Προς το περιεχόμενο

H κατάντια του post-doc στην Ελλάδα


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, lactate είπε

Η αναγωγή αν και θεωρητικά λογική, πρακτικά δεν έχει ισχύ. 650 παίρνεις στο χέρι. Επίσης όπως σου είπα απλά θα σκάνε πράγματα σε άσχετες ώρες που θα πρέπει να κάνεις. Όπως και μαθήματα που κάνεις όποτε να ναι.. το ίδιο ισχύει και για επιτηρήσεις.. να ασχολείσαι με πτυχιακές φοιτητών κτλ. Δεν είναι ότι γυρνάς σπίτι και τέλος αύριο πάλι. Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι σαν εργαζόμενος γενικά. Δηλαδή δεν θα κάθεσαι σαν φοιτητήες 15+15 μέρες.. και γενικά ότι γουστάρει ο καθηγητής. Δώρα ούτε για πλάκα.

Στην ουσία στο διδακτορικό μαθαίνεις να κάνεις έρευνα και κάποιες πολύ εξειδικευμένες τεχνικές (μιλάω στο κομμάτι της Ιατρικής και σε κανονικό διδακτορικό όχι διαβάζω 100 άρθρα τα βάζω στο μιξερ και τα παρουσιάζω). Οπότε μπορείς να είσαι για μια φαρμακευτική και να μελετάς τη σύνθεση ενός φαρμάκου, να κάνεις δοκιμές κτλ. Δλδ να κάνεις έρευνα για πρακτικές εφαρμογές (μια δυνατότητα). το καθηγητιλίκι είναι μια προέκταση, μπορεί κάποιων να μην είναι ο στόχος αυτός. Χρήματα θα έπρεπε να ήταν παραπάνω με την έννοια ότι δεν μπορείς να έχεις έναν υπάλληλο ή οπως θες πες τον άνθρωπο που να απαιτείς να έχει γνώση των πλέον εξελιγμένων τεχνικών και διαρκή ενημέρωση για την βιβλιογραφία και να του δίνεις σχεδόν τον βασικό μισθό που θα έβγαζε αν πήγαινε σε ένα διαγνωστικό καιι φυγοκεντρούσε αίματα. Και επίσης σε οποιαδήποτε άλλη δουλειά εκτός αν σε απολύσουν επειδή έκανες κάτι χοντρό ή χρεωκοπήσει η επιχείρηση θα συνεχίσεις να έχεις τη δουλειά. αλλά δεν μπορεί κάποιος να ναι 10 χρόνια σε φάση τον δεκέμβριο τι θα κάνω; πάλι τελειώνει η χρηματοδότηση; να χεις κανει ερευνητική πρόταση τον οκτωβρη και να λες και αν εκγιρθεί; και πότε; και πότε θα με πληρώσουν; κτλ. Πολυ ψυχοφθορο χωρις λογο. Για μενα το μεταδιδακτορικο ειναι απλά παράλληλο με την κλινική δουλειά στο ιατρείο, χρόνος για να βρεις δουλειά σε κλινική. Ενώ οι περισσότεροι παλεύουν για να βρουν μια καλύτερη θέση ερευνητή και απλά μένουν 10 χρονια ποστ ντοκ, κουράοζνται και φεύγουν.

Δεν νομιζω οτι με καταλαβες. Κατανοω 100% τι λες. Απλα σου απαντω σε αυτο, δεν υπαρχει "αξιζω παραπανω", ειναι μυθος αυτο. Δεν παράγεις κατι που αξιζει πανω απο 650 ευρω, δεν πληρωνεσαι πανω απο 650 ευρω. Δεν τιθεται θεμα εκμετάλλευσης δηλαδη, θεμα χρεωκοπημενης απο πολλες αποψεις χωρας τιθεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, lactate είπε

