Προς το περιεχόμενο

H κατάντια του post-doc στην Ελλάδα


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην παρούσα φάση κάνω δύο δουλειές επειδή προέκυψαν κάποιες οικονονικές ανάγκες. Παράλληλα εδώ και αρκετό καιρό περίμενα να ξεκινήσω το post doc (έρευνα που κάνεις μετά την απόκτηση διδακτορικού). Αρχικά, στην Ελλάδα ο ερευνητής λογίζεται ως ελεύθερος επαγγελμτίας, οπότε πρέπει να έχει μπλοκάκι. Μπλοκάκι επίσης σημαίνει ότι από τα 1000 ευρώ που θα μου δίνουν, το 20% θα παρακρατείται και θα πληρώνω ΕΦΚΑ 134 ευρώ. Άρα πέφτουμε κάπου στα 650 ευρώ. Και ερωτώ, είναι αυτός μισθός για άνθρωπο που έχει πτυχίο, πανεπιστήμιο και διδακτορικό; Και μάλιστα γίνεται σε πανεπιστήμια, δεν είναι να πει κανείς ότι είσαι στον ιδιωτικό τομέα, σε εκμεταλλεύονται δεν τους νοιάζει κτλ..  είμαι υπερβολικός ή και σε σας ακούγται απαράδεκτο; Όσον αφορά το ωράριο είναι αρκετά στον αέρα, κατά βάση ο καθηγητής όποτε σε χρειάζεται σου στέλνει ένα mail "κάνε αυτές τις διορθώσεις το ΣΚ και στείλτο μου την Δευτέρα"  ή μπορεί να προκύψει ένα πείραμα που να έχει περίεργες ώρες (οπότε ενδεχομένως να μην είναι εφικτό να έχεις δεύτερη δουλειά).

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, lactate είπε

Και ερωτώ, είναι αυτός μισθός για άνθρωπο που έχει πτυχίο, πανεπιστήμιο και διδακτορικό;

Όχι βέβαια είναι αμοιβή πτωχοκομείου και γι'αυτό στην Ελλάδα παραμένουν κυρίως οι δευτερότριτοι και οι κρατικοδίαιτοι.

Φυσικά η φτωχοποίηση συντελείται σκόπιμα, διότι εκτός των άλλων οδηγεί σε "δωρεά" (προσωπικού υψηλού επιπέδου) του χρεοκοπημένου προτεκτοράτου προς την κυρίαρχη δύναμη.

  • Like 15
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσουμε ότι στην ελληνική ακαδημαϊκή κουλτούρα, ο καθηγητής αντιμετωπίζει και τους διδακτορικούς αλλά και τους μετα-διδακτορικούς ως «δούλους» και όχι ως συνεργάτες.

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωστο τρολλ επεστρεψε με νεο account, μην ασχοληθειτε...

On-topic:

Ολα αυτα ειναι γνωστα ακομα και στους δευτεροετεις οποιασδηποτε σχολης, πως καταληγεις ξαφνιασμενος ως post-doc?

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sacafoutreγίνεσαι ο αγαπημένος μου ινσομνιακ πολύ γρήγορα.

3 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Να σημειώσουμε ότι στην ελληνική ακαδημαϊκή κουλτούρα, ο καθηγητής αντιμετωπίζει και τους διδακτορικούς αλλά και τους μετα-διδακτορικούς ως «δούλους» και όχι ως συνεργάτες.

Είσαι έστω κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ή απλά μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

@sacafoutreγίνεσαι ο αγαπημένος μου ινσομνιακ πολύ γρήγορα.

Είσαι έστω κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ή απλά μιλάς;

Είμαι. Αλλά δεν θα συμμετάσχω σε ένα διάλογο που ασχολείται με το δάχτυλο και αυτόν που περιγράφει, όσο με τα επιχειρήματα που παρουσιάζονται.

