Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, korakios είπε

Έχουμε νέο νικητή

Η Protergia βάζει γυαλιά σε όλους τους πάροχους και δείχνει πως μπορεί να αρμέξει κάποιος επιπλέον τον καταναλωτή

Σε κυμαινόμενο πρόγραμμα βάσει TTF συν κόστος προμήθειας κουμπώνει η ρήτρα αναπροσαρμογής TTF

https://www.protergia.gr/el/fysiko-aerio-autonomh-sindesi

https://www.protergia.gr/sites/default/files/ypologismos_hreoseon_i_pistoseon_anaprosarmogis_fa_112021.pdf

Δείχνει στον Ηρών πως γίνεται σωστά η δουλειά και όχι τσαπατσούλικες μισοδουλειές

Συγχαρητήρια στο team, φήμες λένε πως είναι η ίδια ομάδα Zero , GasBlack , κους κους και συνεντεύξεις στο Σουπερ Αέριους του Δεκεμβρίου (δώρο ένα κουτί σπίρτα)

 

Παρέλειψες κάτι βασικό όμως... έχει και 24μηνη δέσμευση, σίγουρα με πέναλτυ αποχώρησης. 🤪

fdf.jpg.8be93ad0517a22b0ad66b13501d435a9.jpg

Στο πρόγραμμα 30% ξεκινάει από 80ευρώ το πέναλτυ, στο 50% δε βρίσκω. αλλά με διπλάσια δέσμευση λογικό να είναι διπλάσιο και το πέναλτυ. Μέχρι 17/12 αυτά... μετά μπορεί να κλέψουν και την ιδέα της Elpedison για αναδρομική επιστροφή όλης της έκπτωσης από όποιον φεύγει. 😄

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.θα ηθελα να ρωτησω.24 δεκεμβριου ληγει η συμβαση με το σταθερο της ζενιθ και θα παω στο σταθερο της δεη με 0.05 ωστε να μην ρισκαρω με κυμαινομενο.αμα φυγω νωριτερα θα φαω ρητρα αποχωρησης και δεν θελω .οποτε αν παω 24 να κανω αλλαγη προμηθευτη στη δεη και υπογραψω θα ειμαι ενταξει και δεν θα φαω ρητρα η να παω καλυτερα 27 να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα φαω ρητρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, uchihaitachi είπε

24 δεκεμβριου ληγει η συμβαση με το σταθερο της ζενιθ και θα παω στο σταθερο της δεη με 0.05 ωστε να μην ρισκαρω με κυμαινομενο.αμα φυγω νωριτερα θα φαω ρητρα αποχωρησης και δεν θελω

κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν όλοι , λυπάσαι τη ρήτρα αποχώρησης λες και είναι κανα σοβαρό ποσό ειδικά στο τέλος

βάζεις κάτω ρήτρα  αποχώρησης VS διαφορά κυμαινόμενου μείον 0,05

απο εβδομάδα ακριβαίνει , ίσως και απο Δευτέρα οπότε χαλαρά μη βιάζεσαι 😛

ήδη έχασες τα 0,02 σταθερού

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, uchihaitachi είπε

καλησπερα παιδια.θα ηθελα να ρωτησω.24 δεκεμβριου ληγει η συμβαση με το σταθερο της ζενιθ και θα παω στο σταθερο της δεη με 0.05 ωστε να μην ρισκαρω με κυμαινομενο.αμα φυγω νωριτερα θα φαω ρητρα αποχωρησης και δεν θελω .οποτε αν παω 24 να κανω αλλαγη προμηθευτη στη δεη και υπογραψω θα ειμαι ενταξει και δεν θα φαω ρητρα η να παω καλυτερα 27 να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα φαω ρητρα .

Ζενίθ αορίστου = τιμολόγηση με GAS HOME EASY που έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Υπολόγισε τελική τιμή 0.10 το λιγότερο.

Το πέναλτυ αποχώρησης στο 2ο χρόνο του Fix είναι 50 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Διαλέγεις και παίρνεις.

Σε νορμάλ καταστάσεις θα σου έλεγα να κάνεις αίτημα στη ΔΕΗ κατά τις 20/12. Μέχρι να προωθηθεί το αίτημα και να έρθει η ΕΔΑ για καταμέτρηση θα ολοκληρωνόταν η μεταφορά μετά τα Χριστούγεννα, αλλά θα γλύτωνες μερικές μέρες τουλάχιστον.

