Προς το περιεχόμενο

H κατάντια του post-doc στην Ελλάδα


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Να σημειώσουμε ότι στην ελληνική ακαδημαϊκή κουλτούρα, ο καθηγητής αντιμετωπίζει και τους διδακτορικούς αλλά και τους μετα-διδακτορικούς ως «δούλους» και όχι ως συνεργάτες.

Αυτό έθεσα, γιατί μερικοί έχετε χάσει τη μπάλα στη συζήτηση. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, kostasgr78 είπε

Αυτό έθεσα, γιατί μερικοί έχετε χάσει τη μπάλα στη συζήτηση. 😁

Το οποίο στο ζητάμε και εγώ και ο παραπάνω να το διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lactate είπε

Και ερωτώ, είναι αυτός μισθός για άνθρωπο που έχει πτυχίο, πανεπιστήμιο και διδακτορικό; Και μάλιστα γίνεται σε πανεπιστήμια, δεν είναι να πει κανείς ότι είσαι στον ιδιωτικό τομέα, σε εκμεταλλεύονται δεν τους νοιάζει κτλ..  είμαι υπερβολικός ή και σε σας ακούγται απαράδεκτο; Όσον αφορά το ωράριο είναι αρκετά στον αέρα

Πόσες ώρες το μήνα θα δουλεύεις; Αυτό είναι το σημαντικότερο. Άλλο τα 1000 ευρώ για 200 ώρες δουλειά το μήνα, άλλο για 50 ώρες δουλειά. Για 40 ώρες δουλειά την εβδομάδα πάντως (172 ώρες τον μήνα) τα 1000 ευρώ αντιστοιχούν σε 5,8 ευρώ την ώρα, που είναι σχεδόν το διπλάσιο από τον βασικό μισθό. Όχι ότι είναι καλά για κάποιον καταρτισμένο, αλλά σίγουρα δεν είναι βασικός Επίσης, έχε υπόψη ότι αντίστοιχα ποσά πληρώνονται άτομα ιδιαίτερα καταρτισμένα στον ιδιωτικό τομέα, όπου καταρτισμένα βάλε συνδυασμό πτυχίων, γλωσσών, μεταπτυχιακών, σεμιναρίων, πιστοποιήσεων, ετών προυπηρεσίας, κλπ

Και εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, που ίσως απαντά στα ερωτήματα σου:

https://medium.economist.com/why-doing-a-phd-is-often-a-waste-of-time-349206f9addb

Το σημείο αυτό τα λέει όλα:

A PhD may offer no financial benefit over a master’s degree. It can even reduce earnings

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lactate Εγω με την απορια εμεινα, αυτα ειναι πραγματα που μας μετεφεραν οι μεταδιδακτορικοι της σχολης μου σε σεμιναρια στο δευτερο τριτο ετος, εσυ πως εφτασες να πατησεις ξυπολυτος στα αγγουρια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vs_skg είπε

@lactate Εγω με την απορια εμεινα, αυτα ειναι πραγματα που μας μετεφεραν οι μεταδιδακτορικοι της σχολης μου σε σεμιναρια στο δευτερο τριτο ετος, εσυ πως εφτασες να πατησεις ξυπολυτος στα αγγουρια?

εγώ μέχρι και το επίπεδο του διδακτορικού τα έβρισκα διαδοχικά όσον αφορά τη χρηματοδότηση. Στο διδακτορικό είχα χρηματοδότηση, στο μεταπτυχιακό είχα μια μικρή δουλίτσα που έβγαζα κάποια χρήματα και προς το τελείωμα του διδακτορικού μέχρι και τώρα από τις γνωριμίες που έκανα εκεί, όταν προέκυψε ανάγκη στον ιδιωτικό τομέα με είχαν μάθει ότι ειδικεύομαι σε κάτι πολύ συγκεκριμένο το οποίο και χρειαζόντουσαν και δουλεύω ιδιωτικά. Αυτό που με χαλάει, στην περίπτωσή μου πάντα, είναι ο μισθός. Τα 650 που μου πρότειναν τα οποία τα θεωρώ εξευτελιστικά λίγα για τα προσόντα που ζητάνε. Γιατί άλλο να φτιάχνεις καφέδες, να ζητάει ο εργοδότης άτομο για καφέδες και να πας με διδκτορικό και να εισαι overqualified (που δεν φταιει αυτος για τα πτυχια σου και με απολυτηριο γυμνασιου να σε παιρννε) και να σου δινει 650 και αλλο να απαιτεί η θέση διδακτορικό (και άρα πτυχιο+μαστερ) και 4+2+3=9 χρόνια σπουδές να τα κοστολογεί στα 650 ευρώ. Δηλαδή αν είναι να παιρνεις τόσα λίγα γιατί να κουράζεσαι με σπουδές; Γιατί να χαρίζεις την τέχνη και την επιστήμη σου;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, archer100 είπε

