Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Yay, βγήκε και σε μένα επιτέλους νέο λογαριασμός από ΔΕΗ μετά τις 5 Ιουλίου.

Εκδοση 30/11, για το χρονικό διάστημα 19/6 με 19/10.Capture.PNG.e5fbe3284c0a409ba15cbc13473dd50c.PNG

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση: τα 30€ τα αφαιρούν αναλογικά με τις ημέρες του λογαριασμου; Γιατί βλέπω πχ 13€ Έκπτωση που μάλλον είναι η συνέπεια; Αλλά δεν είδα κάπου στρογγυλό να λέει -30€ όπως φανταζόμουν ότι θα φαινόταν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Yay, βγήκε και σε μένα επιτέλους νέο λογαριασμός μετά τις 5 Ιουλίου.

Εκδοση 30/11, για το χρονικό διάστημα 19/6 με 19/10.Capture.PNG.e5fbe3284c0a409ba15cbc13473dd50c.PNG

 

0,0275 ο Οκτώβρης; Αυτή είναι Black Friday.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Χαζή ερώτηση: τα 30€ τα αφαιρούν αναλογικά με τις ημέρες του λογαριασμου; Γιατί βλέπω πχ 13€ Έκπτωση που μάλλον είναι η συνέπεια; Αλλά δεν είδα κάπου στρογγυλό να λέει -30€ όπως φανταζόμουν ότι θα φαινόταν 

τα 30€ είναι για τις νέες τιμές με 0,05 (μαζί με το χωρίς εγγύηση :) )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτούσα τώρα το τιμολόγιο προμηθειών της Πειραιώς... για το φυσικό αέριο της ΔΕΗ χρεώνει πάγια εντολή 0.40 με χρέωση λογαριασμού. Με χρέωση κάρτας δεν διατίθεται. Όποιος ενεργοποιεί πάγια εντολή, παίρνει πίσω την εγγύση.

Πιθανολογώ ότι γίνεται (όπως και στο ρεύμα) να πληρώνετε καμιά 10ριά μήνες νωρίτερα με κάρτα μέσω ebill ώστε να μηδενίζει το υπόλοιπο, και να μη τραβά η πάγια εντολή. Αυτό είναι εξακριβωμένοστο ρεύμα που καταχωρούμε κάρτα στο ebill, αλλά με τη πάγια εντολή μέσω ebanking δε το ξέρω.

Φαντάζομαι ισχύει, δε βλέπω λόγο να μην ισχύει. Αν το υπόλοιπο είναι 0, δε θα κάνει request η ΔΕΗ να τραβήξει λεφτά άρα λογικά δε θα χρεώνεται ούτε η προμήθεια 0.40. Θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, kirileman said:

0,0275 ο Οκτώβρης; Αυτή είναι Black Friday.

Από 1 Οκτωβρίου έως 5 που ήμουν με το κυμαινόμενο ήταν 0.07448 (-30%) κι όταν ολοκληρώθηκε η μετάβαση στο σταθερό στις 6 Οκτωβρίου, έπεσε στα 0.02750 (-25%).

Όπως βλέπετε 0 ποινή για σπάσιμο συμβολαίου του κυμαινόμενου της ΔΕΗ για να πάω στο σταθερό της. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

0,0275 ο Οκτώβρης; Αυτή είναι Black Friday.

και 25% έκπτωση , είχε κυμαινόμενο στη ΔΕΗ και έβαλε το σταθερό με τις παλιές τιμές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

0,0275 ο Οκτώβρης; Αυτή είναι Black Friday.

-25% = 0.02

Μέχρι Σεπτέμβρη ίσχυαν αυτά τα συμβόλαια... είχε και η Ζενίθ με 0.026, μετά το πήγε 0.50 στα συμβόλαια Οκτωβρίου και τώρα έχει το Fix 0.085.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Yay, βγήκε και σε μένα επιτέλους νέο λογαριασμός από ΔΕΗ μετά τις 5 Ιουλίου.

Εκδοση 30/11, για το χρονικό διάστημα 19/6 με 19/10.Capture.PNG.e5fbe3284c0a409ba15cbc13473dd50c.PNG

 

Είχες κυμαινόμενο και το γύρισες σε fix? 

Edit

Οκ τώρα είδα την απάντηση σου

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για πείτε, σε πόσες μέρες να περιμένω να ολοκληρωθεί η μετάβαση από το Φυσικό Αέριο στη ΔΕΗ; Γιατί βλέπω ολόκληρο τον Δεκέμβρη να τη βγάζω μόνο με τζάκι και a/c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Yay, βγήκε και σε μένα επιτέλους νέο λογαριασμός από ΔΕΗ μετά τις 5 Ιουλίου.

