Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zanskou είπε

Δηλαδή πιστεύετε πραγματικά ότι ο Hamilton και ο οποιοσδήποτε θα άφηνε το γκάζι, μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια και τις πιθανότητες να γίνει μύθος με το όγδοο πρωτάθλημα το οποίο σε βάθος χρόνου θα του απέφερε τα διπλά λεφτά από όσα έχει βγάλει μέχρι τώρα στη ζωή του απλά για το "θέαμα που πουλάει";  

Yeah right 

Στις εποχές που ζούμε τίποτε δεν πιστεύω. Όλα πλέον είναι κατευθυνόμενα και όλοι είμαστε μαριονέτες μας αρέσει δεν μας αρέσει.Έπεσε 10 ώρες το facebook και όλος ο πλανήτης έπαθε υστερία και παροξυσμό.

Γιατί εσύ πιστεύεις πως αν η merc πει στο Χάμιλτον. να κόψει δεν θα κόψει. Πως εξηγείς ότι για 7-8 γύρους κινείται με μέσο όρο ένα δευτερόλεπτο το γύρο γρηγορότερα και ξαφνικά ο χρόνος αυτός μηδενίζεται ή ακόμη πάει και υπέρ του Μαξ. Επίσης πως εξηγείς ότι η Merc τον κρατάει 7 γύρους με αποτέλεσμα ο Μαξ να κάνει 8 δευτερόλεπτα διαφορά και δεν τον βάζει γρηγορότερα ώστε να είναι κοντά.

Και μη μου πεις διαχείριση ελαστικών από τη στιγμή που είδαμε ότι ο Μαξ στην αρχική γόμα είχε πολύ πιο γρήγορα φθορά.Τέλος πάντων και εγώ γουστάρω να κερδίσει ο Μαξ όπως το συντριπτικό ποσοστό του πλανήτη αυτή τη στιγμή για αυτό αναρωτιέμαι μήπως τελικά μας δίνουν αυτό που θέλουμε πιο πολύ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει παιδια: Money talks more than ever στη συγχρονη F1.
Aπο κει και περα, ειναι εξωφρενικο να υπακουει σε εντολες και να κοβει επιτηδες ο Σερ με κινδυνο να χασει το 8ο πρωταθλημα που θα τον κανει και επισημα GOAT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πως εξηγείς ότι για 7-8 γύρους κινείται με μέσο όρο ένα δευτερόλεπτο το γύρο γρηγορότερα και ξαφνικά ο χρόνος αυτός μηδενίζεται ή ακόμη πάει και υπέρ του Μαξ.

Science ! Γιατι για 7-8 γυρους ετρεχε μονος του ενω μετα ηταν σε σημειο οπου δεν ειχε καθαρο αερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ep1 είπε

Σχετικά με χτες, απίστευτος αγώνας. Ειλικρινά δεν πίστεψα ούτε στους 2 τελευταίους γύρους ότι θα τερματίσει 1ος. Έφαγε καλές ευχές ο Χόρνερ.

Είσαι ο μικρός αδερφός του @~mxls~;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Γιατί εσύ πιστεύεις πως αν η merc πει στο Χάμιλτον. να κόψει δεν θα κόψει.

Πολλά του λένε, ο Lewis θα πράξει αυτό που πιστεύει πως είναι καλό για τον Lewis.

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Γιατί εσύ πιστεύεις πως αν η merc πει στο Χάμιλτον. να κόψει δεν θα κόψει. Πως εξηγείς ότι για 7-8 γύρους κινείται με μέσο όρο ένα δευτερόλεπτο το γύρο γρηγορότερα και ξαφνικά ο χρόνος αυτός μηδενίζεται ή ακόμη πάει και υπέρ του Μαξ.

Δεν είναι τόσο όσο λες πιο γρήγορος ο Ham. Το έβαλα το γυρολόγιο τους στη προηγούμενη σελίδα, τσέκαρε τους γύρους που σκέφτεσαι. Δε πάει ξαφνικά, πάει σταδιακά. Συνδυασμός φθοράς ελαστικών Ham που πίεζε, εξαιρετικής διαχείρiσης Max, αεροδυναμικών προβλημάτων Merc όταν ακολουθεί από κοντά, αεροδυναμικών προβλημάτων που προκαλεί μονοθέσιο του Newey στους από πίσω (αυτό δε ξέρω πόσο ισχυρό είναι φέτος). Aλλο να πλησιάσεις, άλλο να περάσεις. 

Επίσης κράτα ότι ο Max έχασε πιο πολύ χρόνο από τους backmarkers.

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Επίσης πως εξηγείς ότι η Merc τον κρατάει 7 γύρους με αποτέλεσμα ο Μαξ να κάνει 8 δευτερόλεπτα διαφορά και δεν τον βάζει γρηγορότερα ώστε να είναι κοντά

Πίστευε πως θα καταρρεύσουν τα ελαστικά του Max στους 3 τελευταίους γύρους του gp.

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Και μη μου πεις διαχείριση ελαστικών από τη στιγμή που είδαμε ότι ο Μαξ στην αρχική γόμα είχε πολύ πιο γρήγορα φθορά.

Βαρύτερο μονοθέσιο --> μεγαλύτερη φθορά. Επίσης το τελευταίο stint του είναι φοβερό.

