Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση καθυστέρησης παράδοσης δέματος


suffocater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Μια χαρα καλυμενοι ειναι.

 

Μαλλον σταμάτησες να διαβάζεις 9 λέξεις νωρίτερα. 
"...που δεν θα μπορούσαν να εχουν προβλεφθεί ή αποφευχθεί."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, suffocater είπε

Μαλλον σταμάτησες να διαβάζεις 9 λέξεις νωρίτερα. 
"...που δεν θα μπορούσαν να εχουν προβλεφθεί ή αποφευχθεί."

ΕΔΩ, κοτζαμ JUMBO στουκαρε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω βλέπετε 2-3 μεσήλικες να κάνουν cope που δεν μπορούν να πάρουν αποζημίωση και να πάνε το κούριερ στον Άρειο Πάγο για ένα δέμα αξίας 60€ που δεν τους ήρθε όταν το περίμεναν και αναλώνουν μεγάλο μέρος του μυαλού τους κάνοντας ερασιτεχνική νομική ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΕΔΩ, κοτζαμ JUMBO στουκαρε ..

Το Jumbo κράτησε μια υπεύθυνη στάση. Εξακρίβωσε αμέσως την αδυναμία του να ανταποκριθεί στην έγκαιρη αποστολή των παραγγελιών και αποφάσισε να σταματήσει να δέχεται παραγγελίες προτρέποντας τους καταναλωτές να αναζητήσουν άλλους τρόπους εύρεσης των προϊόντων που επιθυμούν. Εγώ αυτό το θεωρώ πιο υπεύθυνη στάση από το να δεχόταν παραγγελίες και πληρωμές και να τις εκτελούσε μετά τα Χριστούγεννα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Michael39 είπε

Το Jumbo κράτησε μια υπεύθυνη στάση. Εξακρίβωσε αμέσως την αδυναμία του να ανταποκριθεί στην έγκαιρη αποστολή των παραγγελιών και αποφάσισε να σταματήσει να δέχεται παραγγελίες προτρέποντας τους καταναλωτές να αναζητήσουν άλλους τρόπους εύρεσης των προϊόντων που επιθυμούν. Εγώ αυτό το θεωρώ πιο υπεύθυνη στάση από το να δεχόταν παραγγελίες και πληρωμές και να τις εκτελούσε μετά τα Χριστούγεννα.

ΑΜΕΣΩΣ ????

Η αφού κλαταρε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΑΜΕΣΩΣ ????

Η αφού κλαταρε ?

Αμέσως μόλις το διαπίστωσε ανέβασε σχετικό banner. Δεν συγκέντρωνε παραγγελίες σαν κάποιους άλλους, εισπραττοντας παράλληλα το τίμημα και μετά να επικαλείται αδυναμία εκτέλεσης ρίχνοντας το φταίξιμο στην πανδημία, στο lockdown και στον χατζηπετρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι συνέβαινε με τις εταιρείες κούριερ τους τελευταίους δύο μήνες το βλέπαμε όλοι. Και όμως οι περισσότεροι και εγώ επίσης επιλέξαμε, από αμέλεια κυρίως, να κάνουμε τις παραγγελίες μας για τα Χριστούγεννα, μέσα στο Δεκέμβριο.

Επίσης κάποιοι διαμαρτύρονται γιατί οι εταιρείες κούριερ δεν επενδύουν σε προσωπικό, μέσα και εγκαταστάσεις. Απλά γιατί όλα αυτά κοστίζουν και αν με το καλό τελειώσει σύντομα η πανδημία, δεν θα μπορέσουν ποτέ να κάνουν απόσβεση του κόστους. Αν το Πάσχα λειτουργεί η αγορά κανονικά και η κίνηση στις κούριερ επανέλθει στα επίπεδα των προηγούμενων ετών, οι περισσότερες κούριερ θα χρεοκοπούσαν αν έκαναν τις επενδύσεις που απαιτείται ορισμένοι.

Για εμένα οι καταναλωτές θα έπρεπε να ζητήσουν αποζημίωση από τα καταστήματα, γιατί δεν ενημέρωσαν τον κόσμο ότι θα υπάρξουν μέγάλες καθυστερήσεις στις παραδόσεις. Απ'ότι γνωρίζω υπήρχε ενημέρωση από τις κούριερ στα μαγαζιά ότι θα υπήρχε καθυστέρηση πέραν των 2 βδομάδων σε πολλές παραδόσεις και όμως πολλά καταστήματα το απέκρυψαν από τους καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vali είπε

Για εμένα οι καταναλωτές θα έπρεπε να ζητήσουν αποζημίωση από τα καταστήματα, γιατί δεν ενημέρωσαν τον κόσμο ότι θα υπάρξουν μέγάλες καθυστερήσεις στις παραδόσεις. Απ'ότι γνωρίζω υπήρχε ενημέρωση από τις κούριερ στα μαγαζιά ότι θα υπήρχε καθυστέρηση πέραν των 2 βδομάδων σε πολλές παραδόσεις και όμως πολλά καταστήματα το απέκρυψαν από τους καταναλωτές.