Άλλά με τη κατάσταση που επικρατεί τώρα... όπου το σταθερό της ΔΕΗ με 0.05 σήμερα υπάρχει κι αύριο μπορεί να μην υπάρχει, παίζεις με τη φωτιά αν περιμένεις 15 μέρες και δε φύγεις τώρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kirileman είπε

Και για πείτε, σε πόσες μέρες να περιμένω να ολοκληρωθεί η μετάβαση από το Φυσικό Αέριο στη ΔΕΗ; Γιατί βλέπω ολόκληρο τον Δεκέμβρη να τη βγάζω μόνο με τζάκι και a/c.

Δυο αιτήσεις για αλλαγή από Ζενίθ σε ΔΕΗ στις 23/11.

Στην ίδια πολυκατοικία και τα δύο διαμερίσματα, ίδια δικαιολογητικά εκτός απο τον λογαριασμό και την φωτογραφία μετρητή.... η μία ολοκληρώθηκε 30/11  και η άλλη κόλλησε στον έλεγχο δικαιολογητικών και μετά από απανωτά τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών...  έμαθα ότι τελικά έφτασε στην ΕΔΑ την Παρασκευή το απόγευμα και περιμένω από βδομάδα να ολοκληρωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, koystado είπε

Καλησπέρα χθες 3/12 έληγε η σύμβαση που έχουμε ο πατέρας μου με την ζενίθ και είμαι σε αναζήτηση νέου παρόχου. Σκέφτομαι για ΔΕΗ απλώς θέλω να δω αν τα καταλαβα καλα.

Στο gascontrol έχουμε 0,05*0,06 (το φπα)=0,003 τλκ τιμή κιλοβατώρας για 12 μήνες

στο gasbenefit έχουμε TTF (τιμή δεκ 0,081379)+0,015*0,06 (το φπα)= 0,00578274 και λέει και 30% έκπτωση επομένως η τιμή πάει 0,004047918

Τα έχω καταλάβει σωστά;;

Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πρόταση για νέο πάροχο.

Πως μου ξεφυγες αυτο το μηνυμα?

Δεν ξερω μπορει να τα εχει καταλαβει εσυ σωστα κι εγω να ξεχασα αυτα που ηξερα.

Λιγο μπεδεμενα τα βλεπω και τετοια ωρα δυσκολο να κατσω ν'ασχοληθω με νουμερα.

kor εγω τα βλεπω λαθος τα νουμερα η τα βλεπεις η κι εσυ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πως μου ξεφυγες αυτο το μηνυμα?

έλα ντε , μήπως μεταφέρθηκε απο αλλού ?

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

kor εγω τα βλεπω λαθος τα νουμερα η τα βλεπεις η κι εσυ? 

μην αγχώνεσαι τα έκανε σαλάτα με το ΦΠΑ

αν το βγάλει απο την εξίσωση θα είναι σωστά τα νούμερα

αν το θέλει ντε και καλά (δεν έχει νόημα σε σύγκριση) ας το βάλει 1,06 και όχι 0,06

έτσι όπως το έκανε συγκρίνει το ΦΠΑ μεταξύ 2 προγραμμάτων 😁

αλλά και πάλι λάθος έκανε στο benefit αφού έπρεπε όλο το άθροισμα να πολλαπλασιάζεται με 1,06

καλύτερα να το βγάλει απο την εξίσωση , μια απλή πρόσθεση είναι (TTF+προμήθεια) VS 0,05

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

έλα ντε , μήπως μεταφέρθηκε απο αλλού ?

μην αγχώνεσαι τα έκανε σαλάτα με το ΦΠΑ

αν το βγάλει απο την εξίσωση θα είναι σωστά τα νούμερα

αν το θέλει ντε και καλά (δεν έχει νόημα σε σύγκριση) ας το βάλει 1,06 και όχι 0,06

έτσι όπως το έκανε συγκρίνει το ΦΠΑ μεταξύ 2 προγραμμάτων 😁

αλλά και πάλι λάθος έκανε στο benefit αφού έπρεπε όλο το άθροισμα να πολλαπλασιάζεται με 1,06

καλύτερα να το βγάλει απο την εξίσωση , μια απλή πρόσθεση είναι (TTF+προμήθεια) VS 0,05

Ειναι ολα τοσο απλα και τα χεζουμε την μανα και τον πατερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, koystado είπε

Καλησπέρα χθες 3/12 έληγε η σύμβαση που έχουμε ο πατέρας μου με την ζενίθ και είμαι σε αναζήτηση νέου παρόχου. Σκέφτομαι για ΔΕΗ απλώς θέλω να δω αν τα καταλαβα καλα.

