Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα.


Έκανα αίτηση για επίδομα θέρμανσης (φυσικό αέριο) για τους γονείς μου. (ο πατέρας μου συνταξιούχος, η μητέρα μου οικοκυρικά).

 

Την αίτηση την έκανα στο όνομα του πατέρα μου (έγινε δεκτή ), αλλά:

-ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα μου

-ο λογαριασμός του φυσικού αερίου είναι στο όνομα της μητέρας μου

 

Είναι πρόβλημα αυτό;

Μήπως πρέπει να κάνω ανάκληση της αίτησης και να κάνω νέα στο όνομα της μητέρας μου; (κάτι που μάλλον δεν μπορώ γιατί η ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα μου)

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, panosssss είπε

Παιδιά καλησπέρα.


Έκανα αίτηση για επίδομα θέρμανσης (φυσικό αέριο) για τους γονείς μου. (ο πατέρας μου συνταξιούχος, η μητέρα μου οικοκυρικά).

 

Την αίτηση την έκανα στο όνομα του πατέρα μου (έγινε δεκτή ), αλλά:

-ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα μου

-ο λογαριασμός του φυσικού αερίου είναι στο όνομα της μητέρας μου

 

Είναι πρόβλημα αυτό;

Μήπως πρέπει να κάνω ανάκληση της αίτησης και να κάνω νέα στο όνομα της μητέρας μου; (κάτι που μάλλον δεν μπορώ γιατί η ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα μου)

Εγώ πέρυσι που το έκανα δεν είχα τίποτα στο όνομα μου,και εγκρίθηκαν,και πήρα κ το επίδομα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, riga είπε

Εγώ πέρυσι που το έκανα δεν είχα τίποτα στο όνομα μου,και εγκρίθηκαν,και πήρα κ το επίδομα.

Σε ποιού το όνομα έγινε η αίτηση;

Και σε ποιου το όνομα ήταν ο λογαριασμός του φυσικού αερίου; (ή του πετρελαίου αν αιτήθηκες για πετρέλαιο)

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosssss είπε

Παιδιά καλησπέρα.


Έκανα αίτηση για επίδομα θέρμανσης (φυσικό αέριο) για τους γονείς μου. (ο πατέρας μου συνταξιούχος, η μητέρα μου οικοκυρικά).

 

Την αίτηση την έκανα στο όνομα του πατέρα μου (έγινε δεκτή ), αλλά:

-ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα μου

-ο λογαριασμός του φυσικού αερίου είναι στο όνομα της μητέρας μου

 

Είναι πρόβλημα αυτό;

Μήπως πρέπει να κάνω ανάκληση της αίτησης και να κάνω νέα στο όνομα της μητέρας μου; (κάτι που μάλλον δεν μπορώ γιατί η ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα μου)

Σε φιλο που εκανα αιτηση περυσι σε παρομοια περιπτωση δεν τα πηρε τα χρηματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Σε φιλο που εκανα αιτηση περυσι σε παρομοια περιπτωση δεν τα πηρε τα χρηματα.

 

Ωχ!

Μήπως η λύση θα ήταν να μεταφέρω το λογαριασμό της ΔΕΗ στο όνομα της μητέρας μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα και από εμένα

έκανα χθες αίτηση για το επίδομα θέρμανσης και έγινε αποδεκτή. Όμως είναι η πρώτη φορά που κάνω και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. 

Λέει, όπου έχω διαβάσει, ότι το επίδομα υπολογίζεται με βάση τα 300 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι είτε βάλω 300 είτε 600 το επίδομα θα είναι ένα στάνταρ ποσό ή θα κυμανθεί ανάλογα το ποσό της αγοράς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, matzavinosa είπε

Παιδιά καλημέρα και από εμένα

έκανα χθες αίτηση για το επίδομα θέρμανσης και έγινε αποδεκτή. Όμως είναι η πρώτη φορά που κάνω και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. 

Λέει, όπου έχω διαβάσει, ότι το επίδομα υπολογίζεται με βάση τα 300 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι είτε βάλω 300 είτε 600 το επίδομα θα είναι ένα στάνταρ ποσό ή θα κυμανθεί ανάλογα το ποσό της αγοράς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κάθε περιοχή έχει έναν συντελεστή. Έκανα μια ερώτηση λίγο πίσω κι ένας φίλος απάντησε αναρτώντας το pdf.

Βρίσκεις τον συντελεστή της περιοχής σου και τον πολλαπλασιάζεις με το 300.

Έστω ότι βγάζεις 250€. Αν βάλεις το διπλάσιο (500€)  τότε θα πάρεις τα 250€. Αν βάλεις περισσότερο, πάλι τα ίδια θα πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

Κάθε περιοχή έχει έναν συντελεστή. Έκανα μια ερώτηση λίγο πίσω κι ένας φίλος απάντησε αναρτώντας το pdf.

Βρίσκεις τον συντελεστή της περιοχής σου και τον πολλαπλασιάζεις με το 300.