Έκανα μια παραγγελία 7 του μήνα τπ απόγευμα απο κατάστημα. 8 του μήνα ΕΦΥΓΕ απο το μαγαζί και πήγε στην Κούριερ. Απο τότε ειναι Αθήνα. Τι ακριβώς πρέπει να χρεώσω το κατάστημα, και να του ζητήσω και τα ρέστα; Αν ήταν μόνο η κούριερ που συνεργάζονται σε αυτά τα χάλια να το καταλάβω να τα έχω με το κατάστημα. Όταν όλες είναι σε αυτά τα χάλια τι να τους πω;

Δεν νομίζω οτι ειχαν πει οι μεταφορικές σε κάποιο καταστημα "θα το πάρουμε τώρα και θα το παραδώσουμε μετά απο 45 μέρες" μη ξεχνάς οτι μεγάλος όγκος των συναλλαγών στα καταστήματα είναι αντικαταβολή και η μη παραλαβή, άρα και "τάπα" στο κατάστημα θα πάει σύννεφο. Η μεταφορική θα πάρει τα λεφτά της.

Τα πράγματα είναι σκούρα. Εγώ δε βλέπω πως θα μπορούσε να λυθεί βέβαια το πρόβλημα με ενέργειες που θα μπορούσαν πράγματι να γίνουν και όχι "να πάρουν ανεκπαίδευτο κόσμο και δανεικά αυτοκίνητα με τα τσουβάλια και να τους βγάλουν στο δρόμο με πακέτα αξίας εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ".

Αυτό που παρατηρώ είναι οτι το μεγάλο ζήτημα είναι στα κεντρικά σημεία διαλογής, κυρίως της Αθήνας, εκει που περνάνε ολα τα δέματα άσχετα με τον προορισμό τους. Ίσως η δημιουργία μικρότερων κέντρων σε άλλα σημεία της χώρας να διόρθωνε την κατάσταση. Δεν χρειάζεται τα δέματα για Λαρισα να περνάνε απο το κέντρο των αθηνών, θα μπορούσαν να πηγαίνουν απευθείας σε μικρότερο κέντρο που θα ήταν υπεύθυνο για τις περιοχές γύρω του, βγάζοντας μεγάλο βάρος απο την Αθήνα, που μπλοκάρουν τα πάντα.

Δεν ξέρω, το θέμα ειναι οτι δεν έρχεται το πακέτο μου :P

 

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έχεις κάνει συναλλαγή με το κατάστημα και μόνο εκείνο είναι υπεύθυνο προς εσένα. Από κει και πέρα το κατάστημα πρέπει να ασκήσει πιέσεις ή αιτήσεις προς αποζημίωση από την κούριερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, suffocater είπε

Μαλλον σταμάτησες να διαβάζεις 9 λέξεις νωρίτερα. 

Μαλλον δε θες να καταλαβεις.

Και οχι,οταν στην περσινη black friday,μονο στα zaras δοθηκαν 7.000 παραγγελιες,και στη φετινη δοθηκαν 28.000,τοτε οχι,δε μπορουσε να εχει αποφευχθει. 
Οπως και να εχει,ειναι καλυμενοι,οσο και αν σας χαλαει αυτο.

Στην ελλαδα ζεις μαν μου.

Το τι νομιζετε εσεις οτι ισχυει,ή το τι θελετε να ισχυει,δεν εχει σχεση με το τι πραγματικα ισχυει.

Ειναι καλυμενοι,οπως ειναι καλυμενοι τοσα χρονια που γινεται κακη διαχειριση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Μαλλον δε θες να καταλαβεις.

Και οχι,οταν στην περσινη black friday,μονο στα zaras δοθηκαν 7.000 παραγγελιες,και στη φετινη δοθηκαν 28.000,τοτε οχι,δε μπορουσε να εχει αποφευχθει. 
Οπως και να εχει,ειναι καλυμενοι,οσο και αν σας χαλαει αυτο.

Στην ελλαδα ζεις μαν μου.

Το τι νομιζετε εσεις οτι ισχυει,ή το τι θελετε να ισχυει,δεν εχει σχεση με το τι πραγματικα ισχυει.

Ειναι καλυμενοι,οπως ειναι καλυμενοι τοσα χρονια που γινεται κακη διαχειριση.

 

Ο αριθμός των παραγγελιών του Ζάρα από που προκύπτουν; Είναι δημοσιευμένος ο αριθμός κάπου;

(Ειλικρινά ρωτάω δεν ειρωνεύονται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Ο αριθμός των παραγγελιών του Ζάρα από που προκύπτουν; Είναι δημοσιευμένος ο αριθμός κάπου;

(Ειλικρινά ρωτάω δεν ειρωνεύονται)

Απο φιλο που εργαζεται στο call center τους.

Αναμενομενο να υπαρχει αυξηση,καθως η BF επεσε μεσα στην καραντινα,αλλα οχι και ετσι ρε παιδια.

Πηγα να κανω μια εξυπηρετηση σημερα,καθως ειμαι πρωην υπαλληλος κουριερ και τα εχω καλα ακομα,και να ψαξω το δεμα ενος φιλου.

Μπηκα στην αποθηκη για να δω μηπως με αφησουν να το ψαξω εγω,αλλα δεν υπηρχε νοημα.

20 ατομα ουρα απ'εξω,σε καταστημα εξω απο την πολη,μεσα ενας χαμος,με το ζορι μου μιλησαν τα παιδια.

Το δεμα δεν το βρηκα,ηταν σε καποια παλετα,σε καποια καινουργια αποθηκη τους,που στοιβαζουν οτι προλαβουν.

Πηγα για να κανω εξυπηρετηση στο φιλο επειδη το δεμα ηταν επειγον,και τελικα ηταν παπουτσια.

Καλα χριστουγεννα και περαστικα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...