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Τέλος πάντων και εγώ γουστάρω να κερδίσει ο Μαξ όπως το συντριπτικό ποσοστό του πλανήτη αυτή τη στιγμή για αυτό αναρωτιέμαι μήπως τελικά μας δίνουν αυτό που θέλουμε πιο πολύ;;;

Έχουμε δει σε μετρήσεις πως στην υβριδική εποχή έχει εκτοξευτεί η δημοτικότητα του Lewis. Όσο και αν έχει ανέβει η δημοφιλία του Max όχι συντριπτικό αλλά δε νομίζω καν να τον περνά τον Lewis.

Νομίζω τα πιάσαμε όλα! :)

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tommy^ είπε

Εγώ πάντως συνεχίζω να θεωρώ από άλλο πλανήτη και τον Λεκλερ. Απίστευτη επίδοση χτες.

Αν είχε εφάμιλλο μονοθέσιο με ράπερ και Μαξ θα είχαμε σφαγή μεταξύ 3.

Και χωρίς να έχω κάποια απτά στοιχεία στα χέρια μου, θεωρώ τον Λεκλερ πιο γρήγορο σε ωμή ταχύτητα και από Σερ και από Μαξ. Εκεί που χάνει είναι στα οδηγικά λάθη όπου είναι πιο επιρρεπής. Βέβαια ακόμα και αυτό μπορεί να οφείλεται στο μέτριο μονοθέσιο που οδηγάει. 

Έχει βελτιωθεί αισθητά η Φερράρι όμως. Σχεδόν νέο μονοθέσιο. Κάπου ανάμεσα σε απόδοση RBR - McLaren.

Νόρρις τι γίνεται μικρέ μου έμπορα, τελειώσαν τα φίδια;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ~mxls~ είπε

Έχει βελτιωθεί αισθητά η Φερράρι όμως. Σχεδόν νέο μονοθέσιο. Κάπου ανάμεσα σε απόδοση RBR - McLaren.

Νόρρις τι γίνεται μικρέ μου έμπορα, τελειώσαν τα φίδια;

Αρχίζει  και τα βρίσκει  σκούρα η κατσαρίδα  με την άνοδο  του ρικ!! Αντε να κατεβάσει λίγο τον γιακά του..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως επειδη επεσε πολυ κριτικη για τον Τσεκο ( δικαιολογημενα εν μερει ), εφοσον οντως απο τον πρωτο γυρο δεν μπορουσε να πιει νερο, τοτε πραγματικα εκανε εξαιρετικο αγωνα!!

Μεξικο is coming... Προβλεπω 1-2 για την RBR!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexis-9 είπε

Παντως επειδη επεσε πολυ κριτικη για τον Τσεκο ( δικαιολογημενα εν μερει ), εφοσον οντως απο τον πρωτο γυρο δεν μπορουσε να πιει νερο, τοτε πραγματικα εκανε εξαιρετικο αγωνα!!

 

τον έκραξαν και όσοι κάνουν 3 στάσεις ΣΕΑ Αθήνα-Θεσσαλονίκη για κατούρημα και νερόπλυμα καφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Alexis-9 είπε

Παντως επειδη επεσε πολυ κριτικη για τον Τσεκο ( δικαιολογημενα εν μερει ), εφοσον οντως απο τον πρωτο γυρο δεν μπορουσε να πιει νερο, τοτε πραγματικα εκανε εξαιρετικο αγωνα!!

Μεξικο is coming... Προβλεπω 1-2 για την RBR!

Τι να πει τότε κι ο Kimi, που του το έχουν κάνει σύστημα να μην πίνει νερό! 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Anubis13 είπε

Είσαι ο μικρός αδερφός του @~mxls~;

Αν το ψάξουμε όλο και κάποια συγγένεια θα βρούμε.

Οι ευχές ήταν δικαιολογημένες μιας και το χαρτί που έπαιξαν με αλλαγή στον 30ο ήταν το μοναδικό αλλά και όχι σίγουρο. Βέβαια ο Τοτό σε συνέντευξή του είπε ότι ήταν πολύ καλή αυτή η τακτική της Redbull.

https://www.formula1.com/en/latest/article.wolff-explains-why-mercedes-couldnt-contend-with-red-bulls-super-aggressive.2aCQzb7XRTzyJ5yCDTh8kG.html

 

Όπως και αν έχει είδαμε φοβερό αγώνα κυριολεκτικά μέχρι την τελευταία στιγμή!

Επεξ/σία από ep1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Έχουμε δει σε μετρήσεις πως στην υβριδική εποχή έχει εκτοξευτεί η δημοτικότητα του Lewis. Όσο και αν έχει ανέβει η δημοφιλία του Max όχι συντριπτικό αλλά δε νομίζω καν να τον περνά τον Lewis.

Νομίζω τα πιάσαμε όλα! :)

Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που είπες διότι σαν ανάλυση είναι απόλυτα σωστή και τεκμηριωμένη. Είναι όμως έτσι;;;

Όσο για δημοφιλία οδηγών στην τρίτη θέση πλέον ο Λούις σε μεγάλη δημοσκόπηση. Επίσης κάπου διάβαζα ότι σε άλλη έρευνα βλέπουν ότι με τα βαρετά πρωταθλήματα των τελευταίων χρόνων όπου από την άνοιξη ξέραμε τον πρωταθλητή , έβλεπαν ότι χάνουν το νεανικό κοινό για το οποίο χωρίς προσπεράσματα χωρίς μάχες έδειχναν αδιαφορία και έφευγαν. 

Και επειδή έβλεπαν ότι έχαναν και χάνουν χρήμα λέω μήπως μας δίνουν κάτι άλλο;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...