Πόσες ώρες το μήνα θα δουλεύεις; Αυτό είναι το σημαντικότερο. Άλλο τα 1000 ευρώ για 200 ώρες δουλειά το μήνα, άλλο για 50 ώρες δουλειά. Για 40 ώρες δουλειά την εβδομάδα πάντως (172 ώρες τον μήνα) τα 1000 ευρώ αντιστοιχούν σε 5,8 ευρώ την ώρα, που είναι σχεδόν το διπλάσιο από τον βασικό μισθό. Όχι ότι είναι καλά για κάποιον καταρτισμένο, αλλά σίγουρα δεν είναι βασικός Επίσης, έχε υπόψη ότι αντίστοιχα ποσά πληρώνονται άτομα ιδιαίτερα καταρτισμένα στον ιδιωτικό τομέα, όπου καταρτισμένα βάλε συνδυασμό πτυχίων, γλωσσών, μεταπτυχιακών, σεμιναρίων, πιστοποιήσεων, ετών προυπηρεσίας, κλπ

Και εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, που ίσως απαντά στα ερωτήματα σου:

https://medium.economist.com/why-doing-a-phd-is-often-a-waste-of-time-349206f9addb

Το σημείο αυτό τα λέει όλα:

A PhD may offer no financial benefit over a master’s degree. It can even reduce earnings

Πας αλλού την κουβέντα, για το αν αξίζει το PhD γενικότερα. Το διάβασα το αρθράκι μιας και είχα λίγο χρόνο. Ήταν καλό, του τύπου: "Δες τι κάνουν στους αθλητές υψηλού επιπέδου" και σε εμάς τους απλούς θνητούς μοιάζει τρομακτικό και βασανιστικό.

Απλά θέλω μόνο να πω ότι σε αυτή την κοινωνία δεν μπορούμε όλοι να είμαστε επιχειρηματίες. Κάποιοι (όσο παράλογο και αν φαίνεται αυτό σε ένα τεχνολογικό φόρουμ) είναι καλοί στην έρευνα, στο να γράφουν άρθρα, να κάνουν παρουσιάσεις και γενικότερα να είναι χωμένοι στα βιβλία. ΟΚ, το πιάνω το όλο πακετάκι "αχρειάστα PhD άρα δεν έχει νόημα η επιστήμη κλπ" αλλά μακάρι να ήταν τόσο απλή η κοινωνία. Και αν κάποιος βρει ένα PhD με θέμα που το γουστάρει; Και αν κάποιος όντως γουστάρει την διαδικασία; Αναμφίβολα θα υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τους αρέσει η φάση, εννοείται, αλλά δεν γίνεται το άρθρο να εκθέτει μονοπρόσωπα την μία προοπτική. Μετά θυμήθηκα ότι είναι Economist, δηλαδή άνθρωποι που είναι πιο πολύ entrepreneur τύποι κλπ οπότε λογικό να γράφουν τέτοια. Λίγες παρατηρήσεις πάντως για το άρθρο:

  1. Παίρνει ως παράδειγμα μια κοπέλα που έκανε διδακτορικό στην Θεωρητική Οικολογία, δηλαδή έρευνα στο 0.00001% της παγκόσμιας ερευνητικής παραγωγής.
  2. Λέει ότι στις Θεωρητικές Επιστήμες οι φοιτητές πληρώνουν οι ίδιοι το διδακτορικό τους. Αυτό είναι απλούστατα ψέμα. Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι που το κάνουν, αλλά σχεδόν όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού (όποιος ενδιαφέρεται ας το δει) κάνουν tuition remissions και βάζουν φοιτητές να διδάσκουν για να έχουν και κάποιο "χαρτζιλίκι" για να πληρώνονται. Μάλιστα, οι περισσότεροι λένε ότι αν το πανεπιστήμιο σου προτείνει να κάνεις διδακτορικό και να το πληρώσεις, δεν σε θέλει στην αλήθεια και απλά δεν θέλει να σε σουτάρει.