Εκδοση 30/11, για το χρονικό διάστημα 19/6 με 19/10.Capture.PNG.e5fbe3284c0a409ba15cbc13473dd50c.PNG

 

Επιβεβαίωνετα κι αυτό που είπα για τις χρεώσεις μεταφοράς... το Σεπτέμβρη εγώ είχα 0.0033, προφανώς είμαστε διαφορετικές περιοχές. Αλλά Οκτώβρη βλέπω 0.0022 σε όλους, έκλεισαν σταθερή χρέωση... σούπερ. Είχε κάνει η Ελίν πέρυσι το ίδιο, είχε κλείσει σταθερή μεταφορά με 0.0028.

Εντάξει αυτά είναι ψιλούρα... ακόμα κι αν κάποιος χρεώνει 0.004 μεταφορά, μιλάμε για διαφορά κάνα 20ρικο το χρόνο. Αλλά αν γίνει χρέωση μεταφοράς στο 2ο ή στο 1ο δεκαδικό ψηφίο, θα πέσουν εγκεφαλικά. Οπότε καλό είναι που έκλεισαν σταθερή μεταφορά και μάλιστα σε πολύ χαμηλή τιμή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Mule206 said:

Είχες κυμαινόμενο και το γύρισες σε fix? 

Edit

Οκ τώρα είδα την απάντηση σου

Yeap, από GasBenefit σε GasControl, 30/9 ήρθε ο courier για υπογραφή, 6/10 ολοκληρώθηκε η αλλαγή του προγράμματος. Δεν χρειάστηκε φωτογραφία από τον μετρητή (ούτε να τους πω πόσα), ούτε μπήκε ποινή για σπάσιμο στους 11 μήνες (24μηνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ekrepali said:

Κοιτούσα τώρα το τιμολόγιο προμηθειών της Πειραιώς... για το φυσικό αέριο της ΔΕΗ χρεώνει πάγια εντολή 0.40 με χρέωση λογαριασμού. Με χρέωση κάρτας δεν διατίθεται. Όποιος ενεργοποιεί πάγια εντολή, παίρνει πίσω την εγγύση.

Πιθανολογώ ότι γίνεται (όπως και στο ρεύμα) να πληρώνετε καμιά 10ριά μήνες νωρίτερα με κάρτα μέσω ebill ώστε να μηδενίζει το υπόλοιπο, και να μη τραβά η πάγια εντολή. Αυτό είναι εξακριβωμένοστο ρεύμα που καταχωρούμε κάρτα στο ebill, αλλά με τη πάγια εντολή μέσω ebanking δε το ξέρω.

Φαντάζομαι ισχύει, δε βλέπω λόγο να μην ισχύει. Αν το υπόλοιπο είναι 0, δε θα κάνει request η ΔΕΗ να τραβήξει λεφτά άρα λογικά δε θα χρεώνεται ούτε η προμήθεια 0.40. Θα το δοκιμάσω.

Το έχω δοκιμάσει σε ρεύμα, ισχύει. Αν πληρώσεις 3-5 μέρες νωρίτερα μηδενίζει η καρτέλα και δεν εκτελείται η πάγια 

9 minutes ago, kirileman said:

Και για πείτε, σε πόσες μέρες να περιμένω να ολοκληρωθεί η μετάβαση από το Φυσικό Αέριο στη ΔΕΗ; Γιατί βλέπω ολόκληρο τον Δεκέμβρη να τη βγάζω μόνο με τζάκι και a/c.

Ελα να κάνουμε παρέα. Με καθυστερούν ξανά για εγκατάσταση και από τριτη με βάση τις μετρήσεις μου κλείνει ο λέβητας πετρελαίου και ανάβουν ερκοντισιον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

είχα ζητήσει κωδικούς για ebill και έφαγα άκυρο , σωστός , θα ζητήσω να μου τον στείλουν σε email , δεν το σκέφτηκα

ΕΛΤΑ πάντως δεν πρόκειται να έρθει σε 20 μέρες σίγουρα. 😛 Εγώ ακόμα δεν έχω πάρει έγχαρτο λογαριασμό ύδρευσης με ημερομηνία έκδοση 4/10 (πλήρωσα με ebill). Χτες είδα υπάλληλο με τάμπλετ και κατσαβίδι μετρούσε στη περιοχή και του έκαναν παράπονο οι περαστικοί ότι δεν έχουν πάρει τον παλιό. 🤣

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το έχω δοκιμάσει σε ρεύμα, ισχύει. Αν πληρώσεις 3-5 μέρες νωρίτερα μηδενίζει η καρτέλα και δεν εκτελείται η πάγια 

 

Στο ρεύμα το ξέρω, αλλά είναι η "πάγια" καταχωρημένη στο ebill. Στο αέριο η πάγια εντολή γίνεται μόνο μέσω ebanking. Εσύ που έχεις βάλει την πάγια στο ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...