Χρήματα θα έπρεπε να ήταν παραπάνω με την έννοια ότι δεν μπορείς να έχεις έναν υπάλληλο ή οπως θες πες τον άνθρωπο που να απαιτείς να έχει γνώση των πλέον εξελιγμένων τεχνικών και διαρκή ενημέρωση για την βιβλιογραφία και να του δίνεις σχεδόν τον βασικό μισθό

Η ερευνα γενικα δεν εχει χρημα. Μην ξεχνας οτι πληρωνεσαι απο φορους και οχι απο κερδη. Θεωρητικα, αν πεσεις σε καποιον 'βολικο' καθηγητη η αν κατσουν τα πραγματα βολικα για σενα, μπορει να δουλευεις 1 ωρα την ημερα, η και για εναν-δυο μηνες να μην κανεις τιποτε απολυτως αλλα ο μισθος σου θα μπαινει κανονικα. 

Αντιθετα αν ησουν στην αγορα θα πληρωνοσουν βασει κερδων και η δουλεια σου θα ηταν στενα συνδεδεμενη με στοχους και αξιολογηση. Αν ησουν πολυ χρησιμος και εφερνες πολλα κερδη στην εταιρια σου, θα μπορουσες να διαπραγματευσαι τον μισθο σου καθε εξαμηνο, θα μπορουσες να απειλεισεις να φυγεις η θα μπορουσες να πας σε αλλη εταιρια με περισσοτερα λεφτα. Οτι κανουν οι περισσοτεροι δηλαδη. 

Για αυτο και στις δυτικες χωρες η ακαδημαικη καριερα θεωρειται Β κλασης σε σχεση με την αγορα. Στην αγορα μπορει καποιος να βγαλει εκατομμυρια σε αντιθεση με την ερευνα που κρεμονται ολα απο τις αποφασεις ενος ασχετου πολιτικαντη για χρηματοδοτηση ερευνητικων κονδυλιων. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Γενικότερα, και για να λήγω αυτό το θέμα γιατί βαρέθηκα, η συμβουλή είναι μια: Αν κάτι σου αρέσει, σβήσε τον κόσμο γύρω σου και κάντο. Δεν είμαι self help author, απλά πάντα και παντού θα υπάρχουν οι υπερ και οι κατά και για κάθε μα κάθε ζήτημα θα υπάρχουν οι ζηλωτές αμφότερων πλευρών να σου πρίζουν τα παπάρια για το αν πρέπει ή όχι να το κάνεις. Αν για κάτι όμως χρειάζεσαι άποψη άλλων για να κάνεις, δείχνει πολλά για εσένα και πόσο στοχοπροσηλωμένος είσαι.

Δε ξέρω αν πρέπει να συμβουλεύεις δωρεάν πλέον..

 

2 ώρες πριν, sacafoutre είπε

Το ότι αποφεύγεις να το απαντήσεις σχετικά με τις εργατοώρες, εγείρει υποψίες τελικά. 

Προφανώς και δεν είναι πλήρες 8άωρο.  Έχω κάνει μεταπτυχιακό στον ίδιο τομέα. Απλά οι ώρες απασχόλησης δεν είναι συνεχόμενες. Δηλαδή μπορεί να στήσεις μια western και να πας μετά απο 2 ώρες για τα αποτελέσματα και μετά απο 4 ώρες για τα επόμενα κοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Δε ξέρω αν πρέπει να συμβουλεύεις δωρεάν πλέον..

Σε έχω σε εκτίμηση για αυτό και θέλω να ελπίζω ότι ήταν κοπλιμέντο🥰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου αρεσει ο μισθος σου, στις επομενες εκλογες ψηφισε αλλο κομμα. Καποιο που θα ανεβασει τους μισθους στα επιπεδα που πιστευεις. Διοτι αυτη την στιγμη οτι γινεταει σε αυτη τη χωρα , συμπεριλαμβανομενου και το υφος του μισθου σου, το εχουνε επιλεξει δημοκρατικα οι Ελληνες πολιτες με την ψηφο τους. Αν δεν συμφωνεις με την πλειοψηφικη αποψη , μπορεις να φυγεις απο την χωρα και να πας να ζησεις με ανθρωπους που συμφωνεις. Μπορεις να δημειουργησεις δικο σου κομμα και να βαλεις μισθους 10.000 ευρω σε ολους, αν εκλεγεις φυσικα δημοκρατικα.