Γενικότερα, και για να λήγω αυτό το θέμα γιατί βαρέθηκα, η συμβουλή είναι μια: Αν κάτι σου αρέσει, σβήσε τον κόσμο γύρω σου και κάντο. Δεν είμαι self help author, απλά πάντα και παντού θα υπάρχουν οι υπερ και οι κατά και για κάθε μα κάθε ζήτημα θα υπάρχουν οι ζηλωτές αμφότερων πλευρών να σου πρίζουν τα παπάρια για το αν πρέπει ή όχι να το κάνεις. Αν για κάτι όμως χρειάζεσαι άποψη άλλων για να κάνεις, δείχνει πολλά για εσένα και πόσο στοχοπροσηλωμένος είσαι.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε έξω ποστ ντοκ, μην χάνεις χρόνο εδώ. Εγώ διδακτορικό κάνω και ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που υπέγραψα.

Σήκω φύγε,θα βρεις την υγεία σου. Μην βολεύεσαι με 650 ευρώ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sacafoutre είπε

@lactate
Το ότι αποφεύγεις να το απαντήσεις σχετικά με τις εργατοώρες, εγείρει υποψίες τελικά. 

Όχι δεν έγινε επίτηδες. Τελείως στον αέρα οι ώρες. Δηλαδή ο προφεσορ σε θελει γενικα να υπαρχεις στο εργαστήριο 10-3 (οπότε πες 5ωρο/5 μερες την εβδομάδα) αλλά είναι κάπως άσχετο με το αντικείμενο της έρευνας. Τι εννοω.. το ποντικι μπορεί ας πουμε να το χειριστείς μια τελείως άσχετη ωρα (επειδή υπάρχει και άλλος στη μέση με τον οποίο γίνεται συνεργασία). Οπότε ξεκινάει μια διαδικασία να του πεις ναι δεν θα ρθω σημερα στις 10 γιατι θα παω στο ταδε μερος να κανω το ποντικι.. και ανάλογα τις ορέξεις θα σου πει ναι οι μην ερθεις σημερα απο εδω.. μπορει να κανεις και τα 2.. και επειδη εχω κανει διδακτορικο εκει ξερω το εργάκι οτι απλα θα δέχεσαι email οποτε να ναι για οτι ννα ναι, για να κανεις μαθηματα, απαντήσεις σε reviewers κτλ.. και εδώ είναι και ένα φαουλ του πανεπιστημίου.. θα μπορούσε να είναι αυτονόητο ότι όποιος διδάσκει πληρώνεται. Προφανώς και δεν θα βγαλεις κανά σοβαρό ποσό έτσι, αλλά γιατί να διδάσκεις χωρίς να πληρώνεσαι; Η να διορθώνεις γραπτά χωρίς να πληρώνεσαι; Και η ανησυχία μου για αυτή την έρευνα με τα 650 είναι ότι με τα 650 θα νομιζει/νομιζουν οτι θα εισαι 24/7 διαθέσιμος. Γενικά θεωρούν ότι εφόσον είσαι από τους εκλεκτούς που πλρηώνονται είσαι σκλάβος τους. Και 1 ευρώ να έβγαζες το μήνα δεν τους νοιαζει, απαξ και εχεις μισθό τέλειωσε.

10 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Κάνε έξω ποστ ντοκ, μην χάνεις χρόνο εδώ. Εγώ διδακτορικό κάνω και ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που υπέγραψα.

Σήκω φύγε,θα βρεις την υγεία σου. Μην βολεύεσαι με 650 ευρώ. 

