Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, kkaragki said:

Παρακολουθώ την συζήτηση για τα 120€ της Elpedison με ενδιαφέρον, καθώς είμαι (σχετικά) νέος πελάτης της στο ρεύμα. Κάθομαι ψάχνω τους Ειδικούς Όρους που έχουν στο site τους και βλέπω ότι ακόμα δεν έχουν αφαιρέσει το κεφάλαιο Δ. Ειδικοί Όροι, όπου και αναφέρεται η ύπαρξη ρήτρας αποχώρησης.

Τυχαία, ψάχνοντας λίγο παραπάνω, βρήκα τους νέους Ειδικούς Όρους στο αγγλικό site της Elpedison, όπου και φαίνεται αυτό που γράφει καιρό τώρα o συμφορουμίτης @ekrepali: η μη ύπαρξη ρήτρας αποχώρησης.

Άρα με βλέπω να πηγαίνω κι εγώ προς τα εκεί, μιας και εξάντλησα πρόσφατα το 50άρικο της ΔΕΗ :D.

Και πάλι ένα ευχαριστώ παιδιά που μας ανοίγετε τα μάτια!

Αδερφέ, στο συμβόλαιο που μας στείλανε δεν υπάρχει αυτή η παράγραφος. Απλά να γνωρίζεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

To γνωριζουμε εδω και καιρό... υπαρχει νομος από 4/7/22 που λέει ότι δεν υπάρχει ρήτρα στο άεριο και δεν υπάρχει διευκρίνιση για σταθερά οπότε τα πιάνει κι αυτά. Απλα αργήσαμε να το πάρουμε χαμπάρι και επίσης οι πάροχοι καθυστέρησαν να συμμορφωθούν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

671219779_.jpg.51417dbf1565333d5d82315e52283d83.jpg

 

 

Nόμος 4951 Άρθρο 138 παράγραφος4α.pdf 955.01 kB · 2 downloads

αργήσαμε αρκετά μιας και ισχύει απο το 2011 , άρθρο 47 παρ. 1

https://www.et.gr/api/DownloadFeksApi/?fek_pdf=20110100179

ούτε οι ξεφτίλες απο ΡΑΕ, ούτε ΣτΚ δεν το αναφέρανε

Spoiler

όπως και για το ρεύμα , απλά κάποια στιγμή προσθέσαν ρήτρα στα σταθερά , αλλά τα κυμαινόμενα απο το 2011 δεν έπρεπε να έχουν ρήτρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό από το 2011 ισχύει και για τα σταθερά ( μη χρέωση ρήτρας ;). Γιατί εγώ είχα πληρωσει μια φορά ρήτρα στο gas home fix της ζενιθ, νομίζω το 2020.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό από το 2011 ισχύει και για τα σταθερά ( μη χρέωση ρήτρας ;). Γιατί εγώ είχα πληρωσει μια φορά ρήτρα στο gas home fix της ζενιθ, νομίζω το 2020.

ναι , για όλα τα προγράμματα αερίου , ποτέ δεν προβλεπόταν ρήτρα αποχώρησης

αλλά απο το 2020 περάσανε χρόνια , χλωμό να μπορείς να αμφισβητήσεις κάτι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, korakios said:

ναι , για όλα τα προγράμματα αερίου , ποτέ δεν προβλεπόταν ρήτρα αποχώρησης

αλλά απο το 2020 περάσανε χρόνια , χλωμό να μπορείς να αμφισβητήσεις κάτι τώρα

Τσεκαρα τα σκονακια μου... Ο κώδικας προμήθειας φυσικού αερίου (του 2018) έδινε δικαίωμα στον πάροχο για ρήτρα.