Αν πιστευςεις οτι γινεται καποια παρανομεια η κατι αντισυγματικο, μπορεις απευθυνθεις, στην αστυνομια και τον εισαγγελεα που ειναι ανεξαρτητη αρχη απο την πολιτικη.

Σε περιπτωση δε καταλυσης του πολιτευματος ,το συνταγμα σου δινει την λυση, λεγοντας σου να επαναστατησεις και να διωξεις την φασιστικη αυτη δυναμη ακομα και με την χρηση βιας

Τα πραματα ειναι πολυ απλα. Η ζωη ειναι πολυ απλη. Λιγοτερα λογια, περρισοτερες πραξεις

Λιγοτερη γκρινια, περισσοτερες αναλυτικες προτασεις για λυσεις

  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sacafoutre είπε

Άρα το συμβόλαιο σου είναι για 5ωρο, όπου παίρνεις 1000€ για 5ωρο. Εάν θεωρείς ότι είναι λίγα τα 1000 για ΠΕΝΤΕ ώρες δουλειάς στην Ελλάδα, τότε κάτι χάνεις.

Επίσης, διαβάζω ότι παραπονιέσαι συχνά για απαντήσεις σε reviewers. Πόσο συχνά γράφεις paper και το αναφέρεις σαν extra δουλειά; Επίσης, οι απαντήσεις έχουν τουλάχιστον 7 ημέρες, και αυτό για περιοδικά που είναι στο όριο του predatory. Δηλαδή, παραπονιέσαι για εργασία που σκάει 5 φορές τον χρόνο (σε μία μέση κατάσταση), που (λογικά) δεν θα είσαι καν ο πρώτος author σε όλες, και γενικά δεν είναι από τις δουλειές που έχω ακούσει σοβαρό άνθρωπο να παραπονιέται για αυτή.

Συνοψίζοντας, μέχρι στιγμής:

* άλλα έλεγες, άλλα ισχύουν για τους ερευνητές και το καθεστώς εργασίας: έλεγες ότι οι ερευνητές **λογίζονται** ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ενώ παραδέχτηκες ότι δεν ισχύει και αναφερόσουν μόνο σε μια συγκεκριμένη περίπτωση

* παραπονιέσαι ότι παίρνεις λίγα, αλλά μιλάμε για ημιαπασχόληση και ο μισθός για την ημιαπασχόληση (που παραπονιέσαι για αυτόν) είναι 1000€

* παραπονιέσαι για την διαδικασία απάντησης σε reviewers, όπου όποιος γνωρίζει καταλαβαίνει ότι παραπονιέσαι για εργασία που γίνεται μερικές φορές (π.χ. πέντε) το χρόνο, και είναι καθαρά εργασία για να κάνεις καλύτερο το paper σου

και βάσει των αποπάνω, κατηγορείς τον θεσμό του ερευνητή και της μεταδιδακτορικής έρευνας.

Δεν νομίζεις ότι κάπου κάνεις λάθος; 

Ο τύπος παραπονιέται για 1000 ευρώ στο πεντάωρο. 