Το παραπάνω που έθεσα είναι μια κοινή παραδοχή πολλών διδακτορικών και μετα-διδακτορικών που έχουν εκτεθεί τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό και έχουν ισχυρότερη άποψη και από αυτούς που έχουν εκτεθεί μόνο στην Ελλάδα και από αυτούς που έχουν εκτεθεί μόνο στο εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sacafoutre είπε

Όχι. Αυτό δεν ισχύει. Είναι λάθος και ψέμα.

Δεν είναι λάθος και ψέμα, απλά δεν το έθεσα ακριβώς όπως το εννοούσα. Ο post-doc που απλά είναι σε ένα πρόγραμμα και δεν έχει θέση μόνιμου ερευνητή, είναι σχεδόν πάντα με μπλοκάκι.

 

3 ώρες πριν, sacafoutre είπε

Η αμοιβή δεν είναι ίδια για όλους. Εσύ πήρες τόσα, γιατί, π.χ., θα κάνεις μερικές ώρες την ημέρα εργασία (και όχι 8ωρο). 

Η αμοιβή είναι κατ'ελάχιστο το 90% του ερευνητή Γ και το ωράριο παίζει πολύ, ανάλογα τα κέφια του καθηγητή δυστυχώς.  Επίσης δεν ξέρω σε ποιον κλάδο είσαι, αλλά όταν έχεις ποντίκια και κύτταρα δεν μπορείς απλά να τα βάλεις παρασκευή στο ψυγείο και να τα βγάλεις τη δευτέρα. Παίζει και ΣΚ και σε γιορτές να χρειαστεί να πας στη δουλειά.

τώρα για το δήθεν υφάκι σου, δεν θα πω κάτι, λογικά θα είσαι ενήμερος/η.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, lactate είπε

όταν έχεις ποντίκια και κύτταρα δεν μπορείς απλά να τα βάλεις παρασκευή στο ψυγείο και να τα βγάλεις τη δευτέρα

Αν κάνεις split την καλλιέργεια Παρασκευή απόγευμα, με μικρό αριθμό κυττάρων στην ανακαλλιέργεια, μια χαρά μπορείς να το κάνεις. 

Μη παρουσιάζετε τα πράγματα τόσο τραγικά, εκτίθεστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Αν κάνεις split την καλλιέργεια Παρασκευή απόγευμα, με μικρό αριθμό κυττάρων στην ανακαλλιέργεια, μια χαρά μπορείς να το κάνεις. 

Μη παρουσιάζετε τα πράγματα τόσο τραγικά, εκτίθεστε. 

Δεν θεωρώ ότι είπα κάτι που δεν ισχύει ή που με εκθέτει. Προφανώς κοιτάς να μην πέσει σε Σάββατο η μέρα του σπλιτ. Αλλά δεν γίνεται πάντα. Όχι ότι κάθε Σάββατο θα κάνεις σπλιτ προφανώς. Ή αν έχεις  κύτταρα ανοιχτά σε περίοδο Χριστουγέννων κάποιος καημένος θα χρειαστεί να ανέβει. Η να σου ζητήσει ο καθηγητής μέσα στο ΣΚ επειγόντως διορθώσεις για τους reviewers. Το point μου δεν είναι ότι ο ποστ ντοκ μπορεί ννα δουλέψει και κανά Σάββατο. Το point είναι ότι παίρνει δυσανάλογα λίγα χρήματα για αυτά που καλείται να προσφέρει. Να ξέρει μοριακές τεχνικές, να ξέρειποντίκια, αμα ξέρει και sequencing δν μας χαλάει, να είναι διαθέσιμος για τονκαηγητή όποτε θέλει, στις αρχές του προγράμματος να ψάχνεται για κανα δυο μηνες μεχρι να αρχίσει να τρέχει ο μισθός.. να ναι με το άγχος αν του χρόνου θα πάρει παράταση ή θα συνεχίσει να είναι στο post doc.. γενικά ένα μόνιμο στρες χωρίς λόγο. Και προφανώς οι λιγότεροι θα καταλήξουν να είναι καθηγητές (ΔΕΠ). Και δεν θα θίξω το θέμα του αν υπάρχει κονε ή όχι. Αλλά προφανώς είναι πολύ λίγες οι θέσεις ΔΕΠ σε σύγκριση με τους μεταδιδακτορικούς. Και οι μεταδιδακτορικοί όπως και οι διδακτορικοί είναι τα πουτ**** των ΔΕΠ δυστυχώς. Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θεωρεις ότι δεν πληρώνεσαι αρκετά για τις γνώσεις και αυτά που προσφέρεις, είσαι ελεύθερος να αναζητήσεις την τύχη και την ανταμοιβή που θεωρεις ότι αξίζεις, στον ιδιωτικό τομέα. 