Spoiler
Spoiler

Screenshot_2024-04-09-23-05-40-156_com.google.android_apps.pdfviewer.jpg.3e854547bc3a7617c97c3823a9224d95.jpg

 

...χωρίς ρήτρα, με εξαίρεση τη περίπτωση που η σύμβαση περιέχει ειδικούς όρους σχετικά με ελάχιστο χρόνο ισχύος και οφειλόμενη αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τσεκαρα τα σκονακια μου... Ο κώδικας προμήθειας φυσικού αερίου (του 2018) έδινε δικαίωμα στον πάροχο για ρήτρα.

  Απόκρυψη περιεχομένων
  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2024-04-09-23-05-40-156_com.google.android_apps.pdfviewer.jpg.3e854547bc3a7617c97c3823a9224d95.jpg

 

...χωρίς ρήτρα, με εξαίρεση τη περίπτωση που η σύμβαση περιέχει ειδικούς όρους σχετικά με ελάχιστο χρόνο ισχύος και οφειλόμενη αποζημίωση.

ήταν παράνομο και ερχόταν σε αντίθεση με την Ευρωπαϊκή οδηγία που πέρασε το 2011 , ούτε στο ρεύμα αναγράφεται στον ΚΠΗΕ οτι δεν προβλέπεται ρήτρα στα κυμαινόμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, korakios said:

 

αλλά απο το 2020 περάσανε χρόνια , χλωμό να μπορείς να αμφισβητήσεις κάτι τώρα

Όντως, έχει παρέλθει και το διάστημα αμφισβήτησης, και το διάστημα υποχρεωτικων διορθώσεων (2 έτη). Παραγράφεται η αξίωση...

Αλλιώς θα το σκάλιζα... Πω πω θα πάθεινε πλάκα ο υπάλληλος που θα διάβαζε το αιτημα. 😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εγώ που πήρα σε κατάστημα ΕΛΠΕ και ρώτησα για τα 120 μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης (δεν πρόλαβα καν να το αναφέρω)...με κατάλαβε από την φωνή μάλλον... πάμε για νέα στάση τουρισμού 

Υ.Γ: παίδες κάνετε φοβερή δουλειά και μου έχετε ανοίξει τα μάτια ουκ ολίγες φορές. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dogtor21 είπε

Πάντως και εγώ που πήρα σε κατάστημα ΕΛΠΕ και ρώτησα για τα 120 μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης (δεν πρόλαβα καν να το αναφέρω)...με κατάλαβε από την φωνή μάλλον... πάμε για νέα στάση τουρισμού 

Υ.Γ: παίδες κάνετε φοβερή δουλειά και μου έχετε ανοίξει τα μάτια ουκ ολίγες φορές. Ευχαριστώ 

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Ήθελα να ρωτήσω εάν αποχωρήσω από τη ΔΕΗ με συμβόλαιο gas control(δώρο 50€)  με ημερομηνία έναρξης 23/11/2023 θα πληρώσω τελικά:

1)ρήτρα αποχώρησης όπως αναγράφεται στο συμβόλαιο;

2)θα ζητηθεί η επιστροφή του δώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, NIKELPE said:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Ήθελα να ρωτήσω εάν αποχωρήσω από τη ΔΕΗ με συμβόλαιο gas control(δώρο 50€)  με ημερομηνία έναρξης 23/11/2023 θα πληρώσω τελικά:

1)ρήτρα αποχώρησης όπως αναγράφεται στο συμβόλαιο;

2)θα ζητηθεί η επιστροφή του δώρου;

2) Σίγουρα όχι

1) Το θέμα είναι αν θα εχουν ενημερώσει το σύστημα να μη βάζει ρήτρα στους πελάτες που είχαν υπογράψει το παλιό συμβόλαιο. Δηλαδή μπορεί να μπει ρήτρα και μετά να φας ταλαιπωρία να τη σβήσεις μέσω ΡΑΕ, πατώντας στον Ν. 4951, Άρθρο 138, παράγραφο 4α, που παραθέσαμε στη προηγούμενη σελίδα.

