συμπληρωνουμε , χιλοστα ,αφμ διαχειρίστη κτλ η ειναι μονο για το πετρελαιο.

Η κατοικία σας ανήκει σε πολυκατοικία ή σε κτίσμα πολλαπλών κατοικιών όπου μοιράζεται η κατανάλωση πετρελαίου

10 ώρες πριν, Asvos21 είπε

καλησπέρα, αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει.

Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχει ένας λεβητας φυσικού αερίου με θερμιδομετρητές για το κάθε διαμέρισμα,  ο διαχειριστής δεν είναι και πολύ συνεργάσιμος στο να μπει να καταχωρίσει τα διαμερίσματα γιατί μόνο εγώ δικαιούμαι το επίδομα στην πολυκατοικία και είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία.

έχει νόημα να προχωρήσω στην αίτηση ή είναι υποχρεωτικό και αν δεν κάνει εκείνος τη δήλωση δεν δικαιούμαι τίποτα;

 

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Σε πολυκατοικια  με κεντρικη για  αιτηση φυσικου αεριου του δικου μου διαμερίσματος μονο αυτο  απο κατω το συμπληρωνουμε , χιλοστα ,αφμ διαχειρίστη κτλ η ειναι μονο για το πετρελαιο.

Η κατοικία σας ανήκει σε πολυκατοικία ή σε κτίσμα πολλαπλών κατοικιών όπου μοιράζεται η κατανάλωση πετρελαίου

 

αν δεν μπει η πολυκατοικια αρα αναλογα τα χιλιοστα διαμερισματος που φαινονται στα συμβολαια τοτε δεν μπορει να ενεργοποιηθει η πληρωμη για το συνολο της πολυκατοικιας. ετσι όποιος δικαιουται να παρει επιδομα απλα δεν θα παρει. πες του δικαιουμαι επιδομα αλλα πρεπει να μπει η πολυκατοικια στο συνολο αλλιως δεν με βγαζει δικαιουχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

οκ καταλαβα επειδη  ειναι γερος θα κανω εγω το διαχειριστη και θα το δηλωσω μόνος μου με το δικο μου αφμ.

με τιποτα. αν δηλωθεις ως διαχειριστης απλα τον ηπιες. θα μπει με κωδικους διαχειρισης να κανει δηλωση πολυκατοικιας και ενεργοποιηση πληρωμης. ας ειναι οσο χρονών θελει. αυτη ειναι η δουλεια του. εκτος αν ειναι ιδιοκτητης-κατοικος της πολυκατοικιας και οχι γραφειο διαχειρησης τοτε παρτον με το καλο. πες του δεν θελω να χασω το επιδομα αν δεν δηλωθει η πολυκατοικια. επισης μετα πρεπει να περασεις εσυ ή η πολυκατοικια τα τιμολογια αγορας για το καυσιμο που εχεις. αν βγουν στον διαχειριστη κεντρικα αυτος τοτε τα δηλωνει μεσα με δικο του-διαχειριστης ΑΦΜ. αν δεν υπαρχουν αυτα κανε οσες αιτησεις θες. δεν θα παρεις κατι. αυτα αν ειναι κοινοχρηστη παροχη-αυτονομη. αν εχεις μετρητη-αυτονομο(οχι κοινοχρηστο) τοτε κινησε μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Έγινε δεκτή η αίτηση μόλις. Τι παραστατικά χρειάζεται για φυσικό αέριο από πότε ως πότε??

Καλη ερωτηση αλλα κατσε να μας πει καποιος που το εκανε περυσι γιατι δεν το ψαξει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Καλη ερωτηση αλλα κατσε να μας πει καποιος που το εκανε περυσι γιατι δεν το ψαξει καθολου.

Λέει η απόφαση παραστατικά από 1/10/21 ως 31/3/21 αν διάβασα καλά...Αλλά μη γίνει καμιά πατάτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, xxatziva είπε

με τιποτα. αν δηλωθεις ως διαχειριστης απλα τον ηπιες. θα μπει με κωδικους διαχειρισης να κανει δηλωση πολυκατοικιας και ενεργοποιηση πληρωμης. ας ειναι οσο χρονών θελει. αυτη ειναι η δουλεια του. εκτος αν ειναι ιδιοκτητης-κατοικος της πολυκατοικιας και οχι γραφειο διαχειρησης τοτε παρτον με το καλο. πες του δεν θελω να χασω το επιδομα αν δεν δηλωθει η πολυκατοικια. επισης μετα πρεπει να περασεις εσυ ή η πολυκατοικια τα τιμολογια αγορας για το καυσιμο που εχεις. αν βγουν στον διαχειριστη κεντρικα αυτος τοτε τα δηλωνει μεσα με δικο του-διαχειριστης ΑΦΜ. αν δεν υπαρχουν αυτα κανε οσες αιτησεις θες. δεν θα παρεις κατι. αυτα αν ειναι κοινοχρηστη παροχη-αυτονομη. αν εχεις μετρητη-αυτονομο(οχι κοινοχρηστο) τοτε κινησε μονος σου.

Ok μιλαμε για αέριο παντα ετσι οχι για πετρελαιο.Αεριο με κεντρικη και λογαριασμο αντι τιμολογιο.

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Λέει η απόφαση παραστατικά από 1/10/21 ως 31/3/21 αν διάβασα καλά...Αλλά μη γίνει καμιά πατάτα..

Δεν την εχω διαβασει αλλα αν διαβασες κατι τετοιο στην αποφαση αυτο θα ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν την εχω διαβασει αλλα αν διαβασες κατι τετοιο στην αποφαση αυτο θα ισχυει.

Παραστατικά από 1/10/21 έως 31/3/22 δεκτά με προθεσμία να ανέβουν μέχρι τέλη Μαΐου 

το γράφει 

https://www.aade.gr/mythermansi

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, SPY_oo7 είπε

Ok μιλαμε για αέριο παντα ετσι οχι για πετρελαιο.Αεριο με κεντρικη και λογαριασμο αντι τιμολογιο.

αρα εφοσον εχει κεντρικη για στειλε ενα μηνυμα μεσω ταξις και ρωτα αλλα λογικα πρεπει να μπει η οικοδομη ολοκληρη να καταγραφει. αφου βασει χιλιοστων δινονται τα επιδοματα.  μικτοι πετρελαιο-αεριο αυτονομη και παρολα αυτα λιγο ειναι το επιδομα-ουτε καν το ελαχιστο. εχει πολλα σκοτεινα σημεια και αμφιβαλω αν δινονται οσα λενε στο επιδομα. πρακτικα για να παρεις ολο το επιδομα αναλογα τι δηλωνει ο καθενας ειναι να ξοδεψεις το διπλασιο του ελαχιστου επιδοματος.

Επεξ/σία από xxatziva
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xxatziva είπε

αλλα λογικα πρεπει να μπει η οικοδομη ολοκληρη να καταγραφει. αφου βασει χιλιοστων δινονται τα επιδοματα

Και εγω αυτο καταλαβα απο το ψαξιμο ,τωρα αν αξίζει η οχι θα δειξει.Ευχαριστώ πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...