Δεν βολεύεισαι ακριβώς με τα 650 ευρώ.. τι να πρωτοπληρώσεις.. για το διδακτορικό δεν γκρινιάζω (πολύ) γιατί μου έμαθε κάποια πράγματα τα οποία μου επέτρεψαν να βρω μια όμορφη δουλειά στον ιδιωτικό τομέα (καλό κλίμα, ωραίο αντικείμενο) και επίσης γνώρισα πολλούς ανθρώπους και εμπειρίες. Μακάρι να ήμουν πλούσιος που λέει ο λόγος να "δούλευα" από χόμπυ και να το έπαιζα ο γαμάτος ερευνητής που η ψυχή του είναι η έρευνα και ότι δεν τον αφορά το πεζό θέμα των οικονομικών.. αλλά δεν είμαι, ζω από τη δουλειά μου. Το ότ μπορεί να μαρέσει η δουλεία μου δε σημαίνει ότι δεν έχω απαιτήσεις για τις απολαβές μου. Αν πάω κάποια στιγμή έξω θα δουλέψω ως κλινικός δεν θα κάτσω να χω 5 συγκατοίκους για να κάνω ποστ ντοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lactate είπε

ο προφεσορ σε θελει γενικα να υπαρχεις στο εργαστήριο 10-3 (οπότε πες 5ωρο/5 μερες την εβδομάδα) 

Άρα μιλάμε για 9,3 ευρώ την ώρα περίπου. Λίγο πάνω από το τριπλάσιο του βασικού μισθού. Με αναγωγή σε 8ωρο, βγαίνει περίπου 1600 μεικτά το μήνα, που για την Ελλάδα είναι ένας αξιοπρεπέστατος μισθός, ακόμη και για έμπειρα στελέχη της αγοράς. Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι θα δουλεύετε ή σταματούν οι έρευνες; Άδεια (διακοπών, κλπ) θα έχεις; Δώρα Χριστουγένων-Πάσχα να υποθέσω δε θα έχεις μιας και θα είσαι με μπλοκάκι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα συγκεκριμένα λεφτά είναι λίγα ασχέτως ωρών. Τώρα κάτι αναγωγές του στυλ "hurr durr δηλαδη τόσα την ωρα είναι αυτά, παίρνεις 2 φορές παραπάνω απο αυτούς που σου τυλίγουν το πιτόγυρο" μη τις ακους. Περίεργο είναι όμως ότι ξαφνιάζεσαι με τα ποσά. Να τονίσω εδώ ότι αν αναλογιστείς ότι λόγω "μπλοκακίου" δεν έχεις δώρα (-2 μισθοί δηλαδή για κάποιον αντίστοιχο μισθωτό) αυτό που σου μένει στην τσέπη είναι σχεδόν ένας κατώτατος μισθός. Δεν έχω εμπειρία με τον χώρο, να είμαστε ξεκάθαροι, απλά αυτά τα χρήματα τα θεωρώ λίγα ακόμα για κάτοχο ενός BSc, πόσο μάλλον για post-doc.

Πάλι καλά πάντως απ'ότι βλέπω από προηγούμενα replies τα ποσά αυτά δεν είναι norm.

 

edit: Επίσης να είσαι σίγουρος με την ασφάλεια αν είναι όντως τόσο γιατί και γω τόσα υπολόγιζα και μου σκασε ενα 288 το μήνα και μου 'ρθε ο ουρανός σφοντύλι (πρώην τσμεδε βέβαια, οπότε ίσως σε αγχώνω αδίκως). Μπορεί όντως να ναι όσα είπες, απλά να το χεις στο νου σου.

Επεξ/σία από tasos30
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

εγώ μέχρι και το επίπεδο του διδακτορικού τα έβρισκα διαδοχικά όσον αφορά τη χρηματοδότηση. Στο διδακτορικό είχα χρηματοδότηση, στο μεταπτυχιακό είχα μια μικρή δουλίτσα που έβγαζα κάποια χρήματα και προς το τελείωμα του διδακτορικού μέχρι και τώρα από τις γνωριμίες που έκανα εκεί, όταν προέκυψε ανάγκη στον ιδιωτικό τομέα με είχαν μάθει ότι ειδικεύομαι σε κάτι πολύ συγκεκριμένο το οποίο και χρειαζόντουσαν και δουλεύω ιδιωτικά. Αυτό που με χαλάει, στην περίπτωσή μου πάντα, είναι ο μισθός. Τα 650 που μου πρότειναν τα οποία τα θεωρώ εξευτελιστικά λίγα για τα προσόντα που ζητάνε. Γιατί άλλο να φτιάχνεις καφέδες, να ζητάει ο εργοδότης άτομο για καφέδες και να πας με διδκτορικό και να εισαι overqualified (που δεν φταιει αυτος για τα πτυχια σου και με απολυτηριο γυμνασιου να σε παιρννε) και να σου δινει 650 και αλλο να απαιτεί η θέση διδακτορικό (και άρα πτυχιο+μαστερ) και 4+2+3=9 χρόνια σπουδές να τα κοστολογεί στα 650 ευρώ. Δηλαδή αν είναι να παιρνεις τόσα λίγα γιατί να κουράζεσαι με σπουδές; Γιατί να χαρίζεις την τέχνη και την επιστήμη σου;