 

52 λεπτά πριν, Ψιτ είπε

Ε ρε φίλε, χωράφι που σου χρειάζεται για να εκτιμήσεις τη σιγουράντζα των 650 καθαρών...

Καλά, σιγά τα λεφτά που θα πρέπει να τα εκτιμαει κιόλας.

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Είμαι. Αλλά δεν θα συμμετάσχω σε ένα διάλογο που ασχολείται με το δάχτυλο και αυτόν που περιγράφει, όσο με τα επιχειρήματα που παρουσιάζονται.

Το παραπάνω που έθεσα είναι μια κοινή παραδοχή πολλών διδακτορικών και μετα-διδακτορικών που έχουν εκτεθεί τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό και έχουν ισχυρότερη άποψη και από αυτούς που έχουν εκτεθεί μόνο στην Ελλάδα και από αυτούς που έχουν εκτεθεί μόνο στο εξωτερικό.

Δεν ασχολήθηκα με κανένα δάχτυλο. Είναι μια χαρά επιχείρημα και έχει την ισχύ του "ξέρω για ποιό πράγμα μιλάω".

Δηλαδή εσύ μου λές ότι έχεις κάνει 4 χρόνια πτυχίο, 2 έτη μεταπτυχιακό, 4 έτη διδακτορικό δηλαδή 10 χρόνια σπουδές και έχεις εξασφαλίσει και θέση σε postdoc πρόγραμμα ώστε να μπορείς να μιλάς με βάση σε αυτά που λες; Και εγώ μπορώ τελείως αφοριστικά να πω κάτι του στυλ "όλοι οι προγραμματιστές είναι αγάμητοι nerds" αλλά αν όντως έχεις πάει σε οποιαδήποτε coding δουλειά θα μου την πεις γιατί δεν ισχύει. Η ευκολία με την οποία γενικοποιείς για όλο το ακαδημαϊκό σύστημα δείχνει πόσα λίγα πραγματικά ξέρεις για αυτό.

Αλλιώς, αν είναι να λέμε ο καθένας τι έχει ακούσει μπορώ εγώ να σου πω 150 αντίστοιχες ιστορίες με άτομα τα όποια έλαμψαν μέσω της έρευνας ακόμη και στην Ελλάδα (!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφερόμαστε σε κουλτούρα ενός περιβάλλοντος, προφανώς μιλάμε για την επικρατούσα τάση, που δεν αφορά το 100% των εμπλεκόμενων στο περιβάλλον, αλλά σίγουρα αφορά την πλειοψηφία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ψιτ είπε

Ε ρε φίλε, χωράφι που σου χρειάζεται για να εκτιμήσεις τη σιγουράντζα των 650 καθαρών...

Όχι φίλε μου. Αν κάποιος δουλεύει 10 χρόνια ασταμάτητα στην ανώτερη επιστήμη για κάτι το 650€ είναι κέρματα.

Ας σταματήσει πια αυτή η υπερεκτίμηση μιας "δουλειάς" και της λύπησης της "κατατρεγμένης λαϊκής τάξης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...