Στο gascontrol έχουμε 0,05*0,06 (το φπα)=0,003 τλκ τιμή κιλοβατώρας για 12 μήνες

στο gasbenefit έχουμε TTF (τιμή δεκ 0,081379)+0,015*0,06 (το φπα)= 0,00578274 και λέει και 30% έκπτωση επομένως η τιμή πάει 0,004047918

Τα έχω καταλάβει σωστά;;

Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πρόταση για νέο πάροχο.

Σωστά τα λέτε έκανα λάθος το φπα επομένως έχουμε

Στο gascontrol έχουμε 0,05*1,06 (το φπα)=0,053 τλκ τιμή κιλοβατώρας για 12 μήνες

στο gasbenefit έχουμε TTF (τιμή δεκ 0,081379)+0,015*1,06 (το φπα)= 0,10216174 και λέει και 30% έκπτωση επομένως η τιμή πάει 0,071513218

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Στο gascontrol έχουμε 0,50*1,06 (το φπα)=0,53 τλκ τιμή κιλοβατώρας για 12 μήνες

Gas Benefit έχει το ρίσκο της παγωνιάς. Όσο ο Gasprom δεν έχει υπογραφεί μπορεί να πάνε ξανά πάνω από 100 αν ανέβει η ζήτηση. Επίσης είναι 24μηνη δέσμευση με αντίστοιχα πέναλτυ

444.jpg.a79073d207bc55685d4f4cb576110649.jpg

Του χρόνου βλέπουμε αν έχουν στρώσει τα πράγματα... μπορούμε πριν τη λήξη του Gas Control να ενημερώσουμε ότι επιθυμούμε να πάμε στο Benefit.

@HERTHAN έχεις ντεζαβού; 😄

γτ 0,5????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, koystado είπε

γτ 0,5????

 

0.20 είχε μέχρι τον Σεπτέμβρη.

0.50 έχει τώρα. https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/

Και μόλις διαπιστώνω τώρα ότι η ΔΕΗ έχει κάνει τυπογραφικό στη σελίδα κι έχει γράψει 0.05 🤪 🤣

Και στην αίτηση γράφει 0.05 γράφει αντί για 0.50!!! https://fysikoaerio.dei.gr/images/services/myHomeGasControl_0112.pdf

Ρε HERTHAN... 0.05 υπέγραψες; Πές μου ότι έχεις και αντίγραφο της αίτησης να πεθάνουμε στα γέλια! 😄

Μάγκες τσιμουδιά στη ΔΕΗ. Υπογράψτε με κλειστά μάτια κι αν μετά από 2 μήνες χρεώσουν 0.50... θα πείτε ότι υπογράψατε 0.05.

image.png

 

Πω πω δε γίνονται αυτά, απίστευτο! @HERTHAN

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, ekrepali said:

0.20 είχε μέχρι τον Σεπτέμβρη.

0.50 έχει τώρα. https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/

Και μόλις διαπιστώνω τώρα ότι η ΔΕΗ έχει κάνει τυπογραφικό στη σελίδα κι έχει γράψει 0.05 🤪 🤣

Και στη σύμβαση 0.05 γράφει αντί για 0.50!!! https://fysikoaerio.dei.gr/images/services/myHomeGasControl_0112.pdf

Ρε HERTHAN... 0.05 υπέγραψες; Πές μου ότι έχεις και αντίγραφο της αίτησης να πεθάνουμε στα γέλια! 😄

Μάγκες τσιμουδιά στη ΔΕΗ. Υπογράψτε με κλειστά μάτια κι αν μετά από 2 μήνες χρεώσουν 0.50... θα πείτε ότι υπογράψατε 0.05.

image.png

Κάπου μπερδεύτηκες, 0.050 είναι και 0.020 είχε μέχρι τον Σεπτέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...