Έστω ότι βγάζεις 250€. Αν βάλεις το διπλάσιο (500€)  τότε θα πάρεις τα 250€. Αν βάλεις περισσότερο, πάλι τα ίδια θα πάρεις

Άρα μιλάμε για ένα φιξ ποσό εφόσον το παραστατικό της αγοράς είναι από 300 ευρώ και πάνω. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matzavinosa είπε

Άρα μιλάμε για ένα φιξ ποσό εφόσον το παραστατικό της αγοράς είναι από 300 ευρώ και πάνω. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Δε το γράφεις σωστά.

Το ποσό είναι Φιξ αρκεί να έχεις ξοδέψει το διπλάσιο του και πάνω.

Αν σου βγει επίδομα 600€, θα τα πάρεις αν αγοράσεις καύσιμο αξίας 1200€ και πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, matzavinosa είπε

Έστω ότι βγάζεις 250€. Αν βάλεις το διπλάσιο (500€)  τότε θα πάρεις τα 250€. Αν βάλεις περισσότερο, πάλι τα ίδια θα πάρεις

Τότε παρερμήνευσα αυτή την πρόταση. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τετραγωνικά βάζουμε καθαρα η μικτα βαση συμβολαιου κατοικιας η αυτά που λέει στη πισω σελίδα του λογαριασμού ενέργειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

4 ώρες πριν, kostakiss είπε

τετραγωνικά βάζουμε καθαρα η μικτα βαση συμβολαιου κατοικιας η αυτά που λέει στη πισω σελίδα του λογαριασμού ενέργειας?

Αυτά που αναγράφονται στη φορολογική σου δήλωση.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2021 στις 11:59 ΠΜ, Dantε είπε

Εχω εγκατασταση φυσικου αεριου αλλα το τρεχω εδω και χρονια με μπουκαλες λογω του οτι δεν ειχε περασει αγωγος.

Εκανα αιτηση με καυσιμο υγραεριο και εγινε αποδεκτη.

Το θεμα ειναι πως περασε αεριο απο το δρομο μου και ειμαι στη διαδικασια συνδεσης που θα παει λογικα τελος Δεκεμβρη,αρχες Γεναρη.

Θα μπορω να κανω την αλλαγη στην αιτηση για να παιρνω επιδομα με φυσικο αεριο η απλα να καθυστερησω τη συνδεση με το ΦΑ και να βγαλω το χειμωνα με μπουκαλες για να παιρνω το επιδομα κανονικα?

Αν μπεις στο taxisnet με τους κωδικούς σου, mytaxisnet-->Ερωτήματα προς Α.Α.Δ.Ε. έχει υποβολή ερωτήματος. Εκεί υπάρχει η κατηγορία "επίδομα πετρελαίου θέρμανσης". Αργούν αλλά απαντούν. Εμένα με είχαν πάρει και τηλέφωνο ως απάντηση σε εξεζητημένο πρόβλημα, όπως έχεις και εσύ. Αν δεν κάνεις ερώτημα πιστεύω θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον ή θα πρέπει να κάνεις αυτό που πρότεινες με την καθυστέρηση.

Επεξ/σία από Krusty
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Bitbit είπε

Δε το γράφεις σωστά.

Το ποσό είναι Φιξ αρκεί να έχεις ξοδέψει το διπλάσιο του και πάνω.

Αν σου βγει επίδομα 600€, θα τα πάρεις αν αγοράσεις καύσιμο αξίας 1200€ και πάνω 

Αυτό ίσχυε και πέρυσι. Δικαιούσουν 250 ευρώ έπρεπε να βάλεις 500 ευρώ να πάρεις τα μισά. Δηλαδή δεν άλλαξε κάτι απλά είπαν ότι θα δοθεί κάποια αύξηση στο ποσό της επιδότησης.

Μία άλλη απορία έχω. Λένε μέχρι 31 Δεκεμβρίου. Έστω κάνεις την αίτηση εμπρόθεσμα την εγκρίνουν , αλλά επειδή έχεις πετρέλαιο από πέρυσι γεμίζεις τη δεξαμενή σου στις 20 Γενάρη π.χ. Σε αυτή την περίπτωση δεν παίρνεις τίποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Μία άλλη απορία έχω. Λένε μέχρι 31 Δεκεμβρίου. Έστω κάνεις την αίτηση εμπρόθεσμα την εγκρίνουν , αλλά επειδή έχεις πετρέλαιο από πέρυσι γεμίζεις τη δεξαμενή σου στις 20 Γενάρη π.χ. Σε αυτή την περίπτωση δεν παίρνεις τίποτε;

Η ημερομηνία που λες είναι για να κάνεις την αίτηση. Από εκεί και πέρα θα δεχθούν αγορές που έχουν γίνει μέχρι Απρίλιο περίπου. Δε θυμάμαι ακριβώς πότε. Νομίζω άλλη ημερομηνία έχει το φυσικό αέριο.

Άρα κάνεις την αίτηση τώρα και φροντίζεις να βάλεις πετρέλαιο μέχρι Μάρτη-απριλη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...