Η άλλη δοκιμασμένη λύση, είναι να ζητήσεις αζημίως αλλαγή σε Benefit... παίρνεις δηλαδή τηλέφωνο μέχρι να πέσεις σε υπάλληλο που να σου πει ότι δε θα χρεωθείς ρήτρα για την αλλαγή. Κάνεις τηλεφωνικά τη διαδικασία, κι αφού εμφανιστεί σε 2 μέρες στο ebill πως είσαι benefit, τότε αλλάζει πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, NIKELPE said:

Κάποιο ιδέα για τηλέφωνο ΔΕΗ για αέριο;

 

To κλασικο τηλέφωνο της ΔΕΗ παιρνεις. Αν δε πάρεις την απάντηση που θέλεις, κλείσε και ξαναπάρε αργότερα για να πέσεις σε άλλο υπάλληλο, μέχρι να σου βεβαιώσει κάποιος ότι η αλλαγή δεν έχει ρήτρα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To κλασικο τηλέφωνο της ΔΕΗ παιρνεις. Αν δε πάρεις την απάντηση που θέλεις, κλείσε και ξαναπάρε αργότερα για να πέσεις σε άλλο υπάλληλο, μέχρι να σου βεβαιώσει κάποιος ότι η αλλαγή δεν έχει ρήτρα.

Μόλις ολοκλήρωσα τη μετάβαση από gas control σε benefit χωρίς πέναλτυ.

Θα εμφανιστεί στο mydei σε 2-3 εργάσιμες ημέρες.

Καταγραφή στοιχείων  συνομιλίας με  εκπροσώπο...Στοιχεία εκπροσώπου και διαβεβαίωση από αυτόν.

Αγαπητέ ekrepali και πάλι να σε ευχαριστήσω (το λιγότερο)για τις συμβουλές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NIKELPE said:

Μόλις ολοκλήρωσα τη μετάβαση από gas control σε benefit χωρίς πέναλτυ.

Θα εμφανιστεί στο mydei σε 2-3 εργάσιμες ημέρες.

Καταγραφή στοιχείων  συνομιλίας με  εκπροσώπο...Στοιχεία εκπροσώπου και διαβεβαίωση από αυτόν.

Αγαπητέ ekrepali και πάλι να σε ευχαριστήσω (το λιγότερο)για τις συμβουλές σου.

Μπορεί και αύριο να έχει φανεί η αλλαγή και... σε 2-3 μέρες το πολύ θα πάρεις και αντιγραφή σύμβασης στο email. Η σύμβαση θα γράφει τον ίδιο αριθμό συμβολαίου που είχες στο  control, και για αυτό δε μπαίνει ρήτρα. 

 

Επίσης αν σου στείλουν τους όρους του παλιού benefit που έχει ρήτρα, αγνόησε το... ίσως δεν έχουν φτιάξει ακόμα το αυτοματοποιημένο σύστημα... Kαι σε μας το ίδιο έγινε.

Έχει ξεκαθαριστεί και σε ερωτήματα που έχουμε κάνει στο myrae αλλά και σε υποσημείωση που έχουν βάλει σε κάθε λογαριασμό ότι το benefit δεν έχει ρήτρα,ισχύουν δηλαδή οι πρόσφατοι όροι που έχουν στην ιστοσελίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Η άλλη δοκιμασμένη λύση, είναι να ζητήσεις αζημίως αλλαγή σε Benefit... παίρνεις δηλαδή τηλέφωνο μέχρι να πέσεις σε υπάλληλο που να σου πει ότι δε θα χρεωθείς ρήτρα για την αλλαγή. Κάνεις τηλεφωνικά τη διαδικασία, κι αφού εμφανιστεί σε 2 μέρες στο ebill πως είσαι benefit, τότε αλλάζει πάροχο.

Και αυτή είναι μια καλή ιδέα αν θες να επιστρέψεις στο benefit...πας μια στο control..τσιμπας το 50€ (ελπίζω να μην το καταργήσουν) και μετά ζητάς αλλαγή σε benefit..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...