To 1000ρικο πως προέκυψε; Τα καθαρά μου 650 είναι. Γενικά όποιος author και να μαι ακομα και να μην ειμαι author σε μενα θα καταλήξουν. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες ισχύει αυτό που είπα απλώς αναφερόμουν στους post doc. Και τα reviews που παραπονιέμαι από μόνα τους δεν είναι κάτι τραγικό. Αλλά αν προσθέσεις διδακτικό έργο σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό, επιτηρήσεις, διορθώσεις, συγγραφή paper και βιβλίων, να στήνεις πρωτόκολλα για πτυχιακές και μεταπτυχιακούς.. ε μαζεύονται πολλά. Και τα πολλά δεν είναι στο ωράριο είναι μετά από αυτά. Αλλά τέλος πάντων, αν εχεις αποφασισει οτι εχω αδικο δεν νομιζω οτι οποιοδηποτε επιχειρημα θα εχει νοημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον απο πάνω για να μη κανω quote το βιβλίο που έγραψε: 1000 μπλοκακι = 650, χωρίς δώρα, με αναγωγή στο έτος = περίπου κατώτατος μισθός. Τόσα παίρνουν οι 4ωροι στα Lidl. Ούτε απ' έξω θα πέρναγα για αυτά τα λεφτά, αλλά προσωπικά δεν έχω και ερευνητικές ανησυχίες, ο καθένας ας ζυγίσει μεράκι/πάθος και απολαβές.

edit: Δεν έχω διαβάσει όλα τα replies, αν αποφασίσεις όντως να κάνεις έναρξη, μπες απαλασσόμενων ΦΠΑ - δε θυμάμαι αν σε βάζουν μόνοι τους, νομίζω το ζητάς στη ΔΟΥ όταν κάνεις την έναρξη - να γλιτώσεις τουλάχιστον για τους 10 μήνες να μην έχεις να σκεφτεσαι να κάνεις περιοδικές ΦΠΑ. Όχι ότι είναι κάτι αλλά όταν δεν είσαι ευχαριστημένος με δουλειά/απολαβές ακόμα και η μικρότερη ενόχληση μπορεί να είναι η σταγόνα που θα ξεχειλίσει το ποτήρι.

Επεξ/σία από tasos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Για τον απο πάνω για να μη κανω quote το βιβλίο που έγραψε: 1000 μπλοκακι = 650, χωρίς δώρα, με αναγωγή στο έτος = περίπου κατώτατος μισθός. Τόσα παίρνουν οι 4ωροι στα Lidl. 

Ο μισθος ειναι 1000 ευρω, τοσα θα κοστιζει ο OP στον φορολογουμενο καθε μηνα, οχι 650. Το οτι υπαρχουν 35% κρατησεις, ειναι αλλη συζητηση και εχει να κανει με τη φορολογια και το ασφαλιστικο και οχι με την αμοιβη για την εν λογω θεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω την αποψη μου, τουλαχιστον για τον τομεα της βιοεπιστημων/ιατρικης. Οτιδηποτε μετα το μεταπτυχιακο, δεν προσφερει τιποτα παραπανω στην αγορα εργασιας. Αν θα εκανα διδακτορικο προσωπικα; Ναι θα εκανα αν ειχα λυμενο το βιοποριστικο μου σε οριζοντα περαν της τετραετιας, ήτοι ημουν εισοδηματιας και απλα το εκανα για την κ@υλα και την αυτοπραγματωση. Ουτως οι αλλως οι θεσεις της επομενης φουρνιας καθηγητων ειναι ηδη πιασμενες απο τα τεκνα των υπαρχοντων καθηγητων, αντικειμενικα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archer100 είπε

Ο μισθος ειναι 1000 ευρω, τοσα θα κοστιζει ο OP στον φορολογουμενο καθε μηνα, οχι 650. Το οτι υπαρχουν 35% κρατησεις, ειναι αλλη συζητηση και εχει να κανει με τη φορολογια και το ασφαλιστικο και οχι με την αμοιβη για την εν λογω θεση

Δεν είναι μισθός. Σύμβαση έργου θα κάνει που μη σου πω συνήθως γράφουν συγκεκριμένα ότι η αμοιβή δίδεται ανάλογα με το έργο που παράγεται και οχι απαραίτητα σε συγκεκριμένα χρονικά τμήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Δεν είναι μισθός. Σύμβαση έργου θα κάνει που μη σου πω συνήθως γράφουν συγκεκριμένα ότι η αμοιβή δίδεται ανάλογα με το έργο που παράγεται και οχι απαραίτητα σε συγκεκριμένα χρονικά τμήματα. 