Αχα! Και έτσι φτανουμε στο κλειδι του ζητηματος για μενα. Η κοσμοθεωρια έχω κανει το-και-το, περιμενω να αμοιφθω γι αυτο, δουλευει μονο εν μερει, και μονο σε ισορροπημένες και υγιεις αγορες.

Γιατι στην πραγματικοτητα, το οτι εχω κανει διδακτορικό κλπ δεν ειναι τιποτα παρα proxy για την υπεραξια που μπορεις να παραγεις για καποιον. Εφ οσον στην ελληνικη πραγματικότητα ενας μεταδιδακτορικος η μοναδικη υπεραξια που παραγει ειναι να ειναι ρεζερβα για οταν αδειασει θεση και να παρει τον δρομο για το καθηγητιλικι eventually, δεν υπαρχει καποιος θεσμος/μηχανισμος που να μπορει να τον αμοιψει για κατι παραπανω. Απο που φανταζεσαι οτι θα μπορουσαν να προκυψουν τα παραπανω χρηματα? Διορθωσε με αλλα αν εγραφε ο PI σου ενα proposal σχετικο με την ερευνα σου και εγκρινοταν χρηματοδοτηση, θα επαιρνες παραπάνω απο αυτα τα 650 για το διαστημα της χρηματοδότησης. Εξαιρουμενων τετοιων σεναριων, απο που να σου δωθουν παραπανω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, archer100 είπε

Άρα μιλάμε για 9,3 ευρώ την ώρα περίπου. Λίγο πάνω από το τριπλάσιο του βασικού μισθού. Με αναγωγή σε 8ωρο, βγαίνει περίπου 1600 μεικτά το μήνα, που για την Ελλάδα είναι ένας αξιοπρεπέστατος μισθός, ακόμη και για έμπειρα στελέχη της αγοράς. Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι θα δουλεύετε ή σταματούν οι έρευνες; Άδεια (διακοπών, κλπ) θα έχεις; Δώρα Χριστουγένων-Πάσχα να υποθέσω δε θα έχεις μιας και θα είσαι με μπλοκάκι;

Η αναγωγή αν και θεωρητικά λογική, πρακτικά δεν έχει ισχύ. 650 παίρνεις στο χέρι. Επίσης όπως σου είπα απλά θα σκάνε πράγματα σε άσχετες ώρες που θα πρέπει να κάνεις. Όπως και μαθήματα που κάνεις όποτε να ναι.. το ίδιο ισχύει και για επιτηρήσεις.. να ασχολείσαι με πτυχιακές φοιτητών κτλ. Δεν είναι ότι γυρνάς σπίτι και τέλος αύριο πάλι. Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι σαν εργαζόμενος γενικά. Δηλαδή δεν θα κάθεσαι σαν φοιτητήες 15+15 μέρες.. και γενικά ότι γουστάρει ο καθηγητής. Δώρα ούτε για πλάκα.

5 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Αχα! Και έτσι φτανουμε στο κλειδι του ζητηματος για μενα. Η κοσμοθεωρια έχω κανει το-και-το, περιμενω να αμοιφθω γι αυτο, δουλευει μονο εν μερει, και μονο σε ισορροπημένες και υγιεις αγορες.