Οκ, εννοω την αμοιβη γενικοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, archer100 είπε

Οκ, εννοω την αμοιβη γενικοτερα

Ναι ωραία δε καταλαβαίνω γιατι μας νοιάζει στη συζήτηση το πόσα "βγαίνει" ο OP στον εργοδότη του, το τι μπαίνει τσέπη μας νοιάζει. Αν έμπαιναν και τα 1000 δε θα έσκουζε - όπως τώρα, δικαιολογημένα. Δεν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο οι κρατήσεις και οι εισφορές, ειδικά στην περίπτωση των "μπλοκάκηδων". Γιατί αν έμπαινε εδώ και έλεγε "μου δίνουν καθαρά 650" και εννούσε μισθό δε θα τον ρώταγε κανείς "πόσα μεικτά δηλαδή". Τα δεδομένα που σε νοιάζουν εσένα είναι που μπήκε ενας και λεει: "Για post-doc μου δίνουν 650 το μήνα, χωρίς δώρα, χωρίς άδειες, ασταθές ωράριο και θεωρητικά 24/7 on call, είναι λίγα;" ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.

 

Επεξ/σία από tasos30
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Ναι ωραία δε καταλαβαίνω γιατι μας νοιάζει στη συζήτηση το πόσα "βγαίνει" ο OP στον εργοδότη του, το τι μπαίνει τσέπη μας νοιάζει. Αν έμπαιναν και τα 1000 δε θα έσκουζε - όπως τώρα, δικαιολογημένα. Δεν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο οι κρατήσεις και οι εισφορές, ειδικά στην περίπτωση των "μπλοκάκηδων". Γιατί αν έμπαινε εδώ και έλεγε "μου δίνουν καθαρά 650" και εννούσε μισθό δε θα τον ρώταγε κανείς "πόσα μεικτά δηλαδή". Τα δεδομένα που σε νοιάζουν εσένα είναι που μπήκε ενας και λεει: "Για post-doc μου δίνουν 650 το μήνα, χωρίς δώρα, χωρίς άδειες, ασταθές ωράριο και θεωρητικά 24/7 on call, είναι λίγα;" ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.

 

χαίρομαι που κάποιος καταλαβαίνει και νιώθει αυτό που λέω γιατί κοντεύουν να μου πουνε ότι μου χαρίζουν χιλιάρικο και γκρινιάζω :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πληρώνεται για 5ωρο πενθήμερο. Τα υπόλοιπα  είναι "εξτραδακια" που τον βάζει να κάνει ο καθηγητής (και όχι μόνο αυτόν). Αυτά δεν ενδιαφέρουν το κράτος που δίνει τα λεφτά, αυτό δίνει λεφτά για να ασχοληθεί ο άνθρωπος για 5 ώρες 5μερες τη βδομάδα, δηλαδή 25ωρο. Τα άλλα ούτε τα ξέρει και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Άρα το πρόβλημα δεν είναι ότι πληρώνεται λίγο για αυτά που κάνει , είναι ότι "πρέπει" να υποκύψει σε παράλογες έξτρα εργασίες για να παρει τη δουλειά από τον υπεύθυνο (καθηγητή). Δεν είναι υποχρεωμένος ούτε να διδάξει, ούτε να βαθμολογήσει γραπτά ούτε να επιτηρεί εξετάσεις καθώς δεν είναι καν εργαζόμενος του πανεπιστημίου αλλά εξωτερικός συνεργάτης σε συγκεκριμένο έργο. Απλά ο Καθηγητής εκμεταλλεύεται τη θέση του. Οπότε δεν είναι θέμα μισθού αλλά εκμετάλλευσης.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...