Γιατι στην πραγματικοτητα, το οτι εχω κανει διδακτορικό κλπ δεν ειναι τιποτα παρα proxy για την υπεραξια που μπορεις να παραγεις για καποιον. Εφ οσον στην ελληνικη πραγματικότητα ενας μεταδιδακτορικος η μοναδικη υπεραξια που παραγει ειναι να ειναι ρεζερβα για οταν αδειασει θεση και να παρει τον δρομο για το καθηγητιλικι eventually, δεν υπαρχει καποιος θεσμος/μηχανισμος που να μπορει να τον αμοιψει για κατι παραπανω. Απο που φανταζεσαι οτι θα μπορουσαν να προκυψουν τα παραπανω χρηματα? Διορθωσε με αλλα αν εγραφε ο PI σου ενα proposal σχετικο με την ερευνα σου και εγκρινοταν χρηματοδοτηση, θα επαιρνες παραπάνω απο αυτα τα 650 για το διαστημα της χρηματοδότησης. Εξαιρουμενων τετοιων σεναριων, απο που να σου δωθουν παραπανω? 

Στην ουσία στο διδακτορικό μαθαίνεις να κάνεις έρευνα και κάποιες πολύ εξειδικευμένες τεχνικές (μιλάω στο κομμάτι της Ιατρικής και σε κανονικό διδακτορικό όχι διαβάζω 100 άρθρα τα βάζω στο μιξερ και τα παρουσιάζω). Οπότε μπορείς να είσαι για μια φαρμακευτική και να μελετάς τη σύνθεση ενός φαρμάκου, να κάνεις δοκιμές κτλ. Δλδ να κάνεις έρευνα για πρακτικές εφαρμογές (μια δυνατότητα). το καθηγητιλίκι είναι μια προέκταση, μπορεί κάποιων να μην είναι ο στόχος αυτός. Χρήματα θα έπρεπε να ήταν παραπάνω με την έννοια ότι δεν μπορείς να έχεις έναν υπάλληλο ή οπως θες πες τον άνθρωπο που να απαιτείς να έχει γνώση των πλέον εξελιγμένων τεχνικών και διαρκή ενημέρωση για την βιβλιογραφία και να του δίνεις σχεδόν τον βασικό μισθό που θα έβγαζε αν πήγαινε σε ένα διαγνωστικό καιι φυγοκεντρούσε αίματα. Και επίσης σε οποιαδήποτε άλλη δουλειά εκτός αν σε απολύσουν επειδή έκανες κάτι χοντρό ή χρεωκοπήσει η επιχείρηση θα συνεχίσεις να έχεις τη δουλειά. αλλά δεν μπορεί κάποιος να ναι 10 χρόνια σε φάση τον δεκέμβριο τι θα κάνω; πάλι τελειώνει η χρηματοδότηση; να χεις κανει ερευνητική πρόταση τον οκτωβρη και να λες και αν εκγιρθεί; και πότε; και πότε θα με πληρώσουν; κτλ. Πολυ ψυχοφθορο χωρις λογο. Για μενα το μεταδιδακτορικο ειναι απλά παράλληλο με την κλινική δουλειά στο ιατρείο, χρόνος για να βρεις δουλειά σε κλινική. Ενώ οι περισσότεροι παλεύουν για να βρουν μια καλύτερη θέση ερευνητή και απλά μένουν 10 χρονια ποστ ντοκ, κουράοζνται και φεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Τελικά ποια ειναι η γνώμη σας για post-doc στην ελλάδα? Μονο αν εχεις βλέψεις για ακαδημαικος?

Γενικά μιλώντας (όχι μόνο για Ελλάδα), ναι. Εάν δεν έχεις βλέψεις για ακαδημαϊκή καριέρα είναι χάσιμο χρόνου

Είναι σχετικά μία εύκολη λύση, καθώς δε φεύγεις από το περιβάλλον που ήδη ήσουν (σαν υποψήφιος διδάκτορας).
Τελικά απλά αναβάλεις για μερικά χρόνια την απόφαση να βγεις στην αγορά εργασίας, χωρίς να σου δώσει ουσιαστικά επιπλέον κέρδη για το βιογραφικό σου. Εκτός και αν είσαι τυχερός και βρεις κάποια θέση σαν μόνιμος ερευνητής σε κάποιο lab εταιρείας, αλλά για πόσες τέτοιες θέσεις μιλάμε;

ΥΓ: αυτά τα λέω κυρίως για STEM σπουδές, ίσως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά σε άλλον τομέα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...